İçeriğe Yönlendir

Focus - Sağ Arka Kapı Kilitlenmiyor

Aytac Sakal
Çözüme git Oğuzhan Aslan tarafından,

Recommended Posts

Aytac Sakal

Bu Gün aracımı kilitledim kapıları kontrol edeyim dedim sağ arka kapı kolunu 3-4 defa çekince açıldı , diğerlerine baktım açılan yok.Tekrar tümünü açıp kilitledim oldu sandım ancak kapı kolunu birkaç defa sert çekince yada aşağı yada yukarı açılı çekince yine açılıyor.Bayağı denedim ama olmadı sonuç vermedi WD 40 ile kilidi çarkı temizledim işe yaramadı.Kapıyı açıp kilit çarkını dışarda tornavida ile iterek tam tur çevirdim (manuel olarak kilitledim) kapı kolunu bir kaç defa sert çekince çark az az dönüp bırakıyor yani yine açılıyor.Diğer kapıda aynısını denedim açık şekilde kilitleyip çark tam kapalıyken kesinlikle açılmıyor.

Sürücü kapısından anahtarla kilitledim , kapanmayan kapının içindeki mandaldan kilitledim , şöför kapısı mandaldan kilitledim olmadı .

Kilidin bir ayarı olmalı mutlaka bunu nasıl yaparım ? alttaki 2. resimde kapının yan açıklığından görünen tork vida var bununlamı ayar yapılıyor ? yada başka bir ayar yöntemi varmı ?

Olmazsa kapıyı bunlarla uğraşmadan kilitleyebileceğim bir yol varmı ?

Araba şu an işyeri garajında ama içim rahat değil mecbur mahalleye gelecek.

QwT6pf.jpg

Qf6hoA.jpg

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Bugün  arabanın kapısındaki kilit mandalını içe bastırdım ve kapı kilitledikten sonra açılmadı yanlız elinizle içe basmanız gerekiyor basmassanız yine açılıyor.Kilit mandallarının plastik çerçevesini söktüm ve kilit mandal telini söküp denedim kilitlenmedi yerine bağladım yine olmadı bozduk iyice ; kapının kalan kısmını komple söktüm metrik 6 civatalarıda ayırdım ama çerçeve gelmedi daha fazla zorlamak istemedim.

Çerçeveyi cam açma mekanizmasına zarar vermeden sökmenin bir yolu varmı ?

Yada bu tele nasıl ayar yapılıyor bilen varmı ? 

QdsO26.jpg

QdBJSh.jpg

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aslan
(düzenlendi)

Öncelikle merhaba. %90 İç kilidin kilitleme yapan kısmının plastiği erdiği için kilitleme yapmıyor. Eklediğiniz ilk fotoğrafta aşınmış plastik görünüyor zaten. Kesin çözüm iç kilidi komple değiştirmek. Sıfırı oldukça pahalı. Çıkmasının ise temizini, plastiği erimemiş olanını bulmak gerekir. İç kilide dışardan görünen tork alyan vidalardan ayar vs yapılmıyor o vidalar sadece kilidi kapıya tutuyor. Önce camı ortaya kadar indirip o konumda bırakın. Kilidi sökmek için kapının iç sacınıda sökmeniz lazım, İç sacı sökmek için ise camı sökeceksiniz. Camı 2 tane 10'luk vida tutuyor. Vidaları gevşettiğinizde cam ile iç sacın dış tarafındaki krikonun bağlantısı kalmayacaktır. (vidaları gevşetirken camı düşürüp kırmayın) üstten bir kişinin camı askıda tutması lazım, Camı tamamen söküp dışarıya almak için kapının üstündeki fitilleri sökmeniz lazım. Tavsiyem, Bir kişinin camı askıda tutması. 2. Fotoğrafta ayar vidası mı diye sorduğunuz vida dış kapı kolunu tutuyor. O vidayı gevşetmeden kapı kolu çıkmaz. iç kilidi tamamen sökmeniz için dış kapı kolunu ve o üç tane tork alyan vidayı sökmeniz lazım. Tüm bunları sökerken kapıdaki elektrik tesisatının da bir kaç fişini sökeceksiniz, fişler tırnaklı çekmeyle çıkmaz. Aynı soruna kısa zaman önce sağ ön kapıda rastladım, eriyen plastik kısma plastik parça koyarak kilidin çalışmasını sağladım. Kilitlememe sebebi; orta direkteki kilidin karşılığının, kilitteki hereket eden kısmı, eriyen plastikten dolayı yeterince ileriye yitememesi. Ben o araya parça koyarak sorunu hallettim. Şuan eskisi gibi çalışıyor ama ömrü ne kadar olur bilemiyorum. Sizde kilidin karşılığına biraz elektrik bandı dolayarak kilitleyebilirsiniz ama bunun ömrü yok ve eriyen plastik kısma daha fazla zarar verir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. rEOIK1.png

tarihinde Oğuzhan Aslan tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Kapı kilitleniyor birkaç defa sertçe çekince açılıyor , kapı açıkken kilidi elle itip kilitleyince kapı kolunu her çektiğimde o plastik parça yavaş yavaş inip kalıyor.Dün kapı mandal mekanizmasını ve bağlı olduğu teli söküp teli biraz içe klipsleyip  ayar denedim açılma eskiden 3 4 çekmede olurken şimdi çok çok azaldı yine dün metrik 6 anahtar başlı civatalardan çerçeveyi söktüm torklari gevşetim kilidi boşalttım ancak cama dokunmadım açıkçası çekindim haftaya boşum dediğiniz yolu uygulacağım.

Vakit ayırıp verdiğiniz ayrıntılı destek için tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aslan
Aytac Sakal yazdı:

Kapı kilitleniyor birkaç defa sertçe çekince açılıyor , kapı açıkken kilidi elle itip kilitleyince kapı kolunu her çektiğimde o plastik parça yavaş yavaş inip kalıyor.Dün kapı mandal mekanizmasını ve bağlı olduğu teli söküp teli biraz içe klipsleyip  ayar denedim açılma eskiden 3 4 çekmede olurken şimdi çok çok azaldı yine dün metrik 6 anahtar başlı civatalardan çerçeveyi söktüm torklari gevşetim kilidi boşalttım ancak cama dokunmadım açıkçası çekindim haftaya boşum dediğiniz yolu uygulacağım.

Vakit ayırıp verdiğiniz ayrıntılı destek için tekrar teşekkürler.

Plastiğin siz çektiğiniz zaman yavaş yavaş hareket etmesi, kapıyı kapattığınız zamanda kilit karşılığıyla boşluk yapıyor plastik eridiği için ve çekmeyle kilidi boşa düşürüp açılıyor. Rica ederim. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Oğuzhan Aslan yazdı:

Plastiğin siz çektiğiniz zaman yavaş yavaş hareket etmesi, kapıyı kapattığınız zamanda kilit karşılığıyla boşluk yapıyor plastik eridiği için ve çekmeyle kilidi boşa düşürüp açılıyor. Rica ederim. Kolay gelsin.

Öncelikle zaman ayırıp  yardımcı olmaya çalıştığın ve ayrıntılı anlatımın için sana tekrar teşekkür ederim.

Yaklaşık 3 gün önce kapı iç sacını sökmüştüm topladım aklımda kilide dokunmadan sonuç alabileceğim bir çözüm vardı denemek istedim.

Kapı kilidine giden teli içe ittiğimde kapı kilitleniyordu Telin içinden geçtiği boruyu sonlandıran yuva başlığını kapı mandalındaki yatağından söktüm ve içe aldım klips ile sabitledim telin geçtiği boruyu tutan saçtaki yuvarlak parçayıda boşa aldım.Sonuç verdi kapı kilitlendi bu defada kapı içerden açılmamaya başladı dışarıdan sorun yok açılıyor ve kilitleniyordu.İçerideki açma kolu  çekildiğinde tel topuzu sonlamaya basıyordu onuda biraz açılayıp eğdim oldu.

Yaklaşık 3 gündür kapı içeriden dışarıdan açılıyor içeriden dışarıdan kilitleniyor defalarca kez denedim sorun ortadan kalktı.Benim düşüncem deforme olan plastiğin kilitleme mesafe toleransını teli içeri çekerek aldım.

Belirtmeden geçemeyeceğim kapı içindeki malzeme kalitesi gerçekten iyi ancak kilit mekanizması dizayn itibarı ile çok uğraştırıyor ve Forumlarda arızası ile ilgili olarak kayıtlar göze çarpıyor.

rjbCGP.jpg

rjMRyb.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorunu şimdi gördüm.. 

Sebep ne ? Aşınma mı?

Evet Mehmet Bey sorun iç kilidin kilitleyen kısmındaki plastiğin aşınması ve zamanla kilidi tutamaması.Forumlarda bu arıza ile Focus , Fiesta hatta Connect araçlarda uğraşanları okudum sanırım çok randımanlı çalışan bir malzeme değil.

Benim sorunu çözmek 8 saat kadar zamanımı ve sinirlerimi aldı :).

Kapı kilidinin gereksiz pahallı olduğunu düşünüyorum nedenide yan tarafta soket görünüyor bu elektronik bir malzeme merkezi kilit ile ilgili olabilir yada Switch ?İnternet satış sitelerinde Mekanik ve Elektrik aksamı ayrı ayrı değişecek biçimde parçalar ve tamir kitleri olduğunu görüyorum ama uyum işte ? Ben buralarda bir sürü arama yapmama rağmen yan sanayi entegre kilidi 450 Tl altına bulamadım orjinallere çekilen fiyatlar çok yüksek.Tek tek parça olarak örneğin benim arızalı malzemem olan mekanik kilidi satanada rastlamadım bulsam parçayı söküp karşılaştırabilirdim.

Kilit tamircileri onarım 250 tl den başlıyor parça kullanırsak ucu açık diyorlar 2 yeri aradım bıraktım yorumları okudum vazgeçtim kendim yapmaya karar verdim ve sonuçta çalışıyor.

https://www.parcamix.com/urun/4m5aa26412be-orjinal-arka-kapi-kilit-sag-merkezi-kilitli/S134826M401?gclid=EAIaIQobChMI56aImIqc6QIVzMmyCh2E8g67EAkYDyABEgKEU_D_BwE

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/arka-kapi-kilidi-focus-merkezi-kilitli-sag-P210465362?gclid=EAIaIQobChMI_fat04Cc6QIVFZSyCh0r8gm6EAQYBCABEgKxHvD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/focus-mondeo-arka-kapi-kilidi-sag_pdp_553119898?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=402909765061&utm_term=85049732079&ga_prodid=553119898&ga_merchantid=163107692&sc_gcsp=gg&gclid=EAIaIQobChMI9ru4roWc6QIV0bvVCh2iLAfSEAQYFiABEgK4ZfD_BwE

https://www.parcamix.com/7702127285-orjinal-kapi-kilit-on-sag?gclid=EAIaIQobChMI56aImIqc6QIVzMmyCh2E8g67EAkYDiABEgKvT_D_BwE

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Aytac Sakal

Arıza tekrar etmeye başladı anlaşılan problemi sadece ötelemişim kilit fiyatı 650 tl den başlıyor problem plastik çarkta gorünüyor bunların tamir takımı varmı ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aytac Sakal yazdı:

Arıza tekrar etmeye başladı anlaşılan problemi sadece ötelemişim kilit fiyatı 650 tl den başlıyor problem plastik çarkta gorünüyor bunların tamir takımı varmı ?

Ben mazda’nın kilit kutusunu söküp kendim yapmıştım. El kadar bi kutuydu ve yerinden kolay çıkıyordu. Benimkinde sorun içerideki 12v motor milinin üstündeki plastik dişli ile yalama yapmasaydı. Yapışkanla çözdüm. Focus mazda ortak üretimler. Kutunun içinde kilitleme işleminden sonra kilidi tutan bi parça vardı. O kaçırıyor olabilir. O kutuyu açmıştım. İsterdeniz içine bakın

https://www.mazdaclubtr.com/forums/topic/31270-2-nesil-mazda-3-kapi-kilit-sorunu/

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben mazda’nın kilit kutusunu söküp kendim yapmıştım. El kadar bi kutuydu ve yerinden kolay çıkıyordu. Benimkinde sorun içerideki 12v motor milinin üstündeki plastik dişli ile yalama yapmasaydı. Yapışkanla çözdüm. Focus mazda ortak üretimler. Kutunun içinde kilitleme işleminden sonra kilidi tutan bi parça vardı. O kaçırıyor olabilir. O kutuyu açmıştım. İsterdeniz içine bakın

https://www.mazdaclubtr.com/forums/topic/31270-2-nesil-mazda-3-kapi-kilit-sorunu/

Teşekkür ederim bende deneyeyim.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aslan

1 ay önce sağ ön kapının iç kilidini çıkma aldım ve değiştirdim. Forumda konu açtım ve videolu anlatımı da mevcut. Bence kilidi sıfır almanıza gerek yok temiz bir çıkma parça, yarı fiyatına işinizi görecektir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Oğuzhan Aslan yazdı:

1 ay önce sağ ön kapının iç kilidini çıkma aldım ve değiştirdim. Forumda konu açtım ve videolu anlatımı da mevcut. Bence kilidi sıfır almanıza gerek yok temiz bir çıkma parça, yarı fiyatına işinizi görecektir. 

Kaca aldınız ? Burada saçmalıyorlarda ...

700 diyen oldu çıkmaya...

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Aklıma takılan bir şey var...

Benim arabanın sağ arka kapı kaza nedeni ile değişmiş expere soktuğumda görevli sağ arka kapı ayar istiyor demişti.Araba 3 gündür yatıyor en son 5 yada  6 defa denemiştim kilitlenmiyordu kapıyı sert kapatıp denemiştim  kilitlemişti.Az önce denedim açılmıyor kilitlenmiş.Acaba kapı ayarmı istiyor yapsak düzelirmi ?

Mayıs  ayında nette bir sürü tamir kiti vardı şimdi bulamıyorum.Oğuzhan bey ve Tansu bey konularınızı izledim ve okudum fikir verdi aklımda bir kaç hamle var sonrasında adımlarınızı izlemeyi planlıyorum  paylaşımlar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aslan
Aytac Sakal yazdı:

Kaca aldınız ? Burada saçmalıyorlarda ...

700 diyen oldu çıkmaya...

200 - 350 lira arası fiyat veriyorlardı en son.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Oğuzhan Aslan
Aytac Sakal yazdı:

Aklıma takılan bir şey var...

Benim arabanın sağ arka kapı kaza nedeni ile değişmiş expere soktuğumda görevli sağ arka kapı ayar istiyor demişti.Araba 3 gündür yatıyor en son 5 yada  6 defa denemiştim kilitlenmiyordu kapıyı sert kapatıp denemiştim  kilitlemişti.Az önce denedim açılmıyor kilitlenmiş.Acaba kapı ayarmı istiyor yapsak düzelirmi ?

Mayıs  ayında nette bir sürü tamir kiti vardı şimdi bulamıyorum.Oğuzhan bey ve Tansu bey konularınızı izledim ve okudum fikir verdi aklımda bir kaç hamle var sonrasında adımlarınızı izlemeyi planlıyorum  paylaşımlar için teşekkürler.

Kapının ayarı yoksa, kilitle karşıdaki demir birbirini karşılamaz. Çok az bi ayarsızlık olsa bile kilit karşılığındaki demir, kilidin plastiğine zarar verir. İlk önce kapıya ayar yaptırın bence. İç kilitte sorun yoksa ve plastik kısmı sağlamsa ayar sonrası düzelebilir. Kilit motorunun sağlamlığını şöyle anlayabilirsiniz, kapıyı açıp tornavida ile dili iterseniz yani kilidi kapı kapanmış haline getirdiğinizde kumandadan kilitleme yapınca dış koldan açmaya çalışınca kilit hareket etmiyorsa içerisi sağlamdır. İçeri sağlam olupta kapı kilitlenmezse ya kilidin plastiği ölmüştür yada kapı ayarındandır. Plastikteki sorunu anlarsınız zaten, deforme varsa görünür.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Oğuzhan Aslan yazdı:

Kapının ayarı yoksa, kilitle karşıdaki demir birbirini karşılamaz. Çok az bi ayarsızlık olsa bile kilit karşılığındaki demir, kilidin plastiğine zarar verir. İlk önce kapıya ayar yaptırın bence. İç kilitte sorun yoksa ve plastik kısmı sağlamsa ayar sonrası düzelebilir. Kilit motorunun sağlamlığını şöyle anlayabilirsiniz, kapıyı açıp tornavida ile dili iterseniz yani kilidi kapı kapanmış haline getirdiğinizde kumandadan kilitleme yapınca dış koldan açmaya çalışınca kilit hareket etmiyorsa içerisi sağlamdır. İçeri sağlam olupta kapı kilitlenmezse ya kilidin plastiği ölmüştür yada kapı ayarındandır. Plastikteki sorunu anlarsınız zaten, deforme varsa görünür.

Bende kilidin sağlam olduğunu kapının ayarının kaçık olduğunu öyle anladım.Kapıyı dizimle itince yada sert kapatınca bastırınca kilitleniyor kapı ayarsız.

Kapıyı kendim ayarlamak istiyorum nasıl yapılıyor acaba.

Kapı açıkken kilitleyip dili kargaburun ile açmaya uğraşmıştım ayar sorunu zihnimde bundan belirdi...

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aslan
Aytac Sakal yazdı:

Bende kilidin sağlam olduğunu kapının ayarının kaçık olduğunu öyle anladım.Kapıyı dizimle itince yada sert kapatınca bastırınca kilitleniyor kapı ayarsız.

Kapıyı kendim ayarlamak istiyorum nasıl yapılıyor acaba.

Kapı açıkken kilitleyip dili kargaburun ile açmaya uğraşmıştım ayar sorunu zihnimde bundan belirdi...

Bu şekilde yaparak sadece kilidin içinin sağlam oldunu anlarsınız. Kilidin plastiğinde sorun varsa iç mekanizma çalışsa dahi kavrama yapamadığı için kilitleme yapmaz. Ayar için bilgim yok ama bi usta baksa daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Oğuzhan Aslan yazdı:

Bu şekilde yaparak sadece kilidin içinin sağlam oldunu anlarsınız. Kilidin plastiğinde sorun varsa iç mekanizma çalışsa dahi kavrama yapamadığı için kilitleme yapmaz. Ayar için bilgim yok ama bi usta baksa daha iyi olur.

Tamamdıŕ , teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...