İçeriğe Yönlendir

WD40+APC ile Pas Temizliği Denemesi

Umut Taşlı

Recommended Posts

Umut Taşlı

merhabalar

&

iyi akşamlar,

geçenlerde köksal abi konu açmıştı paslı alet edevatı tuzlu suya yatırdım diye, tesadüf ben de 20-25 gün önce falan wrd40'ın içine atmıştım aynı şeyleri. bir hafta sonra sıkıntıdan 3d ~1:10 apc ekledim, yetmedi daha sonra mr muscle yüzey temizleyici de koydum 🙃 atölyede, direkt güneş görmeyen serin bi yerdeydi, çıkardığımı da sadece sildim peçeteyle elim ıslanmasın diye. müdahalesiz direkt çıkarmış düz yüzeylerdeki pası ama ucundaki kısma ufak bi müdahale istiyor gibi:

sDGmK3.jpg

4qeDgF.jpg

26 nisan akşamı itibariyle de hala çıkarmadım bu arada hiçbirini, eriyip gittilerse de bilmiyorum .d

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Pasları temizlemek için kullanılan kimyasallara dikkat etmek lazım. Özellikle havalandırması iyi olmayan yerlerde ciğerlere ciddi zararlar verebiliyorlar üstelik koku, yakma gibi hislere kapılmadan doğrudan sonuca götürüyorlar. Gördüğüm kadarıyla çok fazla etkili olmamış, ne yazıkki mekanik müdahaleye ihtiyaç duyuyor.

Kendim genellikle hem daha sağlıklı olması hem de daha pratik gelmesi sebebiyle limontuzu kullanıyorum. Aktarlarda kilo ile satılıyor  ve fiyatıda oldukça makul.  Eski bir tencere içerisine koyacağım malzemeyi 3-4 parmak geçecek seviyede suya limon tuzu (1 e 5-10 gibi) ekleyip malzemeleri dolduruyorum. Daha sonra suyu kaynatıyorum, o şekilde 15-20 dk kaynatınca temizleniyor. İhtiyaca göre ikinci defa uygulanabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

limontuzu kullanıyorum

bunu duymuştum da özellikle wd40'ın etkisini denemek istemiştim, üşengeçlikle falan hiç ilgisi yok yoksa 😬 apc vs de spontane gelişti sağı solu silerken .d (apc'yi bidon bidon alınca sıkacak yer aramamla da ilgisi yok) hepsini çıkarıp dediğinizi yapayım bi de, o zaman bakarız gene 

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Elma sirkesine 1 gün yatırıyorum, çıkarıp fırçalıyorum çok güzel sonuç veriyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

motorun benzin tankına 4 lt. sirke ve deniz kumu koyup 2 hafta beklettim, hergün çalkaladım, sonuç= sıfır pas, sanki galvaniz kaplama sacmış gibi temiz görünüm.

Sirke :good1:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Ebrar Tüfek yazdı:

Elma sirkesine 1 gün yatırıyorum, çıkarıp fırçalıyorum çok güzel sonuç veriyor.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Sirke :good1:

sirkeyi hiç duymamıştım pas için, limon tuzuyla beraber bundan da biraz kaynatırım belki ayrı ayrı denemek yerine :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Umut Taşlı yazdı:

sirkeyi hiç duymamıştım pas için, limon tuzuyla beraber bundan da biraz kaynatırım belki ayrı ayrı denemek yerine :D 

eski arabalarda  benzin deposu içine beyaz sirke+avuç dolusu civata atıp sallarlar bol bol

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Umut Taşlı yazdı:

Sirkeyi kaynatmayın, malzemeleri saf sirke dolu bi kabın içine koyun 1 gün beklesin, 2 3 saatte bir fırçalayın sıfıra yakın olacak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sadece kaliteli sirkeyi doldurun, acımayın sirekeye :)  hassas zımpara etkisi içinse kum güzel olur, hatta mekanizma olacak piliç çevirme aleti gibi, takacaksın bir hafta dönsün bak nasıl güzel oluyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...