İçeriğe Yönlendir

C-Max - İç Aydınlatma Sorunu

Erdem Hakkı Bağama

Recommended Posts

Erdem Hakkı Bağama

Cümleten hayırlı ramazanlar arkadaşlar.

2004 focus c max 1.6 tdci chia aracımda yaklaşık bir aydır iç aydınlatmalar yanmıyor. (tavan ön arka lambalar,torpido,ayak aydınlatmalar,güneşlikteki lambalar)

İç aydınlatma elektrik şeması şu şekildedir; 

ALqJ7W.jpg

Bizi ilgilendiren kısım sayfanın sağda bulunan typical interrior light başlıklı kısımdır. Renkli işaretlemeleri ben yaptım.

Mavi renkli kutucuk yolcu tarafında bulunan sigorta kutumuz.

Kahverekli kutucuk sigorta kutusu içerisinde bulunan GEM MODÜLÜMÜZ

Mor kutucuk iç aydınlatma sisteminin sigortası 80 nolu sigorta

Yeşil kutucuk röle olduğunu düşündüğüm 80 nolu sigorta ile gem modülü arasında bağlı parçamız.( ne olduğunu nerede olduğunu bulamadığım yalnız sorunun bunda olduğunu düşündüğüm parça)

Sarı kutucuklar;

70 nolu kutucuk torpido aydınlatma

71 ve 72 nolu kutucuklar sağ sol ayak aydınlatmalar

73 ve 74 nolu kutucuklar sağ sol güneşlik içlerindeki aydınlatmalar

75 tavan ön.76 tavan arka aydınlatmalar

77 bagaj içi aydınlatma

Bu aydınlatmaların hiç biri yanmıyor, şemaya baktığımda hepsi kahverenkli kutucuk içindeki gem modülüne bağlı bu modül de yeşil kutu içerisindeki parça ile besleniyor.

Multimetre ile ölçüm yaptığımda aydınlatmalara şase geliyor yalnız artı gelmiyor. 80 nolu sigortaya akım girip çıkıyor.

xrCGuV.jpg

Kırmızı ile yuvarlak içine aldığım yere + gelmiyor diye düşünerek yeşil ile çizdiği sigorta çıkışından oraya + verdiğimde bütün sistem çalıştı.

Yeşil kutucuk içine aldığım parça sigorta kutusunun neresindedir. Röle midir. Eğer röle ise sigortayı söküp takınca gelen röle tetiklenme sesi buna mı yoksa başka bir röleye mi aittir.

Bu konuya hakim olan arkadaşlardan yardım bekliyorum, sorunu bulamazsam son çare yeşille çizdiğim eki yaparak aydınlatmayı aktif edecem.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gem modülü kontrol eder, ismi modül ama sigorta panelin entgre bir parçadır, çoğu elektronikçinin bile sökemeyecği bir yapıdadır. aracınızda sonradan takılma bir aksesuar vb var mı? plaka lamabalrı veya silecekler çalışmayan başka bir şey var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Çağlar Bayur yazdı:

gem modülü kontrol eder, ismi modül ama sigorta panelin entgre bir parçadır, çoğu elektronikçinin bile sökemeyecği bir yapıdadır. aracınızda sonradan takılma bir aksesuar vb var mı? plaka lamabalrı veya silecekler çalışmayan başka bir şey var mı?

Plaka lambalar çalışıyor. Silecekler 3 yıldır sorunlu çalışıyor çalıştıgı esnada aniden duruyor son hız kademesine alınca çalışıyor.Bu tutukluğu sadece otomatik kademedeuken yapıyor ve tutukluk yaptığında sadece son hız kademesine alınca çalışıyor çalıştıktan sonra bir alt kademeye indirince tekrar duruyor ama mesela son hız kademesinde 5 sn filan çaltıktan sonra her kademede sorunsuz çalışıyor bu sorun ne sık sık ne de nadiren sadece ara ara oluyor.

Bu arada şablonda gem modülü olarak kahverenkli kutucuk içindeki parça gösteriliyor ama benim sorunum yeşil kutucuk içindeki parçadan diye tahmin ediyorum o da şablonda sayfa yukarısında battery saver relay olarak adlandırılmış.

Servet Aydın yazdı:

?

ilk paylaşımda yanlışlık olmus düzeltildi

Çağlar Bayur yazdı:

3 yıldır bende sonradan bir şey takmadık. Tahminimce  GEM modül de saglıklı calısıyor kapılar acılıp kapanınca ekranda hangı kapının acık oldugu yazıyor yeşil renkle çizdiğim eki yaptıktan sonra tavan lambasından aydınlatmayı kapılar acılınca yanıcak sekılde yaptıgımda da saglıklı calıstı tek sorun yesıl kutucuk ıcıne aldıgım parcadan  + nın cıkıp da sarı kutucuklu olan aydınlatmalara ulasmaması.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Hakkı Bağama yazdı:

Silecekler 3 yıldır sorunlu çalışıyor çalıştıgı esnada aniden duruyor son hız kademesine alınca çalışıyor.Bu tutukluğu sadece otomatik kademedeuken yapıyor ve tutukluk yaptığında sadece son hız kademesine alınca çalışıyor çalıştıktan sonra bir alt kademeye indirince tekrar duruyor ama mesela son hız kademesinde 5 sn filan çaltıktan sonra her kademede sorunsuz çalışıyor bu sorun ne sık sık ne de nadiren sadece ara ara oluyor.

gem modülüne doğru gidiyor. araç hiç su aldı mı? içeri yolcu bölümne vs?

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Çağlar Bayur yazdı:

gem modülüne doğru gidiyor. araç hiç su aldı mı? içeri yolcu bölümne vs?

Aldı ama sunroof tahliyesinin tıkanmasıyla çoğunu tavan döşemesine vermesinden dolayı ön yolcu ayak bölümüne çok az almıştı farkedip halletmiştik. sigorta kutusuna filan ulaşacak kadar değildi ya da taban halısının uzun süre ıslak kalıp sigorta kutusuna rutubet sindirecek kadar da değildi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aldı ama sunroof tahliyesinin tıkanmasıyla çoğunu tavan döşemesine vermesinden dolayı ön yolcu ayak bölümüne çok az almıştı farkedip halletmiştik. sigorta kutusuna filan ulaşacak kadar değildi ya da taban halısının uzun süre ıslak kalıp sigorta kutusuna rutubet sindirecek kadar da değildi.

o tahliyeden sızan su yan panelden torpido altındaki kutuya girebiliyor. 8-10 damlası kafidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Çağlar Bayur yazdı:

o tahliyeden sızan su yan panelden torpido altındaki kutuya girebiliyor. 8-10 damlası kafidir

Bu sızma olayı olalı ve halledeli yaklaşık iki sene oluyor. 

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Servet Aydın yazdı:

Oksit kalmış ve tekerrür etmiştir.

Olsaydı gözle görülür olmazmıydı tüm soketler , gem modülü vs. inceledim gözle görülür olumsuzluğa rastllamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun

Cümleten hayırlı ramazanlar arkadaşlar.

2004 focus c max 1.6 tdci chia aracımda yaklaşık bir aydır iç aydınlatmalar yanmıyor. (tavan ön arka lambalar,torpido,ayak aydınlatmalar,güneşlikteki lambalar)

İç aydınlatma elektrik şeması şu şekildedir; 

ALqJ7W.jpg

O yeşil işaretli parça bir röle ve aküyü korumaya yarıyor anladığımca ama siz de bir bakın. Büyük ihtimal oksitlenme vardır. Sizi bir şema göndereyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Olsaydı gözle görülür olmazmıydı tüm soketler , gem modülü vs. inceledim gözle görülür olumsuzluğa rastllamadım.

Eğer plaket çift baskı ise alt ve üst ara bağlantı boncukları oksiti içerden devam ettirir. Çok sık başıma gelen durumdur. Olası halde kartı komple yağlı sprey içinde bir kaç gün bekletir ve onarımı yaparım. Finalde akrilik vernik ile hava temasını keserim. Hava olmayan yerde oksit oluşmaz
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Mehmet Unkun yazdı:

https://drive.google.com/file/d/1bvJdbMISUtJqDhy5ndfrAAKLuZkERF13/view?usp=drivesdk

Batt. Saver Relay yazıyor. Yani araç kendini sürekli akü korumaya alıyor ve 12v vermiyor. Ya da veriyor ama oksitlenmeden dolayı akım iletilmiyor.

Sayfa 59 da ayrıntılar var.

Evet sorun o rölede gibi ama ben o röleyi sigorta kutusu üzerinde bulamadım 10a yakın röle var yukarıda da bahsettiğim gibi 80 nolu sigortayı sök tak yapınca röle sesi geliyor ama sorun oksit konusu da olabilir yarın attıgınız dokumanı ınceleyecegım su an gözler pert algılayamıyor :)

Servet Aydın yazdı:

Eğer plaket çift baskı ise alt ve üst ara bağlantı boncukları oksiti içerden devam ettirir. Çok sık başıma gelen durumdur. Olası halde kartı komple yağlı sprey içinde bir kaç gün bekletir ve onarımı yaparım. Finalde akrilik vernik ile hava temasını keserim. Hava olmayan yerde oksit oluşmaz

Dediğiniz gibi de olabilir. Yarın kartı tekrar inceleyeceğim hatta forumda gezinirken birleşik olan iki kartı kenarlardaki pimleri yankeskiyle kesip ayırıp sonra pimleri birbirine lehimleyerek birleştirmeyle alakalı bir şey okudum biraz riskli ama sizdeki gibi yağlı spreye daldırma imkanım olmayacağından içinde oksitenme var mı yok mu diye bakmak için son çare o riski alabilirim.

Çünkü bahsettiğim yeşil kutucuk içindeki roleyi bulsam bile değişmek için yine kartları ikiye ayırmak gerekecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun

Evet sorun o rölede gibi ama ben o röleyi sigorta kutusu üzerinde bulamadım 10a yakın röle var yukarıda da bahsettiğim gibi 80 nolu sigortayı sök tak yapınca röle sesi geliyor ama sorun oksit konusu da olabilir yarın attıgınız dokumanı ınceleyecegım su an gözler pert algılayamıyor :)

Dediğiniz gibi de olabilir. Yarın kartı tekrar inceleyeceğim hatta forumda gezinirken birleşik olan iki kartı kenarlardaki pimleri yankeskiyle kesip ayırıp sonra pimleri birbirine lehimleyerek birleştirmeyle alakalı bir şey okudum biraz riskli ama sizdeki gibi yağlı spreye daldırma imkanım olmayacağından içinde oksitenme var mı yok mu diye bakmak için son çare o riski alabilirim.

Çünkü bahsettiğim yeşil kutucuk içindeki roleyi bulsam bile değişmek için yine kartları ikiye ayırmak gerekecek.

O röle bence iç kısımda ve lehimli halde bulunuyor. İç kısmı açmanız gerekecek...

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama
Mehmet Unkun yazdı:

O röle bence iç kısımda ve lehimli halde bulunuyor. İç kısmı açmanız gerekecek...

Eger arada ise çip şeklinde olabilir beni aşabilir ama sırf gözle görülür bir olumsuzlul var mı yok mu diye kartların arasını açma riskine girebilirim çıkma orjinali 400 lira civarı idi 

Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama

Arkadaşlar şimdilik kartları ikiye ayırma olayına girmeyip yukarıda çizili olan yeşil renkli eki yaparak sistemi topladım şu an bütün iç aydınlatmalar sıkıntısız çalışıyor. Bir kaç ay sonra arac koltuk döşemeleri söküp taban pütür ve yalıtım uygulaması yapacağım ozaman gerekirse GEM i ikiye ayırırım. Yardımlar için sağolun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gerekirse GEM i ikiye ayırırım.

tavisye etmem, geri takılamaz hale gelebilir araba çakılır kalır. riski göz önüne alın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Hakkı Bağama

Dogrudur riske girmemi getektirmedikce dpkunmayacagım sagolun. 

Çağlar Bayur yazdı:

tavisye etmem, geri takılamaz hale gelebilir araba çakılır kalır. riski göz önüne alın

Dogrudur riske girmemi gerektirmedikçe dokunmayacagım sagolun. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...