İçeriğe Yönlendir

Lastik Yön Değişim Sonrasi Çekme Problemi

Yavuz Akcay

Recommended Posts

Yavuz Akcay

Sayın arkadaşlar captur aracımdaki lastikler 25bin kmdeydi lastikçi arkadaşımın bunlara rotasyon yapalım dedi lastiklerde yönlü olduğu için direk olarak sağ ön sağ arka ile sol ön sol arka ile değişti rot balans yapıldı ama araç sola çekmeye başladı götürdüm tekrar rot yapıldı ama yine sorun devam ediyor lastikerin yerini değişmeden en ufak sıkıntı yoktu ara ara denerim çünkü herhangi bir çukura falanda düşmedim. Sizce ne yapmalıyım çıkarıp eski yerlerine takmayı düşünüyorum artık

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lastikler yer değişince çekme yapabilir.. 

Ben bu konuda çok hassas olduğum için asla yer değiştirmem, kışlık yazdık değişimlerinde çekme problemi yaşamamak için lastiği sökerken işaretlerim ve aynı yerine takarım. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yavuz Akcay
Evren Erakçora yazdı:

Ne marka lastikler merak ettim.

Nokian weatherproof 4 mevsim gerçekten çok memnundum özellikle kış performansı müthiş yazında ii sayılır dişleri falan da daha ii durumda ama bu sola çekme durumu kesinlikle lastiklerle alakalı oldu değişim yapınca başladı yukarıda arkadaşların yazdığı gibi geri yerlerine takıcam galiba

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benim uniroyal idi V desenli idi. bu nedenle travers değiştiler. sağ sol yaptınız mı dedim yaptık abi yine çekiyor dediler oysa sağ sol yapınca yönleri de ters takmışlar yine aynı tarafa çekmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Uzunoğlu yazdı:

Araç üstünde balans yapmayı deneyin.

Bu sorun balans kaynaklı değil ama.. tamamen lastiğin dengesiz aşınması ile ilgili.. 

Çözümü.. Ya sık rotasyon yapmak.. Yada hiç yapmamaktır Hocam. 

Evren Erakçora yazdı:

V desenlerde olur derler.

O ayrı bir kriter Hocam.. 

Şayet lastik iç dış ayrımlı bir lastik değil ise. Ön lastikleri sağ sol yer değiştirse düzelecek bu sorun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lastiklerin derinlik olcumunu yapin. Ornekleme yapayim.

5.5 5.2 4.7 4.3 olsun degerler. Sirasiyla takmaniz gereken durum su sekilde on arka ya da arka on fark etmez

5.5.....5.2 onler

4.3.....4.7 arkalar veya

4.7.......4.3 onler

5.2.......5.5 arkalar.

Yani ozetle yuksek degerle dusuk degeri on arkaya tamamlamak gerekir. Yakin degerleri yan yana, farkin fazla oldugu degerleri de on ve arkaya koyun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yavuz Akcay
Erhan Doruk yazdı:

Biraz km yapın düzelir. 

Hocam bunu diyenlerde var siz tecrübe ettiniz mi? Zamanla düzeldi mi?uzun yola çıkıcam riske girmek istemiyorum 15 gün oldu nerdeyse 500km yol yaptım düzelmedi henüz .rot balans falan da işe yaramadı dediğim gibi 

Yorum bağlantısı
Yavuz Akcay
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu sorun balans kaynaklı değil ama.. tamamen lastiğin dengesiz aşınması ile ilgili.. 

Şayet lastik iç dış ayrımlı bir lastik değil ise. Ön lastikleri sağ sol yer değiştirse düzelecek bu sorun

mehmet hocam tüm bilgiler sizde Allah razı olsun çok yardımınız dokunuyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

lastikçimiz eski üyemiz Erkan Baydemir den almıştım geldi inceledi servise. o da merak etti. sonra lastiği geri mi gönderdik fabrikaya birşey yaptık. ama travers değiştiği ile kaldı. ayrıca panikten bana arabayı teslim ettiklerinde 4 tane başka müşteri aracından takılmış lastik vardı. geri gittim kendi lastiklerimi taktırdım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yavuz Akcay yazdı:

Hocam bunu diyenlerde var siz tecrübe ettiniz mi? Zamanla düzeldi mi?uzun yola çıkıcam riske girmek istemiyorum 15 gün oldu nerdeyse 500km yol yaptım düzelmedi henüz .rot balans falan da işe yaramadı dediğim gibi 

ön lasitkleri ters takıp gözlemleyin derim. desen yönü ters dönünce birşeylerin de değişmesi lazım. yönlü lasitklerin en büyük problemidir bir tarafa çekme.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Yavuz Akcay yazdı:

Her yıl kışlıktan yazlığa, yazlıktan kışlığa geçerken yaşıyordum bu durumu. Artık söktürürken yazıyorum üstüne neresi olduğunu, artık problem olmuyor. Birde balansçının başında bekliyorum. Çok yol yapıyorum, lastikte sıkıntı olunca yol çekilmez oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben sağa sola çeken arabadan nefret ederim. 

Arabayı bırakınca ok gibi gitmeli 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

rıfkı bile çekmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

tiguan oyle mesela 🙂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

tiguan oyle mesela 🙂

C5'i satmaya kıyamadım. Arsayı satayım bari. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yavuz Akcay

Bugün gidip lastikleri eski yerlerine taktım sola çekme düzeldi . Bi daha da özellikle yönlü lastikde rotasyon falan yapmam tövbe:) değerli cevaplarınız için teşekkürler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...