İçeriğe Yönlendir

C-Max - Km Saati Soğuk Lehim Hatası

Mehmet Unkun

Recommended Posts

Mehmet Unkun

Aracımın göstergesini daha önce değiştirmiştim. Bu gösterge için bu hatayı  forumlarda hep okuyordum.

Bu kez bizim başımıza geldi. 5 liraya elektronikçide hallettik. Aracınızda alakasız hatalar(yakıtta su var,hidrolik direksiyon arızası, motor arızası vb.) verip SARSINTI ile düzeliyorsa lehim sorunu vardır. Hızlanma azaltılmasına neden olan sorun göstergeye soketin takıldığı yerde olan soğuk lehimlerdir. 
Boş yere arıza arayıp masraf yapmaya ya da km saati tamiri yapan yerlere fazla para ödemeye gerek yok.
Sorunun çözümü sadece lehim. 
Sökebilirseniz eğer bir elektronikçide çok ucuza halledersiniz. Videonun açıklama kısmındaki linke bakarsanız acele etmeden sakince sökebilirsiniz.Ben de ilk defa o videoya göre söktüm. 

Lehimi yapabilirdim ama gerek yok, ince iş, 5 lira verin güzelce yenilesin.Birilerine belki faydası olur diye videoya aldım hatayı ve çözümünü

Jr3fMh.png

İşaretli yerde soğuk lehim olduğunu söyledi lehimi yapan kişi. Ordaki lehimlerin hepsi yenilendi sıkıntı geçti çok şükür.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Geçmiş olsun sorunu çözdüğünüze sevindim.

Benim belirtmek istediğim bir durum var  Lehim yapan arkadaş soğuk lehim olduğundan bahsetmiş ; soğuk lehim yeteri kadar ısı uygulanmadan yapılan lehim anlamına geliyor ve benim gibi bu göstergeye sahip  araçların hepsinde bu risk var anlamına gelmekte.

Dokunulduğunda  düzelmeside net şekilde lehim yataklarında pinlerin temasının bozulması anlamı taşıyor buda ancak lehimleri tazelemekle düzelir.

Lehim yapmak gerçekten yetenek işidir doğru sürede doğru ısı uygulamak gerekir yoksa sıcaklık devrede hasara neden olabiliyor , mümkünse lehim pompası ile eski lehimi sökmekte fayda var.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Ek Bilgi
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

oralar ısındıgı için lehim bırakıyor dipleri temizlenerek kazılarak yapılan lehim daha uzun ömürlü gider.
lehim tazeleme işini bizim vw bora golf4 aracların konfor beynindeki lehimlerde bu sekilde bıraktıgı için bu işide yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Okay Kaygusuz yazdı:

oralar ısındıgı için lehim bırakıyor dipleri temizlenerek kazılarak yapılan lehim daha uzun ömürlü gider.
lehim tazeleme işini bizim vw bora golf4 aracların konfor beynindeki lehimlerde bu sekilde bıraktıgı için bu işide yapıyorum.

Bir kere sökünce artık usta oluyorsun sökme takmada😉  sorun verirse bir daha hızlıca söker, temiz bir lehim yaptırırız. Öneriler için sağolun. Şuan sıkıntı kalmadı.  Dün facebook grubunda aynı sorun için birine tamirci 1000 tl masraf çıkabilir demiş. İnsaf kalmamış.

tarihinde Mehmet Unkun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...