İçeriğe Yönlendir

72 Amper Akü İçin Şarj Aleti Tavsiyesi

Levent Güzelkalp

Recommended Posts

Levent Güzelkalp

Bahçeye gitmek için kullandığımız aktif trafiğe çıkmayan lada 86 model bir aracımız var işimizi görüyor ama pek sık kullanılmıyor takviye yapmak zorunda kalıyoruz. Simdiki aküsü yeni 2 aylık falan ama yakında ama kontak açık unutma uzun kullanmama gibi durumlarda aküsü biter

sizlere sorum çok profesyonel olmayan ev tipi fiyatı uygun bir şarjz aleti almak ıstiyorum . Tavsiyelere açığım

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Teşekkür ederim abi otomatik dolum şarj kesmesi lazım . birde abi şarj ederken aküyü arabadan ayırmaya gerek var mi direk kutup başına tutuşsak olurmu araç garajda elektrik 1 metre de varhttps://www.bauhaus.com.tr/oto-akuler-aku-sarj-cihazlari-ve-invertorler/blackdecker-blackdecker-bdv090-100-amper-6volt/12volt-aku-bakim-sarj-cihazi-12520079?gclid=CjwKCAiAgqDxBRBTEiwA59eEN6DRmPSDdpZmN-NkSHzHuvjBzdCiAjx-V7BbfTi1Eq1Qu4ODhG8aJRoCuBYQAvD_BwE

Bu ürün nasıldır sizce

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1 amper bu. 72 saatte dolduracak, akü iç kaçağı nedeniyle şarj süresi 90 saati bulacak. Çok az akımı. 

X marka şarj cihazı aküyü eğer %80 ile sınırlar ise hiçbir şey olmaz. Araçlarda zaten %80ile sınırlar. Yani 14.6 volt. Dışarıda ölç akü dolunca ölçülür. Eğer 14.6 ise sökmeden devam. 

Bir başka şarj yöntemi ise led sürücüler. 12volt 10 amper alınır. 12volt çıkışı gösteren ledin yanındaki trimpot ayarı ile 13.5 volta ayarlanır. Aküyü doldurmaya fazlaca yeter. Rakamlara bakayım, link atayım 

https://www.hepsiburada.com/ycl-12v-10-amper-120-watt-led-trafo-kamera-adaptor-pm-HB000002JX7J

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tembel aküyü şarj edebilir ama bitmiş aküyü çok uzun sürede şarj eder. Tam sülfat çözmelik cihaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Servet Aydın yazdı:

1 amper bu. 72 saatte dolduracak, akü iç kaçağı nedeniyle şarj süresi 90 saati bulacak. Çok az akımı. 

X marka şarj cihazı aküyü eğer %80 ile sınırlar ise hiçbir şey olmaz. Araçlarda zaten %80ile sınırlar. Yani 14.6 volt. Dışarıda ölç akü dolunca ölçülür. Eğer 14.6 ise sökmeden devam. 

Bir başka şarj yöntemi ise led sürücüler. 12volt 10 amper alınır. 12volt çıkışı gösteren ledin yanındaki trimpot ayarı ile 13.5 volta ayarlanır. Aküyü doldurmaya fazlaca yeter. Rakamlara bakayım, link atayım 

https://www.hepsiburada.com/ycl-12v-10-amper-120-watt-led-trafo-kamera-adaptor-pm-HB000002JX7J

Abicim Trofo elimde aslında var ama ben beceremem sizin yukarıda bahsettiğiniz cihazı aldım.

Deneyip buradan sizlerle paylaşırım yorumları Amatör olarak benim anladığım bitmiş 72 amper aküyü bu cihaza bağlayıp 8-9 saat sarj etsem  aküyü büyük oradan doldurmuş olurum kullanılınca gerisini kendi halleder artık

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Konu okuyan arkadaşlar için bilgi, akülerin ideal şarjı kapasitenin %10-15'i ile şarj yapmaktır. Alınacak cihazları buna göre hesap edebilirler

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Servet Aydın yazdı:

Konu okuyan arkadaşlar için bilgi, akülerin ideal şarjı kapasitenin %10-15'i ile şarj yapmaktır. Alınacak cihazları buna göre hesap edebilirler

agm yada efb içinde aynısı geçerlimi abi. Ben aküden voltaj çektikce 16 volta kadar çıktığını görüyorum sistemdeki voltajın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Dertsiz yazdı:

agm yada efb içinde aynısı geçerlimi abi. Ben aküden voltaj çektikce 16 volta kadar çıktığını görüyorum sistemdeki voltajın.

akım başka

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Erdem Dertsiz yazdı:

Efb akü sulu agm jel akü. Davranışları farklı ancak her iki akü içinde hücre başına 2.6volt tepe şarj gerilimi var. 16 volt çok kısa görülebilir o da aküden çok aşırı anlık akımlar çekilir ise. Misal 4 kw ses sistemi diyelim 

Yorum bağlantısı
Efe Özer

Eğer araç aküsünün dışındada işime yarasın derseniz İmax b6 kullanıyorum tavsiye ederim.

Pb ,LiIon ,LiPo ,LiFe ,NiCd ,NiMH ne var ne yok şarj ediyor.Şarj akımı ayarlanabiliyor ,pil dolunca otomatik duruyor ve pil hücrelerine ayrı ayrı şarj edip balans yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Eğer araç aküsünün dışındada işime yarasın derseniz İmax b6 kullanıyorum tavsiye ederim.
Pb ,LiIon ,LiPo ,LiFe ,NiCd ,NiMH ne var ne yok şarj ediyor.Şarj akımı ayarlanabiliyor ,pil dolunca otomatik duruyor ve pil hücrelerine ayrı ayrı şarj edip balans yapabiliyor.
Teşekkür ederim abicim bizim sadece akü için yılda 1 anca lazım olur. N11 ürünü aldim p.tesi denerim artik
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Servet Aydın yazdı:

Efb akü sulu agm jel akü. Davranışları farklı ancak her iki akü içinde hücre başına 2.6volt tepe şarj gerilimi var. 16 volt çok kısa görülebilir o da aküden çok aşırı anlık akımlar çekilir ise. Misal 4 kw ses sistemi diyelim 

Abi zaten ses sistemi, ön 2 koltuk ısıtma, arka cam rezistansı, ayna rezistansları  aynı anda yüklendiğimde bu voltajları dediğin gibi anlık görüyor. Benim takık olduğum konu agm efb akü yerine normal akü takılması. 

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Bahadır Taşpolat

merhabalar, evde doldurup, araca bağlayıp sağlık şarjı yapabilecek bir cihaz var mı acaba? aradım ancak takviye cihazlarını bulabildim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bahadır Taşpolat yazdı:

merhabalar, evde doldurup, araca bağlayıp sağlık şarjı yapabilecek bir cihaz var mı acaba? aradım ancak takviye cihazlarını bulabildim 

Bir adet eski laptop adaptörü bir adet 12 v park lambası yeterli. Ters bağlamayın.

Aküyü sökecek iseniz araçtan bağlantısını...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
Bahadır Taşpolat yazdı:

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben araba üstünde doldurdum laptop adaptörü ile. Benim adaptör ayarlı idi 15V yaptım ampül falan bağlamadım. Evdeki şarj cihazlarına akülü vidalama ve şarjlı süpürge adaptörlerine falan baktım. Arıyorum 12V ise 14-15V şarj cihazının verdiği akım. Mesela cep telefonlarının pili 3.7V falan, şarj cihazları 5V. Evde 14-15V civarı her adaptör olur. Birde multimetre lazım akünün şarj durumunu görmek için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Akbal yazdı:

Ben araba üstünde doldurdum laptop adaptörü ile. Benim adaptör ayarlı idi 15V yaptım ampül falan bağlamadım. Evdeki şarj cihazlarına akülü vidalama ve şarjlı süpürge adaptörlerine falan baktım. Arıyorum 12V ise 14-15V şarj cihazının verdiği akım. Mesela cep telefonlarının pili 3.7V falan, şarj cihazları 5V. Evde 14-15V civarı her adaptör olur. Birde multimetre lazım akünün şarj durumunu görmek için.

Ampul akımı gözlemek için iyi olur zaten akımı da sınırlar

Doldukça ampul azalır ışığı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

cevaplar için çok teşekkür ederim de ben izah edememişim sorumu, yani otoparkta priz olmadığı için powerbank türü bir akü şarjına ihtiyacım var o tarz bir ürün bulunabilir miyim acaba.

Aküyü sökmeden üstünde yapabilmek için? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Göktürk yazdı:

Bir adet eski laptop adaptörü bir adet 12 v park lambası yeterli. Ters bağlamayın.

Aküyü sökecek iseniz araçtan bağlantısını...

21w ampul ile bile 1.2A ile şarj ediyor, 55 lik h7 ile yapsak sıkıntı olur mu ki? Birde araba alternatör çalışınca akü ucunda 14 voltlar görürüz şarj olurken, burada neden direk şarj voltajı görünmüyor da 11.6 volt okunuyor acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...