İçeriğe Yönlendir

Et49 Jant İçin Lastik Seçimi

Ali Can Ebren

Recommended Posts

Ali Can Ebren

Herkese merhaba aracım için yeni bir jant aldım jantlarımın ölçüsü 6.5j ET49 17 İnç 4x100 buraya kadar herşey çok güzel fakat lastik konusunda kararsız kaldım 205/40/17 lastikler fabrika önerisi değerlerden %-1.2 farklılık gösteriyor buda maksimum olarak önerilen %2.5-3 değerlerinin altında uygun olarak gözüküyor, fakat birde 195/45/17 lastik değerleri için %0.7 değer farkı gösteriyor bu biraz daha makul geliyor bana ama aklıma takılan konu genelde bu jant ebatları için 205 MM lastik tabanı kullanılmış 195 dar mı gelir yoksa herhangi bir sıkıntı yaşatmaz mı bana, bilen ve yardımcı olmak isteyen herkese şimdiden çok çok teşekkür ederim, herkese hayırlı ramazanlar, sağlıklı günler diliyorum.(Orjinal Fabrika Jant ve Lastik Değerleri 185/60/15 6.5j Et35 4x100)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Et değeri lastik ebatini etkilemez j değeri önemli o da aynı imiş zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Et değeri lastik ebatini etkilemez j değeri önemli o da aynı imiş zaten

Üstadım 195mm uygun olur mu peki ben bunu öğrenmeye çalışıyorum biraz sizde olmaz diyorsunuz değil mi, benim kafama takılan nokta bu boyut jantlarda hep 205 kullanılmış olmasıydı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

195 45 17 lastik var mı 16 da var da

Varmış falken de

Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren
Mustafa Tüfekçi yazdı:

https://www.petlas.com.tr/sizes/veloxsport-pt741

Burdan j değerini teyit edebilirsin. 

Çok teşekkür ederim zahmet oldu Üstadım.🙂

Çağlar Bayur yazdı:

6.5 jantta 195 takılır ufak kalmaz

Teşekkür ederim Çağlar Abi sen olur diyorsan tamamdır bu iş.🙂

Mustafa Tüfekçi yazdı:

195 45 17 lastik var mı 16 da var da

Varmış falken de

Evet Falkende var diğer bir kaç markadada varda etiket değerleri çok iyi değil, Falken araştırmalarıma göre çok iyi seçenekler arasında, birde michelin pilotsport lastikler var ama onlarında tanesi 1000 TL civarında😀

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Ali Can Ebren yazdı:

Üstadım 195mm uygun olur mu peki ben bunu öğrenmeye çalışıyorum biraz sizde olmaz diyorsunuz değil mi, benim kafama takılan nokta bu boyut jantlarda hep 205 kullanılmış olmasıydı?

195 lastik olabilir belki ama şunu unutmayın aracınızın temas yüzeyini azaltıyorsunuz ben sizin yerinizde olsam artırmayı tercih ederdim yani 205 yerine 215 hatta 225 taban tercih ederdim. 

Eski aracım Mondeo mk4 ün jantları 6,5x17 idi yanlış hatırlamıyorsam 7x17 de olabilir lastikleri 215/50 r17 idi

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren
Metin Uzunoğlu yazdı:

195 lastik olabilir belki ama şunu unutmayın aracınızın temas yüzeyini azaltıyorsunuz ben sizin yerinizde olsam artırmayı tercih ederdim yani 205 yerine 215 hatta 225 taban tercih ederdim. 

Eski aracım Mondeo mk4 ün jantları 6,5x17 idi yanlış hatırlamıyorsam 7x17 de olabilir lastikleri 215/50 r17 idi

Metin Abi benim aracım Megane Coupe 1.6 2001 model o yüzden 195 takmak istiyorum hem sürtme vs derdi olmasın hemde tabanı çok genişletip hantallaştırmamak için aracı.

Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren
Mustafa Tüfekçi yazdı:

http://www.mutlulastik.com.tr/faydali-bilgiler/lastik-nedir/lastik-jant-hesaplama-modulu/

Burdan da hesaplat . 17 için 195 çok mantıklı değil. 16 da 195 45 16 kullandım 205 40 16 da.  Jantin orjinal değilse ki orjinal de olsa hem kırılgan olacak hem yamulmaya yatkın

195 de yanaklar gergin olacaktır nisbeten

jantlar orijinal renault jantı, 205 daha mı iyi olur diyorsunuz bu konuda tecrübem yok ilk arabam o yüzden sizlerin tavsiyesi doğrultusunda hareket edeceğim fiyat farkıda yok zaten iki boyut lastik arasında. Jantlar resimdeki jantlar araçta aynı aynen böyle olacak resmi internetten bulmuştum ama teknik detaylarını bulamadım maalesef.

1rd0LF.jpg

Birde araştırmalarım sonucunda Almanyada olan bir modelini buldum fabrika çıkışı 205/40/17 jantlı modeli var aracın ama orada jantlar 7j.

up59Mm.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Can Ebren yazdı:

Metin Abi benim aracım Megane Coupe 1.6 2001 model o yüzden 195 takmak istiyorum hem sürtme vs derdi olmasın hemde tabanı çok genişletip hantallaştırmamak için aracı.

Orjinal ölçülerinize en yakın lastik 205/45r17 fark %0.21

Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren
Metin Uzunoğlu yazdı:

Orjinal ölçülerinize en yakın lastik 205/45r17 fark %0.21

195 için hesaplamışsınız galiba hocam ama 185/60/15(fabrika ölçüleri) için fark 205/45/17 de %2 çıkıyor. Sizlerede zahmet veriyorum gece vakti hakkınız helal edin cümleten.🙂

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Can Ebren yazdı:

195 için hesaplamışsınız galiba hocam ama 185/60/15(fabrika ölçüleri) için fark 205/45/17 de %2 çıkıyor. Sizlerede zahmet veriyorum gece vakti hakkınız helal edin cümleten.🙂

Aynen 195 e göre hesaplamışım. 185 e göre hesaplarsak 215/40 r17 %0.13 büyük oluyor. Çapta 8 mm fark var. 

Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren
Metin Uzunoğlu yazdı:

Aynen 195 e göre hesaplamışım. 185 e göre hesaplarsak 215/40 r17 %0.13 büyük oluyor. Çapta 8 mm fark var. 

evet hocam teorik olarak en uygun lastik ebadı 215 gibi duruyor ama bu genişliğin süspansiyona sürtmesi ihtimali geliyor aklıma, birde yüzey alanını bu kadar yükseltmenin aracı hantallaştırma ihtimali olmaz mı zaten araç 17 jantta daha hantal olur diyorlar birde 215 yapıp hepten artı yük yüklemez miyim araca acaba?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Can Ebren yazdı:

evet hocam teorik olarak en uygun lastik ebadı 215 gibi duruyor ama bu genişliğin süspansiyona sürtmesi ihtimali geliyor aklıma, birde yüzey alanını bu kadar yükseltmenin aracı hantallaştırma ihtimali olmaz mı zaten araç 17 jantta daha hantal olur diyorlar birde 215 yapıp hepten artı yük yüklemez miyim araca acaba?

Dediklerinizin olma ihtimali var. 205/40 17 de olabilir 

Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren

Araştırmalarım sonraki işi düşen arkadaşlara yardımcı olsun diye iki lastik arasındaki jant lastik kombinasyonu farkı aşağıdaki gibidir.

YjX2D0.png

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...