İçeriğe Yönlendir

Kümesimizin Lansmanı

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

Merhaba öncelikle konuyu yanlış yere açmışsam yönetici arkadaşlar beni dövebilirler :crazy:

Yapımı normalde 4-5 günü geçmez ama benimki 2 hafta sürdü. Çok bi marangozluk tecrübem yok, internetten araştırıp öğrendiğim kadarıyla bir kümesin

havadar ama cereyan yapmayan

tüneği olan

folluğu olan

ışığı iyi alan

kolay temizlenebilir ama içine pek insanın girmediği bir yapısı olması gerekiyor.

Ayrıca bit vs için kireç ile önlem almak gerekiyor.

Bunları sağlayabilmek için kafamda model çizdim ve sırası geldikçe gidip malzemeleri aldım.

Bu resimdeki benim ikinci çizimimdi. İlkini daha önce "Ev etkinlikleri"nde paylaşmıştım.

Link

ruVggU.jpg

Kasayı oluşturmak için 3 metrelik 5'e 5 lerden 1 paket aldım 6 tane var. 1 paket de 2,5 metre aldım.  ikisi 65tl tuttu.

Eni 150cm derinlik 100cm boyu 150 cm olan bu kümese tam yetti.

ruVpqI.jpg

İçinin tünekleri olmazsa olmazdı, onları yaparken kullandığım tahtalar önceki projemden kalma 2'ye 5'lerdi. 2'ye 5 mutlaka böyle işlerde lazım oluyor.. Bir pakette 20 tane 1 metre 2'ye 5 oluyor. 20 liraya almıştım..

Yanlara ve alta döşediğim tahtalar ise 15 cm eninde 2 cm kalınlığında 3 metresi 8 tl.

Alt kısma boşluklu döşememin sebebi içerinin temizliğini sağlamak..

ruVsoA.jpg

Dekupaj testere sayesinde şekillendirmem kolay olmaya başladı, devam ediyorum.

ruVD0f.jpg

Bunlar benim en büyük yardımcılarım(!). Sağdaki oğlum, soldaki komşumuzun oğlu. Onlarla uğraşmaktan dolayı bir süre sıkıntıdan ağzımda yaralar çıktığı için 3 gün ara vermiştim çalışmalara..

ruVKrs.jpg

Ve mutlu son. Üstüne yaptığım malzemenin bükülmesini tasarlamamıştım ama şimdilik hoş bir ayrıntı oldu. Hoşuma gitmezse maket bıçakla keseceğim.

Burada görünen merdivenin altına bir parke taşı koyup merdivenin açısını biraz düzelttim. Altına da suluk taktım. O da hoş oldu.

Müstakbel tavuklarım şu an yan bahçede aynı ağacın altında bir tavuğun altında gün yüzüne çıkmayı bekleyen civcivlerden ibaret.

Civcivler çıkınca annesiyle beraber hepsini transfer edeceğiz.

Yandaki çıkıntı şeklinde duran folluğun iç kısmı dışa eğimli. Yumurtalar kısmetse "yumurta alma kapakçığı"na doğru yuvarlanacaklar. Ben de rahatsız etmeden yumurtaları toplayabileceğim. Şu an tek ekleyeceğim şey saman, o da etrafta bolca mevcut. Hadi hayırlısı..

ruVeNR.jpg

ruVWEc.jpg

ruVm5G.jpg

• Beğen 30
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Cok iyi olmus..👏👏 Ama Dışını kaplaman gerek.Yagmurda o tahtalar Suyu emer.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Tavuklara uçmayı da öğretirsin sen 😀

Çok güzel olmuş.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Elinize sağlık.

Kümesin altı boş ise, kenarlardan biraz kazıp toprağa gömün. Kedi, köpek ve bilumum hayvanlar kümese dadanmasın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Alpay Sumer yazdı:

Cok iyi olmus..👏👏 Ama Dışını kaplaman gerek.Yagmurda o tahtalar Suyu emer.

Tavuk kümesine yat verniği süren adam diye mahallede parmakla gösteriliyorum. 5 yıl dayansa bana yeter. Sonra yeni ve daha büyüğünü yaparız.

Zeki Yelboğa yazdı:

Elinize sağlık.

Kümesin altı boş ise, kenarlardan biraz kazıp toprağa gömün. Kedi, köpek ve bilumum hayvanlar kümese dadanmasın.

Biraz gömülü şu an ve dıştaki parke taşı da yeterli diye düşündüm. Zaten aynı arsada başkasının kümesi var kapısı hep açık, yerse onunkileri yesin:)

Selçuk Bakış yazdı:

Tavuklara uçmayı da öğretirsin sen 😀

Çok güzel olmuş.

Uçan kaçan yok nasılsa bu aralar. Bari onlar uçsun:(

Çağlar Bayur yazdı:

residance tavuğu olacak bunlar

Diğer kümeslerden fakir hastalığı kapmasalar bari 😜

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zengin kümesi olmuş bu :)

Bence al 5 tane tavuk.. sezonu yumurtasız geçirme.. 5 tavuk alsam günde en az iki yumurta alırsın... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa
Mehmet Ozyurek yazdı:

5 tavuk alsam günde en az iki yumurta alırsın... 

Yumurtaları sen mi dağıtıyorsun, Emmi?

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Olay bu! yaklaşık 10 x modelini yapalım bana da . Tünek olmasa da olur yerde otururum :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yumurtaları sen mi dağıtıyorsun, Emmi?

Alsan olacaktı o kelime ya [emoji28]
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Kaliteli yemle beslersen iyi yumurta alırsın. 1 tavuk günde yaklaşık 150gr yem yer. İyi yemle 50 kr a filan geliyor yumurta maliyeti. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Zengin kümesi olmuş bu :)

Bence al 5 tane tavuk.. sezonu yumurtasız geçirme.. 5 tavuk alsam günde en az iki yumurta alırsın... 

Evet biraz lüks sayılır. Tavuklar bile merak ediyor. O iş için tavuklarla civcivleri ayırmanın bir yolunu bulmam lazım abi. Bi anne tavuğum olacak zaten, 1 tane de sütçüm hediye ediyor.  Civcivler biraz büyüyünce kümesi doldururum. Sonra sığmamaya başlayınca da arap aşı yaparım. 🙂

Fatih Evcin yazdı:

Olay bu! yaklaşık 10 x modelini yapalım bana da . Tünek olmasa da olur yerde otururum :)

Sorma senin hesap mahalledeki çocuklar da böyle bir şey istiyor 😅

Erhan Doruk yazdı:

Kaliteli yemle beslersen iyi yumurta alırsın. 1 tavuk günde yaklaşık 150gr yem yer. İyi yemle 50 kr a filan geliyor yumurta maliyeti. 

Hımm bunu öğrendiğim iyi oldu. Biraz doğal besinlerle yem takviyesiyle görürmeyi planlıyorum bakalım.

Servet Aydın yazdı:

Şato dö davık rezistans olmuş

Otomobil forumundan basit bir kafes çıkmamalı dedim ağabey 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Pazarlara git.
Yeşillikçilerin kalanlarını getir. Yerler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Emre kardeşim sıra geldi afacanlara oyun evi yapmaya, çocukları da sevindir. Tavuklardan önce çıkmışlar kümese. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Gayet başarılı olmuş ve güzel emeğinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Başarılı,yaptigin iş icine sinerse degme keyfine

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Harika olmuş elinize sağlık, bahçem olsa bende yapardım ama bahçe olmayınca evimin oturma odasına yaptım. Corona sebebi ile can sıkıntısından yaptığım bir meşgale. Bitane civciv kümesi bitane de kuluçka makinası var şuanda odada. İkisinide babamla beraber yaptık. İlk yumurtalardan 4 tane çıktı, aldığımız kişi yarısından fazlasını dölsüz yumurta verdiği için bu kadar çıkarabildik. Şimdi 3. Fotoğrafta görünen yumurtaları akrabamdan aldım horozlu kümesten. Yumurtaların yarısı mavi yumurta, değişik bi cins tavuktan çıkıyor. Bu yumurtalardan çıkan tavuklar da mavi yumurta yapacaklar. Evde biraz büyüsün corona geçince yazlıktaki kümese koyacağım hepsini. Ördek yumurtası bulabilirsem onu da çıkartmayı deneyeceğim.ilk fotoğraftaki ölü değil yanlış anlaşılmasın, yeni doğduğunda öyle görünüyor.

6f7e27e834986f2d0e126c83efcc2255.jpgd6fa3600c495ed2f7a6e0e24ffc71e1f.jpge844cde35e31438e7e575b2c9c527ab0.jpgbb015767508e7ec7c08e5e08f59fdf6f.jpg69145d15eebc5943a2539588349ec60b.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ebrar Tüfek yazdı:

mavi yumurta

Ameraucana. Ben daha hangi türden tavuk besleyeceğime karar veremedim.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Pazarlara git.
Yeşillikçilerin kalanlarını getir. Yerler.

I ııh. Pestisitler yüzünden ölüyormuş tavuklar. Kendim yetiştiririm inşallah

Mustafa Yanar yazdı:

Emre kardeşim sıra geldi afacanlara oyun evi yapmaya, çocukları da sevindir. Tavuklardan önce çıkmışlar kümese. 

Onlara yaparım da en tepesine çıkarlar sonra da aşağı atlama yarışı yaparlar 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Masallah masallah. Issizlik herkesi vurdu [emoji16] Yok icindeki cevheri ortaya cikardi olacakti.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Emre Şimşek yazdı:

Ameraucana. Ben daha hangi türden tavuk besleyeceğime karar veremedim.

Yumurta önceliğiniz varsa Lohman veya ISA Brown iyidir. Civciv aşı takvimi var, aşılarını veya aşılanmış olmalarını ihmal etmeyin hasta olabiliyorlar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ebrar Tüfek yazdı:

69145d15eebc5943a2539588349ec60b.jpg

Maşallah eline sağlık Ebrar.. Harika görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Eline sağlık çok güzel olmuş, aslında bizim köydeki evin inşaatı da bitmek üzere, bizimkilerin aklına girip böyle bişey yapsam fena olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Maşallah eline sağlık Ebrar.. Harika görünüyor. 

Çok teşekkür ederim Mehmet abi, vakit başka türlü geçmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...