İçeriğe Yönlendir

Kullandığımız Doğal İlaç/Pratik Yöntemler

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk
(düzenlendi)

Uzun zamandır geçmeyen öksürük şikayetimle doktora gitmiştim. Antibiyotik verdi ancak geçmemişti. Bir arkadaşın tavsiyesi ile taze zencefil rendesi ile balı karıştırıp 2 gün akşamları yedim, 2 günde iyileştim. Sizin de bunun gibi pratik bilgileriniz var ise bu konuda paylaşalım. Özelikle tecrübe ettikleriniz çok önemli.

Diğer tecrübeler bilgiler,

- Yanıklar için bal veya yumurta akı çok işe yarıyor. Yanan yere sürüp, tülbent veya peçete ile sarınca yanıktan eser kalımıyor.

- Çocuk hasta olunca odasına bir soğanı ikiye bölüp yarısını koyuyorum. Hem odanın havasını dezenfekte ediyor hem burnunu açıyor. ( oda baya kötü soğan kokuyor ama)

UYARI : Konuda Paylaşılan yöntemler kişiden kişiye farklı etkiler gösterebileceği için doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilir. !

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Öksürük ve burun tıkanıklığı olan çocuğumun ayak altına, öğle uykusunda soğanı yarıya kesip koydum birkaç günde etkisini gördüm

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Boğaz ağısı için sürekli yaptığım bi şey, bal ile limonu karıştırıp yudum yudum içmek. Eğer boğazda sorun varsa acayip yakar ve ertesi güne baya toparlarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yanıklar için başka yöntem bal mumu çam sakızı zeytinyağı karışımı.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bende 10 gündür bitmeyen burun tıkanıklığı var, 1 kutu antibiyotik bitti geçmedi, tavsiyeleri bekliyorum

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Öksürüğe iyi gelen öksürük şurubu görmedim.

Bal-limon-ılık su

Süt-hatmi çiçeği

Ilık pekmez-karabiber

Faydasını gördüğüm şeyler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Öksürüğe kekik suyu da iyi geliyor.

Bende 10 gündür bitmeyen burun tıkanıklığı var, 1 kutu antibiyotik bitti geçmedi, tavsiyeleri bekliyorum
Sinüzit olabilir. Papatya buhar kürünü öneririm
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

mide ve bağırsak problemlerinde epey demlenmiş nane ve kekik çayının faydasını çok gördüm. sürekli öksürükte ise ayva yaprağı ve hatmiçiçeği çayının faydaısını hemen görürsünüz.

hafif ishal varsa cocacola ve beyaz leblebi işe yarar. tabi mide sağlamsa o esnada.

Metin Akbal yazdı:

Yanıklar için başka yöntem bal mumu çam sakızı zeytinyağı karışımı.

ve aloevera bitkisinin özü.

Mahmut Yıldız yazdı:

Öksürüğe iyi gelen öksürük şurubu görmedim.

Bal-limon-ılık su

Süt-hatmi çiçeği

Ilık pekmez-karabiber

Faydasını gördüğüm şeyler. 

iki şekilde çalışyor öksürük şurupları.

ilk tür taaa eski çağlardan beri kulanılan şekerleme mantığındakiler. yani bol tatlı olup boğazı bir şekilde yumuşatmayı umanlar, diğeri ise opioid mantığı ile çalışıp öksürüğü beyni uyuşturarak baskılayanlar. opioid şurupları genelde reçetesiz satmazlar. bazı insanlar kafayı bulmak için onlardan alıp içerlerdi eskiden.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İshalin çaresi şeftali. 

Kabızlıkta ise kuru kayısı. Ve tabi ki bol hareket.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Kürşad Özpamuk yazdı:

Öksürük ve burun tıkanıklığı olan çocuğumun ayak altına, öğle uykusunda soğanı yarıya kesip koydum birkaç günde etkisini gördüm

uzakdoğuda özellikle  hongkong daki otellerde, aynı o şekilde ayağın altına yapıştırılan ve gece boyunca durması gereken poşet çaya benzer şeyler satılıyor.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Benim öksürüğe yaptigim karisim.

Ihlamur bol zencefil yesil elma parcalari kabuklu portakal limon kabuklu parcaları, tarcın 1 adet. Şekersiz içim. Cigerler dolu ise tere otu cig sekilde yenilince her sabah yogun söküm sagliyor. 

Ayrica ufak yaniklar icin her yerde satiliyor artik aloavera bitkisi saksida 1 dal koparip icindeki akan jel kivamindaki siviyi surunce ne aci ne su toplamasi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dudağınızda uçuk çıkartıyorsanız ve gereken antiviral kremler yada zona vs de etkisi olan özel haplar yoksa,  henüz kurumamış sarımsak iş görüyor bilginize.

Tahir Ak yazdı:

kekik mucizevi bir bitki.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Tahir Ak yazdı:

Sinüzit olabilir. Papatya buhar kürünü öneririm

Evet sinüzit+faranjit teşhisi koymuştu doktor. sinüzit geçmedi

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Burada anlatılan yöntemler tıbben sakıncalı olabilir , her bünyede aynı faydalı etkiyi göstermeyecek olabilir dolayısıyla doktora danışmadan uygulamamak gereklidir.

Bende de denenmiş bir tıkalı damar açıcı, şeker düşürücü bir tarif vardı . Sarmısak limon ve zeytinyağından oluşan. Mikserde karıştırıp 10 gün bekletip kullanmaya başlanıyordu. Net hatırlamıyorum ama oranları, isteyen varsa öğrenip yazarım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

İshalede , bir tatlı kaşığı türk kahvesinin üzerine limon sıkıp yiyince beton ediyor mübarek :)

Mahmut Yıldız yazdı:

İshalin çaresi şeftali. 

Kabızlıkta ise kuru kayısı. Ve tabi ki bol hareket.

Tam tersi olmasın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Geçen aylarda hastalıktan kafayı kaldıramıyordum aşırı çok öksürük vs, ofiste otururken Libya'lı bir misafirimizde vardı sana bir tavsiyede bulunayım istersen yap dene dedi bende ilaç içmek istemiyorum artık karaciğeri yoruyor derken.

Bana dediği ülkesine özgü karışım şuydu; gece yatmadan önce 7 8 adet çekirdeği çıkarılmış hurma(kabuğu kuru olmayanlardan olursa daha iyi olur) 1 bardak ılık süt, yarım muz. Hurmaların çekirdeğini çıkardıktan sonra blenderda önce iyice blend yapıp üstüne ılık sütü yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya devam içine sonra muz ile karışımı bitiyorsunuz ve yatmadan önce içip uyuyorsunuz. 2 3 gün tekrarlayabilirsiniz ertesi sabah farkı anlayacaksınız. Şeker oranı yüksek ancak doğal şeker yinede şeker probleminiz var ise dikkatli olmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Cem Işık yazdı:

Burada anlatılan yöntemler tıbben sakıncalı olabilir , her bünyede aynı faydalı etkiyi göstermeyecek olabilir dolayısıyla doktora danışmadan uygulamamak gereklidir.

Bende de denenmiş bir tıkalı damar açıcı, şeker düşürücü bir tarif vardı . Sarmısak limon ve zeytinyağından oluşan. Mikserde karıştırıp 10 gün bekletip kullanmaya başlanıyordu. Net hatırlamıyorum ama oranları, isteyen varsa öğrenip yazarım.

İlk mesaja uyarı ekledim. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Evet sinüzit+faranjit teşhisi koymuştu doktor. sinüzit geçmedi

Sinüzit geçen bir şey değil zaten. Sürekli dikkat etmeniz lazım ki artmasın. Kısa süreki otrivine kullanımı rahatlatır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Her gün sürekli Burnum tıkanıyor deniz suyu çekerek açmaya çalıyorum bazen açılmıyor ilaç kullanarak açabiliyorum çoğu zaman  daha iyi bir yöntemi olan varmı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Kemal Korkmaz yazdı:

Her gün sürekli Burnum tıkanıyor deniz suyu çekerek açmaya çalıyorum bazen açılmıyor ilaç kullanarak açabiliyorum çoğu zaman  daha iyi bir yöntemi olan varmı?

Yok maalesef. Sümük mukus üretimi çoksa tuzlu su çekerek boşaltabilirsiniz. Eğer akıntı yoksa ve baş ağrısı da yoksa geniz eti, konka eti gibi kısımlar büyümüştür. Ameliyatla düzeliyor. Burun eğriliği de olabilir. Sinüzit varsa ona yapacak bir şey yok maalesef. 

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

2 kes ameliyat oldum geçen ay yine muayene oldu doktor yine ameliyat edelim dedi %60 açarız burnunu dedi. Burun sola doğru biraz eğri onunda etkisi var. Sinüzit zaten mevcut...

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
(düzenlendi)

Burun yıkama kitleri var. Hem burun içini tertemiz yapıyor hem de burun içi ödemi, kaşıntıyı azaltıyor. Sinüzit zamanlarında kullanınca basınç hissini azaltıyor. İlaç değil tuzlu bir karışım. Nette aratarak alabilirsiniz. En ucuzu bile iş görüyor.

Ayrıca bunun kolaylığı basit tuzlu su gibi burnu yakmamasi.

tarihinde Tolgahan Doğru tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Köksal Yılmaz yazdı:

Sırf tıkanıklık için antibiyotiği kim verdi?

Kemal Korkmaz yazdı:

Burun sola doğru biraz eğri onunda etkisi var.

Deviasyon ameliyatı niye olmuyorsunuz? Tıkanıklığın asıl sebebi bu olabilir.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Deviasyon ameliyatı niye olmuyorsunuz? Tıkanıklığın asıl sebebi bu olabilir.
Sadece tıkanıklık değildi, sinujit+faranjit dedi antibiyotik soğuk algınlığı hapı burun ve boğaz spreyi verdi. Bugün de işyerindeki doktora gittim anlattım, soğuk algınlığı hapına devam dedi sepetledi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...