İçeriğe Yönlendir

306 - Kalorifer için Çözüm

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

İşim gereği elektronikden birazcık anlarım. Normalde tanımadığım elektrik tesisatlarına dokunmam. Fakat 3000 tl üzerinde harcama yapmamıza rağmen ,  arabanın kalorifer sistemini ayağa kaldıramadık.  Bu da beni sorumlu yapıyor. Herşeyin başlangıç amacı, araç sahibini " klimayıda yaparız" motivasyonuyla bu işe sürüklemem di.  

Sıkıntımız şu, aracın klima sistemine giden kablo tesisatı hırpalanmış, aracın klima tertibatına enerji gelmiyor. Sigorta kutusunda bişey bulamadık. Yada doğru yere bakmadık. 

Bana bu konuda yardımcı olursanız bedelsiz masrafsız el emeği ile çözmek istiyorum. 

i8cbsYUKUxjO0qO2A96Rqag7WrgT997quOyVTweH

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bir Çin atasözü der ki her işe karışmayacan :)

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Debriyaj balatası değişimi kalorifere fayda etmesi ümidi yoktu heralde 😂

Bu araba antfrissiz binilip petek tıkanmış olabilir

soğutma suyunu boşaltıp antfriz koyun belki açar 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erdem Dertsiz yazdı:

Sıkıntı ne klima, kalorifer, fan ?

Ali Gök yazdı:

Debriyaj balatası değişimi kalorifere fayda etmesi ümidi yoktu heralde 😂

Bu araba antfrissiz binilip petek tıkanmış olabilir

soğutma suyunu boşaltıp antfriz koyun belki açar 

Ceyran gelmiyor :) Fan çalışmıyor. 

Selim Bilgin yazdı:

3000 TL'yi kalorifere mi harcadınız?

Sanırım takip etmediniz. Biz kalorifer yaptırmak için gidip, debriya, bakım, dikiz aynası, ön düzen derken arabayı sıfırladık :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Darbaz yazdı:

Sanırım takip etmediniz. Biz kalorifer yaptırmak için gidip, debriya, bakım, dikiz aynası, ön düzen derken arabayı sıfırladık :) 

Ettim de ben de onu diyorum, başka şeyleri yaptınız, kalorifere harcanmadı o para. :) 

Usta ne diyor bu işe?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Son gittiğiniz servis ne dedi?

Bırakacaksın biz çözene kadar kalıcak dedi . Bende bırakmadım :) 

Selim Bilgin yazdı:

Ettim de ben de onu diyorum, başka şeyleri yaptınız, kalorifere harcanmadı o para. :) 

Usta ne diyor bu işe?

Bırakıcan dedi . benimde en sevmediğim şey arabayı emanet etmek. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

İlk kez gittiğiniz ustada normal bırakmama isteği, ancak bazen aracı bırakmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

İlk kez gittiğiniz ustada normal bırakmama isteği, ancak bazen aracı bırakmak gerekiyor.

Bir diğer sorun harcayacak para kalmadı :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bir diğer sorun harcayacak para kalmadı :) 

Harcayacak para kalmadıysa ancak tespit için oto klima elektrik ustasına gidilir tespit ve arızanın ne olduğu için baktırılır, finans sağlanınca yaptırılır. Mekanik ustaları elektriksel arızaları genellikle arıza kronik değilse adım adım gider nokta atışı yapamaz.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Son gittiğiniz servis ne dedi?

gel hep gel sizi sevdik demiştir ne diyecek .)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

500 e hallederim takır takır çalışır buzhane olur 😂

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ama para yoh... 

3000 gitti halen kalorifer çalışmadı. Ama araba fişek gibi gidiyor. Orda herkes hemfikir. Sahibi çok beğendi yeni halini. Birde içinde donmasa , çok daha güzel olacak. 

Vites çubuklarına kadar değişti araba :) Sahibi bayıldı geçişlere. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

Ama para yoh... 

3000 gitti halen kalorifer çalışmadı. Ama araba fişek gibi gidiyor. Orda herkes hemfikir. Sahibi çok beğendi yeni halini. Birde içinde donmasa , çok daha güzel olacak. 

Vites çubuklarına kadar değişti araba :) Sahibi bayıldı geçişlere. 

Motor sıcak 90 la giderken havalandırmadan sıcak hava geliyor mu araç hızıyla birlikte?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

libertynin kalorifer peteği delikti kaloriferi açmadıydım 2 3 gün de nasıl donuyordu insan hatırladım. kalorifer önemli donanım :D 

klima bozuk olsa camda açılır yazın da kışın arabada buz tutuyor insan

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Köksal Yılmaz yazdı:

Motor sıcak 90 la giderken havalandırmadan sıcak hava geliyor mu araç hızıyla birlikte?

Motor ısınmıyor ki araçta termostatta bozuk galiba.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Sinan Akgöl yazdı:

"Sıkıntımız şu, aracın klima sistemine giden kablo tesisatı hırpalanmış, aracın klima tertibatına enerji gelmiyor. Sigorta kutusunda bişey bulamadık. Yada doğru yere bakmadık. " yazınca,  havalandırma elektrik tesisatında sorun var kalorifer fanını çalıştırmıyor gibi yorumluyorum ama tam o mudur bilemedim

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

Evet, termsotatda bozuk, onu sonra halledecez. Para olunca :) 

Köksal Yılmaz yazdı:

"Sıkıntımız şu, aracın klima sistemine giden kablo tesisatı hırpalanmış, aracın klima tertibatına enerji gelmiyor. Sigorta kutusunda bişey bulamadık. Yada doğru yere bakmadık. " yazınca,  havalandırma elektrik tesisatında sorun var kalorifer fanını çalıştırmıyor gibi yorumluyorum ama tam o mudur bilemedim

Fan kademesi çalışmıyor. Ac düğmesine basınca ışığıda yanmıyor. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Köksal Yılmaz yazdı:

Hem elektrik gelmiyor o halledilirken bir de termostta değişecek ki tam perfomans çalışması için. Klima kontrol ünitesi bile olabilir Peugotta elektrik sorunları en az BMW gibi sıkıntı

Ali Darbaz yazdı:

O paneli söküp soketlerine vs herşeyine bakmak lazım işte hatta fan kademelerine hepsine. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

Termostat çok pahalı değildir sanırım, öncelik ona verilmeli motor sağlığı açısından.

Fan çok karışık bir sistem midir? Elektrikten anlayan biri çözemez mi sen gibi? Şemasını bulup sıradan deneyerek gidersin, klima manuel mi? 4.kademede çalışıyor mu? Bazen fan termiği bozuluyor, 4. kademede termik olmadığından direkt çalışabiliyor?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

Termostat çok pahalı değildir sanırım, öncelik ona verilmeli motor sağlığı açısından.

Fan çok karışık bir sistem midir? Elektrikten anlayan biri çözemez mi sen gibi? Şemasını bulup sıradan deneyerek gidersin, klima manuel mi? 4.kademede çalışıyor mu? Bazen fan termiği bozuluyor, 4. kademede termik olmadığından direkt çalışabiliyor?

Sinan Akgöl yazdı:

Hem elektrik gelmiyor o halledilirken bir de termostta değişecek ki tam perfomans çalışması için. Klima kontrol ünitesi bile olabilir Peugotta elektrik sorunları en az BMW gibi sıkıntı

O paneli söküp soketlerine vs herşeyine bakmak lazım işte hatta fan kademelerine hepsine. 

Termosta beni aşar. Para harcamadan kaloriferi yapmaya çalışıyorum. Ama araba hakkında araştırma yapamıyorum. İ10 gibi değil. ZAmanında çok araştırıp herşeyi bulurdum, ama 306 bile doğru düzgün araştırıp teknik evraklarını bulamadım. ELimin altında uğraşılması gereken birde Cruze var. Perşembe akşamıda Sivasa gidiyorum Cruze ile. Onunda eskiklerini tamamlamaya çalışıyorum. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

Termosta beni aşar. Para harcamadan kaloriferi yapmaya çalışıyorum. Ama araba hakkında araştırma yapamıyorum. İ10 gibi değil. ZAmanında çok araştırıp herşeyi bulurdum, ama 306 bile doğru düzgün araştırıp teknik evraklarını bulamadım. ELimin altında uğraşılması gereken birde Cruze var. Perşembe akşamıda Sivasa gidiyorum Cruze ile. Onunda eskiklerini tamamlamaya çalışıyorum. 

Kira ödemeyeceğin bir garaj lazım sana. İşten kalan vakitlerde uğraşmaya.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...