İçeriğe Yönlendir

Araçlara Zorunlu Güvenlik Sistemi 

Remzi Karaca

Recommended Posts

Remzi Karaca

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Resmi Gazete’de yayınladığı yönetmenliğe göre, yeni araçlara zorunlu yeni geliştirilmiş güvenlik sistemi getiriliyor.

Zorunlu yeni geliştirilmiş güvenlik sistemi

2022 yılının Temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni güvenlik sistemleri ve tanımları:

Acil durum şeritte tutma sistemi: Sürücünün şerit veya yol sınırına göre aracı güvenli bir pozisyonda tutmasına yardımcı olan sistem.

Acil duruş sinyali: Aracın arkasındaki diğer yol kullanıcılarına, araca geçerli yol koşullarına göre yüksek bir geciktirme kuvveti (frenleme gibi) uygulandığını belirten ışıklı sinyal fonksiyonu.

Akıllı hız desteği: Sürücünün yol ortamına uygun hızı korumasına yardımcı olan sistem.

Alkol kilidi kurulum ön hazırlığı: Motorlu araçlarda satış sonrası alkol kilitleme cihazlarının takılmasını kolaylaştıran standart bir ara yüz.

Gelişmiş acil frenleme sistemi: Ani çarpışmaları otomatik olarak algılayarak aracı yavaşlatmak için frenleme sistemini harekete geçirebilen sistem.

Gelişmiş sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı: Sürücünün dikkati dağıldığında uyaran sistem

Geri manevrada algılama: Sürücüye geri manevra yaparken arabanın arkasındaki insanlara ve nesnelere çarpmasını engellemek için uyaran sistem.

Lastik basınç izleme sistemi: Sürücüye lastik basıncı ile ilgili bilgileri paylaşan, araca takılı sistem.

Olay veri kaydedicisi: Trafik kazalarındaki çarpışmaların tüm aşamalarını kaydeden ve depolayan sistem

Şeritten ayrılma uyarı sistemi: Araç sürücüsünü, kullandığı şeritten ayrılması durumunda uyaran sistemdir.

arabam.com

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Her şeyi geçtim, şeritlerle ilgili olanları uygulamak için adam gibi şerit çizmek lazım yollara :)

Birde artık A B C sınıfı araç almayın diyorlar sanırım, bu kadar sistemin bir arada olduğu bu sınıftan araba kaç tane var ?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

Her şeyi geçtim, şeritlerle ilgili olanları uygulamak için adam gibi şerit çizmek lazım yollara :)

Birde artık A B C sınıfı araç almayın diyorlar sanırım, bu kadar sistemin bir arada olduğu bu sınıftan araba kaç tane var ?

Ek güvenlik donanımları vergiden muaf olsun her sınıf araçla alınabilir belki. Fiyat/performans, ÖTV dilimi diye diye bize sadece yolunmuş kaz misali araçlar geliyor, ya da burada üretiliyor.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
Furkan Avcı yazdı:

tek çizgi olan yerlerde de sistem çalışabiliyor ayrıca çizgilerin cok net olmasinada gerek yok sistem genede çalışıyor en azından volkswagende durum bu şekilde. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Remzi Karaca yazdı:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Resmi Gazete’de yayınladığı yönetmenliğe göre, yeni araçlara zorunlu yeni geliştirilmiş güvenlik sistemi getiriliyor.

Yani bizim bakanlık demiş ki.. bu özellikleri barındırmayan araçların ithalat ve satışına izin vermeyeceğim.. 

Doğru mu anladım ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

genelde, birkaç yıl uazatuılır zorunluluklar, üretici üretince yürürlüğe girrer

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Yani bizim bakanlık demiş ki.. bu özellikleri barındırmayan araçların ithalat ve satışına izin vermeyeceğim.. 
Doğru mu anladım ?

Bende aynen öyle anladım.

Zamanında lastik basınç sensörü'nün zorunlu hale getirildiği gibi.
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Bazı ülkelerde bu tip sınırlar var. Araçların Amerikan  tipi ve Avrupa tipi farklıdır bu ve buna benzer kurallar yüzünden. Bence de araçların temel donanımını uzmanlarla birlikte devlet belirlemeli ve saçma sapan arabalar getirtilmemeli..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Her şeyi geçtim, şeritlerle ilgili olanları uygulamak için adam gibi şerit çizmek lazım yollara [emoji4]

Şerit takip şerit olmayan yerde de çalışıyor. Bknz mazda
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Servet Aydın yazdı:

Şerit takip şerit olmayan yerde de çalışıyor. Bknz mazda

Güvenilir çalışıyorsa ne ala :)

Bu arada ben olmasın demedim ha yanlış anlaşılmasın, keşke bütün araçlar böyle gelse. 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Front assist kesinlikle standart olmalı beni 4 kere %100 kazadan kurtardı hepside anlık dikkat dağınıklığı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Direk Kei tarzı araçlardan getirsinler o zaman yeni modellerinde çoğu var. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
egea da varmı bunlar [emoji3] tam bir saçmalık.
Erteleme gelmezse 2 sene sonra mecburen onda da olacak [emoji16] yada artık 0 egea olmayacak
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Erteleme gelmezse 2 sene sonra mecburen onda da olacak [emoji16] yada artık 0 egea olmayacak
Bu sistemler zor sistemler değil ki? Üreticisi belli alıp markana ekleyeceksin. Egeada da olur dacia logan da da
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Bu sistemler zor sistemler değil ki? Üreticisi belli alıp markana ekleyeceksin. Egeada da olur dacia logan da da
İstedikten sonra neden olmasın...
Sonuçta ülkemizde satılan bütün modellerde olmasa da bu teknoloji bütün markalarda mevcut.
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

egea da varmı bunlar :D tam bir saçmalık.

lounge plusta var acc vs 

bu sistemlerin hepsi var bende 2015 model sağolsun ilk sahibi doldurup almış bende iyice koydum üstüne doluyu doldurduk gırtlağa kadar ciddi konfigüre çalışıyor sistemler birbiriyle ...

tarihinde Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...