İçeriğe Yönlendir

Geri Görüş Kamerasını Arka Kamera Olarak Kullanmak

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba, aracıma taktırdığım multimedyadaki geri görüş kamerasını alacağım araç içi kamera ile birlikte arka kamera olarakta kullanmak mümkün mü? Yani geri vitese takınca yine geri görüş kamerası, diğer durumlarda ise normal kamera şeklinde kayıt yaptırmak mümkün müdür?

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Elektronik beceriniz varsa araya eklenecek bir röleyle mümkün olabilir. Röle geri vites beslemesi ile tetiklenince, kamera sinyal hattı konum değiştirerek geri görüşe, besleme kesilince diğer konuma geçerek araç kamerasına sinyal aktarılabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
M. Asım Kahraman yazdı:

Elektronik beceriniz varsa araya eklenecek bir röleyle mümkün olabilir. Röle geri vites beslemesi ile tetiklenince, kamera sinyal hattı konum değiştirerek geri görüşe, besleme kesilince diğer konuma geçerek araç kamerasına sinyal aktarılabilir.

Kameranın elektriği araçta can bus olduğundan geri vitesten alınmadı, direk multimedyadan geliyor. Bahsettiğiniz gibi röle ile alınca bu durum ünitede soruna neden olur mu?

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Ü.Emre Kartal yazdı:

Kameranın elektriği araçta can bus olduğundan geri vitesten alınmadı, direk multimedyadan geliyor. Bahsettiğiniz gibi röle ile alınca bu durum ünitede soruna neden olur mu?

Burada sadece rölenin çekeceği 30-40 ma lik bir akım sözkonusu bu mini akımın can bus'a takılacağını sanmıyorum, kameranın beslemesini ise can bus kontrolü dışında bir noktadan mesela çakmaklık hattından alabilirsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Servet Aydın yazdı:

Sistemin can veri ile bağı yok. Röle fikri güzel. Mis gibi olur

sattığım focus 3 de ön park sensörü tetikli ön arka park kamerası vardı ...röle ile bir devre yapmıştık :)

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Arkadaşlar kamera almayı düşünüyorum. Arkada geri vites kamerası var. Bu yüzden sadece ön kamera alsam Emre Bey'in dediği gibi çalışır mı? Bu işlerden hiç anlamam. Bu yüzden bir elektrikçiye yaptıracağım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sistemin can veri ile bağı yok. Röle fikri güzel. Mis gibi olur

Abi sistemin canla bagi var cunku bende de geri vites kamerasinda surekli elektrik var, onden cektim hatti. Geri vitese gectigini arka kameraya elektrik verince degil canbustan alinca goruntuyu veriyor.

Konu sahibi arkadasim arac kamerasinin av cikisi varsa direk teybin geri vitesine bagla otomatik calisir, kaydinida yapmaya devam eder.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Abi sistemin canla bagi var cunku bende de geri vites kamerasinda surekli elektrik var, onden cektim hatti. Geri vitese gectigini arka kameraya elektrik verince degil canbustan alinca goruntuyu veriyor.

Konu sahibi arkadasim arac kamerasinin av cikisi varsa direk teybin geri vitesine bagla otomatik calisir, kaydinida yapmaya devam eder.

Bağlantı yapılırken zaten geri vitese bağlandı doğrudan. Bir yerden elektrik alınmadı yani. Ancak ünite üzerinde geri vitese almadan açmayı yapamadım, sinyal yok diyor bütün menülerde.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Onun adı canbus değil. Yeni nesil araçlara takılan tüm kameralar sabit 12volt ile çalışıyor. Video geçişi için Analog komut kafi. Passatta aynı çalışıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Servet Aydın yazdı:

Onun adı canbus değil. Yeni nesil araçlara takılan tüm kameralar sabit 12volt ile çalışıyor. Video geçişi için Analog komut kafi. Passatta aynı çalışıyor.

Servet abi benim araç kendiliğinden arka kameralı. Öne bir kamera taksam bunu arkadaki ile bağlantılı hale getirebilir miyim? Araç park halindeyken arkayı da çekebilir mi?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bağlantı yapılırken zaten geri vitese bağlandı doğrudan. Bir yerden elektrik alınmadı yani. Ancak ünite üzerinde geri vitese almadan açmayı yapamadım, sinyal yok diyor bütün menülerde.
Iste sorun burda sabit elektrik yok ;) O yuzden goruntu yok. Geri vitese gecince kameraya elektrik geliyor normaldr surekli elektrik gelecek bir hatta baglanmasi lazim.

Analog komut? Aracta kamerada sabit elektrik varken geri vitese gectigini nasil anlayip geri gorus ekranini aciyor?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servet abi benim araç kendiliğinden arka kameralı. Öne bir kamera taksam bunu arkadaki ile bağlantılı hale getirebilir miyim? Araç park halindeyken arkayı da çekebilir mi?

Cihazın geri vites komutunu bulman lazım öncelikle. Sonrasını çözeriz. Dvr modu var mı?
Analog komut? Aracta kamerada sabit elektrik varken geri vitese gectigini nasil anlayip geri gorus ekranini aciyor?

Pasata 12volt geliyor kablodan
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Mk4 mondeoda ön arka park sensörleri geri vitesin önündeki switch ten alıyordu. Bağlantı için oradan faydalanılabilir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Pasata 12volt geliyor kablodan
Anlasamadik. Hangi kablodan bahsediyoruz? Geri vites mi?

Kendi multimedyami anlatayim. On ve arka kamera mevcut. On kamera artisi anahtarin marsa hazir konumda yani 2. konumunda (motor bolumundeki sigorta kutusundan cektim) arka kamera ise kontak acik 1. konumda icerdeki sigorta kutusundan aliyor. Kontak 1. kademede iken F Cam diye bir programim var programi acinca on kameradan goruntu alamazken arka kameradan goruntu alabiliyorum. Ama arac calisirken veya kontak 2. kademede iken her iki kameradanda goruntu alabiliyorum. Fakat onceden bu bahsettigim programi bilmiyorken arka kameram geri vites hattina bagli idi kontak acik sadece geri vitese takinca goruntu alabiliyorum. Programi kesfedince arka kameraya da sabit elektrik vermem gerektigini anladim. Boylece geri vitese takinca multimedya ekranida geri komutunu alip teyp ozelliginden cikiyor. Geri vitese takinca takili kaldigi kadar arka kameradan goruntu, geri vitesten ciktigimda ise ayarlanan sure kadar on kameradan goruntu aliyorum. Teypte ayrica canbus kutusu var.

Hal boyle iken kameralarda sabit 12V varken arac multimedyasi geri vitese gectigini nasil anliyor?

Senin analog dedigin olay kameraya elektrik gelince teyp ekrani geri goruse geciyor. Bunu eski wince teypler veya AV in girisli navigasyonlardan geri gorus goruntusu alinmak istendiginde oluyor. Benim fikrim bendeki veya bizdeki analog degil, canbus uzerinden iletisim saglaniyor.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Peki.
Abi yav kestirip atma [emoji16] Buradaki olayi netlestirmeye calisiyoruz.

Konu sahibi arkadasa diyorum. Eger ki arac kamerasinin AV out varsa cikis alip teypte geri gorus jakına direk eklerse arac kamerasi calismaya devam ederken geri vitese gectigini canbus uzerinden anlayip arac kamerasi goruntusunu ekrana yansitacaktir.
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Abi yav kestirip atma emoji16.png Buradaki olayi netlestirmeye calisiyoruz.

Konu sahibi arkadasa diyorum. Eger ki arac kamerasinin AV out varsa cikis alip teypte geri gorus jakına direk eklerse arac kamerasi calismaya devam ederken geri vitese gectigini canbus uzerinden anlayip arac kamerasi goruntusunu ekrana yansitacaktir.

Bildiğim kadarıyla mevcut değil, ama ön kamerayı aldığımda kontrol ederim mutlaka.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bildiğim kadarıyla mevcut değil, ama ön kamerayı aldığımda kontrol ederim mutlaka.
Demek istedigimi anlatabildim degil mi? Arac kamerasinda zaten surekli elektrik olacak kayit icin, cikisinida geri goruse verirsen islem tamam olacak.

Hatta denemek icin geri gorus kamerasinin elektrigini geri vitesten degil sabit akim gelecek sekilde bagla. Istedigin her zaman goruntu alacaksin yukarida onu bahsetmissin.
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Demek istedigimi anlatabildim degil mi? Arac kamerasinda zaten surekli elektrik olacak kayit icin, cikisinida geri goruse verirsen islem tamam olacak.

Hatta denemek icin geri gorus kamerasinin elektrigini geri vitesten degil sabit akim gelecek sekilde bagla. Istedigin her zaman goruntu alacaksin yukarida onu bahsetmissin.

Evet, zaten multimedya ile ilgili yaşadığım lastik basınç sorunu var, onun içinde bir ara üniteyi sökmem gerekecek gibi. O zaman daha detaylı incelerim, aslında gelen ürünlerin resimlerini çekmiştim montaj öncesi, ama geri görüş kamerasının ambalajını açmadığım için soket tipleri anlaşılmıyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Evet, zaten multimedya ile ilgili yaşadığım lastik basınç sorunu var, onun içinde bir ara üniteyi sökmem gerekecek gibi. O zaman daha detaylı incelerim, aslında gelen ürünlerin resimlerini çekmiştim montaj öncesi, ama geri görüş kamerasının ambalajını açmadığım için soket tipleri anlaşılmıyor.
O bildigimiz geri gorus kamerasidir tahminim? kayit yapmaz o zaman. AV cikisli arac kamerasi almalisin.
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Servet Aydın yazdı:

Cihazın geri vites komutunu bulman lazım öncelikle. Sonrasını çözeriz. Dvr modu var mı?

Bilmiyorum nasıl anlarız?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:
Ü.Emre Kartal yazdı:

O bildigimiz geri gorus kamerasidir tahminim? kayit yapmaz o zaman. AV cikisli arac kamerasi almalisin.

Muhtemelen öyledir, ürün bunun aynısı gibi soketleri ama tam emin değilim.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Teybe kayit yapmaz sadece geri gorus olarak kullanilir o zaman. Benim teybimin dvr modu var ama calismadi bir turlu.
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:
Ü.Emre Kartal yazdı:

Teybe kayit yapmaz sadece geri gorus olarak kullanilir o zaman. Benim teybimin dvr modu var ama calismadi bir turlu.

İşte çok can sıkıcı bir durum, teypte av ve dvr modu var, ama kamerayı değiştirmekte çok mantıklı gelmiyor şuan için.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...