İçeriğe Yönlendir

Araç Kiralama Hakkında

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, arabamı üzülerek sattım hatta ağlayarak da denilebilir 😀 şaka bir yana ev için satmak zorunda kaldım ve sattım. Şükür evi aldım ve değdi. 

Yaza doğru iyi kötü araba almayı düşünüyordum tatile giderim rahat olur diye. Sonra düşündüm acele edip kötü araba alana kadar bu sene yazın araba kiralar tatile öyle gider seneye biraz daha iyi araba alırım dedim. 

Şimdi araba kiralarken nelere dikkat etmeli?

Kiralık araba ile kaza yaparsak işlemler nasıl oluyor kasko mu karşılıyor yoksa bana mı yansır?

Kaza yaparsak suç Bendeyse nasıl olur suç karşıdaysa durum nasıl olur? 

Ufak tefek çizik olursa ne işlemler yapılıyor? 

Yakıt durumu nasıl oluyor dolu depo alıp dolu depo mu veriyoruz? Vs vs

Aklıma gelen sorular bunlar 😊

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kiralamalarda genel olarak;

1) Araç mutlaka rent a car kaskolu olmalı, kusur sizde olsun olmasın önemli değil sadece bazı şirketlerde aracın onarım süresince zararını sizden talep edebiliyorlar. 7 gün sürdü diyelim günlük kiralama ücretini alıyorlar. Kasko türüne göre değişiyor bunlar.

2) Km limiti var mı yok mu ona dikkat

3) Belirli bir tutara kadar atıyorum 1000-1500 lira gibi hasarlar için kaskoyu bozmuyorlar size ait oluyor, bazı büyük firmalarda bunun için 30-40 lira gibi bir ücretle ek teminat alıyorsunuz onada karışmıyorsunuz.

4) Genellikle depo durumu boş verilir boş alınır ancak sizin anlaşma şeklinize göre dolu da verebilirler

5) Aracı mutlaka alırken fotoğraflayın her yerini, gördüğünüz en ufak çiziği yırtığı vs yazdırın. Lastiklerine bakın zedelenme olmasın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Ü.Emre Kartal yazdı:

O zaman kurumsal firmadan almak daha doğru gibi. Birde teslim almadan önce aracı detaylıca kontrol etmek lazım. Varsa ek teminat almak doğru olur o zaman. Çünkü bir nevi emanet araç her şey olabilir 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Geçen ay benim araç kaliperden dolayı yatıyorken, AVİS den araç kiraladık, 2018 BMW 3.18i verdiler.

Arabannın tüm problemlerini vermeden önce tutanakla kayıt altına aldılar, sol ön çamurluk derin çizik, sağ ön jant sürtme izi vs vs.

Aracın kaskosu var ama jant-lastik kasko dışında dediler, 34 TL daha verip onuda teminat altına aldık. bir iki detay daha vardı şimdi gelmedi aklıma.

Bu arada tam dolu depo verip tam dolu depo aldılar ki mantıklı olan bu. Boş depo saçmalıktan başka bir şey değil, ışık kaç km de yandı vs değişir. Birde hesap kitaba gerek yok. Ben teslimden önce 1.7 km ötedeki Benzinlikten doldurdum, fişinide gittiğimde gösterdim.

Bundan sonraki iş ziyaretlerimizde Araç kiralayıp gideceğiz. Ben beğendim çalışma şekillerini. Tabi kaza durumundaki atıl süreyi bizden mi alıyorlar hatırlamıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Furkan Avcı yazdı:

Avis iyi bir firma olduğu için işi şansa bırakmamış kendileri arabanın kusurlarını yazmış demek ki😊benim de merakım işte Allah korusun oldu ya kaza vs oldu bana mı ödetirler kasko mu öder bunun sınırı nedir merak ediyorum. Her şey kiralayan adama mal olursa büyük bir risk alıp kiralamış oluruz 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Karaca yazdı:

bu sene yazın araba kiralar tatile öyle gider

herkes aynısı yapıyor, yüksek sezon deniyor, rakamlar uçuyor.  kurumsal harici kiralarsanız çok fena şeyler olabilir, çökerler bile tabiri caiz ise!

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mustafa Karaca yazdı:

Allah korusun oldu ya kaza vs oldu bana mı ödetirler kasko mu öder bunun sınırı nedir merak ediyorum.

Kurumsal firmalar kaza esnasında muhakkak alkol raporunuzu alın diyorlar. Benim bildiğim, alkollü araç kullanma vb durum yok ise kasko karşılıyor. Zaten kendi aracınızda da alkollü iken %100 kusurlu kaza yaparsanız kasko ödemiyor diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Karaca yazdı:

Avis iyi bir firma olduğu için işi şansa bırakmamış kendileri arabanın kusurlarını yazmış demek ki😊benim de merakım işte Allah korusun oldu ya kaza vs oldu bana mı ödetirler kasko mu öder bunun sınırı nedir merak ediyorum. Her şey kiralayan adama mal olursa büyük bir risk alıp kiralamış oluruz 

merdiven altı firmalarda tamir süresini sizden alırlar,, hatta kaba kuvvet ile tamir parasını da alanı gördüm.

kurumsalda buna ait önden extra cüzi bir sigorta payı öder riski atarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Gerekirse x2 verip kurumsaldan kiralamak lazım, diğer türlü bu işi yapanların çoğunluğu organ mafyasından hallice. Başınıza bela almayın.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bir tanesinde eski dökük bir bmw gördüm kiralık yazıyor, bunu kullanırken bozulsa araba ,adama ne yaparlar acaba?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Bir tanesinde eski dökük bir bmw gördüm kiralık yazıyor, bunu kullanırken bozulsa araba ,adama ne yaparlar acaba?

ayrı numara o, bozulsa da adamdan tahsil etsek diye bekelyen merdiven altı firmaları çok, genelde siyah gömlek üstüne ekose siyah ceket, atlet yok, paça kısa çorapsız makosen parlak ayakkabı ile

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mustafa Karaca yazdı:

O zaman kurumsal firmadan almak daha doğru gibi. Birde teslim almadan önce aracı detaylıca kontrol etmek lazım. Varsa ek teminat almak doğru olur o zaman. Çünkü bir nevi emanet araç her şey olabilir 

Kesinlikle öyle, yoksa azıcık ucundan alıverebilirler böbreğin 😂

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:
Recep Selim Kaya yazdı:

Yok yok bu iş şakaya gelmez sağlam bir firma olmalı. 

Recep Selim Kaya yazdı:

Alkolle işim yok o yüzden sıkıntı olmaz 😉 

Çağlar Bayur yazdı:

O zaman ufak bir meblağ dan kaçmadan varsa eğer o şekilde güvence almalıyım. 

Selim Bilgin yazdı:

Doğru söylüyorsunuz. Şahıs vs uğramamak lazım. Durduk yere başa bela almamak için araba kiralarken bir tık fazla vermeye değer. Ama daha önce hiç kiralık araba işine girmedim. 

Evren Erakçora yazdı:

Çakal kasa BMW yı kiralık verip arızalarını yaptırmak için güzel bir yol gibi duruyor 😂

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bir tanıdığım merdiven altı diye tabir edilen yerden araç kiralamış ve kazaya karıştı. Araç pert diye para talep ettiler olmayınca önceden imzalan boş senet devreye girdi. Mafyanın avukatıda mafya varı olunca adamın babadan kalma arazilerine haciz kararı koydurdular. İş mahkemelik olunca aracın cüzi rakamlara tekrar toplandığı, kazada arabanın yattığı için alınan paranın aracın tamiratını karşıladığı, vergi kaçırdıkları vs. herşey ortaya döküldü. İki  üç defa kaskodan araç verdiler,  kredi kartı istediler olmaz dedim illa bir kart numarasi ver dediler  sanal kart numarası verdim. Boş depo verip boş depo aldılar. Düzce gibi Küçük şehirlerde kurumsal firma yok. Kasko firmaları da olanı seçiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Metin Uzunoğlu yazdı:

Araba değil bela kiralamış resmen. Ankara da Allahtan büyük firmalar var merdiven altı yerlere muhtaç kalmayız belki bir tık pahalı olur ama kafamız rahat eder 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bir arkadaşım araba kiralamış, boş senet vermişti hatay’da. Aracı ertesi gün teslim esnasında arabanın altına yatmış kiralayan adam, benzin deposunu vurmuşsun diye 750 tl daha almaya kalmıştı. Git karakola şikayet et dedim, konu karakolda çöZüldü. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Cem Işık yazdı:

... arabanın altına yatmış kiralayan adam, benzin deposunu vurmuşsun...

Kiralama işleri kesat giderse, eksper olur bu adam. Nokta tespit :good1:

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Cem Işık yazdı:

Kötü arabayı kiralayıp tamir masrafından kurtulmak üzerine kurulmuş sistem sanki 😊

Hiç iyi tecrübesi olan yok mu 🤔

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mustafa Karaca yazdı:

Kötü arabayı kiralayıp tamir masrafından kurtulmak üzerine kurulmuş sistem sanki 😊

Var, bir kere kiraladığım arabada arıza çıkınca hiç ücret almadan yeni araba vermişlerdi. 
Ama olay Bosna Hersek’te geçiyor. 😄

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kurumsal firmadan Egea kiraladım online işlem ile.

Benden önceki geri getirmeyerek süreyi uzatmış. Elinde de sadece 1.5 TDCi PWS Focus vardı. Hiç fark almadan onu verdiler.

Arabadan memnun kalınca biz de gittik Focus aldık :D 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Selim Bilgin yazdı:

Ama olay Bosna Hersek’te geçiyor. 😄

😂 İyiymiş gerçekten müşteri memnuniyeti budur dedirtmişler. 

Recep Selim Kaya yazdı:

İşin gerçeği bende egea düşünüyorum hem ucuz diye hemde merak ediyorum otomatiği nasıl. Ama focus verirlerse hayır demem tabiki 😊 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mustafa Karaca yazdı:

Var, Erzurum'da araba kiraladım internetten firmayı bulup.Merkezde çalışan bir kiralamacı idi. 

HAva alanından aldı beni adam, abi kendimi güvence altına almam lazım kusura bakma ama senet almak zorundayım dedi.

İyi al dedim. Abi fotokopisini çekelim sende de kalsın dedi sonrasında. Ona da tamam dedim.

Sonra adam senedin aslını bana verdi, fotokopisini kendine aldı..

Dayı dedim,ben arabayı alıp kaçsam, fotokopi senetle ne yapacaksın diye sordum? İcaraya verecem dedi. Dedim hiç bi işine yaramaz fotokopi senet..

Şİmdiye kadar hep böyle yaptım, icraya vermek gerekmedi dedi.

Böyleleri de var :) Ama binde bir ancak çıkar..

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Cem Işık yazdı:

İyi niyetliymiş demek ki 😊 Allah iyi niyetli insanlarla karşılaştırsın diye boşuna dememişler. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

gidilen yerde araç lazım değilmi ?

orda araç lazımsa sabit kullanım için kiralama devam edecekse zarar ettirmezmi

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

merdiven altı almayında gerisi çok mühim değil. 

kurumsal firmalardan almaya gayret edin. kafanız rahat olur. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...