İçeriğe Yönlendir

Buzdolabı Meyve ve Sebzeleri Donduruyor

O.Yücel Çetin

Recommended Posts

O.Yücel Çetin
(düzenlendi)
Herkese merhabalar. Siemens marka buzdolabımın alt kısmı sebze ve meyveleri sürekli donduruyor, ne yapabilirim? Yaklaşık 1 ay öncesinde de ara ara yapıyordu ama artık sıklaştı sebze ve meyveleri yiyemeden atmak durumunda kalıyorum. Çözüm öneriniz varsa bekliyorum. 
  •  
tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Derin dondurucu kismi ustte mi?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Osman Yücel Çetin yazdı:
Herkese merhabalar. Siemens marka buzdolabımın alt kısmı sebze ve meyveleri sürekli donduruyor, ne yapabilirim? Yaklaşık 1 ay öncesinde de ara ara yapıyordu ama artık sıklaştı sebze ve meyveleri yiyemeden atmak durumunda kalıyorum. Çözüm öneriniz varsa bekliyorum. 
  •  

aşırı dolu olabilirmi? aynısı bizde olmuştu. eskiden olduğundan daha dolu ise dondurması normal.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Derin dondurucu kismi ustte mi?

Evet aynen öyle. 

Dogan Arsiray yazdı:

aşırı dolu olabilirmi? aynısı bizde olmuştu. eskiden olduğundan daha dolu ise dondurması normal.

Yok değil boşken de yapıyor nedense. 

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Osman Yücel Çetin yazdı:

Yok değil boşken de yapıyor nedense. 

İçerideki sirkülasyonu yönlendirmeye çalışabilirsiniz, farklı raf kombinasyonları ile mesela..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Ben birkaç varyasyon denedim ama çözüm olmadı termostat arızası olabilir mi acaba? İnternette baya araştırdım servis gelip gittikten sonra termostat değişse bile sorunu bitmeyenler var. 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

- Dolap modeli ne olursa olsun içerisindeki hava sirkülasyon deliklerini kapatacak düzeyde malzeme yerleşimi yapmanız durumunda dolap, ayarlanan set derecesini yakalayıncaya kadar kompresör otomatik soğutmayı artıracaktır.

- Bu süreçte hava çıkışı kapalı yada kapanmaya yakın olduğu için hava sirkülasyonu tam olmadığından dolayı önünde duran yiyecek yada cisim neyse karlanmaya hatta donmaya başlayacaktır, bu yüzden hava çıkışları engellenmemelidir.

- Termostat topusu hareket etmiş olabilir, bu da bir bardak su ve termometre ile 6 saat gibi bi testle anlaşılabilir.

- Damper sıcaklık ayarını dondurucu kısmından ayarlar. Açık konumda sıkışırsa iki bölme arası birbiriyle eşit olana kadar soğutur.

- 6-12 ayda bir buzdolabının fişini çıkarıp içindeki buzların çözülmesini sağlayın.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dolabın tam marka ve modeli ne Osman ?

Z8536D.jpg

Etiketi bu abi başka ibare yok herhangi bir yerinde. 

Çağlar Bayur yazdı:

sebezeler üst tarfta da donuyor mu acaba?

Abi alt kısımda nereye koyarsam koyayım donuyor meyve sebze. Üst taraf çok açıp kapatmıyoruz ama değişiklik gözlemlemiyorum  

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Dolabın arka duvarına değen kısmı mı donuyor sebze ve meyvelerin yoksa tamamı mı donuyor. Arka kısıma değenlerse soğukluğu yeniden ayarlayın. Ayrıca dolabın içinde oluşmuş buzların erimesi için buzdolabını tamamen boşaltıp kanallardaki buzların erimesini sağlayın. Bir de dolabı koyduğunuz yer çok sıcaksa ya da hava akımını engelliyorsa aşırı çalışıp buz yapar. Benzer sorunu yaşamıştım. Buzdolabının yerini değiştirerek çözdüm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Soğutucu mazgallarin önüne pek ürün koymamak gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Mustafa Yanar yazdı:

Dolabın arka duvarına değen kısmı mı donuyor sebze ve meyvelerin yoksa tamamı mı donuyor. Arka kısıma değenlerse soğukluğu yeniden ayarlayın. Ayrıca dolabın içinde oluşmuş buzların erimesi için buzdolabını tamamen boşaltıp kanallardaki buzların erimesini sağlayın. Bir de dolabı koyduğunuz yer çok sıcaksa ya da hava akımını engelliyorsa aşırı çalışıp buz yapar. Benzer sorunu yaşamıştım. Buzdolabının yerini değiştirerek çözdüm. 

Son çare onu deneyeceğim kapatıp hava kanallarına fön makinesi tutun demiş birisi bir de arkada tahliye borusu varmış ona bakacağım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Furkan Sumer yazdı:

- Dolap modeli ne olursa olsun içerisindeki hava sirkülasyon deliklerini kapatacak düzeyde malzeme yerleşimi yapmanız durumunda dolap, ayarlanan set derecesini yakalayıncaya kadar kompresör otomatik soğutmayı artıracaktır.

- Bu süreçte hava çıkışı kapalı yada kapanmaya yakın olduğu için hava sirkülasyonu tam olmadığından dolayı önünde duran yiyecek yada cisim neyse karlanmaya hatta donmaya başlayacaktır, bu yüzden hava çıkışları engellenmemelidir.

- Termostat topusu hareket etmiş olabilir, bu da bir bardak su ve termometre ile 6 saat gibi bi testle anlaşılabilir.

- Damper sıcaklık ayarını dondurucu kısmından ayarlar. Açık konumda sıkışırsa iki bölme arası birbiriyle eşit olana kadar soğutur.

- 6-12 ayda bir buzdolabının fişini çıkarıp içindeki buzların çözülmesini sağlayın.

Aynı sorunu yaşadık buzdolabı servisinin dediklerini Furkan beyin dediklerinin aynısı.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Termostat sağlam ise bazı dolaplarda hava kanalı var. İçerden buzlanma yapabiliyor.Dolabı boşaltın tüm buz eriyene kadar kapağı açık bekletin. Kanallarda suda birikebiliyor suyun buharlaşmasıni bekle. Fon makinası kullanacaksan dikkat et straforu eritme. Birde hava çıkışları önüne birşey bırakmayın.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Benzer bir durum yasadik, icindeki malzemeleri cikarip, 3 gun kapagi acik sekilde beklettik. Bir de arkasinda tahliye hortumu olmasi gerekiyor. Ona da bi goz atip temizlemek gerek. Umarim ciddi bi tamir sorunu yoktur.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Öneri, görüş ve tavsiyeler için teşekkürler yavaş yavaş denemeler yapacağım neticeyi yazarım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Geçen aynısı oldu ben tamir ettim , buzdolabının dondurucu kısmının arkasında ki kapak aşırı yükten yerinden çıkmış,sonra donmuş şişmiş.Dondurucu üstte aşağıya felan buz dolmuştu o kadar buzlamış ki alt kısım ayar düğmesi bile donmuştu aynı soruna benziyor.Önce buzluğu boşalttım arka kapağı söktüm kapağın arkasında strafor köpük var köpüğü aldım arkada pervane ve radyatör benzeri bir parça var hep buzlamış , alt tarafı da söktüm ayar düğmesini , alt tarafın yönlendirme plastigini de söktüm...Ardından aldım fön makinesini bir yandan buzları eritiyorum buzlar eridikçe alt tarafa su akıyor onu da temizliyorum komple buzları erittim ardından su kalıntılarını kuruttum kapakları yerine oturttum topladım.1 gün fişi çekili bekledi ardından taktım fişini 1 aydır kullanıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Furkan Bakırel yazdı:

Geçen aynısı oldu ben tamir ettim , buzdolabının dondurucu kısmının arkasında ki kapak aşırı yükten yerinden çıkmış,sonra donmuş şişmiş.Dondurucu üstte aşağıya felan buz dolmuştu o kadar buzlamış ki alt kısım ayar düğmesi bile donmuştu aynı soruna benziyor.Önce buzluğu boşalttım arka kapağı söktüm kapağın arkasında strafor köpük var köpüğü aldım arkada pervane ve radyatör benzeri bir parça var hep buzlamış , alt tarafı da söktüm ayar düğmesini , alt tarafın yönlendirme plastigini de söktüm...Ardından aldım fön makinesini bir yandan buzları eritiyorum buzlar eridikçe alt tarafa su akıyor onu da temizliyorum komple buzları erittim ardından su kalıntılarını kuruttum kapakları yerine oturttum topladım.1 gün fişi çekili bekledi ardından taktım fişini 1 aydır kullanıyorum.

Yarın aynısını yapacağım çok teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam aynısı başıma gelmişti termostat değişti ve sorun düzeldi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Kapılar kapanırken kapı  bir  sivice  basar  fan durur. Önce sivicin bozuk olup olmadığını ,kontrol edin.   Kapı açıkken sivice basın fanın durması lazım. Bu sağlam ise, Kapı kapanırken  bir şekilde sivici tam kapamıyorsa,  fan sürekli çalışır bu da dediğiniz  olaya neden olur  Bunun tespiti daha zor, kapıda düşme olup olmadığı, sivice tam basıp basmadığını gözlemleyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mustafa Yanar yazdı:

Başka problem yoksa çözüm bu olacaktır.

Benim arçelik dolaptada aynı durum vardı. Çağrı merkezini aradığımda dolabı boşaltıp kapısı açık 1 gün bekletin sonra çalıştırın, düzelmez ise servis yönlendirelim demişlerdi.

Düzeldi ve bir daha tekrarlamadı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Haşmet Güngör yazdı:

Kapılar kapanırken kapı  bir  sivice  basar  fan durur. Önce sivicin bozuk olup olmadığını ,kontrol edin.   Kapı açıkken sivice basın fanın durması lazım. 

Abi bunun tersi olmaz mı ?

Kapak açılınca durup, kapı kapanınca fan çalışması gerekmez mi ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kapak açılınca durup, kapı kapanınca fan çalışası gerekmez mi ?

Aynen öyle. Kapı kapalı iken fan çalışır açıkken durur
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kapak açılınca durup, kapı kapanınca fan çalışması gerekmez mi ?

Değil. Belki benim model farklıdır(beko) ama   No frostlar fanla dağıtıyor havayı.  kapı açıkken sıcaklık düşmesin diye  devreye giriyor  kapalıyken  duruyor. Duruyor derken fan kontrolü termostat' a geçiyor  devamlı durması diye bişi yok tabi. Kapıların zamanla çöküp sivice basmayı engellemesi sık görülen bir arıza. sonuçda tersi de olsa sivic ve kapı kontrol edilmeli. Veya yanlış hatırlıyorum yaşlılık işte üşendim bakmaya😀

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...