İçeriğe Yönlendir

Elektrik Tüketimi

Mustafa Boz

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Mustafa Boz yazdı:

Hak arayışımıza karşı verilen cevap kullanmışsınızdır.  

işyerinde saat vardı, kendim ölçüm ile fazla yazdığını tespit ettim, kontrole geldiler saati değişmediler ama birşeyleri mıncıkladılar, saatte yok birşey diyerek gittiler, saat değişmedi ama tüketim normlae döndü nedense ........

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
Erhan Doruk yazdı:

Bizim evde de termosifon var  . Ben mart ayında 10 gün evde yoktum. Giderken kapatıp gittim. Geçen ay ile aynı fatura geldi. Bu ay saati okumadıklarını düşünüyorum. Geçen yıl çok yüksek faturalar ödedim. Yaptığım uzun denemeler sonucu termosifonun en az tüketecek ayarı 60 C olduğunu gördüm. Hesaplarıma göre bizim evde elektrik tüketiminim yarısını termosifon, %35 kadarını da buzdolabı yapıyor. Sıcaklığı bu nedenle sormuştum.   Saatiniz dijital ise yanlış okuma şansları yok. Cihazla Otomatik okunuyor. 

Bu arada son bir yılda elektriğe çok ciddi zamlar geldi. Dağıtım bedeli de arttırıldı. 

Bizdeki elektirik tüketiminin %60 ı termosifon kaynaklı diyebilirim.  Bulaşık makinası yok elektirkli fırın kullanmıyoruz  elektirkli su ısıtıcı bile yok evde Zamlardan dolayı kwh saat üzerinden artış olduğunu belirttim

Çağlar Bayur yazdı:

işyerinde saat vardı, kendim ölçüm ile fazla yazdığını tespit ettim, kontrole geldiler saati değişmediler ama birşeyleri mıncıkladılar, saatte yok birşey diyerek gittiler, saat değişmedi ama tüketim normlae döndü nedense ........

kendi ölçümümü yapacağım gerekli cihazı temin edip

Servet Aydın yazdı:

Yurt içinde görmedim hiç. Şofben prize mi takılı yoksa direk sigorta hattına mı? Priz ise Priz tip wattmetre var bende. Gönderirim bakarsın tüketime

prize bağlı abi wattmetre kullanarak sadece termosifon tüketimini belirlemiş olurum diğer cihazların tüketiminden dolayı bir boşluk olmaz mı diğerlerini tahmini mi hesaplayacağım

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Termosifon elektrik canavaridir. Birde duş çok kullanılıyorsa o rakama gelebilir. Kaçak durumunu anlamak için sırası ile; 

1.Sigortaları kapatın

2.Topraklı prizlerin iki deliği ve toprak hattını kontrol edin. Hiçbirinde yanmayacak

3.Daha sonra sigortalari açın ve sadece topraklı prizlerin toprak hatlarini ve makinelerin govdelerini kontrol edin.

Eğer yanar ise tüm fişleri prizlerden çıkarın ve tek tek takarak kontrol edin.

Eğer kaçak yok ise sen var çok dujj yapmak çok elektirik gelmek :)

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Doğu'da alışılmış şeyler bunlar. Ben yazın sadece dolabı açık bırakıyordum 2 ay başka bişe çalışmıyor aylık 75 gelen fatura şu an yine evde yokuz sadece aynı dolap çalışıyor ve aylık 36 TL fatura kesilmiş. Üstelik bu fatura da nerden baksanız elektriğini %50 den fazla zamlanmış hali .

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

okuma süreleri de değişiyor. Bazen fatura 28 günlük gelirken bazen 36 günlük gelebiliyor.  Günlük ortalama tüketime bakmanız durumunda belki bir cevap bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...