İçeriğe Yönlendir

Otomatik Bahçe Sulama Tavsiye

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Yaklaşık 1 dönümlük bir hobi bahçem var.  Geçen yıl kooperatiften düzensiz  sulama yapılması ile epey sıkıntı yaşadım. Bu yıl 3 tonluk bir depo aldım. Sulama işini de otomatik yapmak istiyorum. Bu işi en efektif ve uygun yollu nasıl çözerim? 

Ana boruları dn32 kullandım. 220v elektriğim var. Dijital zaman ayarlı prizim var. 12v güneş enerjim de var. 

Böyle bir ürün var. Hem 24 v hem de zamanlayıcı nasıl çözeceğim bilemedim. 

https://urun.n11.com/sulama-basliklari/rainbird-100-hv-1-32mm-selenoid-vana-24-volt-P236981473

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Eren Yavuz yazdı:

Depoyu yerden yüksekte konumlandırıp https://urun.n11.com/sulama-basliklari/musluk-tipi-pilli-sulama-zamanlayicisi-100-calisma-garantili-P260728596  bu şekilde bir zamanlayıcı ile haftalık sulama yapabilirsiniz.

yanıt için teşekkürler, bu tip ürünlerin çıkış çapları çok ufak (1/2)  , benim dn32 lik boru için yeterli geleceğini sanmıyorum. Araştırmalarım sonucu şu şekilde çözmeye karar verdim.

DN32 Selenoid vana, 24v adaptör ve dijital ayarlı priz.Vana 95 lira , adaptör 25 lira , ayarlı priz ise 64 lira. Priz zaten bende vardı.

395042556_tn50_0.jpgdijital-zaman-ayarli-priz.jpg?revision=1

Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

damlama ile mi sulama yapıyorsunuz? Ben boru ölçülerini pek bilmem.(parmak ,yarım parmak gibi biliyorum :) ) Borunuz geniş ise 3 ton depoyu boşaltması 30dk bulmaz tahminimce. O da 1 dönüme yetmez.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Eren Yavuz yazdı:

damlama ile mi sulama yapıyorsunuz? Ben boru ölçülerini pek bilmem.(parmak ,yarım parmak gibi biliyorum :) ) Borunuz geniş ise 3 ton depoyu boşaltması 30dk bulmaz tahminimce. O da 1 dönüme yetmez.

Anaboru 32mm yani 1-1/4 , Damlama ile sulama yapacağım. Alan yaklaşık 700m2 civarında. Benim için düzenli sulanması çok önemli. 3 Tonun yeterli olacağını düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Yıllardır bahçe ve kedi sulamasını çamaşır mak ventili ve zaman ayarlı priz ile yapıyorum. Sorun yok.
Ventil (selonoid valf) açmak için belli bir basınç ister. Düşük olursa açmaz. Motorlu vana kullanılabilinir.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet Serin yazdı:

Yıllardır bahçe ve kedi sulamasını çamaşır mak ventili ve zaman ayarlı priz ile yapıyorum. Sorun yok.
Ventil (selonoid valf) açmak için belli bir basınç ister. Düşük olursa açmaz. Motorlu vana kullanılabilinir.

https://www.rainbird.com.tr/hv selenoidden aldım. Çalışma basıncı 1-10 bar diyor.  bendeki 3 tonluk deponun su seviyesi yerden en fazla 3 metre yüksekliktedir.  bu da 0,3 bar basınç demek. Selenoidin çalışma basıncını yakalayamıyor. O vakit selenoid ile sulama işi yattı gibi görünüyor. Geri vermeye çalışayım yada elden çıkarayım.

Şimdi yeni bir sistem düşünmem lazım. 3 tonluk bir depodan bahçe otomatik nasıl sulanır?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Aldığım malzemeleri iade etmiştim. Selenoidler üzerine araştırma yaparken bunların NO / NC yani normalde açık veya normalde kapalı olarak satıldığını öğrendim.

NC olanlar ( Normalde kapalı) Açılmak için gelen suyun basıncını kullandıklarından en az 1 bar su basıncı istiyorlar.

NO olanlar ise normalde açık oldukları için su basıncına ihtiyaç duymuyor. Bu nedenle enerji sıkıntısı olmayan yerlerde basınç yoksa NO selenoid alınması uygun olacaktır.

Mevcutta aydınlatmada kullandığım güneş enerjisi sistemim var,  NO selenid alıp beslemeyi de 12v olarak yapmaya karar verdim. Sadece 12v zaman ayarlı bir sistem gerekecek. Güneş enerjisi şarj kontrolcüsünde aydınlatma için zaman ayarı fonksiyonu var.  Bunu direk selenoide bağlayıp, eğer ayarlanabilirse ışık kapatmasını da sabah saatlerine alırsam ek bir zaman ayarlı sistem almadan sistem çalışmış oluyor.

Ahmet Serin yazdı:

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Hazır bir sistem bulunamaz ise arduino ve saat eklentileri ile zamanlayıcı yapılabilir, MOSFET de lazım ancak iade ettiğiniz vana 24v AC ile çalışıyormuş, yeni alacağınız da AC isterse röle gerekir. İnternet de olsa idi esp8266 ile kolay bir şekilde internetten komut verebilirdiniz.

Normalde açık vanalar bir hata (elektrik kesilmesi, komut veren sistemin donması vb.) durumunda da açık kalacaklar, öyle bir eksikleri var.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Muhammet Ölmez yazdı:

Hazır bir sistem bulunamaz ise arduino ve saat eklentileri ile zamanlayıcı yapılabilir, MOSFET de lazım ancak iade ettiğiniz vana 24v AC ile çalışıyormuş, yeni alacağınız da AC isterse röle gerekir. İnternet de olsa idi esp8266 ile kolay bir şekilde internetten komut verebilirdiniz.

Normalde açık vanalar bir hata (elektrik kesilmesi, komut veren sistemin donması vb.) durumunda da açık kalacaklar, öyle bir eksikleri var.

Aynen o riski düşündüm. Aslında şebeke elektriğine de bağlayabilirim ama kesinti olabilir diye direk güneş enerjisine bağlamaya karar verdim. Oradaki enerjinin kesilme durumu olmaz.

Piyasada bu konuda acaip bir boşluk var. Sulama sistemi yapanlar bile konuya tam hakim değil ve kontrol üniteleri çok basit bir iş yapmalarına rağmen çok pahalı.  Ardunio ile basit bir sistem yapıp letgo- n11 den iyi satışlar yapılabilir. Valfte yerli üretim de olması güzel .

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...