İçeriğe Yönlendir

Kasko Sigortasında Teminat Dışında Kalan Hasarlar

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kasko Sigortasında Teminat Dışında Kalan Zararlar 

Aşağıdaki hallerde araçta meydana gelen zararlar sigorta teminatının dışındadır: 

5.1.Savaş, her türlü savaş olayları, istila, yabancı düşman hareketleri, çarpışma (Savaş ilan edilmiş olsun olmasın), iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği inzibati ve askeri hareketler nedeniyle meydana gelen zararlar, 

5.2.Herhangi bir nükleer yakıttan veya nükleer yakıtın yanması sonucu nükleer atıklardan veya bunlara atfedilen nedenlerden meydana gelen iyonlayıcı radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmaları ve bunların gerektirdiği askeri ve inzibati tedbirlerin neden olduğu bütün zararlar (Bu bentte geçen yanma deyimi kendi kendini idame ettiren herhangi bir nükleer ayrışım olayını da kapsayacaktır), 

5.3.Kamu otoritesi tarafından çekilme hali hariç araçta yapılacak tasarruflar nedeniyle meydana gelen zararlar, 

5.4.Poliçede gösterilen aracın, ilgili mevzuat hükümlerine göre gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar, 

5.5.Aracın, uyuşturucu madde veya Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirlenen seviyenin üzerinde alkollü içki almış kişilerce veya aynı mevzuatta alkollü içki alamayacağı belirtilen kişilerce alkollü içki alınmak suretiyle kullanılması sırasında meydana gelen zararlar, 

5.6.Araca, sigortalı veya fiillerinden sorumlu bulunduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından kasten verilen zararlar ile sigortalının fiillerinden sorumlu olduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından sigortalı aracın kaçırılması veya çalınması nedeniyle meydana gelen zararlar, 

5.7.Aracın bir hasar veya arıza nedeniyle zorunlu olarak taşınması veya çekilmesi nedeniyle meydana gelen teminat kapsamındaki zararlar hariç olmak üzere, aracın kendi gücü ile girip çıkacağı ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler dışında, kara, deniz, nehir ve havada taşınması sırasında uğrayacağı zararlar, 

5.8.Aracın ruhsatında belirtilen taşıma haddinden fazla yük ve yolcu taşıması sırasında meydana gelen ve münhasıran aracın istiap haddinin aşılmasından kaynaklanan zararlar, 

5.9. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj sonucunda oluşan veya bu eylemleri önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucu meydana gelen biyolojik ve/veya kimyasal kirlenme, bulaşma veya zehirlenmeler nedeniyle oluşacak bütün zararlar. 

5.10.Zorunlu haller (tedavi veya yardım amaçlı sağlık kuruluşuna gitme, can güvenliği nedeniyle uzaklaşma vb) hariç olmak üzere bu maddenin 5.4 ve 5.5 nolu bendlerdeki ihlaller nedeniyle, sürücünün kimliğinin tespit edilmesini engellemek için kaza yerinden ayrılması. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Abi bu cam değiştirme kasko sorgusunda görülüyor mu? Görülmüyor mu? Bir çok söylenti var. Birde cam değiştirme sadece ön cam mıdır? Yan veya arka cam değiştirilir mi. Değiştirmek için illaki çatlak veya kırık mı olması lazım? 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Abi bu cam değiştirme kasko sorgusunda görülüyor mu? Görülmüyor mu? Bir çok söylenti var. Birde cam değiştirme sadece ön cam mıdır? Yan veya arka cam değiştirilir mi. Değiştirmek için illaki çatlak veya kırık mı olması lazım? 

Beyaz renk golf var iken değiştim gözükmedi. Siyah renk golfte değiştim gözüktü.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mert Yeldan yazdı:

Beyaz renk golf var iken değiştim gözükmedi. Siyah renk golfte değiştim gözüktü.

İşte bu belirsizlik sıkıntı bence.

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Detaylar kasko polçesinde olması lazım aslında. Hasarsızlık indirimini bozmayan haller diye.

benim kasko grupoma onda cam , ayna ve far tek değişim hakkı var bunlardan birini yetkili serviste değiştirebiliyorsun. Ben far değiştirdim.

Kaskonun hasarsızlığını bozmuyor ama tramerde gözüküyüor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cam harası genellikle tramer sorgusunda görülür. Ancak hasarsızlığı bozmaz.

Tüm camları kapsar, ön arka yan ayrımı yok.

Çatlak veya kırık olması gerekir. Çizikler veya diğer farklı sebepler mesela arka cam rezistans çalışmaması gibi durumlar alınma ve arıza kapsamına girdiğinden, kasko teminatı dışında kalır.

Dipnot:

Kasko poliçelerinin çoğunda orijinal cam seçimliktir, mevcutta aracınızın camı orijinal ise bunu özellikle isteyin. Aksi durumda yan sanayi cam takılır ve daha sonraki poliçelerde orijinal cam seçmiş olsanız bile üstündeki cam yan sanayi olduğu için orijinal cam alamazsınız.

Dipnot 2:

Kaskonuz muafiyetli ise, kaskoda cam hakkınız olsa ve hasarsızlığı bozmasa bile, bedeli muafiyet rakamının altında kalacağı için cam alamazsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çatlak veya kırık olması gerekir. Çizikler veya diğer farklı sebepler mesela arka cam rezistans çalışmaması gibi durumlar alınma ve arıza kapsamına girdiğinden, kasko teminatı dışında kalır.

Dipnot:

Kasko poliçelerinin çoğunda orijinal cam seçimliktir, mevcutta aracınızın camı orijinal ise bunu özellikle isteyin. Aksi durumda yan sanayi cam takılır ve daha sonraki poliçelerde orijinal cam seçmiş olsanız bile üstündeki cam yan sanayi olduğu için orijinal cam alamazsınız.

Dipnot 2:

Kaskonuz muafiyetli ise, kaskoda cam hakkınız olsa ve hasarsızlığı bozmasa bile, bedeli muafiyet rakamının altında kalacağı için cam alamazsınız.

Teşekkür ederim abi bilgilendirme için. Camlar orijinal yan camda neyle çizildiyse çizik var sanki birşey damlamış mesela bulaşık teli olarak kullanılan telle ovalanmış gibi şu anda çok belli değil 0.5 film var fakat ben 2 numara film yaptıracam o zaman belli olacak büyük ihtimal o yüzden sordum. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşat Gönüllü
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet bey biraz açıklar mısınız. 'Muafiyetli Kasko ve Cam bedelinin Muafiyet rakamanın altında kalması' nı..  Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet bey biraz açıklar mısınız. 'Muafiyetli Kasko ve Cam bedelinin Muafiyet rakamanın altında kalması' nı..  Teşekkürler.

Tamam. Bununla ilgili yeni konu açacağım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İsa Acar
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kasko Sigortasında Teminat Dışında Kalan Zararlar 

Aşağıdaki hallerde araçta meydana gelen zararlar sigorta teminatının dışındadır: 

...

5.7.Aracın bir hasar veya arıza nedeniyle zorunlu olarak taşınması veya çekilmesi nedeniyle meydana gelen teminat kapsamındaki zararlar hariç olmak üzere, aracın kendi gücü ile girip çıkacağı ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler dışında, kara, deniz, nehir ve havada taşınması sırasında uğrayacağı zararlar, 

...

Mehmet Abi, Dalyan' da karşıdan karşıya araçları geçiren, Dalyan Tekne Kooperatifine ait feribotlar var. Burada bir kaza olsa bunu karşılıyor mu mesela?   :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İsa Acar yazdı:

Mehmet Abi, Dalyan' da karşıdan karşıya araçları geçiren, Dalyan Tekne Kooperatifine ait feribotlar var. Burada bir kaza olsa bunu karşılıyor mu mesela?   :unsure2:

Genel Şartlar

Teminat dışında kalan haller

5.7. Aracın bir hasar veya arıza nedeniyle zorunlu olarak taşınması veya çekilmesi nedeniyle meydana gelen teminat kapsamındaki zararlar hariç olmak üzere, aracın kendi gücü ile girip çıkacağı ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler dışında, kara, deniz, nehir ve havada taşınması sırasında uğrayacağı zararlar

Buradan anladığım; taşımayı yapan ruhsatlı ise hasarı ödenir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek
Ersev Kaya yazdı:

Kasko bu kazayı karşılar mı?

Not: Araba benim değil.

image.png.83b39357669c744825f7c54412fbbd7d.png

Sigorta yaparken özel şartlar ile yapılıyor bunlar. 

Kim kullanacak, kullanacak kişinin yeterli tecrübesi var mı bakılıyor. 

Yani sürücüsü belirli olarak yapılıyor bunlar. Babanın adına alındı ve oğlu artislik yaparken çarptı ise ödenmez büyük ihtimalle. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yani sürücüsü belirli olarak yapılıyor bunlar. Babanın adına alındı ve oğlu artislik yaparken çarptı ise ödenmez büyük ihtimalle. 

bunun sahibi rus lem, bundan bi 10-15  tane daha vardır garajında , maliyeti de senin cebeş kadar bile olabilir

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa AKTÜRK
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dipnot:

Dipnot 2:

Mehmet abi Benim aracım 2012 ford c-max titanium x.Araçın cam tavanı da dahil mi buna.Bir de kaskoyu yapan arkadaş dedi ki orjinal olsa bile cam tavanı ekstradan ekletmemiz lazım dedi bu doğru mudur abi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa AKTÜRK yazdı:

Mehmet abi Benim aracım 2012 ford c-max titanium x.Araçın cam tavanı da dahil mi buna.Bir de kaskoyu yapan arkadaş dedi ki orjinal olsa bile cam tavanı ekstradan ekletmemiz lazım dedi bu doğru mudur abi?

Eksik ifadeler var Mustafa.. 

1- Cam tavan, cam statüsünde değildir.. Teknik olarak tavandır. Yani cam teminatından kaşılanmaz. Tavan Camı kırılırsa tavan ezilmiş gibi muamele edilir.. 

2- Cmax titanium X'lerin hepsi standart cam tavanlı ise ekleme yapmak gerekmez.. Ancak cam tavan opsiyonel alınmış ise kaskoya ekleme yapmak gerekir. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa AKTÜRK
Mehmet Ozyurek yazdı:

1- Cam tavan, cam statüsünde değildir.. Teknik olarak tavandır. Yani cam teminatından kaşılanmaz. Tavan Camı kırılırsa tavan ezilmiş gibi muamele edilir.. 

2- Cmax titanium X'lerin hepsi standart cam tavanlı ise ekleme yapmak gerekmez.. Ancak cam tavan opsiyonel alınmış ise kaskoya ekleme yapmak gerekir. 

Evet Mehmet abi Titanium-x lerin hepsinde var abi o halde kaskoya eklemeye gerek yok.Çok teşekkür ederim abi bilgilendirdiğin için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ayrıca ekletmek çok tuhafıma gitti. Araç kaza yaptığında, üzerinde ne varsa onu karşılamıyor muydu. Mesela üzerindeki orijinal parça değilse, orijinalini değilde, mevcut neyse onu takıyor diye bir şeyler hatırlıyorum :unsure2:Ya da doğrusu neydiki? :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İsa Acar yazdı:

Ayrıca ekletmek çok tuhafıma gitti. Araç kaza yaptığında, üzerinde ne varsa onu karşılamıyor muydu. Mesela üzerindeki orijinal parça değilse, orijinalini değilde, mevcut neyse onu takıyor diye bir şeyler hatırlıyorum :unsure2:Ya da doğrusu neydiki? :fiuw:

Araç standart paketinde olmayıp, opsiyonel olarak alınan donanımları eklemek gerekir..

Çünkü biz poliçe yaparken araç kasko değer listesinden aracın standart halini seçerek poliçe yapıyor.

Donanımı sistemlerimiz göremiyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Araç standart paketinde olmayıp, opsiyonel olarak alınan donanımları eklemek gerekir..

Çünkü biz poliçe yaparken araç kasko değer listesinden aracın standart halini seçerek poliçe yapıyor.

Donanımı sistemlerimiz göremiyor. 

benim focustaki extra listesi poliçede sayfa artıyor

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bende bissürü şey eklettim de kasko fiyatı sigorta fiyatını anca geçti.

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çağlar Bayur yazdı:

benim focustaki extra listesi poliçede sayfa artıyor

Metin Akbal yazdı:

Aha dayıya sor @Mehmet Ozyurek

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Akbal yazdı:

Yapıyoruz bazen öyle. 
Dün 2600 liraya bi kasko yaptım. Sigortalı bile sevinemedi. 
trafik sigortası 3500 idi.  
Bu ne ya böyle dedi. 😅

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapıyoruz bazen öyle. 
Dün 2600 liraya bi kasko yaptım. Sigortalı bile sevinemedi. 
trafik sigortası 3500 idi.  
Bu ne ya böyle dedi. 😅

Bmx miydi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...