İçeriğe Yönlendir

Memur Abiler/Arkadaşlar Bakabilir Mi?

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Mert Yeldan
Haberi tam okumadım ama bugün gündemdeydi bi ağır ceza mahkemesi, anayasa mahkemesinin kararını tanımamış. Hesap sorulabilse AYM'yi tanımayacak bi babayiğit çıkabilir miydi [emoji4]

O konu kanun/düzenleme eksikliğinden kaynaklanıyor. İlk defa ortaya çıkan bir durum.

Arada anayasaya eklenen geçici maddeler vs var.

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Esnek çalışma döneminde amir tarafından idari izine ayrılmış olamazsınız değil mi? Bu izinde şehir dışına çıkmanız amire bağlı. Ayrıca çağırıldığı zaman da göreve gelmeniz zorunluydu. 

Mazeret izni ise bu izni komisyon mu verdi yoksa çalıştığınız birim amiri mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

e devletten 4c barkodlu uzatılmış hizmet dökümü ve bordro yetecektir, banka için yetiyor telekoma da yetmesi lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Esnek çalışma döneminde amir tarafından idari izine ayrılmış olamazsınız değil mi? Bu izinde şehir dışına çıkmanız amire bağlı. Ayrıca çağırıldığı zaman da göreve gelmeniz zorunluydu. 

Mazeret iznini ilk sırada ki sıralı amir verir, Komisyon değil.
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Ahmet Caliskan yazdı:

Dayımı kaybettik. Gençti de. Atlatamadım bu olayı. Çalışamadım. 1 hafta mazeret izni istedim, verdiler. Ben de memlekete gittim cenaze evine. 1 hafta izin verdikleri halde iznimin 3. gününde arandım. "Bugün öğlene kadar gelmezsen soruşturma başlatılacak" dediler.Yozgat-Kırklareli 1000 km. "Mümkün değil yetişemem, yarın sabah geleyim" dedim. "Ayrıca 1 hafta izin verilmişti, neden erken çağırıldım ki" diye sordum. "Başsavcının talimatı" dediler. Sanırım devletin çalışma şartlarına uyum sağlayamıyorum :)

Ben de şaşırıyorum ama herkes "küçük yerlerde olur" diyor. İş olmayınca kendilerine iş yarattıkları söyleniyor. Ama iş de var. Anlamadım gitti :)

Komisyon kararı olan bir mazeret iznin varken çağırdılar ve gelmezsen soruşturma açıcaz dediler.

Soruşturmayı ne üzerine açtılar? o detay eksik? Yani neye dayandırdılar?
Kınama da almışsınız arada, kınamayı ne üzerine verdiler.

Yani tamam küçük yerlerde olur da, size bu kadar yükleniyorlarsa farklı yönden bastırmanız lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar
Mert Yeldan yazdı:

Mazeret iznini ilk sırada ki sıralı amir verir, Komisyon değil.

Benim bildiğim çalışılan birimdeki amirin mazeret izni verme yetkisi yok. Bizde komisyon kararı olmaksızın mazeret izni kullanamıyoruz. Örnek ben mahkemede çalışıyorum. Mahkeme başkanının verdiği mazeret izni kafa izni mahiyetinde oluyor. Mazeret izin taleplerini direkt komisyona gönderiyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Benim bildiğim çalışılan birimdeki amirin mazeret izni verme yetkisi yok. Bizde komisyon kararı olmaksızın mazeret izni kullanamıyoruz. Örnek ben mahkemede çalışıyorum. Mahkeme başkanının verdiği mazeret izni kafa izni mahiyetinde oluyor. Mazeret izin taleplerini direkt komisyona gönderiyoruz. 

Usüle aykırı o uygulama.
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Mert Yeldan yazdı:

Usüle aykırı o uygulama.

657 Sayılı kanunun 104/B maddesinde;

"C) (A) ve (B) fıkralarında belirtilen hâller dışında, merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usûlle on gün daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür." şeklinde belirtilir.

Adliyelerde atamaya yetkili amir komisyon başkanıdır, mahkeme amiri birim amiridir. Bu yüzden adliyelerde mahkeme hakiminin muvafakati ile komisyon kararı olmadan mazeret izni kullanılamaz.

Sözleşmeli personele ise mazeret izni hiç verilemez. resmiyete dökmeden kafa izni veriliyor.

https://pgm.adalet.gov.tr/Resimler/SayfaDokuman/29112019145556Sözleşmeli personele mazeret izni verilip verilemeyeceği hususunda görüş.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Osman Nuri Köknar yazdı:

Hayır esnek çalışma yapılmıyor zaten bizim adliyede.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Komisyon kararı olan bir mazeret iznin varken çağırdılar ve gelmezsen soruşturma açıcaz dediler.

Soruşturmayı ne üzerine açtılar? o detay eksik? Yani neye dayandırdılar?
Kınama da almışsınız arada, kınamayı ne üzerine verdiler.

Yani tamam küçük yerlerde olur da, size bu kadar yükleniyorlarsa farklı yönden bastırmanız lazım.

"Özürsüz olarak 1 veya 2 gün göreve gelmemek" sebep olarak gösterilmiş. Bunun sonucunda "aylıktan kesme cezası verilmesine, fakat başka soruşturma bulunmaması sebebiyle (ki var) kınama cezasına çevrilmesine" demiş. Bana bu kadar yüklenmelerinin sebebi, İstanbul'dan gelip Kırklareli'de sınava girip kazanıp göreve başlamam diye tahmin ediyorum. Ki sağdan soldan da doğrular nitelikle şeyler duyuyorum.

Ahmet Aybeyaz yazdı:

"C) (A) ve (B) fıkralarında belirtilen hâller dışında, merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usûlle on gün daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür." şeklinde belirtilir.

Adliyelerde atamaya yetkili amir komisyon başkanıdır, mahkeme amiri birim amiridir. Bu yüzden adliyelerde mahkeme hakiminin muvafakati ile komisyon kararı olmadan mazeret izni kullanılamaz.

Sözleşmeli personele ise mazeret izni hiç verilemez. resmiyete dökmeden kafa izni veriliyor.

https://pgm.adalet.gov.tr/Resimler/SayfaDokuman/29112019145556Sözleşmeli personele mazeret izni verilip verilemeyeceği hususunda görüş.pdf

Ben sözleşmeliyim. Bana bu verdikleri kafa izni mi oldu o zaman. Tebliğ ettikleri kağıtta mazeret izni diye belirtilmiş ama yanlış mı oldu şimdi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Ahmet Caliskan yazdı:

"Özürsüz olarak 1 veya 2 gün göreve gelmemek" sebep olarak gösterilmiş. Bunun sonucunda "aylıktan kesme cezası verilmesine, fakat başka soruşturma bulunmaması sebebiyle (ki var) kınama cezasına çevrilmesine" demiş. Bana bu kadar yüklenmelerinin sebebi, İstanbul'dan gelip Kırklareli'de sınava girip kazanıp göreve başlamam diye tahmin ediyorum. Ki sağdan soldan da doğrular nitelikle şeyler duyuyorum.

Savunma yapmadınız mı?

Sözleşmelisin sanırım resmi mazeret iznin yok? Doğru muyum?

Ahmet Caliskan yazdı:

Ben sözleşmeliyim. Bana bu verdikleri kafa izni mi oldu o zaman. Tebliğ ettikleri kağıtta mazeret izni diye belirtilmiş ama yanlış mı oldu şimdi?

Eğer komisyon sözleşmeli bir personele mazeret izni verdiyse o da yanlış zaten :) 

Ha varsa mazeret izni kararı bu kanunu karıştırmayın :D onlar veriliyor sansınlar :D
Ama elinizde 5 gün (günü kaçsa) mazeret izni yazan bir karar varsa onla neden itiraz etmediniz de kınama verildi oraya anlayamıyorum? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Savunma yapmadınız mı?

Sözleşmelisin sanırım resmi mazeret iznin yok? Doğru muyum?

Eğer komisyon sözleşmeli bir personele mazeret izni verdiyse o da yanlış zaten :) 

Ha varsa mazeret izni kararı bu kanunu karıştırmayın :D onlar veriliyor sansınlar :D
Ama elinizde 5 gün (günü kaçsa) mazeret izni yazan bir karar varsa onla neden itiraz etmediniz de kınama verildi oraya anlayamıyorum? 

Savunma yaptım. Tanıkların ifadelerinden hareketle, benim anlattıklarımın gerçeği yansıtmadığına... diye yazmış. Evet  sözleşmeliyim. Savunmamı yaptım zaten. Kınamaya tirazı da şimdi yapacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Konu

Ahmet Caliskan yazdı:

Savunma yaptım. Tanıkların ifadelerinden hareketle, benim anlattıklarımın gerçeği yansıtmadığına... diye yazmış. Evet  sözleşmeliyim. Savunmamı yaptım zaten. Kınamaya tirazı da şimdi yapacağım.

Karara itiraz et bence de

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Komisyona tekrar sordum; karar verme yetkisi mahkeme hakimi/savcılıkta başsavcıdır dedi tekrar.

Eğer komisyon sözleşmeli bir personele mazeret izni verdiyse o da yanlış zaten [emoji4] 
Ha varsa mazeret izni kararı bu kanunu karıştırmayın [emoji3] onlar veriliyor sansınlar [emoji3]

Hocam geçen sene çıkan yönetmelikle sözleşmeli personele yıllık izni yok ise mazeret hakkı tanındı.

Verdiğiniz link çalışmıyor.
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Şimdi baktım linkteki görüş yazısına. Üniversite eğitimi için mazeret izni talebi olmuş. Konu izin eğitim hayatı boyunca devam eden bir izin cinsi. Konu sahibinin konusu ile alakası yok. Ki zaten mevzuatında da ayrı başlıklarda geçiyor.
Dediğim gibi mazeret izinlerinde birim amiri sorumlu. O karar verip uslüne uygun tebliğ ettikten sonra uygulamada bir yanlış yok. Komisyon doğum izni senelik izin mazeret izni gibi konularda sadece özlük tutmak ile görevli. Mahkemenin/savcılık amirinin verdiği karara karışamaz. AyrıcaKanunun ilgili maddesinde atamaya yetkili amir ifadesindeki atama yetkisi kurum içindeki yer değişikliğini değil iller/komisyonlar arası naklen ya da geçici atamayı tarif eder. Adalet Bakanlığı çalışanları vali ya da kaymakama yani yerel yönetime bağlı değildir. Merkez yönetim taşra teşkilata bağlıdır.
Çocuk zaten mağdur olmuş yanlış yönlendirmemeye özen gösterelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ahmet Caliskan yazdı:

me Komisyon takdirinde. Ki kararında disiplin cezası yüzünden 1 ay ceza olarak geçici görevlendirme dememişlerdir. Mevcut iş ve kadro durumu nedeniyle demişlerdir. Yani komisyon istemezse kaldırmaz. Geçici görevlendirme yetkisi tamamen komisyonda olduğundan kanuna göre 6 aya kadar görevlendirebilir, 6 ay sonra bir 6 ay daha görevlendiriyorum diyebilir. Yani ceza almasan da geçici görevlendirmeyi komisyondan başkası kaldırmaz.

Diğer sorulara gelirsek;
Siciline işler mi? Kadrolu isen, Ceza alırsan

İdari mahkemeye gidilebilir. bu konularda çoğu kez çalışanı tutar mahkemeler ama mesele adliye olunca it iti ısırmaz prensibine denk gelebilir. Yine de bu cezayı alırsanız başsavcı ile ciddi bir görüşüp çok üzüldüğünüzü belirtip idari mahkemeye başvuracağınızı bunu haketmediğinize inandığınızı söyleyebilirsiniz. Ayrıca diğer personelle ilişkileri her zaman pozitif tutmaya da her zaman özen gösterin. Sevilen adam olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

İdari mahkemeye gidilebilir. bu konularda çoğu kez çalışanı tutar mahkemeler ama mesele adliye olunca it iti ısırmaz prensibine denk gelebilir. Yine de bu cezayı alırsanız başsavcı ile ciddi bir görüşüp çok üzüldüğünüzü belirtip idari mahkemeye başvuracağınızı bunu haketmediğinize inandığınızı söyleyebilirsiniz. Ayrıca diğer personelle ilişkileri her zaman pozitif tutmaya da her zaman özen gösterin. Sevilen adam olun.

İdari mahkemelerini mahkemeden saymazlar adli yargıda. İdari yargı hakimi olmak için hukuk bitirmeye gerek yok o sebeple.
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Mert Yeldan yazdı:

Şimdi baktım linkteki görüş yazısına. Üniversite eğitimi için mazeret izni talebi olmuş. Konu izin eğitim hayatı boyunca devam eden bir izin cinsi. Konu sahibinin konusu ile alakası yok. Ki zaten mevzuatında da ayrı başlıklarda geçiyor.
Dediğim gibi mazeret izinlerinde birim amiri sorumlu. O karar verip uslüne uygun tebliğ ettikten sonra uygulamada bir yanlış yok. Komisyon doğum izni senelik izin mazeret izni gibi konularda sadece özlük tutmak ile görevli. Mahkemenin/savcılık amirinin verdiği karara karışamaz. AyrıcaKanunun ilgili maddesinde atamaya yetkili amir ifadesindeki atama yetkisi kurum içindeki yer değişikliğini değil iller/komisyonlar arası naklen ya da geçici atamayı tarif eder. Adalet Bakanlığı çalışanları vali ya da kaymakama yani yerel yönetime bağlı değildir. Merkez yönetim taşra teşkilata bağlıdır.
Çocuk zaten mağdur olmuş yanlış yönlendirmemeye özen gösterelim.

Doğru geçen sene izin süreleri eşitlendiğinde mazeret izin hakkı da gelmişti.

Mazeret izni hakkında ise birim amirinin uygun görüşü ile komisyon kararı ile verildiğine eminim. Ama uygulamada komisyonlar farklı çalışıyorlar tabiki, Kocaeli öyle yapıyorsa çok iyi, kendi hakiminden mazeret izni almak kolay :) 

Ayrıca çocuk zaten mağdur durumda evet, yanlış yönlendirilen bir durum da yok.

Yanlışları bulmaya çalışırsak, sözleşmeli personele kınama cezası da veremezsiniz, çünkü sözleşmeli personele ait bir disiplin mevzuatı yok. Sözleşmeli hakkında disiplin soruşturması sonucunda tek bir ceza var o da Allah korusun :)

8 yıllık disiplin cezası almamak şartıyla kademe almak için talep edildiğinde İdare mahkemelerinin verdiği cevap da aynı şekilde oluyor, sözleşmeli personele ait bir disiplin mevzuatı olmadığından sözleşmeli geçen süreler bu süreden sayılmaz, kadroya geçtiği tarihten itibaren 8 yıl sayın diye.

Arkadaşın müdürü değişmiş zaten, umarım bundan sonra sorun yaşamaz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ahmet Çalışkan

En son verilmiş olan kınama cezasına itiraz etmiştim. Bugün "itirazın kabulüne, kararın usül yönünden bozulmasına, disiplin soruşturmasının usulüne uygun olarak yeniden yapılmasına" diye karar geldi. Bakalım ne olacak.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ahmet Said Avşar
Ahmet Caliskan yazdı:

Türknet'le yaşadığım sorunlar sebebiyle Türk Telekom'un Kamu Kampanyasına başvurdum. Yarın bağlamaya gelecekler fakat Kamu Personeli olduğuma dair belge istiyorlar. Henüz 3 aylık kamu personeli olduğum için daha kimliğim falan yok. Kamu çalışanı olduğumu başka nasıl belgelendirebilirim? Bordro, hizmet dökümü vs yeterli olur mu?

Teşekkürler.

e devlet ten hizmet dökümü al

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...