İçeriğe Yönlendir

2020 ODD (Ocak/Nisan) SIFIR Otomotiv Satış Verileri

ibrahim Tiryaki

Recommended Posts

ibrahim Tiryaki

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2020 yılı Nisan sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,3 artarak 150.860 adet olarak gerçekleşti.

• Otomobil satışları, 2020 yılı ilk dört aylık dönemde geçen yıla göre %30,3 oranında artarak 121.455 adet olurken, hafif ticari araç pazarı %12,2 artarak 29.405 adede ulaştı.

• 2020 yılı Nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2019 yılı Nisan ayına göre %14,6 azalarak 26.457 adet oldu.

• 2020 yılı Nisan ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %10,6 azalarak 21.825 adet olurken, hafif ticari araç pazarı %29,3 azalarak 4.632 adet oldu.
• Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Nisan ayı ortalama satışlara göre %60,9 azaldı.

• Otomobil pazarı, 10 yıllık Nisan ayı ortalama satışlara göre %57,1 azalış gösterdi.
• Hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Nisan ayı ortalama satışlara göre %72,4 azaldı.

AYLIK BAZDA SATIŞ RAKAMLARI

b0518cc839f099e6920dea091c0a3e7b.jpeg

2020 OCAK/NİSAN ARASI MARKA BAZINDA SATIŞ RAKAMLARI:

591ce4d0e040fdecb1fd0643274c43d4.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ocak şubat 2019 normal değilmiş belli ki. o yüzden sahte bir artış oranı var. 2018 de, 30 bin ler ve 40 binlerde giderken 2019 de çuvallamış olduğu için, aslında azalan rakamlara kıyaslansa bile bu geçtiğimiz 4 ay artışta gibi bir yanılgıya neden oluyor. halbuki ocak ayında ciddi bir azalma varmış aslında. şubat iyiymiş ancak martta feci cuvallamış virüs nedeniyle. nisan ise iyice ölmüş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Dogan Arsiray yazdı:

ocak şubat 2019 normal değilmiş belli ki. o yüzden sahte bir artış oranı var. 2018 de, 30 bin ler ve 40 binlerde giderken 2019 de çuvallamış olduğu için, aslında azalan rakamlara kıyaslansa bile bu geçtiğimiz 4 ay artışta gibi bir yanılgıya neden oluyor. halbuki ocak ayında ciddi bir azalma varmış aslında. şubat iyiymiş ancak martta feci cuvallamış virüs nedeniyle. nisan ise iyice ölmüş.

Doğan hocam, 2020 martta 50 bin otomobil satılmış, geçtiğimiz 4 ayda en çok otomobilin satıldığı ay mart ayı, mart nasıl feci çuvallamış, ben mi yanlış anladım yoksa farklı bir şey mi anlatmak istediniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Önceki yıl çok kötü idi göçüş nedenleri farklı ve önceki yaz döneminden rahip krizi kökenliydi bu baharda açılma hızlanma ve kredi faizi düşmesi beklentisi ve de düşmeye başlaması ile yılbaşından sonra biraz satış yükseldi bunda dövizin artacak diye erkene çekilen talepler de etki etti. ama gerçekten yüksek bir mutlak sayı olmadı. Şimdi ise çöktü.

Bunun kalkışı kolay değil. Dikkat ederseniz araçlar ucuz versiyonlara küçüklere doğru yönelmeye başlamıştı şimdi iyice yöneldi. Duster derken sandero demeye başladık.

grafikte 2018 agustos-aralık bandına bakın diğer yıllara göre. ocak şubat 2019 buna göre düzeltme hareketi.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Göktürk yazdı:

Önceki yıl çok kötü idi göçüş nedenleri farklı ve önceki yaz döneminden rahip krizi kökenliydi bu baharda açılma hızlanma ve kredi faizi düşmesi beklentisi ve de düşmeye başlaması ile yılbaşından sonra biraz satış yükseldi bunda dövizin artacak diye erkene çekilen talepler de etki etti. ama gerçekten yüksek bir mutlak sayı olmadı. Şimdi ise çöktü.

Bunun kalkışı kolay değil. Dikkat ederseniz araçlar ucuz versiyonlara küçüklere doğru yönelmeye başlamıştı şimdi iyice yöneldi. Duster derken sandero demeye başladık.

Keşke model bazında da veriler olsaydı da rahatça yorumlayabilseydik Mehmet abi. 2020 yılında Peugeout'un satışlarını arttırması dikkatimi çekti. Satış rakamlarında artış var gibi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sitede var. gidip bakıp buraya kopyalayabilirsin. Ben oran bakıyorum bazen.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Göktürk yazdı:

Sitede var. gidip bakıp buraya kopyalayabilirsin. Ben oran bakıyorum bazen.

Hangi sitede?

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Göktürk yazdı:

odd

orada sadece marka bazında var, model bazında bir veri yok.

Nisan ayında en çok satan markalar şunlar: 

3d6b3c20-beee-4f7a-a6f7-921d3425a70d.jpe

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mehmet Göktürk yazdı:

vardı kaldırmışlar.

Dacia'dan daha pahalı markalar daha çok satmışlar, Dacia 721 adet satmış sadece. Ama bunun sebebi şu da olabilir; Dacia'nın Sandero Ambiance, ve Sandero Stepway modelleri henüz bayilere gelmedi. Bu da satış rakamlarının doğal olarak daha az olmasına sebebiyet veriyor. Duster var bayilerde, bir de ticari araçlar.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
ibrahim Tiryaki yazdı:

Doğan hocam, 2020 martta 50 bin otomobil satılmış, geçtiğimiz 4 ayda en çok otomobilin satıldığı ay mart ayı, mart nasıl feci çuvallamış, ben mi yanlış anladım yoksa farklı bir şey mi anlatmak istediniz?

2018 e göre kıyaslamak lazım, çünkü 2019 verileri ortalamaya göre çok sapma gösteriyor. onu demek istedim. 2018 mart, 76 bin 2020 de 50 bin 2019 da 49 bin. mart ayında artan birşey yok yani.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Dogan Arsiray yazdı:

2018 e göre kıyaslamak lazım, çünkü 2019 verileri ortalamaya göre çok sapma gösteriyor. onu demek istedim. 2018 mart, 76 bin 2020 de 50 bin 2019 da 49 bin. mart ayında artan birşey yok yani.

Bence şuanki ekonomik verilere göre iyi bile satış oluyor. Bu ortalamayı baz alırsak yıl sonu 450 bin adet satış gözüküyor. Satışların sebebi bence faizlerin düşük olması. Mesela ben 2.el aldım 2019 model dacia sandero stepway 14 bin km'de, faizler düşük olmasa alamazdım %99.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ekim ve Kasım aylarında 2019 u baz alırsak epeyce düşüş olacaktır diyebilir miyiz? 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Bülent Tarakçı yazdı:

Ekim ve Kasım aylarında 2019 u baz alırsak epeyce düşüş olacaktır diyebilir miyiz? 

Hocam millet otomobil almak istiyor bir talep var ama bayilerde araç yok. Az stok ile çalışıyorlar artık. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Toyota 11 Mayısta işbaşı yapıyormuş. Fakat eskisi kadar hızlı araç üretebileceğini zannetmiyorum. Günlük üretim adedi, tedbirlerden dolayı düşecektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...