İçeriğe Yönlendir

Multivan koltuk ısıtma tesisatı yardım.

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Arabanın koltuk ısıtmaları ikisi birden çalışmıyor, galericilerin "çalışmayan aksamı yok abiiğ" cümlelerine inanmayın. Neyse konuya dönelim, akşam koltuğun altındaki soketlere baktım, çıkan herhangi bir kablo göremedim, şöför koltuğunun altında 3 tane sigorta yuvası var ama tek bitanesine sigorta takılı 5 amper, o sağlam. Koltukların altlarını kurcalarken kutup başlarını çıkardım, hava yastığına giden bi kabloya bişey yaparım arabayı yalandan yere pert etmeyeyim diye. Koltukların altlarından koltuk süngerine doğru kablolar gidiyor, alta sabitlenmiş kutucuklar var birer tane. Bu arabanın 2 tane sigorta kutusu var, bitanesini söktüm bütün sigortaları çıkarıp kontrol ettim hepsi sağlam. Diğer sigorta kutusuna ulaşmak için aküyü, akünün oturduğu plakayı vs komple indirmek gerekiyor. Takım aletlerim yoktu sökemedim, internetten alttaki ulaşamadığım sigorta panelinin resmini aldım, çektiğim bütün fotoğrafları konuya ekliyorum, en alttaki fotoğraflar ikinci sigorta paneli.

İki tane düşüncem var:

1. Vw wiki de T5 in koltuk ısıtma sigortasının 25 amper olduğu yazıyor. Ama bendeki sigorta tablasında 25 amperlik bir sigorta yok.

2.Araba comfortline, orjinali kumaş koltuk, sonradan deri döşenmiş, koltuklara deri döşeme yapılırken birşey yaptılar diye düşünüyorum, pedleri çıkarıp alacak kadar karaktersiz değillerdir büyük ihtimal.

Sorun nedir çözemedim yardımlarınızı bekliyorum.f1d805962c4533da94b9d581cd3205c8.jpg02f42a08429b94ec36d11651bf0f90a5.jpg5bd7e6503d8d9e0407ac22b884bd4a18.jpg86313c3c49dfd1bb119db794051ffb7e.jpg45be6db491c13d4e5ae2790b9a468b15.jpg884620a4b2382e283abbce43191e0dc1.jpgcc78a97c3f3789d41b37e283b3adfcae.jpg7938df1d1b3773c83ab1a02195e9b19a.jpgf3618cca1add0d980c3159f0b4f125a2.jpg6720cd6fa9ca31a15a41f03a508f293b.jpgb50fa1013e8fae683ac98cdf156e7949.jpg95d7374b527e5d0f86fd2cd39224fcca.jpg3b300ca3cb94a6c83422fadfc6db5cb3.jpg

@Servet Aydın  @Mustafa Arıkan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Koltuk ısıtmanın sigortası, makyajlı t5 de alttaki sigorta panelindeymiş, bendeki makyajsız kasa benimkinde de altta olabilir mi ? Ben onu sökemediğim için ulaşamadım. Yarın sabah dükkanda 2. Sigorta paneline ulaşıp 25 amperlik sigortayı bulayım bakalım, sigorta atması haricinde başka ne olabilir ? 

İnternette bulduğum fotoğrafta görünmüyor diye başka yol arıyordum, adamın arabasında ısıtma yoktur belki transporter büyük ihtimal, bunu düşünmek sonradan aklıma geldi.

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Senin araçta koltuk ısıtma canbus hattından gelen mesaj ile devreye giriyor. Koltuk altındaki siyah kutu da onun için. 
Sigortaları bir kontrol et. Muhtemelen bi sorun oldu sigortaları söktüler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Senin araçta koltuk ısıtma canbus hattından gelen mesaj ile devreye giriyor. Koltuk altındaki siyah kutu da onun için. 
Sigortaları bir kontrol et. Muhtemelen bi sorun oldu sigortaları söktüler.

Abi çok teşekkür ederim, yarın direk söküp bakacağım, eğer sigorta değilse yine başını ağrıtabilirmiyim :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sorun yok istediğin zaman rahatsız et [emoji4] 
Abi sigortası atmış, değiştirdim ama yine çalışmadı, ne yapabiliriz :( a91d9e25b178c2be8ce853629033a303.jpg

Birazdan arabanın yanına inip düğmeleri söküp bakayım mı, ama çalıştığını nasıl anlayacağım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Pedlere giden uçları bulup bi ölçmek lazım en basitinden. Bi de çalışıp çalışmadığı anlamak için koltuğa oturup bi 5-10dk bekle. Hemen ısınmaz zaten

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Pedlere giden uçları bulup bi ölçmek lazım en basitinden. Bi de çalışıp çalışmadığı anlamak için koltuğa oturup bi 5-10dk bekle. Hemen ısınmaz zaten

Sanayiden dönüşte 20 dk yol geldim 5. Kademeye aldım ikiside çalışmıyor. 

Alttan pede giden kabloları görüyorum, voltmetrem yok kabloya park ampulu bağlayıp deneme yapayım mı ? 

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Sarı soket hava yastığının ona elleşmeden pede giden soketi görüyorsan basitçe park ampulü ile deneyebilirsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Sarı soket hava yastığının ona elleşmeden pede giden soketi görüyorsan basitçe park ampulü ile deneyebilirsin. 

Can bus kutusuna giren soketi çıkarıp ona bağlayayım mı ? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ebrar Tüfek yazdı:

Can bus kutusuna giren soketi çıkarıp ona bağlayayım mı ? 

O zaman olmaz. Canbus’tan veri gelmediği sürece çıkış olmaz. Koltuk pedlerine giden kabloyu bulup onların ucuna park ampulu bağlaman gerek.

Unutmadan climatronic arıza kodu okuma var. Tuş kombinasyonları ile. Onu yapıp çıkan kodlara bi bak birde.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

O zaman olmaz. Canbus’tan veri gelmediği sürece çıkış olmaz. Koltuk pedlerine giden kabloyu bulup onların ucuna park ampulu bağlaman gerek.

Kablolar tek parça, en alt taban döşemesinden direk koltuğun içine gidiyor, herhangi bir ek yok kabloyu takabileceğim, komple koltuğu mu sökmem gerekir :( peki ilk mesajımda ikinci fotoğraftaki kablolar neyin kablosu ? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Döşemenin içine doğru giden kablo zeminden mi geliyor? Yoksa siyah kutudan mı?

Bir de siyah kutuya gelen kablo nereden geliyor? 
Pedlere giden kabloların koltuk altında soketi olması gerek. Yan yana sıralı renkli soketlerden biri olması lazım.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Döşemenin içine doğru giden kablo zeminden mi geliyor? Yoksa siyah kutudan mı?

Bir de siyah kutuya gelen kablo nereden geliyor? 
Pedlere giden kabloların koltuk altında soketi olması gerek. Yan yana sıralı renkli soketlerden biri olması lazım.

Siyah kutudan bi kablo çıkıyor koltuğun altında bitane sokete geliyor soketten koltuğun içine doğru giriyor.

Kutuya gelen kablo alt zeminden geliyor ortada 3 lü birleşmiş bi tarafı zeminden geliyor bitarafı koltuğun içine giriyor, bi tarafı da can bus a gidiyor.

Kabloyu buldum galiba, soketi ayırıp kontak ve ısıtma açıkken ampulu deneyeceğim şimdi. 

Çıkardığım soket bu, ama sarı airbag soketleri ile aynı yoldan geliyor hepsi birlikte bantlanarak gelmiş. Can bus ısıtma airbag komple tek parçacfd00327abc0b1f48e219b8447cae940.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O sigorta attıysa, bi şey sistemi zorlamış olmalı. Koltklar kaplanırken zarar vermiş olabililrer mi?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

@Mustafa Arıkan fotoğraftaki sokete elektrik geliyor, kontrol ettim.

Sani Gerşon yazdı:

O sigorta attıysa, bi şey sistemi zorlamış olmalı. Koltklar kaplanırken zarar vermiş olabililrer mi?

Koltuğun altındaki kabloya elektrik geliyor. Ama koltuk ısınmıyor. Büyük ihtimal birşey yaptılar :(

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Eldeki verilerle, döşemeci çözer bence bu işi.

Döşemeci arkadaşımı aradım, ben hiçbirşey söylemeden kendisi anlattı, sonradan deri döşeme yaparken pedlerin içindeki birşeyi kırıyorlar oda hemen şase yapıp sigortayı attırıyor dedi. Yarın bana fiyat verecek elinde ped varmış, ön koltukları söküp bakacağız kablo kopukluğu vs varsa halledilecek yoksa pedlerini değiştireceğiz. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Karbon pedlerden alıp yeniden yaptır tertemiz olur. Kopma derdi de olmaz bir daha.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Karbon pedlerden alıp yeniden yaptır tertemiz olur. Kopma derdi de olmaz bir daha.

Karbon olanlar hangisi internette bulamadım, golf 7 pedleri 600 tl. Bayaa da pahalıymış bu malzeme.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...