İçeriğe Yönlendir

Porsche Taycan Menzil Testi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Daha önce saate 90 km gps hız ile 14,3 kw elektrik tüketerek 644 km menzil sunan Tesla Model S Raven modelini anlatmıştım. Bu sefer Porsche Taycan videosu atarak konuyu pekiştirmek istedim. 

Porsche taycan Alman otobanlarında yapılan menzil testinde , saate  70 - 80 km hızlarda kullanıldı. Ortalama hızı 75 km olarak bitirilen testte 609 km menzile ulaştı . Arabada 90 kw bataryanın tamamını kullanıyor. Tesla gibi bir hesaplaması yok. 90 kw ise 90 kw çalışıyor. Teslada ise işler öyle değil. 90 kw bataryanın %8 liık kısmı kullanıma güvenlik nedeniyle kapalı. Porschede aynı sistemi kullanıyor. 90 kw batarya aslında 100 kw lik batarya , ama güvenli alanın kullanıma kapalı olmasından dolayı 90kw olarak pazarlıyor. 

Konuyu özetlersek 

Tesla Model s LR raven 100 kw model 90 km hız ile 14,3 kw tüketimi yakalayıp 644 km menzil sunuyor. 

Porsche Taycan 90 kw modeli 75 km hız ile 14,9 kw tüketim ile 608 km menzil sunuyor.  

Aralarında 15 km sürat farkı var. 

Ayrıca porsche range modu aktif ediliyor. Sadece önden çekiş ile ilerliyor. Arabanın arkasındaki iki vitesli büyük elektrik motoru kapanıyor. Bu vitesli elektrik motoru yüzünden arabanın epa menzili çok kısa görünüyor. Fakat range moduna gecip öndeki elektrik motoru kullanıldığında epa menzilinin 2 katına yakın menzili uzuyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tesla da 4x4 değil mi? Onunda normal seyirde arka motor çalışıyor olmalı

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Tesla da 4x4 değil mi? Onunda normal seyirde arka motor çalışıyor olmalı

Abi range mod açık ise sadece önden çeker, saate 110 km hıza kadar böyle . 

Burda full menzil testi var. Fakat 79 kw bataryalı modeli :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tesla dedim.. Taycanda kaç tane silikon yapıştırıcı kullanıldığına kadar biliyorum [emoji16]

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Tesla dedim.. Taycanda kaç tane silikon yapıştırıcı kullanıldığına kadar biliyorum emoji16.png

Teslanın tüm modelleri gerekmedikce hep önden çekiş yürüyor. Arka motorları gaz pedalının konumuna göre devreye giriyor. Otomatik pilot açık ise Navigation on Autopilot devreye sokulduğunda %99 önden çekiş gidiyor. 

Elon Muskın 2017 de öve öve bitiremediği fırcasız verimi yüksek yeni nesil elektrik motorunu önde ve Ravenlerde önde ve   arkada kullanıyor . Resmi bulursam atarım. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

misal 150 ile gitse kaç km de biterdi 

Alman otobanında basarak gidersen durum bu . 

144 km hız averaj ile gelen model 3 100 km yolda 36,8 kwh yakmış. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

14 15 kuruş yakıyor yani hipermille. İyiymiş

İçten yanmalıya devam etmeli :)5942ac8a74096d0280b0e45e40aace2a.jpg

bunu siemens eski ceo suna sordum, güvenliği çağırdı

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

bunu siemens eski ceo suna sordum, güvenliği çağırdı

Şu dönem ne elektriğin ne hybridin hiçbir mantığı yok abi, chr 1.2 turbo 6 aylık mtv 336 tl,  1.8 hybrid 6 aylık 1.158 tl. Ne anlamı kaldı o işin. Hadi çevreyi az kirletiyo desek oda yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Şu dönem ne elektriğin ne hybridin hiçbir mantığı yok abi, chr 1.2 turbo 6 aylık mtv 336 tl,  1.8 hybrid 6 aylık 1.158 tl. Ne anlamı kaldı o işin. Hadi çevreyi az kirletiyo desek oda yok :)

çok sorgulama, alacaksan al dükkan önünü kapama ya

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

çok sorgulama, alacaksan al dükkan önünü kapama ya

Yok ben almayayım, katalizörü sökülmüş clio'm ve euro -7363853 multivanımla gayet mutluyum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hibrit avantaj.. Pil ömrü 10 yıl sonunda %50 üstünde

Şehir içinde 2litre yakan sadece fosil yakıtlı araç yok

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yapılan hesaba göre 4.5 litre benzin yakan 700 beygir otomobiller bunlar. 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Ebrar Tüfek yazdı:

İçten yanmalıya devam etmeli :)

Üretimden tüketime 150k km de ne kadar zararlı olduklarının mühendislik seviyesinde hesaplamaları videolarda var. 

Her halükarda elektrikliler az zararlı. Tamamen zararsız denilemez elbette. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hakan Tarım yazdı:

Üretimden tüketime 150k km de ne kadar zararlı olduklarının mühendislik seviyesinde hesaplamaları videolarda var. 

Her halükarda elektrikliler az zararlı. Tamamen zararsız denilemez elbette. 

0 emisyon diye satılıyor abi.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Ebrar Tüfek yazdı:

0 emisyon diye satılıyor abi.

Aracın emisyonu 0 tamam ona kimse birşey diyemez. Mal malzeme pil mil üretimlerindeki salınan zararlı gazların toplamı hesaplanıyor elektriklilerde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...