İçeriğe Yönlendir

Uydu Sorunu

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Arkadaşlar merhaba; 

LG marka dahili uydulu TV mevcut.  tek bir çanak ile  çift televizyon izliyoruz.  babamla alt üst oturduğumuz için tek çanak kullanmaktayız.  sorunuma gelecek olursak aynı çanakdan kullanmamıza rağmen babamın çalışıyor yani kanallar çekiyor. benimkisi çalışmıyor.  sinyal yok uyarısı veriyor sürekli.  kablolarda temassızlık olabilir düşüncesi ile kontrol ettim herhangi bir sıkıntı yok.  sorun ne olabilir.  babam harici uydulu tüplü televizyon kullanmaktadır.  normal standart  türksat uydusu kullanıyoruz. 

ben çanaktaki o beyaz olan kabloların takıldığı cihaz  bozuk olduğunu düşünüyorum olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Çanaktan çift kablo mu tek kablo mu geliyor?

Çift geliyorsa (bağlantılar sağlam diyorsunuz) uydu alıcınız bozulmuştur. Tek kablo gelip de her iki televizyona bağlı ise; sadece aynı frekanstaki kanalları izleyebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Zeki Yelboğa yazdı:

Çanaktan çift kablo mu tek kablo mu geliyor?

Çift geliyorsa (bağlantılar sağlam diyorsunuz) uydu alıcınız bozulmuştur. Tek kablo gelip de her iki televizyona bağlı ise; sadece aynı frekanstaki kanalları izleyebilirsiniz.

çift kablo geliyor 2 televiyon için ayrı ayrı.

uydu alıcı bozuk değil kendi tv mi babamınkine taktım çalıştı. 

Cem Işık yazdı:

Eskiden sinyal var mıydı peki?

2 gün öncesine kadar vardı.  ne olduysa  2 gün önce oldu. su gelmişti çanağa etkiler mi bilmiyorum. normal yağmurda sorun yaşamıyorduk. 

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

LNB çıkışı bozulmuş olabilir. 

LNB üzerinden çıkışları değiştirerek tekrar kontrol ediniz. Sizin daireye sinyal normal gelirse çıkış bozulmuştur, LNB değişecek veya tamir oluyorsa tamir edilecek.

Sinyal yine gelmezse, kabloda sıkıntı var demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Zeki Yelboğa yazdı:

LNB çıkışı bozulmuş olabilir. 

LNB üzerinden çıkışları değiştirerek tekrar kontrol ediniz. Sizin daireye sinyal normal gelirse çıkış bozulmuştur, LNB değişecek veya tamir oluyorsa tamir edilecek.

Sinyal yine gelmezse, kabloda sıkıntı var demektir.

hangi cihazın LNB bozulmuş olabilir çanaktaki cihazın mı 

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

LNB, çanaktaki kabloların bağlı olduğu parçanın adı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Önce sizin eve gelen kablonun çanak üzerinden yerini değiştirip deneyin. Sinyal varsa sorun LNB çıkışındadır. Yine çalışmıyorsa kablonun uçlarından biraz keserek girişleri yenilemeyi deneyin. Bir de televizyondan Türksat frekansını girip tekrar bir genel arama yapmayı deneyin. Belki de kendini sıfırladı televizyon.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bir akrabamın eskiyen kablosundan su direk tv deki anten giriş noktasına ulaşmış ve ordaki kartı yakmıştı.Sorunu ancak servise başvurduktan sonra anlamıştı.

Çanağa su gelmişti dediğiniz için aklıma o geldi.Ancak çanağa zaten normalde su gelir yani pek anormal bir durum değildir. Sizdeki su gelme olayını tam anlayamadığım için ihtimal dahilinde yazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Normalde tek küçük çanaktan çift kablo iniyor ise lnb takılarak yapılıyor. Bu şekilde klasik uydu alıcılarda sorun olmuyorken özellikle dsmart gibi platformlarda sinyal yok yazısı görmeniz muhtemel oluyor. Sinyal gücü yetmiyor ne yazıkki. Bu durumda genellikle daha büyük çanaklardan takılarak sorun gideriliyor ya da sinyal güçlendirici takılıyor. 

Eğer bugüne kadar çalışıyordu ise (evde temizlik yapılırken kablolar çekiştirilmedi ise) lnb ve üzerindeki bağlantılar ilk şüphelidir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

arkadaşlar sorunu çözdüm.  bana ait olan kabloyu komple değiştirdim aynı zamanda LNB yide değiştirdim yanmış.  bana ait olan kabloda evin içinde ek vardı orası kısa devre yapmış. nihayetinde sorunu çözmüş bulunmaktayım.  fikirleriniz için teşekkür ederim. 

kablonun 20senelik geçmişi vardı :)

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

20 sene yine iyi dayanmış. Lnb de 20 yıllıksa şu an görüntü kaymak olmuştur. Bakır kablo ve kaliteli bir lnb alsaydınız. 20 yıl daha gider. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...