İçeriğe Yönlendir

C-Max 1 - Sol Aks Değişimi

Hüseyin Bilbey

Recommended Posts

Hüseyin Bilbey

Merhabalar araç 2005 dizel c max , sola dönüslerde tıkırtı sesi var, usta baktı test sürüşü yaptı aks,ın bozuk olduğunu söyledi..

1. Aks komplemi yoksa sadece kafamı değiştirmeliyim

2. Şuan Orjinal alma durumum yok kaliteli yan sanayii markası söyleyebilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Hüseyin Bilbey yazdı:

Merhabalar araç 2005 dizel c max , sola dönüslerde tıkırtı sesi var, usta baktı test sürüşü yaptı aks,ın bozuk olduğunu söyledi..

2. Şuan Orjinal alma durumum yok kaliteli yan sanayii markası söyleyebilirmisiniz

alt tablanın rotil degişdinizmi alt rotdan yapar , bursada yaşıyorsunuz sanırım aks tamır edecek  yapacak tornacı vardır mutlaka orda

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Hüseyin Bilbey yazdı:

yan sanayi kısa süreli çözüm oluyormuş. orjinalde zaten baya pahalı. eger üzerindeki orjinal ise tamir yoluna gidin. ben şahsen 2005 mondeo aracımda tamir ettirdim. 1.5 senedir kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Tıkırtı yanıltıcı olabilir tecrübem var. Motorun ekseninden aşağı hafif aşağı kayması aksta kasılma sonucu tıkırtıya sebep olur. Motor kulaklarını özellikle üst kulağı kontrol edin çökmüş olabilir, sağlam ise akslara devam. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey

Üstündeki akslar orjinal sorun aks ise öneriniz tamir ettirmek, kim yapar kim anlar bu işlerden, bu sorun için birde rot balanscıya gidip kontrol ettireyim. Sonucu yazarım 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey
Ömer Sarıgül yazdı:

Tıkırtı yanıltıcı olabilir tecrübem var. Motorun ekseninden aşağı hafif aşağı kayması aksta kasılma sonucu tıkırtıya sebep olur. Motor kulaklarını özellikle üst kulağı kontrol edin çökmüş olabilir, sağlam ise akslara devam. 

Motor kulağındaki yağ akmış sanırım içi boş, ama birebir sesin kaynagı bu diyebilirmiyiz, ses sadece tam tur dönüşlerde yapıyor.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Diyebiliriz bence. Tam dönüşlerde belli ediyor. Düz yolda geniş çukurlarda titreşim de yapar. Motor sesi titreşimi içeri fazla gelir. Yağ akmışsa motoru alttan hafif kriko ile kaldırın kulağı takip edin çökme varsa göze çarpar. Benim f1 de başıma geldi. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey
Yusuf Davaz yazdı:

yan sanayi kısa süreli çözüm oluyormuş. orjinalde zaten baya pahalı. eger üzerindeki orjinal ise tamir yoluna gidin. ben şahsen 2005 mondeo aracımda tamir ettirdim. 1.5 senedir kullanıyorum. 

Rot balanscı heryerine baktı, sol tarafın iç aksında boşluk var dış tarafında sıkıntı yok dedi , aks.ı tuttu salladı iç tarafından ses geldi

Aydı dış aks gibi iç aks,ta tamir ediliyormu

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey
(düzenlendi)

Kime inanacağımı şaşırdım

tarihinde Hüseyin Bilbey tarafından düzenlendi
.
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Hüseyin Bilbey yazdı:

Rot balanscı heryerine baktı, sol tarafın iç aksında boşluk var dış tarafında sıkıntı yok dedi , aks.ı tuttu salladı iç tarafından ses geldi

benim araç kafa sallıyordu. iç yada dış neresi sorunluydu tam bilmiyorum. ama her tamirci işinin ehili olmayabilir . iyi usta bulun tamir için. ben şahsen 15 20 gün  bekledim kendi ustama yaptırıyım diye.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hüseyin Bilbey yazdı:

tamir edilebilir iyi bir yerde uzun süre sorunsuzca kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey

Aks,ı tamir edebilecek Bildiğim iyi bir usta yok (tornacılar yapıyormuş araştırdığım kadarı ile, sizlerin bildiği daha önce iş yaptırıp memnun kalan bir usta varmı.. BURSA

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Hüseyin bey siz önce alt rotil bakın tarıf ettıgınız saga veya sola dönüşlerde 20-30 k gıbı cukuru dusus cıkısda tak diye ses gelıyordu fiestaya ıkı kere bakdılar birsey yok rotda dıye sonra 3 uncu bakısda araba lıfte kalkdı aracın yuk ustunden kalkınca rot da oldugu bellı oldu rot un cok bır malıyetı yok diş sayılarını sayın takdırın , ses devam ederse ona göre aks sökersınız 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey
Erkan Işık yazdı:

Hüseyin bey siz önce alt rotil bakın tarıf ettıgınız saga veya sola dönüşlerde 20-30 k gıbı cukuru dusus cıkısda tak diye ses gelıyordu fiestaya ıkı kere bakdılar birsey yok rotda dıye sonra 3 uncu bakısda araba lıfte kalkdı aracın yuk ustunden kalkınca rot da oldugu bellı oldu rot un cok bır malıyetı yok diş sayılarını sayın takdırın , ses devam ederse ona göre aks sökersınız

Tavsiyenize uyup Yarın başka bi tamirciye göstereyim, hoş tam olarak tamircimi rot balanscımı anlar orasını bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
(düzenlendi)

Bursa'da küçük sanayiye giderseniz FordExtra Halil ustaya gösterin derim ben. Sökme ya da tamirat işlemleri için tornacıya gidecekse büyük ihtimal tornacı Ekrem'e gönderir ki Bursa'da isim yapmış bir usta. Bu arada orjinal parça fiyatını mutlaka öğrenin. Daha önce başıma geldi, tamirata ödediğim paranın 100 lira fazlasına orjinal parça alabiliyormuşum, bilmiyordum pişman oldum. 

tarihinde Emrah Uludağ tarafından düzenlendi
imla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey
Emrah Uludağ yazdı:

Bursa'da küçük sanayiye giderseniz FordExtra Halil ustaya gösterin derim ben. Sökme ya da tamirat işlemleri için tornacıya gidecekse büyük ihtimal tornacı Ekrem'e gönderir ki Bursa'da isim yapmış bir usta. Bu arada orjinal parça fiyatını mutlaka öğrenin. Daha önce başıma geldi, tamirata ödediğim paranın 100 lira fazlasına orjinal parça alabiliyormuşum, bilmiyordum pişman oldum. 

internette aradım orjinal aks malesef yok, ya ithal var yada yerli, veya ben bulamadım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hüseyin Bilbey yazdı:

internette aradım orjinal aks malesef yok, ya ithal var yada yerli, veya ben bulamadım 

parça aratmanın rakam kıyaslamanın en kötü yolu internetir,

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Hüseyin Bilbey yazdı:

İnternette bulamazsanız servise ve yedek parçacılara sorun. 

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Hüseyin Bilbey yazdı:

Servise telefon edin, şasi no ile fiyat verirler. Vermezlerse gidin sorun mutlaka. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey

Sorunun tam ne olduğunu kimse demiyorki ( rot balanscı,tamirci) deneme yanılma yöntemi yapıp benim canım saglam aks,ı degiştirecekler ona yanıyorum..

Sorunu ilk mesajımda yazdım erkan ışık bey olası ihtimal olarak rotil dedi. 

Olası ihtimaller konusunda fikri olan arkadaşlar varmı

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
(düzenlendi)

Bence ilk basta duzgun bir teshis yaptirin. Sesin kaynagini tam olarak bulun ve ona gore bir yol izleyin. Gecen gun rot ayari yaptirirken yine ses sikayeti uzerine bi arac geldi. Oda akisleri tamir ettirmis, rotlarla ilgili ne varsa degistirmis ama ses hala vardi. Baya bi test yaptilar hem yolda hemde arac dururken ama en sonda sesin amortisorden geldigini buldular. Ondada sola donuste sag amortisorden ses gelme olayi cikti. Bostan yere o kiside masraf yapmis. O aracda 2012 audi a3 du. Dedigim gibi arac uzerinde guzel bir test yapin. Ona gore bir yol izleyin. Deneme yanilma yontemi yapmayin ama. Ustalarimizin en sevdigi sey cunki bu yontem. 

tarihinde Yusuf Davaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Bilbey

işlerim dolayısıyla aracı bugün farklı bir rot balancsıya götürdüm , aldı aracı hiç kanala yada lifte almadan test sürüşüne çıktık bir tur attık sag sol yapıp sesi dinledi. Her iki tarafında aks kafaları problemli dedi. (..Bir önceki rot balanscı aracı kanala alıp ön tarafını kaldırıp el ile kontrollerini yapıp sol iç aks,ta boşluk var demişti..) hemen bir tamirciye gittik aks başlarini bulduk yan sanayii imiş , dedim kalsın ben tamir ettirecem dedim tamir olmaz aks kafalari dedi.. 

1. Ben kime inanacagıma şasırdım

2. Eger sorun gercekten iç aksta ise boşuna bana  masraf yaptıracaklar be orjinal aks başlarından olucaz

3. Sizin fikriniz nedir lütfen  bana yardımcı olun

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Hüseyin Bilbey yazdı:

Tamirini yapan Bursada varmı peki

Yetkili servise aks kafası fiyatı sordunuz mu? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...