İçeriğe Yönlendir

Emniyet Kemeri Yavaş Topluyor

Mithat Nursoy

Recommended Posts

Mithat Nursoy

Merhabalar. Peugeot 2008 aracımı daha alalı 15-20 gün oldu. Sürücü emniyet kemeri biraz geç sarıyor. Koltuğu hafif önde kullanıyorum emniyet kemeri geride kalıyor koltuğa göre. Koltuğu geri alıp denedim biraz da olsa farketti ama normal değil gibi geldi elimle hafif itmem gerekiyor. Aklıma da emniyet kemerinin patlak olma ihtimali geldi. Moralimi de bozdu bu düşünce açıkçası. Aşırı hızlı ve sert çektiğim zaman kilitliyor onda sıkıntı yok. Ama nasıl anlayacağımı da bilemiyorum patlak olup olmadığını. Emniyet kemeri plastiğini de sökmeye cesaret edemedim açıkçası. Nasıl  anlayabilirim bunu yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun aracınız.

Patlayan sistem ile toplayan sistem bir değil diye biliyorum. Diğer taraf ne durumda? Patlak olsa ikisi de aynı anda patlıyor sonuçta.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mithat Nursoy
Sani Gerşon yazdı:

Hayırlı olsun aracınız.

Patlayan sistem ile toplayan sistem bir değil diye biliyorum. Diğer taraf ne durumda? Patlak olsa ikisi de aynı anda patlıyor sonuçta.

Diğer tarafı sürücü tarafı kadar kontrol etme şansım olmadı ama orası da yavaş topluyor diye hatırlıyorum. Yine sert ve hızlı çektiğim zaman kilitliyor. Sarması yavaş. Tavan airbaglarini kontrol etme şansım oldu onlarda sıkıntı yok ama emniyet kemerleri canımı sıktı yavaş toplaması

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Gergi mekanizmasında sorun olabilir belki de yağlama ile geçer. Patlak kemer kitler ve tutar onunla bir alakası yok. Emin olmak için ehil ellerde trimleri söktürüp kontrol ettireceksiniz başka yolu yok.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mithat Nursoy
Koray Demir yazdı:

Gergi mekanizmasında sorun olabilir belki de yağlama ile geçer. Patlak kemer kitler ve tutar onunla bir alakası yok. Emin olmak için ehil ellerde trimleri söktürüp kontrol ettireceksiniz başka yolu yok.

Emniyet kemerleri tavan airbagleri patlamadığı için patlamamış olabilir mi. Birbirleriyle alakalılar mı yani 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın. Würth silikon sprey alıp, emniyet kemerini tamamen çıkarın spreyi üstüne sıkarak içine bırakın kendine gelecektir.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mithat Nursoy
Sinan Akgöl yazdı:

Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın. Würth silikon sprey alıp, emniyet kemerini tamamen çıkarın spreyi üstüne sıkarak içine bırakın kendine gelecektir.

Teşekkür ederim Allah razı olsun. Bu yöntemi kendim deneyemem büyük ihtimalle ama çarşamba günü bakıma götüreceğim zaman yaptırırım orada. Patlak emniyet kemeri nasıl anlaşılır bir fikriniz var mı peki 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

12 yıllık bir araç. Gayet normal bir durum. İçindeki yay zamanla işlevini yitiriyor. Ben içini açtım. Yağladım. Değişen bir şey olmadı. Elektrik süpürgeleri gibi. Belli sene sonra kabloyu toplayan makara toplayamamaya başlıyor. Endişe edecek bir şey yok yani. Kemerleri ani çekerek test edin. Tutuyorsa sıkıntı yok. Çok problem ederseniz değiştirmek zor değil. B sütunu trimlerini söküp yeni mekanizmayı takarsınız. Üstünde airbag soketi de var tabi bunların. 

Sinan Akgöl yazdı:

Ben yaptım bunu. Kemeri silikon sprey ile sildim. Mekanizmayı yağladım. Hava üflettim. Değişen bir şey yok. Yayın ömrü bitiyor. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

12 yıllık bir araç.

2014 arabada bitmemesi lazım hemen yayın diye düşündüm. Daha 6 yaşında :) 

Mithat Nursoy yazdı:

Teşekkür ederim Allah razı olsun. Bu yöntemi kendim deneyemem büyük ihtimalle ama çarşamba günü bakıma götüreceğim zaman yaptırırım orada. Patlak emniyet kemeri nasıl anlaşılır bir fikriniz var mı peki 

Sizde yapabilirsiniz bir yeri sökmeden direk kemeri tamamen çekin ve spreyi sıkarak içeri sarmasını sağlayın kademe kademe 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mithat Nursoy
Sinan Akgöl yazdı:

2014 arabada bitmemesi lazım hemen yayın diye düşündüm. Daha 6 yaşında :) 

Sizde yapabilirsiniz bir yeri sökmeden direk kemeri tamamen çekin ve spreyi sıkarak içeri sarmasını sağlayın kademe kademe 

Hakkı haliniz var hocam 2014 araba :) 6 yaşındaki arabanın bence de yapmaması lazım biraz işkillendim ben de yalan yok ama olabilir de bilemiyorum biraz paranoyaya da bağlamış olabilirim :D wd-40 alıp deneyeceğim 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mithat Nursoy yazdı:

Hakkı haliniz var hocam 2014 araba :) 6 yaşındaki arabanın bence de yapmaması lazım biraz işkillendim ben de yalan yok ama olabilir de bilemiyorum biraz paranoyaya da bağlamış olabilirim :D wd-40 alıp deneyeceğim 

Wd40 sarma kısmına oda kemere gelmeyecek şekilde, Würth silikon sprey direk kemer üzerine, Sizden önceki sahibinden kaynaklıdır diye düşünüyorum kilolu yada montla binmeyi seven biri, yada kemer uyarısı ötmesin diyerek kemere takılı halde bile kullanmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Mithat Nursoy
Sinan Akgöl yazdı:

Wd40 sarma kısmına oda kemere gelmeyecek şekilde, Würth silikon sprey direk kemer üzerine, Sizden önceki sahibinden kaynaklıdır diye düşünüyorum kilolu yada montla binmeyi seven biri, yada kemer uyarısı ötmesin diyerek kemere takılı halde bile kullanmış olabilir.

Olabilir valla hocam galeriden aldım aracı asıl sahibi göbekliydi belki de ondan olmuştur dediğiniz gibi. Würth dediğiniz şey kemeri çektiğim zaman kıyafete zarar vermez değil mi

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mithat Nursoy yazdı:

Olabilir valla hocam galeriden aldım aracı asıl sahibi göbekliydi belki de ondan olmuştur dediğiniz gibi. Würth dediğiniz şey kemeri çektiğim zaman kıyafete zarar vermez değil mi

Vermez merak etmeyin ayrıca o silikon spreyi aracın gıcırdayan tıkırdayan esneyen plastik aksamları var ise oralarda da kullanabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Mithat Nursoy
Sinan Akgöl yazdı:

Vermez merak etmeyin ayrıca o silikon spreyi aracın gıcırdayan tıkırdayan esneyen plastik aksamları var ise oralarda da kullanabilirsiniz. 

Anladım çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim yine aklıma takılan bir şey olursa biraz rahatsız ederim sizi iyi akşamlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mithat Nursoy yazdı:

Anladım çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim yine aklıma takılan bir şey olursa biraz rahatsız ederim sizi iyi akşamlar :)

Rica ederim ne demek her zaman, iyi akşamlar problem çözülür umarım :) 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

C320 de silikon spreyi denemiştim,gayet işe yaramıştı ;) Sizde yarar mı bilemem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Aracın orta direk fitillerini çıkartıp döşeme altını kontrol edin. Eğer patlamışsa elektrik bandı ile sarılmış bir kablo düzeneği görürsünüz içine baktığınızda da emniyet kemerinin direnç ile kandırıldığını görürsünüz. Böyle bir düzenek yoksa arkadaşların dediğini yapın ve kafanız rahat olsun.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Emniyet kemerini sonuna kadar çekin , sonrasında çubuklu slikon siprey ile kemer yuvasına alttan üstten her yerinden sıkın , biraz da kemerin son kısımlarına üzerinize temas etmeyecek yerlerini sıkın , mekanizmada kırık yada bozukluk yok ise düzelecektir.

Ben de de vardı bu şekilde düzelttim

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Würth  silikon  sprey öncesi  hafif nemli bir bez ile kemeri sonuna kadar çekip geri sararken silin.  Sonra aynı işlemi  kuru bezle yapın. En son yine sonuna kadar çekip silikon   spreyi sıkarak  sardirin. Ben 15-20  yaşlarında  4 arabada denedim, hepsinde çözüm oldu. Yukarda hortumu ile yap denmiş ama hortum ile tek noktaya sıkılıyor. Hortum olmadan daha geniş alana sıkılıyor. Şahsi kanaatim.  

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mithat Nursoy

Herkese yorumlar için teşekkürler abiler arkadaşlar. Yarın bakıma götüreceğim arabayı götürmeden önce yapacağım denileni. Çözüleceğini düşünüyorum zaten bakalım

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

emniyet kemerlerinin icinde zemberek yay var. bu yay zamanla gerginligini kaybediyor. elinizden geliyorsa cesaret varsa mekanizmayi söküp bu yayi 4-5 tur kadar orjinalinden geri sarmak gerekiyor. ki daha sert ve mukavemetli bir geri tepkimesi olsun...

bunu yapamam diyenler idarelik kurtarma icin silikon sprey deneyebilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...