İçeriğe Yönlendir

Bijon Somunu Neden Sıyrılır ?

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhaba

Geçen bir yere gittim geri döndüğümde lastiğin indiğini gördüm ,  e tabi çıkardım yedek lastiği diğeri sökmeye başladım 4 bijon çıktı birisi çıkmıyor hemen hemen tüm dişleri sıyrılmış , yalama olmuş 

resmen , 

Bende cırcırı kırma pahasına ufak lokma takıp üzerine zıplaya zıplaya söktüm tabi bu denemeler 45 dk yı buldu.

Bu somunlar neden yalama olur ? Lastıkcıde ki yada servislerdeki hava tabancalarından mı oluyor acaba ?

birde benim bildiğim 4 bijon kullanmakta bir sıkıntı olmaz, yanlışda biliyor olabilirim herhangi bir sıkıntı olur mu 4 bıjon kullanmak ??

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

En son kim söktüyse takan usta civatayı dişine oturmadan makıne ile sıkmıştır makıneler torklu darbeli fazl cevırınce cıvatayı ne olur sıyırır gecer 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Lastiği takanın marifeti nedeniyle sıyrılıyor. 4 bijon da tutar ama riske girmeye gerek yok. 1 tane bijon 10 lira bile değil. Parçacılardan bulabilirsiniz. Benim Fiesta'mın da bijonunu çalmışlardı geçen sene. 7 TL'ye buldum, taktırdım. Bijon kesip fırlayan lastiği gördükten sonra bu risklere girmeye korkuyorum. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Saplamasını da değiştirin dişleri bozulmuştur. Elle tutturmadan direk tabancayla sıkılıyor diş atladığında böyle oluyor. 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Basınçlı tabancalar saplama ve somunların katili. Önceki aracımda başıma geldi, somun kaynamış lastikçi de sökmeye zorlayınca saplama da yatağını sıyırıp kendisine kaynayan bijonla karşılıklı boşa dönmeye başladılar. Araç tornacıya gitti. En son tornacı bir saat uğraşarak somunu kırmayı başardı fakat canına okudu, abs dişlileri çatladı vs iş çok masraf açtı.

Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Kışlık lastiklere geçerken benzer bir durum başıma geldi. Usta ilk üç bijonu söktü 4. yü sökemedi. Bijon anahtarıyla zorlaya zorlaya söktü. Baktık saplamanın dişlerini sıyırdı. Neden olur dedim "somunu yerine oturtmadan tabancanın ağzına takarlar o yüzden olur "dedi. Ama yazlıkları da sen takmıştın dedim ses çıkarmadı. Üç  bijonla gittim sanayiye  bozulan saplamayı yenisiyle değiştirdik. Yenisi 6_7 lira falandı. 20 tl falanda ustaya verdim. Bence sizde en kısa zamanda değiştirin.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

2015 ve yakın yıllardaki focusların bizonlarının kafaları ince sacla kaplı, lastikçiler güçlü makinalarla giriştiğinden kafaları hemen kopuyor. Hatalı sıkma gücü ve aşınmış lokma kafası sıyırıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

130 NM genelde binek araçlara yeterli iken 400nm ile tır bijonu sıkar gibi çat çat somuna uygulanan kuvvete bijon mu dayanır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

hatalı dişi 1 defa tutturusa bozar.

gereksiz yere köküne kadar sıkacam derse yine bozar

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

şu mereti kullansalar bijonlar ömürlük olurda hava tabancası varken kim uğraşacak tork anahtarıyla207a5f80603c7a102649c61a0cbc0413.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Ü.Emre Kartal yazdı:

Saplamasını da değiştirin dişleri bozulmuştur. Elle tutturmadan direk tabancayla sıkılıyor diş atladığında böyle oluyor. 

yok dişlere baktım sıkıntısız sadece somunun çevresi ezilmiş 

Deniz Kom yazdı:

Lastiği takanın marifeti nedeniyle sıyrılıyor. 4 bijon da tutar ama riske girmeye gerek yok. 1 tane bijon 10 lira bile değil. Parçacılardan bulabilirsiniz. Benim Fiesta'mın da bijonunu çalmışlardı geçen sene. 7 TL'ye buldum, taktırdım. Bijon kesip fırlayan lastiği gördükten sonra bu risklere girmeye korkuyorum. 

Buldum orj li 13 TL iki tane aldım gelince hemen takıcam biride yedek de dursun  :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Coşku Mert yazdı:

şu mereti kullansalar bijonlar ömürlük olurda hava tabancası varken kim uğraşacak tork anahtarıyla

Tork anahtarı olsa da kim kaç torkla sıkacağını nereden bilsin :)

Bizim ülkede zor böyle şeyler maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

sanayi ortami gözümün önüne gelince hak veriyorum [emoji1]

Tork anahtarı olsa da kim kaç torkla sıkacağını nereden bilsin [emoji4]
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Serviste tork anahtarı ile mi sıkılıyor?
Balıkesir Ford kullanır
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Erkan Işık yazdı:

Dişi saglammı saplama yı sıyırmamısmı peki

saplama sağlam, sadece somunun dışı sıyırmış 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

110nm ile sikiyorum genelde 100-110 arasi diyorlar

tarihinde Mustafa Cerci tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Sani Gerşon yazdı:

İşini gerçekten profesyonel olarak yapan yerler var. Euromaster Michelin servisinde mesela denk geldim Ford bijonu hassas diye havalı tabanca kullanmadılar bijon anahtarı ile usulüne uygun şekilde sök tak yapıldı sonrasında markalara göre katalog bir liste var oradan bakıp torkluyor personel. 135 Nm tork ayarını görünce şaşırıp sormuştum. Tork anahtarının periyodik kalibrasyonunu bile yaptırmışlar. Müdahale dahi edemedim. Tork anahtarı bulundurmayan ve kullanmayan lastikçinin önünden geçmem kazanmasın. Çünkü değişime diğer kasaplarla aynı miktarı ödüyorum bu kadar titizliğe para değil (50 TL)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
İşini gerçekten profesyonel olarak yapan yerler var. Euromaster Michelin servisinde mesela denk geldim Ford bijonu hassas diye havalı tabanca kullanmadılar bijon anahtarı ile usulüne uygun şekilde sök tak yapıldı sonrasında markalara göre katalog bir liste var oradan bakıp torkluyor personel. 135 Nm tork ayarını görünce şaşırıp sormuştum. Tork anahtarının periyodik kalibrasyonunu bile yaptırmışlar. Müdahale dahi edemedim. Tork anahtarı bulundurmayan ve kullanmayan lastikçinin önünden geçmem kazanmasın. Çünkü değişime diğer kasaplarla aynı miktarı ödüyorum bu kadar titizliğe para değil (50 TL)
Ben de euromaster a gittim ama boylesini gormedik. Hangisi sizinki?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...