İçeriğe Yönlendir

Scirocco Sağ Xenon Far Arızası

Halil Efe Akdeniz

Recommended Posts

Halil Efe Akdeniz

Herhese guzel gunler dilerim,

Scirocco far arizasi basligi adinda halihazirda bir baslik olmasina ragmen biraz daha farkli bir ariza icin sizden cozum fikri istiyorum.

Arabam 2009 Scirocco ve uzerine sonradan Xenon far takilmis. Ilk aldigimda hersey normal olarak calisirken sonradan arabamin sag fari yanmamaya basladi.

Cozum adina;

• Sigortalar kontrol edildi ve hersey normal
  • Ampul degisti ve problem cozulmedi,
  • Lamba anahtarinda herhangi bir problem yok,
  • Sag lambaya elektrik gelmedigi anlasildi
  • Direksiyon altindaki CEC(tam adindan emin degilim) uzerindeki butun baglantilar sokulup geri takildiginda yanmaya basladi fakat bir sure sonra tekrar ayni durumla karsilastim, tekrar ayni islemi yaptim tekrar calisti ve 2 ay sonra yine calismadi ve su anda o islem de bir sonuc vermiyor.

Bu konuda yardimci olabilecek eminim isinin ehli bir arkadas vardir diye dusunerek yaziyorum, herhangi bir tavsiyesi olan var mi ?

Guzel gunler dilerim

Halil 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

İlk aklıma gelen,sağ sol ampuller ile sağ sol balastlar yer değişerek denendi mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Efe Akdeniz
Cem Işık yazdı:

İlk aklıma gelen,sağ sol ampuller ile sağ sol balastlar yer değişerek denendi mi?

Cem Bey, cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Evet denendi ve sonuc ayni oldu

Yorum bağlantısı
Halil Efe Akdeniz
Çağlar Bayur yazdı:

xenon balastı canbus uyumsuz olabilir?

Canbus a da elektrik gelmiyor ve tek taraf normal calisiyor digeri problem yaratiyor. Farkli bir canbuspe de denendi sonuc maalesef ayni. Direksiyon altindaki elektrik dagitim kutusundan -cec deniyor sanirim -olabilir dendi ki degisimi icin 6bin tl gibi bir fiyat verildi. o adimdan once denenecek baska birsey var midir acaba keza resetlendiginde bu dagitim kutusu 2 ay normal calismisti

Yorum bağlantısı
Halil Efe Akdeniz
Dogan Arsiray yazdı:

vcds yokmu? illaki arıza kaydı vardı.

Herseyi normal gosteriyor maalesef, bir hata vermiyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sol far Xenon besleme ucundan iki hat alıp röle bobinine bağlanacak.. Röle kontağı sağ Xenon balastına voltaj verilecek. Madem hata vs yok en uygun çözüm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Halojenci olarak bu topik altında kullanılan bütün kelimelere yabancı kaldım. :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anladığım kadarıyla halojen yapıdaki bir fara xenon balast ve ampul takılmış.. 

Sağ sol balastlar er değiştirilip denenmemiş. 

İhtimal 1- sağ balast bozuk.. Sağ sol balastları yer değiştirerek deneyin. 

Elektrikçinin kontrolüne göre sağ fara elektrik gelmediği anlaşılmış. 

İhtimal 2- Beyin arıza algılayarak sağ farın elektriğini kesiyor. Sistemdeki balastları ve xenon ampulleri söküp orijinal watında halojen ampul takıp deneyin. 

Halojen ampul takınca sorun düzelir ise ve tekrar xenona dönülmek isteniyorsa sağ far hattına paralel 21 watt ampul ile birlikte xenonu takıp deneyin. 

Her şeye rağmen sorun bulunamıyorsa beyin bozuk demektir. Servet'in önerisine uyun ve sol fardan tetik alıp, aküden alacağınız elektriği role aracılığı ile sağ fara bağlayın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Halil Efe Akdeniz
Ali Darbaz yazdı:

Halojenci olarak bu topik altında kullanılan bütün kelimelere yabancı kaldım. :) 

Benim bu konudaki cahilligime verin lutfen - ilk kez boyle bir duruma denk geldim.

Guzel gunler dilerim. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil Efe Akdeniz
Servet Aydın yazdı:

Sol far Xenon besleme ucundan iki hat alıp röle bobinine bağlanacak.. Röle kontağı sağ Xenon balastına voltaj verilecek. Madem hata vs yok en uygun çözüm

Servet Bey,

Bunu kendim yapabilir miyim yoksa illaki deneyimli birisi mi yapmali - ve tam olarak nasil yapabilirim ?  Bir de daha sonra herhangi bir problem yaratir mi (servisime sizin coumunuzden bahsettim, daha sonra problem yaratir dedi) ?

Cok tesekkur ederim.

Halil 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Halil bey, doğru parçalar ve doğru montaj ile hiçbişey olmaz. Bazen yazılı metin ile tarif zor olur.. Ben telefon numarası vereyim. İhtiyaç halinde arayın.
5413800384

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...