İçeriğe Yönlendir

Led Canbus Direnç Verimlilik Hakkında

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

R1 biliniyor  R1//R2 biliniyor (paralel)  R2 soruluyor :)

paralel devrede 1/R = 1/R1 + 1/R2 ile bulunur

bu da  R = (R1*R2)/(R1+R2) ile hesaplanır

bu formüle göre bulursunuz.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Peki onceki mesajda 11 ohm 11 watt dedin. Simdi bu sekilde nasil tamamlanmis olacak :) 35+11 watt 46 watt edecek 10 watt eksik bu mantikta kafama yatmayan nokta bu :)

Orjinal ampul 55 watt değil mi? 55/12 yapın toplam geçen akım bu. Bizde bu akımı tutturacağız. Şekil çizmiştim, paralel bağlı devrede tüketim 35+11 şeklinde hesaplanmaz, eşdeğer direnç voltaja bölünerek akım bulunur. Watt değeri akımXvoltaj olur. Seri olsaydı toplardınız. Çizdiğim gibi bağlanırsa 54-56 watt aralığında bir değere gelir, şuan hesaplamadım ancak size çizdiğimde hesaplayarak yazmıştım. Tabi sizin verdiğiniz amper değeri doğru ise bu şekilde. Onda farklılık varsa revize edilmesi lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vasfi Gişten yazdı:

arka far grubunuda lede çevirmeyi düşündüm sonra aklıma şu konu geldi; almak istediğim ledler genelde canbus özellikli oluyor dirençli sanırım eğer bu direnç daha fazla elektrik cekmesini sağlayıp arıza ışığı yaktırmıyorsa benim bu değişimim mantıksız kalacak gibi ? 

Güzel yerde takılmışsın.. 

Ancak öyle olmuyor. 

Mesela 5 Watt olan bir w5w dipsiz ampul 12 voltta 0,41 amper elektrik çekiyor.. 

Ancak hemen hemen aynı ışığı veren bir canbus özellikli led 0,16 amper elektrik çekiyor. 

Ayrıca en basit tasarruf gözlemi şu.. Halojen bir ampul deli gibi ısı üretiyor. Ledde ısı çok düşük.. Sonuçta ısı için de bir enerji harcanıyor.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Isı enerjisi bu defa direnç üstünde kalabiliyor. Ancak aydınlatma ömrü çok uzun oluyor. Görsel kazanım zaten en güzel bonus

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ü.Emre Kartal yazdı:

.. eşdeğer direnç voltaja bölünerek akım bulunur...

bu kısım yanlış

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

bu kısım yanlış

Voltu devredeki eşdeğer dirence bölerseniz devreden geçen toplam akımı bulursunuz. Bu akım da paralel bağlı dirençlerde ters orantılı şekilde bölünür

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hadi bana bi cozum o zaman [emoji16] Karisti hesaplar

Röle ve kablo olmadan kullanacak isen Xenon ise truerms ölçü aleti ile balastın kalkış anındaki akımı ve daimi çalışma akımı bulunacak. Sonrasında ilave yük kolay.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ü.Emre Kartal yazdı:

Voltu devredeki eşdeğer dirence bölerseniz devreden geçen toplam akımı bulursunuz. Bu akım da paralel bağlı dirençlerde ters orantılı şekilde bölünür

değiştirdin düzelttin oldu şimdi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Röle ve kablo olmadan kullanacak isen Xenon ise truerms ölçü aleti ile balastın kalkış anındaki akımı ve daimi çalışma akımı bulunacak. Sonrasında ilave yük kolay.

gündüz lü sis farı ledi vrdi birisi, aldım taktım bitti. hesap yapmadım ama kaç ohm bunlar :keyifli:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Diyorum nerde sisleriM

yoghh onları yaktım ayy taktım yogh attım

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Multimetre ile kac amper cektigini bulacam dogru mu anladim?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Doğru ancak truerms değil ise anlık akımı zor okur. Gerçi bir saniye kadar epey akım çeker Xenon ise. Hele gen5 veya 6 ise anlık 17 amper görür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Metin Akbal
Servet Aydın yazdı:

Doğru ancak truerms değil ise anlık akımı zor okur. Gerçi bir saniye kadar epey akım çeker Xenon ise. Hele gen5 veya 6 ise anlık 17 amper görür

Sonunda bakabildim. 7 amperi geciyor ilk atesleme sonra 4 e kadar dusuyor. Balastin uzerinde yazan 35W. Balast markasi Mitsubishi. Audiden cikma.

images?q=tbn:ANd9GcRS28jMfrL4rA_ZxVNJ_dH

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
TrueRMS değildir Muhtemelen, Ölçemiyordur.

bende de aynı. ölçemez.
Valla o detayi bilemem ne oldugunu ama youtube videolarina falan baktim ona gore olctum. Xenon balastini calistirmaz saniyordum ama calistirdi.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...