İçeriğe Yönlendir

Led Ampul Cezası

Mehmet Boylan

Recommended Posts

Mehmet Boylan
(düzenlendi)

Bendeki  LED bunun aynısı narva marka olanı.bu LED ile ceza yazılabilir mi ?

tarihinde Mehmet Boylan tarafından düzenlendi
Eklenme
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Boylan yazdı:

Üzerinde legal diyor. Bence yazamaz. Muayeneden de geçiyor. 

Sani araçta değişiklik dedi bu değişikli değil ampul değişimi son kullanıcı tarafından yapılabilir, sarf malzemesidir. 

ampul, motor yağı, balata vs.

Farklı marka balata alınca ruhsata mı işleteceğiz?

Yasak olan yüksek güçlü olanlar. Bunlar halojende de vardı. 100W olanlar vardı. Kamyonlar çok takar.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Servet Aydın yazdı:

Kullandığın ürün hangisi?

Abi normal sarı ampuller var. Osramın normal h4 leri ama aydınlatma yetersiz gibi. Aydınlatmadan hiç memnun degilim.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mehmet Boylan yazdı:

Ceza yazılabilir. Ama bizim işimiz kimin aracının farında led var dur şuna ceza yazalım değil. Arkadaşım heralde korkutmak için demiş olabilir. Göz alıyorsa sonrasında sökmeniz için blöf yapmış olabilir. Ledden ceza veya trafikten men durumuna odaklansaydık araba kalmazdı trafikte. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Onur Bulut yazdı:

Ceza yazılabilir. Ama bizim işimiz kimin aracının farında led var dur şuna ceza yazalım değil. Arkadaşım heralde korkutmak için demiş olabilir. Göz alıyorsa sonrasında sökmeniz için blöf yapmış olabilir. Ledden ceza veya trafikten men durumuna odaklansaydık araba kalmazdı trafikte. 

Kurallar düzgün uygulansa, eline bir belge tutuşturur muayeneye sevkeder muayeneden geçerse cezaya düşmez. Öyle bir uygulama olması lazım aslında.

Polisin korkutması uygun olmayan bir yöntem tabi. Kural neyse o uygulanmalı, adam seçmeden . Ama ülkenin şartları işte her yer apaçi. 

İnsanlar bu şekilde yavaş yavaş kanuna uyar hale gelirler. Kanun da saygın olur. Ötekü tür "abi valla" muhabbeti bitmez.

Bizde malesef kurallar ağır yazılmış, herşey yasak, insiyatif uygulayıcıya bırakılınca böyle deli dumrul durumu oluyor.

Araç üstü çadır grubundayım, port bagaja polis ceza yazar mı diye ciddi ciddi soruyorlar. O kadar kanuna güven kalmamış. Yazılmaz diyen de "bişey demezler" diyerek "insiyatife dayalı bir yapıyıı" kabullendiğini malesef dile getiriyor. Oysa kanun neyse o. Yasaksa satılmasın. Yasak bu şekilde kalkar. zaten. Anlamsız olduğu anlaşılırsa. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mehmet Göktürk yazdı:

Kurallar düzgün uygulansa, eline bir belge tutuşturur muayeneye sevkeder muayeneden geçerse cezaya düşmez. Öyle bir uygulama olması lazım aslında.

Hocam inanın ugraşcak ne vakit var ne zaman dediginiz gibi olsa ama olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Sani araçta değişiklik dedi bu değişikli değil ampul değişimi son kullanıcı tarafından yapılabilir, sarf malzemesidir. 

Teknik olarak fabrika halojen ampul kullanmış. Önerilen yine halojendir. LED taktınız diye polis isterse her türlü tespit muayenesine yönlendirebilir.

Her sarf malzemesi değişimi legal diye geçmiyor. Egzoz da değiştiriyor son kullanıcı, sonra çatara patara gidiyorlar :)

Onur Bulut yazdı:

Yetkili ağızdan bilgi de gelmiş :flowers:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orjinal teyp ile ses sistemi konulu maddeden   ceza yiyen var.

canı isterse yazabilir, iptal ve itiraz size ait.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Teknik olarak fabrika halojen ampul kullanmış. Önerilen yine halojendir. LED taktınız diye polis isterse her türlü tespit muayenesine yönlendirebilir.

Her sarf malzemesi değişimi legal diye geçmiyor. Egzoz da değiştiriyor son kullanıcı, sonra çatara patara gidiyorlar :)

Yetkili ağızdan bilgi de gelmiş :flowers:

Satılırken legal olanları var olmayanları var. Mesela 17W philips üzerinde legal yazarken 23W larda NOT Street legal diye not düşmüş.

Çağlar Bayur yazdı:

orjinal teyp ile ses sistemi konulu maddeden   ceza yiyen var.

canı isterse yazabilir, iptal ve itiraz size ait.

Kemal sunal'ın bir kaymakam filmi vardır. Orjinali Danny Kaye'in dir. O aklıma geldi.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Inspector_General_(1949_film)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Satılırken legal olanları var olmayanları var. Mesela 17W philips üzerinde legal yazarken 23W larda NOT Street legal diye not düşmüş.

Satılması her türlü legal. Satılmasında sorun yok. Sorun, trafiğe çıkmasında. Çıkma noktasında da Philips değil, Polis / Kanun müdahele ediyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Satılması her türlü legal. Satılmasında sorun yok. Sorun, trafiğe çıkmasında. Çıkma noktasında da Philips değil, Polis / Kanun müdahele ediyor :)

Kontrole gönderir. Ben kontrole giderim. hatalı çıkarsa üreticiye dava açarım bir avukatla. Avukat da hem üreticiyi hep satıcıyı benim tazminatımı kendi ücretini söke söke alır.

Böyle olduğu için de o üretici bu işlere girmez. 

Medeni ülkede böyle olur. 

Bizim gibi ülkelerde ise bir yetki tahakkümü ile  vatandaş ezilir, ezilmeyi norm kabul eder.  "tavan taşıyıcı barlara polis ceza keser mi abi" diye sorar dururlar.

Cam filmi sorununu çözememiş ülkeyiz.

Kurallar bu kadar esnek  (ve de aslında ağır) olunca bu kez de emniyet güçlerimiz hem polis hem savcı hem yargıç hem avukat hem gardiyan hepsi beraber tüm görevleri  üstlenmek zorunda kalır. 

Bekçi kurumunun eğitim sorunu var. Bu önümüzdeki dönemde çok sorun çıkaracaktır. Siyaset bir yana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi
Selim Bilgin yazdı:

H4-H7 merceksiz fara takılan her türlü beyaz ampül göz alıyor, mevzuatta açık olabilir ama çok sıkı kontrol edilmesi lazım bu ışık işlerinin.

Adam sarı diye ceza yazdı . Dedim halojen ampul bu zenon değil LED değil. Bak onlar beyaz senin sarı diyor :)

gece gece men yedik

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, evet sarı yasak, deli şimşek fırtına led tak bembeyaz gez. serbest

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben anlamadım. Sarı derken şahin sarısı mı

Evet.

Yönetmeligini bulamadım. Ama bana yazılan ceza ve trafikten men muhabeti biraz çelişkili.

Bana 64/1-b5 den ceza yazmış.

"Yönetmelikte belirlenen esaslara 
aykırı ışık takmak ve kullanmak"

Bu ceza araca degil sürücüye yazılıyor. 

Yönetmeliğe uygun olmayan aydınlatma demiş ama yönetmelik nerde ne şekilde onu bulamadım.

Bir de bu madde ile araca men koyamıyor. Ama bana yarım ağız araca men koydum ampulü değiş bı sonraki trafik  uygulamada kaldırırlar dedi. Öyle bir dünya yok benim anladığım.

Saat 22 ye geldiği için uğraşmak istemedim ama yalandan bı cezayi bize imzalattı. 144 lira peşine kossam zamanıma yazık. Ben trafikten mene takıldım sadece onu sorgulama yapacağım yeri bulsam lanet edip öder geçerim

Servet Aydın yazdı:

Amber renk yasak.

Açık yönetmelik nerde onu goren var mi. Renk tanımı ne  açıkça yazan. Yassak demiş biri de neye demiş aç göster desem polise .o da belli değil.

Bı de tavır su aslinda ceza 800 lira da sana 144 kestik. Yani boş geçme 3 5 at 

http://www.tsof.org.tr/dergi/2021ceza-rehberi.pdf

2021 güncel ceza maddeleri burda

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=8182&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

İlgili kısmı bulmaya çalışıyom

YEDİNCİ BÖLÜM

Araçların Işıklandırılması ve Kullanılması Esasları

Araçların Işıklandırılması

Madde 126- Karayollarında trafiğe çıkan bütün araçların 1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterildiği şekilde ışık donanımı bulundurmaları ve bunları geceleri veya sis, kar, şiddetli yağmur ve yeterli derecede aydınlatılmamış tünel gibi görüşün yetersiz olduğu yer, zaman ve hallerde yakmaları mecburidir.

1 ve 2 sayılı Cetvellerde ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte gösterilenler dışında, ışık ve yansıtıcı bulundurulması ve kullanılması yasaktır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

64/1-b-5 maddesi var sadece. Ve buna göre kendi ampülü harici ne yaparsan yap cezası olmalı ama olmuyor. Sarıya gıcıklar onu net biliyorum.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Uzun yolda  gece yarısı seyrediyorum İzmir yönünden Kula merkeze yaklaştım virajların olduğu yerdeyim ışık falan yok karşıdan gelen  arkadaş öyle bir far yapmışki gözümü öyle bir aldıki yol kayboldu sinirlerim tavan yaptı gözümü istemsiz kapatıp açmaya başladım bir şey göremiyorum birde yavaş seyrediyor umursamıyor bile yaklaştıkça beter hale geldi karşı şeritten tek seyrediyordu dayanamadım uzunları  yakmak zorunda kaldım belki diğer insanları anlar , anlasa yapmaz ya neyse artık.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Aytac Sakal yazdı:

Uzun yolda  gece yarısı seyrediyorum İzmir yönünden Kula merkeze yaklaştım virajların olduğu yerdeyim ışık falan yok karşıdan gelen  arkadaş öyle bir far yapmışki gözümü öyle bir aldıki yol kayboldu sinirlerim tavan yaptı gözümü istemsiz kapatıp açmaya başladım bir şey göremiyorum birde yavaş seyrediyor umursamıyor bile yaklaştıkça beter hale geldi karşı şeritten tek seyrediyordu dayanamadım uzunları  yakmak zorunda kaldım belki diğer insanları anlar , anlasa yapmaz ya neyse artık.

Anlamıyorlar maalesef. defalarca denk geldim ben direk uzunları yakıyorum selektör yapıyorlar sonra.

Ciddi ciddi cahillikten başka birşey değil. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bu işin sonu bellidir, xenon gibi yasağı yiyecek, uğraşmak istemeycekler en kolayı yasakla gitsin, bizde çözüm bulunmaz, ne çözüm bulunur nede kurala bu millet uyar, eee böyle millet oluncada yasakla gitsin olur.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu işin sonu bellidir, xenon gibi yasağı yiyecek, uğraşmak istemeycekler en kolayı yasakla gitsin, bizde çözüm bulunmaz, ne çözüm bulunur nede kurala bu millet uyar, eee böyle millet oluncada yasakla gitsin olur.

Aynen abi kesin çözümü yasak

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

sarı renk yasak zaten. işte yasaklamış çoktan? :)  beyazı yasaklayamaz çünkü orijinal ekipman artık hep en az 5000k beyaz. yada bembeyaz. DRL yi de led sis farını da yasaklaması gerekir ki uygulanabilir değil. merceksiz led yasaklayamaz çünkü merceksiz bir sürü orijinal led aydınlatma ekipmanı var indirekt olarak ışığı yansıtan reflektöre sahip. bir ara kırmızı amerikan sinyalleri yasaktı, sebebi de amerikana özenen malların taktığı kırmızı sinyal ampulleri idi, bu yüzden insanlar lincoln navigator arabalarının stop farını delip dandik turuncu renkli yuvarlak sinyal lamba camları takmaya çalışıyorlardı filan. tam rezillik. düşünsene 3 4 milyona lincon alacaksın şimdi, ilk muayeneden geçmeyecek, anadol sinyali bağlayacaksın stop farını kesip :)

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...