İçeriğe Yönlendir

Ka - Rolanti devri

Erdem Sucu

Recommended Posts

Erdem Sucu

Arkadaşlar merhaba. 

Aracimin rolanti valfi üzerindeki vidadan rolanti devrini ayarlıyorum. Araç dururken rolantisi 800 900 de normal gibi duruyor. Fakat seyir halinde vitesi boşa aldığım zaman devir şu an 1100 1200 civarı biraz daha kısınca stop edecek hissi veriyor. Size sorum araç seyir halinde vitesi boşa alınca rolanti devri kaç olmalıdır? Şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Rölanti her zaman aynı olmakla beraber ka'nın rölanti valfi üstündeki vida ile oynayınca bi daha düzen tutması çok zor. Bu öneriyi kim verdi bilmiyorum ama, bir ihtimalle şimdi hız sensörünüzü değiştirin (muhtemelen takılı değil veya arızalı) öyle deneyin bakalım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Seyir halinde vites boşa alınınca devir yükselmeli. 

Duruken 800 ise, seyir halinde 1100-1200 olmalı. 

Yorum bağlantısı
Erdem Sucu
Sani Gerşon yazdı:

Rölanti her zaman aynı olmakla beraber ka'nın rölanti valfi üstündeki vida ile oynayınca bi daha düzen tutması çok zor. Bu öneriyi kim verdi bilmiyorum ama, bir ihtimalle şimdi hız sensörünüzü değiştirin (muhtemelen takılı değil veya arızalı) öyle deneyin bakalım.

Erdem Sucu yazdı:

Hız sensörümü değiştirdim aldığım ürün arızalı değilse orada sorun olduğunu sanmıyorum. Rolanti valfimi değiştirmek istiyordum zaten de en son bir vidayla oynayım demiştim. 

Yorum bağlantısı
Musa Değerli

gaz kelebeģi uzerindeki pozisyon sensorünü ćikartıp temizleyin.Obd den hata varsa silin düzelir.Vites gećişlerinde gaz verme.İşiklarda filan yavaslarken stop etmesini de hiz sensöründen yapiyor.İkisi de başima geldi ve düzeldi.

Yorum bağlantısı
Erdem Sucu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Seyir halinde vites boşa alınınca devir yükselmeli. 

Duruken 800 ise, seyir halinde 1100-1200 olmalı. 

Aynen bu şekil oluyor. Yeni tip arabalarda her daim 800 900 civarini gördüğüm için benim araçta mi sorun var acaba diye düşünmüştüm teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1200 yüksek. Seyir halinde en fazla 1000 olmalı. KA'nın rölantisi zaten 825 +- 75'dir.

Yorum bağlantısı
Erdem Sucu
Sani Gerşon yazdı:

1200 yüksek. Seyir halinde en fazla 1000 olmalı. KA'nın rölantisi zaten 825 +- 75'dir.

Biraz daha hassas ayarla 1000 i tutturabilirim gibi düşünüyorum. Bu arada yan sanayi rolanti valfleri işime yarar mı ? Yoksa illa orjinal mi olmalı

Musa Değerli yazdı:

gaz kelebeģi uzerindeki pozisyon sensorünü ćikartıp temizleyin.Obd den hata varsa silin düzelir.Vites gećişlerinde gaz verme.İşiklarda filan yavaslarken stop etmesini de hiz sensöründen yapiyor.İkisi de başima geldi ve düzeldi.

Pozisyon sensörunu de temizlemekte yarar var cidden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Sucu yazdı:

yan sanayi rolanti valfleri işime yarar mı ? Yoksa illa orjinal mi olmalı

Tecrübe ile sabit. 3 ay falan ancak idare ediyor.

Yorum bağlantısı
Musa Değerli
Pozisyon sensörunu de temizlemekte yarar var cidden teşekkürler. 
Soketinde yaģ buharı birikiyor bazen ecu yanlış okuyabiliyor veya okuyamıyor.
Tecrübe ile sabit. 3 ay falan ancak idare ediyor.
Hele Fase diye bir marka var o kadar da dayanmıyor.Magnetti marelli iyi ama
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Bişey olmaz.. 

Boşa alınca yükseliyorsa güvenli ve sağlam demektir. Kurcalamamak gerek.. 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

aracin ustundeki hiz sensorunun calisma prensibi o şekilde zaten. arac seyir halinde iken vitesi bosa attiginizda devir guvenli bolgede tutulur yani 1100 civari seyretmesi gerekiyor. sensorun soketini cikarip denediginizde seyir halinde 900 civari gezinir. bu sekilde de senaorun saglamlik testini yapmis olursunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

O ayar vidasından oynamak mantıklı ama şöyle ayar yapılmalı. Forcandan bağlanıp desired rpm "istenilen rölanti devri" hızı takip edilir ve anlık rölanti devri en yakın değere ayarlanır. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...