İçeriğe Yönlendir

Anakart Ekranında Donup Kalıyor!..

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Eyüp Çetin

Arkadaşlar bizim emektar PC'yi bugün oğlanın odasına kurdum. Fakat bilgisayar açıldığında anakart isminin yazılı olduğu bir ekran çıkıyor ve başka bir şey açılmıyor. Neden olabilir?

Evde zaten kullandığımız üç tane laptop var. Onları kurcalayıp yanlışlıkla bir şeyler silsin istemiyorum bu nedenle PC biraz eski ama küçük oğlum kurcalasın, kullansın bu şekilde öğrensin falan diye çalışsın istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sani Gerşon yazdı:

Diski söküp dener misiniz?

Hangi diski anlamadım? 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

ZlFDlT.jpg

Değişen bir şey olmadı. Bahsettiğim ekran bu. Bu şekilde duruyor. Anladığım kadarıyla harddiski görmüyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

TAB tuşuna basıp resmi geçin, hata mesajını çekip atın buraya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

TAB tuşuna basıp resmi geçin, hata mesajını çekip atın buraya.

Maalesef tuşlar işlemiyor. Kablosuz klavye vardı olmadı. Sürekli farklı USB'de denedim. Sonra kablolu bir klavye getirdim komşudan o da olmadı. Ama bir kaç defa aç kapa yapınca birinde siyah ekranda floppy disk fail (40) yazıyordu. 

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Klavye hatası olabilir, F1 ile geçme olayı vardı yanlış hatırlamıyorsam... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fişi çekin. Anakarttan bios pilini sökün. Fişi takın, aleti başlatın. Bir de öyle deneyin. Sonuç verirse yine fişi çekin, pili takın, bios ayarlarını yapın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Eyüp Çetin yazdı:

Maalesef tuşlar işlemiyor. Kablosuz klavye vardı olmadı. Sürekli farklı USB'de denedim. Sonra kablolu bir klavye getirdim komşudan o da olmadı. Ama bir kaç defa aç kapa yapınca birinde siyah ekranda floppy disk fail (40) yazıyordu. 

biosa gir, saat tarihin olduğu yerde flopy ayarı var. None yap hepsini. 

Biosa girmek için de sabıırlı ol, deleteye bas beklesin hata verince tekrar basarsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Hakan Tarım yazdı:

biosa gir, saat tarihin olduğu yerde flopy ayarı var. None yap hepsini. 

Biosa girmek için de sabıırlı ol, deleteye bas beklesin hata verince tekrar basarsın.

Yok denedim ama sorun şu ki klavye işlemiyor. Hiç olmuyor. PC algılamıyor klavyeyi. Windows açıkken tanıması gerekiyor sanki.

Sani Gerşon yazdı:

Fişi çekin. Anakarttan bios pilini sökün. Fişi takın, aleti başlatın. Bir de öyle deneyin. Sonuç verirse yine fişi çekin, pili takın, bios ayarlarını yapın.

Az önce harddiski sökmüştüm. Tekrar takip mı yapayım bu işlemi?! 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Eyüp Çetin yazdı:

Az önce harddiski sökmüştüm. Tekrar takip mı yapayım bu işlemi?! 

Hard disksiz de olabilir.

Bir de sonrasında klavyeyi / mouse ve her türlü aygıtı sökerek de deneyin. Bir tuş, bir donanım takılı kaldıysa da bunu yapabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Eski Anakartlar USB klavye ile BIOS a girmiyordu, Windows açılınca çalışmaya başlıyordu, PS/2 Klavye ile denemek lazım birde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Eski Anakartlar USB klavye ile BIOS a girmiyordu, Windows açılınca çalışmaya başlıyordu, PS/2 Klavye ile denemek lazım birde.

Onu takacak giriş yok PC'de. 😊

Sani Gerşon yazdı:

Hard disksiz de olabilir.

Bir de sonrasında klavyeyi / mouse ve her türlü aygıtı sökerek de deneyin. Bir tuş, bir donanım takılı kaldıysa da bunu yapabilir.

Denedim değişen bir şey olmadı.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

images?q=tbn:ANd9GcSnOv17DrJwtgVpkmFlsdh

Jumper normal konumda dimi, Clear konumunda Anakart açmıyordu gördüğüm Anakartlarda, bunda da bu şekildedir belki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Eyüp Çetin yazdı:

Yok denedim ama sorun şu ki klavye işlemiyor. Hiç olmuyor. PC algılamıyor klavyeyi. Windows açıkken tanıması gerekiyor sanki

Dediğimi PS2 klavye ile yap. Çözümün bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

images?q=tbn:ANd9GcSnOv17DrJwtgVpkmFlsdh

Jumper normal konumda dimi, Clear konumunda Anakart açmıyordu gördüğüm Anakartlarda, bunda da bu şekildedir belki.

Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. Çünkü jumper yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1-2 nolu pinleri tornavida ile kısa devre edip deneyebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

tpS3SH.jpg

Şu anda bu ekran çıktı. Klavye çalıştı. Bios ekranına girdim.

A3ZODQ.jpg

Ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Biraz araştırma yaptım. Çoğunluk Bios pilinin zayıflamasından dolayı yazmış. Pili de değiştirelim. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz. Hallettim. Sorun @Sani Gerşon 'un dediği şekilde çözüldü sanırım. Bios pili ile ilgili bir hata galiba. Herkese iyi geceler.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Sata'nız varmış. Ucuza bi ssd, ram (slot başı maksimum 2GB DDR2 800mhz) ve yeni işletim sistemi ile günümüze döndürürsünüz o aleti ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...