İçeriğe Yönlendir

Nasıl Bir Repeater (Sinyal Güçlendirici) Kullanılmalı?

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Servet Aydın
Yarın beraber bakalım.
Network kablosu, ataç ve notebook hazır olsun.

Reset için kürdan bulurum da uzak erişim için pc yok evde. İkisi de almışlar yanlarına

Bi tek pilli radyo var. İş görür mü?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Bi tek pilli radyo var. İş görür mü?

ee85b0a2c6445bade8ed7b55677baaaa_840.jpg

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Ana cihaz içinde mi olacak bu özellik? Kablo tv ile gelen Modem ana cihaz

Cihaza göre değişiyor abi. Efendi köle mantığı ile çalışanlarda var harici bir yönetici ile çalışanlarda normal modemlerde falan yok. Olanları da 1.500 lü fiyatlardan başlıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Evin yolunu bi bulsam gidip foto çekeceğim

konum atıyorum

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-wifi-pro-sinyal-yakinlastirici-guclendirici-300-mbps-pm-HB00000AQJXN

İlandaki ürünü kullanıyorum. Yukarı kattan interneti çekiyorum. Modemin olduğu evde çekmeyen internet benim evimin her yerinde çekiyor. Kesinlikle tavsiye ederim [emoji4] Sanırım Şok'a bu hafta gelmişti rafta görmüştüm
Güzel ürün hocam ama bana minimum bi tane kablolu bağlantı lazım
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

üstteki modem, alttaki ap.

Çözeriz. Network kablosu, laptop hazır olsun, beni istediğin zaman ara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İkisi de şu anda yok. Dükkandan alırım bir tane pc. Bağlantı yapar ararım [emoji106]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Modemi repeater olarak kullanabilir miyiz?

Biraz denedim ama olduramadım

Ana modem zyxel vmg8324 fazla modem airties 5650

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Birçoğunda o mod var.. biraz kurcalayın.. ama olmayanları da var

En kötü ihtimal kablo ile ilerler ap mode olarak yine yaparsınız hatta daha iyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
(düzenlendi)

kablosuz olarak yapmam gerekiyor hocam

youtube videolarından  yardım almaya çalıştım ama olduramadım

tarihinde Murat Atagenç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Modemin dhcp özelliğini kapatıp ikinci bir isimle wireless dağıtabilirsiniz. Ancak modemlere bu işi paslamayı önermiyoruz.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Güncelleyeyim.
TP-Link WA850RE modelini aldım. Cuma gecesinden beri 2 gündür kullanıyorum.
Cihazı modemime bağladıktan sonra modemin wifi adını ve şifresini değiştirerek evdeki cihazların kopmasını ve yeni cihaza bağlanmasını sağladım. SSID gizleyerek soru işaretlerinden kurtuldum :) . Emre Kartal hocamın dediği gibi modeme sadece cihaz bağlanmış oldu.
Tv ünitesi olan odada ve mutfakta bağlantım yokken ya da tekdiş dediğimiz kopup duran bi bağlantıdan 1080p 60fps YouTube videolarına transit geçmiş oldum. :)
Az önce de wifi arızalı dediğim laptopuma kablolu bağladım repeater'ı. 1.5 saat falan ETS mp de vakit geçirdik. Ne ping girdi ne de bağlantım koptu.
Tek gözlemlediğim sorunsa şu. Telefondan video izlerken problem olmuyor çünkü bi taraftan video yüklemesi ilerlemiş oluyor. Ama canlı yayın izlerken 10-15 dakikada bi kaç saniyelik kesintiler oluyor. Ama 5 saniyeyi falan geçmedi hiç. Belki wifi üzerinden online oyun oynanırsa kopma yaşanabilir tam emin değilim.
Tecrübelerim bu şekilde. Şimdilik memnun kaldım.
Küçük ve alt yapısı çok eski olan güzide ilçemizde 8 megabite kadar destekleyen bi internetimiz var ve şuanda 6 megabit net hız alabiliyorum.
Herkese öneriler ve tavsiyeler için teşekkür ederim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
6mpbs ile birkaç sn donma hiçbir şey. Hayırlı olsun
Teşekkür ederim servet abi sağolasın
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Barış AÇIL

Iyi akşamlar,
Bende iki gündür ağ aktarımı için bir kaç deneme yaptım. Farklı varyasyonlarla ama en sonunda pes ettim gibi.

Şöyle özetleyeyim,
Malum uzaktan eğitim başladı. Bizim kız ve yeğenlerim ebeveynler çalıştığı için gunduzleri annemin yanına geliyor.

Evlerinde internet bağlantısı yok. Evlerimiz arası 50 m ve birbirlerini görüyorlar. En ucuz adsl hizmeti 70-80 TL den başlıyor ve 24 ay tahahhut gerekiyor. Uzaktan eğitimden belki birkaç ay sonra normal eğitime de geçme durumu olasılığı var. Bu durumda taktiracagimiz adsl boşa çıkacak.

Şimdi elimdeki cihazları sayayım.

Everest SG 1700 adsl kablosuz modem.
Asus RT N 10 150 Mbps wireless router (3db anteni var, ip paylaşım modu repeater modu, access point özelliği var, mac filtreleme ve kablosuz güvenlik duvarında mac filtering yaparak kullanıyorum ev içine dağıtım yaparken ve hiç sıkıntı yasamadim)
Ayrıca deneme amaçlı bir tanıdıktan aldığım ZYXEL WAP 3205 V3 (repeater, client bridge, ve access point olarak çalışan 7 db iki anteni olan 300Mbps bir access point var)

Bir kaç konfigürasyon yaptim hepsini saymayacağım ama en iyi performansı aldığım düzeneği açıklamam gerek.

Uzak odada everest adsl modem internet yayını yapıyor annemlere bakan mutfak camina ıc tarafa Zyxel wap 3205 i repeater olarak ayarladım.

Annemlerin salon camının ıc tarafına da asus rt 10 n i repeater olarak yerleştirdim.

Evde ki internet turk telekom 16 Mbps adsl.

Sıkıntı şu akşamları youtube ve eba dan video izlemede sıkıntı yok, sadece ilk bağlantı yapması 1 dk yi buluyor ondan sonra ilk görüntüler bulanık iken 1 dk sonra netleşiyor. Donma takılma olmuyor. Ama gündüzleri internet hizininda düşmesine bağlı sanırsam bağlantı hemen hemen hiç gelmiyor.

Şimdi elimdeki zyxel 300 Mbps access pointin veya asus rt 10 n routerin biraz daha guclusunu alsam sorun çözülür mu?

Ama bugün uzaktan eğitimin tüm Türkiye de başlamasıyla internet ağları yoğunluğu kaldiramadigina kanaat getirdim çünkü adsl modeme direk kanlo ile bağlanan eşim de eba da sıkıntı yaşadı. Öğleye doğru hiç giremedi nerdeyse. Belki 400-500 tl ye yeni bir AP almaktansa evdeki internetin hızını artırmak daha mi mantıklı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

50mt mesafe için son kullanıcı tipi AP'ler yetersiz kalacaktır. Bi tık daha profesyonel ürünlere geçmeniz lazım.

Ben sizin yerinizde olsam, en ucuz olarak iki bina arası çatıdan kablo götürür, diğer uca AP'yi bağlar, wireless olarak interneti dağıtırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
50mt mesafe için son kullanıcı tipi AP'ler yetersiz kalacaktır. Bi tık daha profesyonel ürünlere geçmeniz lazım.
Ben sizin yerinizde olsam, en ucuz olarak iki bina arası çatıdan kablo götürür, diğer uca AP'yi bağlar, wireless olarak interneti dağıtırdım.
Teşekkürler Sani bey ama aradan iki cadde geçiyor kablo mümkün değil.

Dış mekan dağıtıcılar nasıl olur veya daha güçlü bir anten
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Barış AÇIL yazdı:

Teşekkürler Sani bey ama aradan iki cadde geçiyor kablo mümkün değil.

Dış mekan dağıtıcılar nasıl olur veya daha güçlü bir anten

Şöyle yapılabilir, ethernetten güç aln dış mekan ap ile belli bir noktaya kadar götürülür, oradan tam karşıdan ap ile bağlantı sağlanır. Ama maliyeti ne olur bilemem.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

daha pro ürünlerde sıkıntı olmuyor, mesela şuan şantiyede kullandığımız, direk köyden yansıtıyor, 2.5 km civarı ve full çekiyor :)

Everest EWİFİ EF2

1.jpg

şu resim ne işe yaradığını anlatır sanırım, 1. cihazı modeme eternet le bağlayın, modemde ayarara gerek yoktur direk Lan portunun birine takın geçin ayarlardan kablosuz yayınını açın şifreleyin tamam,  2. yi takın fişe 3km. menzil içinde diğer anteni aratın ve bağlanın ona kablosuz-kablolu yayına başlasın...

6.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...