İçeriğe Yönlendir

Maske Fiyatlarında Ahlaksızlık!

Murat Öngür

Recommended Posts

Mehmet Muhip Yılmaz

Bizimkiler 2 gün sonra kıyamet kopacağını bilseler kefeni 10 kat fahiş fiyata satarlar. Gider ayak son kez kazıklayım diyerek :bambam2:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ülkemizde her tür sahtekarlığı yaptıktan sonra "Ticaret bu!" deyip her şey mübahtır mantığı ile işin içinden sıyrılmaya çalışmıyorlar mı? Çıldırmamak elde değil. Tıpkı rakibini karalayan siyasilerin "Siyaset yapıyoruz" deyip, bu işin kuralı budur demeleri ile aynı şey. Her tür pisliği yap "Ticaret" de işin içinden sıyrıl. Yazık bu millete...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

N95 ffp3 9332+ maske bakteri, virüs için anca engelleyici oluyormuş.
Şu anki fiyat 10 katından fazla.
Virüsler tek başına olmadığı bir grup/parçacık halinde ortamda olduğu için bu maske etkili oluyor. Zaten bulaşma için 10 binden fazla virüsün aynı anda tutunup çoğalmaya başlaması gerekiyormuş.
Ben o sıralar önemli bir ameliyat olduğum için almıştım. Sık hastaneye gidiyordum. Dün kontrole gittiğimde maskeli hasta çoktu. Gözlerinde viral enfeksiyon olabilir dedi doktor. Batikon damlattılar bugün durum iyi. Batikon influenza gibi virüsleri etkisiz hale getiriyormuş. Belki corona için de etkilidir.ad41d93a628a7d8b6203da9dfa2d6980.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Murat Öngür yazdı:

Koronovirüs sebebi ile malum herkes maske almak istiyor , şükür ülkemizde daha rastlanmadı ama  bizim ülkemizdeki ahlaksızlar kanı bozuklar bunu fırsat bilip 5 TL Lik maskeleri 35 40 TL ye satmaya başladır. Bu tip insanlara neden bir yaptırım uygulanmıyor yada bunun bir cezası yok mudur ? 

Bu resmen dolandırıcılık 

Olaya yanlış bakıyorsun. Olay arz talep meselesi. Arzı olmayan talebi olan bir malın fiyatı yükselir. Şu anda maske üretimi olmadığı için fiyat yüksek. Kısa anlatayım 45 lik plak da pahalı. Üretimi yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Serkan Aktay yazdı:

Olaya yanlış bakıyorsun. Olay arz talep meselesi. Arzı olmayan talebi olan bir malın fiyatı yükselir. Şu anda maske üretimi olmadığı için fiyat yüksek. Kısa anlatayım 45 lik plak da pahalı. Üretimi yok.

hayır herşeyin fiyatı bu kadar yükselmiyor bayiler 1 tl satın aldıkları depolara koydukları maskeleri 50 tl ye satar oldular bunun adı ahlaksızlık fırsatcılık kazıkcılıktır

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Murat Öngür yazdı:

hayır herşeyin fiyatı bu kadar yükselmiyor bayiler 1 tl satın aldıkları depolara koydukları maskeleri 50 tl ye satar oldular bunun adı ahlaksızlık fırsatcılık kazıkcılıktır

Şu anda piyasada maske yok. Olmadığı için pahalı. Varsa üreten, satan yer soyle alalım. Sıkıntı üretimin olmaması. Zaten Çin'den geliyordu, ülkedeki tüm maskeleride Çinliler topladı. Buna nazaran temassız Ateş ölçer fiyatlarında 5 e katladı. Böyle giderse hemşire eldivenleri de bulunmaz ve daha pahalı hale gelecek. Eldivenin bu kadar artmamasinin nedeni maskeye oranla kullanımının çok olması ve stoklarda bulunması. 

Bu arada ben maske satıcısı değilim. Hiçbir ticari gelirim yok bu işten. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Arkadaşlar hastane yöneticisi olmam hasebiyle bir kaç şey söyleyeyim. 

Yaklaşık 2 ay kadar önce satın alma elemanımın uyanıklığı mı diyeyim bilemiyorum bu krizi ön görerek eldiven maske vb için biraz stok yaptım hastaneye. 2 ay önce Çin'de ilk kriz patlak verdiğinde bize kutusunu 6.5- 7 TL den sattıkları maskeleri 15-20 TL arasında geri aldı Çinliler. Tabiiki sıcak parayı gören neredeyse tüm tedarikçiler bu işin içine girdiler. Sadece bizden değil tüm dünyadan maske vb ekipmanın büyük oranını Çin topladı. Kendisi de en büyük imalatçı olduğu için ve şu an üretim durma noktasında olduğu için piyasada maalesef bulmak imkansız gibi bir şey. Bireysel kullanım neyse ama düşünün ki hastane ortamındasınız. Eğer maskeniz yoksa ameliyat bile yapmanız imkansız. Halen elinde stoğu olanlar fahiş fiyatlara satıyorlar. Bu bir fırsatçılık mıdır, ticaret ahlaksızlığı mıdır bir yorum yapamayacağım ancak bu işten çok kısa sürede ciddi paralar kazananlar oldu ama bu işin dönüp dolanıp bir yerden sonra kendilerine gireceğinin de farkında değiller diye düşünüyorum.

Maskenin koruyucu olmadığı fikri doğru değil. Standart maskelerin koruyuculuk oranı %65 civarındadır ki bu da epidemik olmayan salgınlar için bireysel korunma anlamında yeterli bir oran kabul edilir. O yüzden bir salgın durumunda kullanımı muhakkak önerilir. 

Toz maskeleri bu noktada bir işe yaramıyor malesef cerrahi maske şart. 

Asıl koruyuculuğu yüksek olan N95 tipi maskelerdir ki şu an bulmak neredeyse imkansız. Tanesi toptan olarak geçen ay 110 TL idi. Bu ise bireysel kullanım için önerilmemekte. Sadece yüksek risk gurubu sağlık çalışanları için önerilmekte. En azından şimdilik. 

O yüzden siz yine de tedarik edebilirseniz normal cerrahi maskeleri ev ahalisi ve kendiniz için tedarik edip bir köşede tutun. Henüz salgın yok ama olursa muhakkak kullanmanız gerekecektir. 

Unutmadan söyliyeyim maskeden çoook daha koruyucu olan bir durum el hijyenidir. Eğer bir salgın söz konusu olursa mümkün olduğunca sık ellerinizi yıkayınız. Bunun için özellikli bir şeye gerek de yok. Standart sabunlar yeterli. Ayrıca el dezenfektanları da kullanılabilir. %70 lik alkol türevleri %90 oranında yeterlidir. Bu da zaten bizim kolonyaların neredeyse tamamında var :) 

Özellikle toplu taşıma kullanımı sonrasında sık sık el yıkamak büyük oranda koruyucu olacaktır. Bunun yanında günde 4-5 kez burun ve ağız temizliği önerilir. Çeşme suyu ile burnu ve ağzı temizlemek çok faydalıdır. Ayrıca antibakteriyel özelliği olan çaylar özellikle kekik ıhlamur kuşburnu vs içmek boğaza yerleşimi olabilecek bakteri ve viruslere karşı kısmen de olsa koruyucu olabilir. 

Hoş ben ülkemizde ciddi bir salgın olacağını çok da düşünmüyorum ama her şeye hazırlıklı olmak lazım. Allah milletimizi, ülkemizi bu ve benzeri belalardan korusun inşallah. 

Saygılarımla...

• Beğen 13
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

aynı şey van depreminde de yasandın ev kiraları ve ev fiyatlarıda arttıgını söylemişlerdi

alkol koruyucudur diyorum bende viskiyi rakıyı severim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Cem Dilmen yazdı:

Arkadaşlar hastane yöneticisi olmam hasebiyle bir kaç şey söyleyeyim. 

Yaklaşık 2 ay kadar önce satın alma elemanımın uyanıklığı mı diyeyim bilemiyorum bu krizi ön görerek eldiven maske vb için biraz stok yaptım hastaneye. 2 ay önce Çin'de ilk kriz patlak verdiğinde bize kutusunu 6.5- 7 TL den sattıkları maskeleri 15-20 TL arasında geri aldı Çinliler. Tabiiki sıcak parayı gören neredeyse tüm tedarikçiler bu işin içine girdiler. Sadece bizden değil tüm dünyadan maske vb ekipmanın büyük oranını Çin topladı. Kendisi de en büyük imalatçı olduğu için ve şu an üretim durma noktasında olduğu için piyasada maalesef bulmak imkansız gibi bir şey. Bireysel kullanım neyse ama düşünün ki hastane ortamındasınız. Eğer maskeniz yoksa ameliyat bile yapmanız imkansız. Halen elinde stoğu olanlar fahiş fiyatlara satıyorlar. Bu bir fırsatçılık mıdır, ticaret ahlaksızlığı mıdır bir yorum yapamayacağım ancak bu işten çok kısa sürede ciddi paralar kazananlar oldu ama bu işin dönüp dolanıp bir yerden sonra kendilerine gireceğinin de farkında değiller diye düşünüyorum.

Maskenin koruyucu olmadığı fikri doğru değil. Standart maskelerin koruyuculuk oranı %65 civarındadır ki bu da epidemik olmayan salgınlar için bireysel korunma anlamında yeterli bir oran kabul edilir. O yüzden bir salgın durumunda kullanımı muhakkak önerilir. 

Toz maskeleri bu noktada bir işe yaramıyor malesef cerrahi maske şart. 

Asıl koruyuculuğu yüksek olan N95 tipi maskelerdir ki şu an bulmak neredeyse imkansız. Tanesi toptan olarak geçen ay 110 TL idi. Bu ise bireysel kullanım için önerilmemekte. Sadece yüksek risk gurubu sağlık çalışanları için önerilmekte. En azından şimdilik. 

O yüzden siz yine de tedarik edebilirseniz normal cerrahi maskeleri ev ahalisi ve kendiniz için tedarik edip bir köşede tutun. Henüz salgın yok ama olursa muhakkak kullanmanız gerekecektir. 

Unutmadan söyliyeyim maskeden çoook daha koruyucu olan bir durum el hijyenidir. Eğer bir salgın söz konusu olursa mümkün olduğunca sık ellerinizi yıkayınız. Bunun için özellikli bir şeye gerek de yok. Standart sabunlar yeterli. Ayrıca el dezenfektanları da kullanılabilir. %70 lik alkol türevleri %90 oranında yeterlidir. Bu da zaten bizim kolonyaların neredeyse tamamında var :) 

Özellikle toplu taşıma kullanımı sonrasında sık sık el yıkamak büyük oranda koruyucu olacaktır. Bunun yanında günde 4-5 kez burun ve ağız temizliği önerilir. Çeşme suyu ile burnu ve ağzı temizlemek çok faydalıdır. Ayrıca antibakteriyel özelliği olan çaylar özellikle kekik ıhlamur kuşburnu vs içmek boğaza yerleşimi olabilecek bakteri ve viruslere karşı kısmen de olsa koruyucu olabilir. 

Hoş ben ülkemizde ciddi bir salgın olacağını çok da düşünmüyorum ama her şeye hazırlıklı olmak lazım. Allah milletimizi, ülkemizi bu ve benzeri belalardan korusun inşallah. 

Saygılarımla...

Cerrahi maske dediğiniz nedir? FFP1 yeterli değil sanırım.

Bir de sık sık su içilmesi öneriliyor. Hastalık yapması için virüsün toplanması lazım diyorlar, su içerek mideye inen virüs asidik ortamda yok olur diyorlar. 

El yıkama konusu gerçekten önemli. Dinimizin bir gereğidir abdest almak. 

El yıkama ile virüs bulaşma haritasında da benzerlik var.

213ffb682521a331e4d5024077afde76.jpg8e1d5d58c134af26050396c69162d825.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

FFP3 özelliği olan maskeler virüse karşı en koruyucu olanlar bildiğim. FFP1 ve 2 toza vs kaşı koruyormuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...