İçeriğe Yönlendir

Lastik Basınç Sensörü Tamiri

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen

Covit yüzünden dün anca kışlıkları cikarabildim.Sağ ön lastik söktüğümüzde lastik basınç sensörü kırılmış şekilde lastiğin icindeydi.Bozuk olmadığı içinde herhangi bir uyarı vermiyordu zaten.Belkide bir önceki lastik değişimde kırıldı ve yeniden yapıştırıldı diye düşündük kimsenin de günahını almak istemem ama neyse.Biz yeniden yapıştırdık.Sıvı yapıştırıcı sürüp sprey sıktım üstüne ama maalesef tutmadı denebilir.Yapışacak alan küçük olduğu için buna nasıl bir çözüm bulabilirim.Lastik sürekli de döndüğü için bu içmeye de dayanabilecek bir çözüm lazim.Yenisi nette 300 lira civarında [emoji15]

250c335a9ee6899df7b07e3543c315e6.jpgf07d507df5509b0b3ac0f3e513d9627d.jpg

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Orijinali bu şekilde 8ac66e81cfbb5b8e70c61662bf828352.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sibobtan bağımsız çalışıyorsa siyah cam silkonu ile direk janta yapıştır kalsın, sibob şartsa yine bu cam silikonu ile güzelce dıştan destekli yapıştır, dahada çıkmaz. japon tutmaz ona...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
sibobtan bağımsız çalışıyorsa siyah cam silkonu ile direk janta yapıştır kalsın, sibob şartsa yine bu cam silikonu ile güzelce dıştan destekli yapıştır, dahada çıkmaz. japon tutmaz ona...
Siboptan bağımsız çalışıyor sanırım.Cünki lastiği söktüğümüzde lastiğin içinde bağımsız hareket ediyordu sensör.Ve hiç uyarı vermiyordu şimdi lastiğin dışında olduğu için sensör ikaz lambası yanıyor arabada.Cam silikonu iş yapar o zaman.
İşin kötüsü lastiğin içini bile yaralamış dönüp durdukça

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Sunfix macun veya dayson pu mastik denenebilir.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

ben olsaydim plastik kaynak yapardim. kucuk zimba tellerini havya ile isitip parcalarin arasina kaynatirdim. uzerine de sunfix veya karbonat+hızlı yapistirici

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

esnek yapıştırıcı daha iyi olur sanırım, cam silikonu dediğim ille camcının kullandığı sosis mastikte değil, bildiğimiz siyah pu mastikte olur...

dysonda olur bayağı iyidir bu arada...

t.gift.gift.gif693991510x.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
ben olsaydim plastik kaynak yapardim. kucuk zimba tellerini havya ile isitip parcalarin arasina kaynatirdim. uzerine de sunfix veya karbonat+hızlı yapistirici
Alan dar oldukça zımba telleri arada nasıl durdurulur bilemedim açıkçası.Lastik lastikçide sökülecek sonuçta hızlı bir çözüm üretmek lazım

esnek yapıştırıcı daha iyi olur sanırım, cam silikonu dediğim ille camcının kullandığı sosis mastikte değil, bildiğimiz siyah pu mastikte olur...
dysonda olur bayağı iyidir bu arada...
t.gift.gift.gif693991510x.jpg
Buradaki yapı marketlere bir bakayim.dyson varmıdır bilmem ama illaki siyah mastik vardır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

harika fikir bence! siyah dayson onu jantın içinde tutar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

pil vardı bunlarda değilmi, pil kısmı çıkacak şekilde yapıştır ama....

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Siyah beyaz karışımlı olan var İran yapıştırıcı deniyor o süper güçlü. Plastik metal ayırt etmiyor.

https://m.n11.com/orjinal-ikiz-tup-iran-yapistiricisi-plastik-ve-celik-yapistirici-P421869628?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjwq832BRA5EiwACvCWsWqDwAZ3kq0hzB9L9olUAxEalftNvugX7ihFim04Kgkx7XNev2DkZhoCtSkQAvD_BwE

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Akan Belen yazdı:

Sağ ön lastik söktüğümüzde lastik basınç sensörü kırılmış şekilde lastiğin icindeydi.Bozuk olmadığı içinde herhangi bir uyarı vermiyordu

ölçüm yapamadığı veya iletiişm yapamadığı için uyarı vermesi lazımdı? kırılmış ise basınç sıfır anlaması lazımdı beynin?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
pil vardı bunlarda değilmi, pil kısmı çıkacak şekilde yapıştır ama....
Pil mi var [emoji16] Ama mantıklı nasıl ileti gönderecek bir şekilde enerji olması lazım sonuçta

ölçüm yapamadığı veya iletiişm yapamadığı için uyarı vermesi lazımdı? kırılmış ise basınç sıfır anlaması lazımdı beynin?
Ama lastiğin içinde sonuçta abi sensör.Çalıstiğını şuradan anladım ki normalde uyarı vermiyordu dün yazlık lastiğe geçince sensörü takmadım doğal olarak ve uyarı vermeye basladı.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Bunların enerjisi değişik. Kömür mü ne var. Basınç olunca elektrik üretiyor. Yani frekans üretiyor. Servis böyle söylemişti. Ama başka bi arkadaş da pil değişimi yaptık demişti. Biri içini kırsa da rahatlasak :) 

np1 ile yapıştırın. Ondan sonra isteseniz de sökemezsiniz janttan. Bir de servis fiyatını sorun. Dışarıdan daha ucuz olabiliyor. Mazda’da bile servis, dışarıdan ucuza veriyordu

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

bence arkasındaki delikten ölçüyor basıncı. yani havanın geçtiği yerden değil. minicik bir sensör basınç sensörü zaten. benim arduino hava durumu istasyonumda da var mesela. bosch bmp280 modeli.

2651-00.jpg

minicik ve üzerinde deliği olan metal parça sensörün kendisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
baktım biraz, pilli deniyor ona göre....
direct tmps sensör, pil ömrü yaklaşık 6-8 sene civarıymış
https://www.lastiksensoru.com/tpms-hakkinda-sikca-sorulan-sorular_s_16

Eğer pil değişiyorsa çok zor olmamalı değişim olayı.Elimdekine bakayım kolay cikiyormu pil diye
Janta yapıştırmak yerine sağlam bir sekiilde kırıldığı yere yapistirabilsem zaten sıkıntı olmayacak İran yapıştı rıci deneyelim olmadı.Ara ara da kontrol edilecek bir durum değil ki lastiğin içinde.Bosta kalınca da lastiğe zarar veriyor kışlık lastik içten yemiş biraz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Akan Belen yazdı:

Eğer pil değişiyorsa çok zor olmamalı değişim olayı.Elimdekine bakayım kolay cikiyormu pil diye
Janta yapıştırmak yerine sağlam bir sekiilde kırıldığı yere yapistirabilsem zaten sıkıntı olmayacak İran yapıştı rıci deneyelim olmadı.Ara ara da kontrol edilecek bir durum değil ki lastiğin içinde.Bosta kalınca da lastiğe zarar veriyor kışlık lastik içten yemiş biraz

iran yapıştırıcı tırt boşa deneme....  siyah silikon,  kafan rahat olsun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen
iran yapıştırıcı tırt boşa deneme....  siyah silikon,  kafan rahat olsun...
Küçük alanda iş yapar umarım janta yapıştırmak yeirne kırıldığı yerden yapistirayım diyorum

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dayson olur o işe. daha da çıkmaz yerinden.

Akan Belen yazdı:

Küçük alanda iş yapar umarım janta yapıştırmak yeirne kırıldığı yerden yapistirayım diyorum

yapıştıramazsınız. plastiğin yapısı onu yerinde tutan. polimer bağlantıları yani. yapıştırıcı onu taklit edemez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen
dayson olur o işe. daha da çıkmaz yerinden.
yapıştıramazsınız. plastiğin yapısı onu yerinde tutan. polimer bağlantıları yani. yapıştırıcı onu taklit edemez.
Yarın bakayım yapı marketlere

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bunların enerjisi değişik. Kömür mü ne var. Basınç olunca elektrik üretiyor. Yani frekans üretiyor. Servis böyle söylemişti. Ama başka bi arkadaş da pil değişimi yaptık demişti. Biri içini kırsa da rahatlasak :) 

np1 ile yapıştırın. Ondan sonra isteseniz de sökemezsiniz janttan. Bir de servis fiyatını sorun. Dışarıdan daha ucuz olabiliyor. Mazda’da bile servis, dışarıdan ucuza veriyordu

lastik dönmeye başlayınca verici açılıyor, araç 20 dak gibi kıpırdamaz ise verici kapanıyor. park halinde bouşna pili birmeism

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

bunlar sibob kapağı, kapak yerine bunu takıyorsun, çirkin ve kaba, sabah gelincede bakıyorsun yerinde yeller esiyor yada sibobla beraber yolup almışlar lastik yere yapışmış, başlıyorsun hal hatır sormaya :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

Bunlar sibop kapağı çıkartılıp takılıyor. İyi yanı montaj kolay ve pili değişiyor. Kötü yanı ise çalınması çok kolay ayrıca sibop üzerinde ağırlık yaptığı için balansa sebep olup zamanla sibop kesilmesine neden oluyor. 

Bunların içten takılanları var hatta direk multimedyaya montaj yapılıyor oradan görüyorsunuz açıkta bir şeyde olmuyor. Bu tip olanı da mevcut

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...