İçeriğe Yönlendir

Megane - Sorunlu Arabam 2010 1.5 DCI

Erdem Özcan

Recommended Posts

Erdem Özcan
(düzenlendi)

Arkadaşlar selam

2010 dpf'siz 1.5 dci 90bin Km'de Megane 3 sahibiyim. Yurtdışında yaşıyorum ve dili zor biryer olduğu için ustalara detaylı olarak derdimizi anlatamıyoruz. Aracı 1 sene önce Renault Yetkili servisine kontrol ettirerek aldım. Sonuç tertemizdi. Aracı aldıktan sonra zaman içerisinde 4 adet sorununu buldum bunun üzerine tekrar yetkili servise götürdüm ücretsiz baktılar gene birşey yok normal dediler. 1 sene içerisinde aracım bana hiçbir sorun çıkarmadı ancak şu anda aracımı satmak istiyorum ancak bu durumda gelen alıcı aracı beğenmeyecektir. Bu yüzden 4 adet soruna çözüm bulmak istiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

1- Soğuk günlerde araç baya geç ve zor çalışıyor (akü bitik). Yazın rahat çalışıyor ancak bu çalışmalar esnasında beyaz mavimsi(araç yağ yakmıyor) bir duman atıyor ve bu duman kokuyor. Bu dumanı motor sıcakken çalıştırdığımda yapmıyor. Sorun ne olabilir, kızdırma bujileri sağlam dediler, bütün sorun aküyü değiştirince geçer mi ?

2- Araç 3 bin devire yakınken ve sonrasında gaza yüklenince yoğun bir siyah duman atıyor (aynadan görülüyor). Hatta araç muyanesinde deviri sona dayayınca servisin içi duman altı olmuştu o derece. Çekişte bir sorun yok ancak çok nadir mesela ayda bir kesik yapıyor turbo aktifken, serviste turbo normal dediler. Sorun ne olabilir ?

3- Araç şehir dışında 4,8-5,5 arası yakarken şehir içinde 9,5 yakıyor 17 km ortalama ile. Sadece işe gidip geliyorum çok kısa bir mesafe belki 2 km ve 5 kat park yerine tırmanıyorum. Bu normal midir ?

4- Düşük hızlarda veya kalkarken sağa sola dönerken lastiklerin oralardan takırtılar geliyor ancak servis sorunu bulamadı. Tıkırtılar böyle sanki bir kablo gerilmişte sürtüyor gibi ve dönme bitene kadar devam ediyor. İşin ilginci araba uzun bir mesafe gittikten 200 300km sonra sanırım oralar ısındığından dolayı bu sesi yapmıyor. Ayrıca mesela kavşak etrafında dönerken sesi yapıyorsa diyelim aracı boşa alınca ses kesiliyor. Sorun ne olabilir ?

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Özcan yazdı:

1- Soğuk günlerde araç baya geç ve zor çalışıyor (akü bitik). Yazın rahat çalışıyor ancak bu çalışmalar esnasında beyaz mavimsi(araç yağ yakmıyor) bir duman atıyor ve bu duman kokuyor. Bu dumanı motor sıcakken çalıştırdığımda yapmıyor. Sorun ne olabilir, kızdırma bujileri sağlam dediler, bütün sorun aküyü değiştirince geçer mi ?

2- Araç 3 bin devire yakınken ve sonrasında gaza yüklenince yoğun bir siyah duman atıyor. Çekişte bir sorun yok ancak çok nadir mesela ayda bir kesik yapıyor turbo aktifken, serviste turbo normal dediler. Sorun ne olabilir ?

3- Araç şehir dışında 4,8-5,5 arası yakarken şehir içinde 9,5 yakıyor 17 km ortalama ile. Sadece işe gidip geliyorum çok kısa bir mesafe belki 2 km ve 5 kat park yerine tırmanıyorum. Bu normal midir ?

4- Düşük hızlarda veya kalkarken sağa sola yapınca ön taraftan takırtılar geliyor ancak servis sorunu bulamadı. Tıkırtılar böyle sanki bir kablo gerilmişte sürtüyor gibi. İşin ilginci araba uzun bir mesafe gittikten 200 300km sonra sanırım oralar ısındığından dolayı bu sesi yapmıyor. Sorun ne olabilir ?

1- Dumanın akü ile alakası yok. Muhtemelen enjektörler gitmiş. Ancak akü her türlü değişmeli zaten.

2- Duman normal, dpf olmadığı için 3bin devir üstü ben de duman görüyordum. Enjektörler düzelince bu da bayağı azalacaktır.

3- Normal.

4- Bunu duymadan bi şey söylemek zor. Ancak bu aracın direksiyon kutusu kronik olarak sorunlu. Tıkırtılar sürekli vardı. Kutu üstünde ayar vidası var. Oradan biraz sıkılaştırılırsa ses kesiliyor ama direksiyon sertleşiyor. Sonra yine eskiye dönüyor. Senede 1 kere vidayı sıkıyordu benim servisim.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

1- Dumanın akü ile alakası yok. Muhtemelen enjektörler gitmiş. Ancak akü her türlü değişmeli zaten.

2- Duman normal, dpf olmadığı için 3bin devir üstü ben de duman görüyordum. Enjektörler düzelince bu da bayağı azalacaktır.

3- Normal.

4- Bunu duymadan bi şey söylemek zor. Ancak bu aracın direksiyon kutusu kronik olarak sorunlu. Tıkırtılar sürekli vardı. Kutu üstünde ayar vidası var. Oradan biraz sıkılaştırılırsa ses kesiliyor ama direksiyon sertleşiyor. Sonra yine eskiye dönüyor. Senede 1 kere vidayı sıkıyordu benim servisim.

1 numara kızdırma bujilerinden oluyordur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dogan Arsiray yazdı:

1 numara kızdırma bujilerinden oluyordur.

Geç çalışır ama duman atmaz. 

Araç 90 veya 85 bg ise delphi enjektör var ve bahsedilen tüm dengesizliği yapar. Eğer 102 veya 105bg ise Siemens enjektör var ve bozulması çok ama çok zor olduğu için enjektör elenir. Soğuk motorda mavimsi duman kokusu mazot ise o zaman evet enjektör kontrolü gerekir. 

Yoğun siyah duman iklim rakım gibi etkenler ile oluşur. Arkadan gelen far ışığı ile görülüyor ise birşey değil. Ama gündüz vakti aynadan siz görüyor iseniz hiç normal değil. Turbo basınç kontrolü, turbo vnt valfi kontrolü gerekecektir. Enjektör dedik yukarıda, onun etkisi de olacaktır. 

Önden gelen ses araç altı şanzıman beşiği doğru ayarda değilse yapar veya akslardan yapar. Ama net olarak teşhis sesi duyarak olur. Akslar sorunlu ise tıktıktık ses yaparak döner araç. Beşik ayarsız ise sadece ilk kalkışta vurma sesi olur. Sonra kesilir. Ha birde dönüşte frene basınca da ses yapar beşik 

Yorum bağlantısı
Erdem Özcan
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Araç 90 veya 85 bg ise delphi enjektör var ve bahsedilen tüm dengesizliği yapar. Eğer 102 veya 105bg ise Siemens enjektör var ve bozulması çok ama çok zor olduğu için enjektör elenir. Soğuk motorda mavimsi duman kokusu mazot ise o zaman evet enjektör kontrolü gerekir. 

Yoğun siyah duman iklim rakım gibi etkenler ile oluşur. Arkadan gelen far ışığı ile görülüyor ise birşey değil. Ama gündüz vakti aynadan siz görüyor iseniz hiç normal değil. Turbo basınç kontrolü, turbo vnt valfi kontrolü gerekecektir. Enjektör dedik yukarıda, onun etkisi de olacaktır. 

Önden gelen ses araç altı şanzıman beşiği doğru ayarda değilse yapar veya akslardan yapar. Ama net olarak teşhis sesi duyarak olur. Akslar sorunlu ise tıktıktık ses yaparak döner araç. Beşik ayarsız ise sadece ilk kalkışta vurma sesi olur. Sonra kesilir. Ha birde dönüşte frene basınca da ses yapar beşik 

Selamlar yardımınız için teşekkürler metnimdeki açıklamaları güncelledim. Aracım 105bg olandan. Enjektör bilgisayarda hata vermediği için servis bir sorun yok dedi sanırım. Dediğiniz gibi aynadan görülüyor. Hatta araç muyanesinde deviri sona dayayınca servisin içi duman altı olmuştu o derece ama usta normal demişti ilginç. Ayrıca dönerken yapan bu ses mesela kavşak etrafında diyelim aracı boşa alınca ses kesiliyor bu da bir ayrıntı. 

tarihinde Erdem Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Siemens enjektör var. Dci o kadar duman atmaz. Araçta yazılım olabilir, egr çalışmıyor olabilir, hava filtresi dolu olabilir, turbo 1.55 barı görmüyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Atıyor. OM642 3.0 CRD de ısıtma kontrol ünitesi problemliyken, sabah geç çalışırsa, çalışana kadar motora giden fazla dizel yakıtı, sinek ilaçlaması yaparmışsın gibi kokuyordu ve bütün mahalleyi duman altında bırakıyordu o derece. tabi çalıştıktan 1 dk sonra filan bu tamamen kesiliyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Adam yapmış. Çekiş kaybı yapar o kadar. Hata verdiği için ve iki tane gitti ise biraz da geç çalışır. Sağlıklı olanı yapıyor.

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul
Sani Gerşon yazdı:

3- Normal.

Sami bey in dediği gibi enjektörlere baktırın.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Aracınızın yakıt tüketiminin yüksek olması ve gaza yüklenince aşırı siyah duman atması yakıt/hava karışımı sorunuyla alakalı gibi de duruyor. Aracın MAF ve MAP sensörleri temizlenmeli. Turbo hortumlarında delik vs. varmı diye kontrol edilmeli.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...