İçeriğe Yönlendir

Fiesta - Tek Dokunuş Cam Açma Bozuluyor

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar, 2015 model fiestamın kendisinde fabrikasyon olarak bulunan tek dokunuşla cam açma kapama özelliği nedense akü sökülmüş gibi devredışı kalıyor zaman içinde. Tekrar kurma işlemini yapıyorum ve sıkıntısız çalışıyor. 

İptal olduğunda kumandadan cam açma kapama da çalışmıyor, sonrasında kurulum yapınca düzeliyor. 

Akü yeni değişti, araçta bir arıza kodu yok. Çalışmayan bir aksam da yok. Neden oluyor bu durum?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Aydın yazdı:

Fitiller pislenip camın sıkışmasına neden oluyor olmasın?

Çağlar Bayur yazdı:

tüm camlar mı tek cam mı? akü değişiminden sonra mı oldu?

Araç trend-x olduğu için ön camlarda bahsettiğim durum var. Akü değişimi aracı aldığımda yapıldı o nedenle öncesini bilmiyorum. Ancak ikinci defadır başıma geliyor bu durum. 

Fitillere dikkat etmedim ancak kontrol butonlarıyla açma ve kapama sırasında bir sıkıntı yok. Klasik tuşu yukarı çekili ve aşağıya itili şekilde tutarak kurulum yapınca düzeliyor olursa böyle durum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhabalar, 2015 model fiestamın kendisinde fabrikasyon olarak bulunan tek dokunuşla cam açma kapama özelliği nedense akü sökülmüş gibi devredışı kalıyor zaman içinde. Tekrar kurma işlemini yapıyorum ve sıkıntısız çalışıyor. 

İptal olduğunda kumandadan cam açma kapama da çalışmıyor, sonrasında kurulum yapınca düzeliyor. 

Akü yeni değişti, araçta bir arıza kodu yok. Çalışmayan bir aksam da yok. Neden oluyor bu durum?

Tek dokunuşta açma normalde yok programlanınca gelmesi mantıklı. 

Bunun akü sökülmeden gitmesi araç beyni ile ilgilli bir elektrik kesintisine bir toprak kesikliğine bence işaret. 

Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor kendi kendine düzeliyor olsa öyle demezdim o zaman motor vb fitil derdim. Ancak yeniden programlama gerektiriyorsa elektrik kesintisi gibi.

Aracı bilgisayara bağlandığınızda son konfigurasyon tarihi çıkıyor mu bir yerde?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor kendi kendine düzeliyor olsa öyle demezdim o zaman motor vb fitil derdim. Ancak yeniden programlama gerektiriyorsa elektrik kesintisi gibi.

Aracı bilgisayara bağlandığınızda son konfigurasyon tarihi çıkıyor mu bir yerde?

Forscan mevcut elimde programda öyle bir bilgi görmedim. Normalde kumandadan cam açma kapama yoktu kendim aktifleştirdim. Özellik tek dokunuşla cam açma kapama olmadığında çalışmıyor zaten bu normal. 

Elektrik kesintisi gibi bir durumda benzer durumun olduğunu biliyorum. Fakat multimedyada ya da göstergedeki bilgilerde sıfırlanma olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Camları hiç açmadığınız halde de bozuluyor mu? 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Camları hiç açmadığınız halde de bozuluyor mu? 

Denemedim açıkçası, aracı kullandığımda özellikle kontrol etmiyorum ama camları açıp kapatıyorum. Kumandadan cam açmak istediğimde çalışmadığında farkediyorum. 6 aydır ikinci defa denk geldi. Başka sıfırlanan silinen bir bilgi de yok

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Denemedim açıkçası, aracı kullandığımda özellikle kontrol etmiyorum ama camları açıp kapatıyorum. Kumandadan cam açmak istediğimde çalışmadığında farkediyorum. 6 aydır ikinci defa denk geldi. Başka sıfırlanan silinen bir bilgi de yok

Çok sık olursa araştırın bence üzerinde durmaya değecek bir sorun değil.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Çok sık olursa araştırın bence üzerinde durmaya değecek bir sorun değil.

Öyle tabi ama acaba kendini korumaya mı alıyor bir yerlerden akü akım çekiyor diye düşündüm. Ama fikir edinemedim. 

Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir

Cam fitilleri kirlenmiş olabilir. Açma kapama  da zorlanınca devreden çıkıyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her 2 ön cam da otomatik çalışmıyor mu, tek sağ mı otomatik çalışmıyor yoksa tek sol mu tomatik çalışmıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Uğur Barbaros Özdemir yazdı:

Cam fitilleri kirlenmiş olabilir. Açma kapama  da zorlanınca devreden çıkıyor olabilir. 

Sağ taraf pek kullanılmıyor onda da aynı durum var.

Çağlar Bayur yazdı:

her 2 ön cam da otomatik çalışmıyor mu, tek sağ mı otomatik çalışmıyor yoksa tek sol mu tomatik çalışmıyor

Her iki camdada tek dokunuş devredışı kalıyor. Kumanda grubunda çalışmada sorun yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her ikisi de devre dışı kalıyorsa akü ölçülmeli öncelikle dah amasraflı arıza aramadan

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

her ikisi de devre dışı kalıyorsa akü ölçülmeli öncelikle dah amasraflı arıza aramadan

Akü 6 ay önce değişti, marş almada vs hiç sıkıntı olmadıda. Sadece bu olaydan bağımsız 1 kere yolbilgisayarı sıfırlanmıştı. Aküde arıza olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Evren Erakçora yazdı:

Biz de sağ taraf otomatik değil.

Benim iki tarafta çalışıyor normalde, 2015 modellerde farklılık olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ü.Emre Kartal yazdı:

Akü 6 ay önce değişti, marş almada vs hiç sıkıntı olmadıda. Sadece bu olaydan bağımsız 1 kere yolbilgisayarı sıfırlanmıştı. Aküde arıza olabilir mi?

olabilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

olabilir

Peki bunu firmaya nasıl kabul ettiririz? Aküyü aracı aldığım yer taktı, başka şehirde. Şuanda durumlar malum, akü söz konusu olunca da sök gönder vs yapılması zor. Zaten geniş açıdan bakınca aracın çalışmasında da sıkıntı olmadı hiç. Yani ölçüm yapılırsa da arıza görülmeyecektir muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

akü ler marka garantilidir, takan yerden bağımsızdır ,markanın her hangi bir bayisinde işlem yapılabilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler

Cam açma kapama düğmesindeki soketlerde temassızlık varsa belki düğmeleri sökülmüş takılmış gibi görüyor olabilir. Sökme takmada da bazen bunu iptal ediyor ve yeniden ayarlama gerekiyor. Bir elektrikçiye baktırabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Emir Kaan Güler yazdı:

Cam açma kapama düğmesindeki soketlerde temassızlık varsa belki düğmeleri sökülmüş takılmış gibi görüyor olabilir. Sökme takmada da bazen bunu iptal ediyor ve yeniden ayarlama gerekiyor. Bir elektrikçiye baktırabilirsiniz

Öyle dahi olsa tek taraflı iptal olur, sokette temassızlık durumu olsa zaten hiçbir şekilde sadece 2 defa yapmazdı diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Emir Kaan Güler
Ü.Emre Kartal yazdı:

Öyle dahi olsa tek taraflı iptal olur, sokette temassızlık durumu olsa zaten hiçbir şekilde sadece 2 defa yapmazdı diye düşünüyorum. 

Hmm haklısınız. Ben size iyi bir elektrikçiye gitmenizi öneririm. Benim de sorunlarım vardı herkes abarttı falan foruma da yazdım. Bugün iyi bir elektrikçi tavsiyesi aldım ve hemen halloldu. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...