İçeriğe Yönlendir

Maluliyet/ İş Göremezlik Oranı Hesaplama

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Merhabalar arkadaşlar. Tamamen yabancısı olduğum bir mevzu hakkında bilgi almak için açtım konuyu. Yanlış ifadelerim için kusura bakmayın.

Ağabeyim iş kazası geçirdi 3 hafta önce. Avukat safhasına geçeceğiz. Maluliyet oranını tahminen de olsa öğrenmek istiyor danıştığımız avukatlar.

Belden aşağısı tamamen felçli, his yok. Sonda ve hasta bezi kullanıyor hasta. 38 yaşında. Çıkıklı kırık vardı belinde, 8 tane platin var şu an.

Bilmiyorum soruyu doğru mu soruyorum ama, bu kişinin iş göremezlik oranı tahminen kaç olur? İlla ki emsal hastalar vardır diye düşünüyorum.

Not: Hastanın sağlık güvencesi yok. Evi kendinin değil. En büyüğü 5 yaşında dört tane kızı var. Ve maddi olarak borçları bulunuyor. Hâsılı bu iş kazası tazminatı / davası hayati önem arz ediyor.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçmiş olsun, allah şifalar versin inşallah. Ezbere olmaz bu işler, devlet hastanesi raporunda belli olur maluliyet oranının ne olduğu. En az %65-70 çıkabilir diye düşünüyorum ben..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Bekir Çelik yazdı:

Merhabalar arkadaşlar. Tamamen yabancısı olduğum bir mevzu hakkında bilgi almak için açtım konuyu. Yanlış ifadelerim için kusura bakmayın.

Ağabeyim iş kazası geçirdi 3 hafta önce. Avukat safhasına geçeceğiz. Maluliyet oranını tahminen de olsa öğrenmek istiyor danıştığımız avukatlar.

Belden aşağısı tamamen felçli, his yok. Sonda ve hasta bezi kullanıyor hasta. 38 yaşında. Çıkıklı kırık vardı belinde, 8 tane platin var şu an.

Bilmiyorum soruyu doğru mu soruyorum ama, bu kişinin iş göremezlik oranı tahminen kaç olur? İlla ki emsal hastalar vardır diye düşünüyorum.

Not: Hastanın sağlık güvencesi yok. Evi kendinin değil. En büyüğü 5 yaşında dört tane kızı var. Ve maddi olarak borçları bulunuyor. Hâsılı bu iş kazası tazminatı / davası hayati önem arz ediyor.

geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin. 

hastanın sağlık güvencesi yok derken sigortasız mı çalışıyordu çalıştığı iş yerinde. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Merhaba çok geçmiş olsun, iş kazası nerede gerçekleşti ? ve işveren bu olayı red mi etti avukata gidildi? 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun, detaylı bir heyet raporu lazım. Allah yardımcınız olsun. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
(düzenlendi)
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin. 

hastanın sağlık güvencesi yok derken sigortasız mı çalışıyordu çalıştığı iş yerinde.

Teşekkürler. Kamyoncu ağabeyim, kendine çalışıyor. Bağkur'lu hâliyle. Büyük bir meyve suyu firmasına boş palet çekiyormuş, piyasa işi günübirlik.

Fabrikanın içinde, fabrikanın personeli, fabrika forkliftiyle yük indirirken 17 x 25 kg'lık paleti indirirken yanlış manevra sonucu üzerine deviriyor ağabeyimin. Beli kırılıyor.

Bağkur'u varmış, son 2 yıl primini ödeyememiş. O sebeple faydalanamıyor şu an.

Fatih Evcin yazdı:

Merhaba çok geçmiş olsun, iş kazası nerede gerçekleşti ? ve işveren bu olayı red mi etti avukata gidildi? 

Sağolun. Yukarda dediğim gibi özel bir fabrikada. Ağabeyim fabrika elemanı değil, kendisine çalışan müstakil bir kamyon şoförü.

Karşı taraf kazadan sonra ağabeyimi ambulansa bindirip "tek başına" hastaneye yollamış. O kadar hümanist ve ince yapıya sahipler.

tarihinde Bekir Çelik tarafından düzenlendi
İmlâ
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çok geçmiş olsun, sorumluluk fabrikanın değil midir bu durumda? İçeriye aldığı herkesin güvenliğinden sorumlu olması lazım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu iş kazasıdır, o fabrikaya iş yapan herkes o fabrikanın sorumluluğundadır. Allah şifa versin..

Savcılığa şikayetçi olunmalı eğer şikayet edilmediyse halen. Tedbirsizlik ve dikkatsizlikle kalıcı sakatlık ciddi bir suçlamadır.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Öncelikle geçmiş olsun. Sektör içinden biri olarak ve malesef sıkça başımıza gelen olay.
Eğer Abiniz Forklift çalışma sahası içinde uyarı tabelaları olduğu halde girdi ise suçlu oluyor ancak, forklift operatörü çalışma sahasına insan girişi gördüğü anda durmaz ise kendisi, iş güvenliği amiri ve firma mesul oluyor.
Abiniz bekleme alanında iken olası iş kazasında tüm yükümlülük firmaya ait. Sizin durum ile aynı 1yıllık olay ; araç sürücüsü yükleme yapılması için forklift çalışma sahasında kamyonun arka kapağını açıyor. Forklift operatörü geri manevra ile sürücüyü görmeyip altına aldı. Ciddi beden hasarı ile kurtuldu. Firma suçlu bulundu. Sebebi ise kasa açma kapama işi esnasında güvenlik bariyeri çekilmemiş olması. Sizde güvenlik bariyeri yoksa tamamen firma suçlu. Yok bariyer alanı içinde abiniz vardı ise durum biraz sıkıntılı olacak. Allah acil şifalar versin.
Ameliyat ile düzeltme imkanı yok mu?

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Cem Işık yazdı:

Bu iş kazasıdır, o fabrikaya iş yapan herkes o fabrikanın sorumluluğundadır. Allah şifa versin..

Savcılığa şikayetçi olunmalı eğer şikayet edilmediyse halen. Tedbirsizlik ve dikkatsizlikle kalıcı sakatlık ciddi bir suçlamadır.

İş yerine gelen sağlık ekibi iş kazası olarak kayda geçmiş. Hastane polisine iş kazası raporunu verdim. Yoğun bakımdan çıkınca, polis ağabeyimin ifadesine başvurdu, şikayetçi oldu sorumlulardan.

Ayrıca savcılığa şikayet etmek gerekiyor mu?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Bekir Çelik yazdı:

İş yerine gelen sağlık ekibi iş kazası olarak kayda geçmiş. Hastane polisine iş kazası raporunu verdim. Yoğun bakımdan çıkınca, polis ağabeyimin ifadesine başvurdu, şikayetçi oldu sorumlulardan.

Ayrıca savcılığa şikayet etmek gerekiyor mu?

Hastane polisine intikal etti ise tekrar şikayetçi olmanıza ,başvuru yapmanıza gerek yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Servet Aydın yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun. Sektör içinden biri olarak ve malesef sıkça başımıza gelen olay.
Eğer Abiniz Forklift çalışma sahası içinde uyarı tabelaları olduğu halde girdi ise suçlu oluyor ancak, forklift operatörü çalışma sahasına insan girişi gördüğü anda durmaz ise kendisi, iş güvenliği amiri ve firma mesul oluyor.
Abiniz bekleme alanında iken olası iş kazasında tüm yükümlülük firmaya ait. Sizin durum ile aynı 1yıllık olay ; araç sürücüsü yükleme yapılması için forklift çalışma sahasında kamyonun arka kapağını açıyor. Forklift operatörü geri manevra ile sürücüyü görmeyip altına aldı. Ciddi beden hasarı ile kurtuldu. Firma suçlu bulundu. Sebebi ise kasa açma kapama işi esnasında güvenlik bariyeri çekilmemiş olması. Sizde güvenlik bariyeri yoksa tamamen firma suçlu. Yok bariyer alanı içinde abiniz vardı ise durum biraz sıkıntılı olacak. Allah acil şifalar versin.
Ameliyat ile düzeltme imkanı yok mu?

Servet abi gerekli güvenlik önlemleri alınmamış bildiğim kadarıyla. Tabii fabrika çalışanları patron aleyhine ifade vermeyecektir. Olay gecesi olay yeri inceleme gitmiş fotoğraf video çekilmiş tutanak tutulmuş. Güvenlik kamerası kaydı yok diyorlar abim imkansız diyor. Uluslararası ticaret yapan firmanın yükleme rampası olay yeri.

Ameliyat yapıldı ama bize doktorların söylediği felç kalma ihtimali yüksek. İnşallah iyileşir de parası da tazminatı da yerin dibine batsın. Ama zor görünüyor.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Çok geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin inşallah 

İş kazalarına bakan avukatlar var fabrika alanı içindeyken iş kazasıdır her türlü çalışmada iş yeri gerekli güvenlik önlemlerini almak zorundadır işin peşini sakın bırakmayın gerekirse medyaya taşıyın bu olayı 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Bekir Çelik yazdı:

Teşekkürler. Kamyoncu ağabeyim, kendine çalışıyor. Bağkur'lu hâliyle. Büyük bir meyve suyu firmasına boş palet çekiyormuş, piyasa işi günübirlik.

Fabrikanın içinde, fabrikanın personeli, fabrika forkliftiyle yük indirirken 17 x 25 kg'lık paleti indirirken yanlış manevra sonucu üzerine deviriyor ağabeyimin. Beli kırılıyor.

Sağolun. Yukarda dediğim gibi özel bir fabrikada. Ağabeyim fabrika elemanı değil, kendisine çalışan müstakil bir kamyon şoförü.

Karşı taraf kazadan sonra ağabeyimi ambulansa bindirip "tek başına" hastaneye yollamış. O kadar hümanist ve ince yapıya sahipler.

tekrar geçmiş olsun allah acil şifalar versin inşallah

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Geçmiş olsun böyle durumlarda açığa çıkan simsarlar yakında kapınızı cakar aman dikkat edin arabulucu iş takipçi gibi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş
Bekir Çelik yazdı:

Hemen hemen aynı tür kazadan dolayı 2 yıl ceza yedim.

lojistik birimi amiriyim. Benim birimime bağlı taşeron forklift işçisi, başka bir taşeron kamyon şoforune fabrikadan 100 km uzakta şirkete bağlı bir depoda carptı. Bu bir iş kazası oldu ve direkt benim bağlı bulunduğum sirketi kapsadı. Ve şofor şikayetçi olduğundan dolayı ceza davası sonucu ben birim amiri olarak 2 yıl hapis cezası aldım. Buna bağlı birde tazminat davası var ve 2 yıldır devam ediyor. Henüz sonuçlanmadı.

Velhasıl kazanın olduğu yerdeki meyve suyu şirketi kesinlikle taraftır. İş kazası bildirimi yapmış olması lazım. Yapmadıysa da cezası var.  Bu işlere bakan avukat bulursanız hızlı yürür...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

işveren bu olayın arkadasında durmuyor mu? iş kazası tutanakları tutulmuş.? İşveren ile görüşüldü mü hiç?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Fatih Evcin yazdı:

işveren bu olayın arkadasında durmuyor mu? iş kazası tutanakları tutulmuş.? İşveren ile görüşüldü mü hiç?

Ambulansa tek başına bindirip göndermiş olmaları, ne kadar sahiplendiklerini gösteriyor.. İş veren tavrı,"mahkeme karar versin" olacaktır. İlgilenecek adam hastanede yanında olur,özel hastaneye sevk ettirir, tedavisini yaptırır vs.. oradan başlar bu iş..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş
Cem Işık yazdı:

Ambulansa tek başına bindirip göndermiş olmaları, ne kadar sahiplendiklerini gösteriyor.. İş veren tavrı,"mahkeme karar versin" olacaktır. İlgilenecek adam hastanede yanında olur,özel hastaneye sevk ettirir, tedavisini yaptırır vs.. oradan başlar bu iş..

Aslında biz onuda yaptık. Kaza günü hastanede idik. Sonrasında maaşının devamlı odenmesını sağladık. Bazı maddi yardımlar verılmesini sağladık. Bir kaç kere ziyaret ettik. Fakat kaza sonrası oluşan %30 luk görme kaybı sebebi ile (bu arada kazazede emekli) bi avukat aracılığı ile dava açıldı. Sonuçları da benim için kötü oldu.

İşyeri tamamen sorumlu velhasıl. Bir şekilde çözüm üretmeli...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Fatih Evcin yazdı:

İş yeri iş kazası bildirimi yapmazsa ceza alır. Ayrıca kazazedeyi yalnız göndermesi falan iyi niyetli olmadığını gösterir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mahmut Yıldız yazdı:

İş yeri iş kazası bildirimi yapmazsa ceza alır. Ayrıca kazazedeyi yalnız göndermesi falan iyi niyetli olmadığını gösterir. 

3 gün içerisinde sisteme düşüyor . 

Cem Işık yazdı:

abi bahsedilen firma ufak bir yer değil, belki haberleri yoktur olabilir yani daha önce bu tarz şeyler yaşandı bu memlekette. Herkes fabrikasının başında durmuyor ki.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Geçmiş olsun,  Allah yardımcınız olsun. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...