İçeriğe Yönlendir

Araç Satış Danışma

Erhan Odabaşı

Recommended Posts

Erhan Odabaşı

Günaydınlar..

bugün aracıma bakmaya gelecekler ve arkadaş aracı 2. el taşıt kredisi kullanarak alacağının söyledi.. yabancı olduğum bir durum ve dikkat etmem gereken şeyler var mı..?? teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Nasıl alıyorsa alsın, canlıyı görmeden imza atmayın.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı
Aydın Sert yazdı:

Nasıl alıyorsa alsın, canlıyı görmeden imza atmayın.

bende ona takıldım hocam.. bu tip satışlarda satış işleminden sonra para hesaba geçiyormuş.. banka direk satıcının hesabına aktarıyormuş.. kafam karıştı

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Bazı durumlarda banka personeli de notere gelip, ödemeyi orada onaylıyor. Zaten yeni yasayla para noter üzerinden aktarılıyor. Siz yine de parayı almadan devir işlemini onaylamayın. Arkadaşların bahsettiği taahhüt yazısının da peşine düşün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

Ben bu tarz isteyene satmamıştım , hep aklıma ya noterden sonra bankaya imzaya gelmez ise diye gelir , satıştan sonra imza atana kadar kredi çıkmıyor galiba 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Ben bu sekilde 1 kere arac sattim. Banka şubesi bana yazi verdi. Satışı verdim şubeye gittim parayi çektim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Emrah Taşpınar yazdı:

Ben bu tarz isteyene satmamıştım , hep aklıma ya noterden sonra bankaya imzaya gelmez ise diye gelir , satıştan sonra imza atana kadar kredi çıkmıyor galiba 

onun bankaya gelmesine gerek yok siz satış kağıdını bankaya götürüp blokeyi kaldırıyorsunuz. aslında banka parayı size blokluyor siz satışı yapmadan size ödeme yapmıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

onun bankaya gelmesine gerek yok siz satış kağıdını bankaya götürüp blokeyi kaldırıyorsunuz. aslında banka parayı size blokluyor siz satışı yapmadan size ödeme yapmıyor. 

:) o iş oyle olmaz da banka varsa işin içinde güven sorunu varsa yazı alınır bankada sorumluluk altına alınır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

:) o iş oyle olmaz da banka varsa işin içinde güven sorunu varsa yazı alınır bankada sorumluluk altına alınır.

Ben fiestayı satarken kredi kullandı alan kişi kredi çektiler para benim adıma ayrıldı ruhsata banka rehin koydu bende satış evragı ile gidip parayı benim  hesaba geçmişlerdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

çok dikkatli olun derim bi arkadaşımın tanıdığı bankadan kredi çekicez diyerek kandırılmış, bankadan kredi çekicez ilk önce satın almam gerek demiş, saat 12 gibi satışı almış öğle arası girdi banka öğleden sonra yatırır demiş o boşlukda aradan sıvışmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Adem Kazıl yazdı:

çok dikkatli olun derim bi arkadaşımın tanıdığı bankadan kredi çekicez diyerek kandırılmış, bankadan kredi çekicez ilk önce satın almam gerek demiş, saat 12 gibi satışı almış öğle arası girdi banka öğleden sonra yatırır demiş o boşlukda aradan sıvışmış.

bu şekilde kredi çekilmiyor maalesef çok dikkat edilmeli. 

kredi için önceden ruhsat fotokopisi ile başvuru gerekli. bu aşamada sizin banka bilgilerinizde karşı taraf verilmeli kredi onayı sonrası banka bir yazı veriyor bu araç için şu kadar kredi onaylandı diye. onaylanan kredi bloke ediliyor. satış sonrası noter evrağı ile bankaya gidip para sizin hesaba aktarılıyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

bu şekilde kredi çekilmiyor maalesef çok dikkat edilmeli. 

kredi için önceden ruhsat fotokopisi ile başvuru gerekli. bu aşamada sizin banka bilgilerinizde karşı taraf verilmeli kredi onayı sonrası banka bir yazı veriyor bu araç için şu kadar kredi onaylandı diye. onaylanan kredi bloke ediliyor. satış sonrası noter evrağı ile bankaya gidip para sizin hesaba aktarılıyor. 

evet tamda olması gerektiği gibi çoğu kimse bilmiyor ve dolandırılıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı

herkese çok teşekkürler bilgiler için.. adam gelmedi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Çalışkan

Bugün Broadway'i sattım. Öyle manyak bir alıcıya denk geldim ki cayacaktım az daha. Dün aracı ustasına gösterdi, beğendi, kaporayı aldık, bugün saat 13:30'da noterin önünde buluşmak üzere anlaştık. Fakat bugün aradı noterin önüne gelemeyeceğini, dükkanının önünden almamı rica etti. Gittim aldım. Notere doğru giderken durdurdu, "hiç kullanmadım, biraz kullanayım" diyip direksiyona geçip yolu değiştirdi. "Abi yarım saatliğine izin aldım" desem de uzunca bi kullandı, indi sağına soluna baktı, sanki dün aracı görmemiş de yeni bakıyomuş gibi. Neyse en sonunda geldik notere. "Benim yanımda döviz var, döviz vereyim" demesin mi? Gel de çıldırma. Kabul etmedim. Beraber gittik döviz bürosuna. Döviz kurunu beğenmedi. "Bankada bozduralım" dedi, gittik bankaya. Kimlikler nerede? Noterde bıraktık işlemler için. Çıktık bankadan, notere gidip kimlikleri alıp geri döndük (tabi bunların hepsini öğlen sıcağında yürüyerek yapıyoruz). Neyse sonunda dövizi bozdurdu bu. Parayı tam 4 kez saydı, hepsinde de sayarken unuttu tekrar başa sardı. Ben acele ettikçe adam elinden geldiğince yavaşlattı. Notere geldik, aracı 22.000'e satmama rağmen "sözleşmeye düz 20.000 yazalım" diye tutturdu. Noter katibi bunun yanlış olduğunu anlatsa da adam ısrarcı. Neyse manyağı zar zor ikna ettik, 22.000 yazdık, paramızı aldık ve satışı yaptık.

Unutmuycam bu adamı. Gördüğüm her yerde taşlıycam arabayı.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ahmet Caliskan yazdı:

Bugün Broadway'i sattım. Öyle manyak bir alıcıya denk geldim ki cayacaktım az daha. Dün aracı ustasına gösterdi, beğendi, kaporayı aldık, bugün saat 13:30'da noterin önünde buluşmak üzere anlaştık. Fakat bugün aradı noterin önüne gelemeyeceğini, dükkanının önünden almamı rica etti. Gittim aldım. Notere doğru giderken durdurdu, "hiç kullanmadım, biraz kullanayım" diyip direksiyona geçip yolu değiştirdi. "Abi yarım saatliğine izin aldım" desem de uzunca bi kullandı, indi sağına soluna baktı, sanki dün aracı görmemiş de yeni bakıyomuş gibi. Neyse en sonunda geldik notere. "Benim yanımda döviz var, döviz vereyim" demesin mi? Gel de çıldırma. Kabul etmedim. Beraber gittik döviz bürosuna. Döviz kurunu beğenmedi. "Bankada bozduralım" dedi, gittik bankaya. Kimlikler nerede? Noterde bıraktık işlemler için. Çıktık bankadan, notere gidip kimlikleri alıp geri döndük (tabi bunların hepsini öğlen sıcağında yürüyerek yapıyoruz). Neyse sonunda dövizi bozdurdu bu. Parayı tam 4 kez saydı, hepsinde de sayarken unuttu tekrar başa sardı. Ben acele ettikçe adam elinden geldiğince yavaşlattı. Notere geldik, aracı 22.000'e satmama rağmen "sözleşmeye düz 20.000 yazalım" diye tutturdu. Noter katibi bunun yanlış olduğunu anlatsa da adam ısrarcı. Neyse manyağı zar zor ikna ettik, 22.000 yazdık, paramızı aldık ve satışı yaptık.

Unutmuycam bu adamı. Gördüğüm her yerde taşlıycam arabayı.

iyi sabretmişsiniz valla okurken dövesim geldi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ali Gök yazdı:

iyi sabretmişsiniz valla okurken dövesim geldi

Valla bi yandan sıcak, bi yandan işe yetişme stresi, yaşça çok çok büyük olmasa ümüğünü sıkacaktım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sabırlı adammışsınız.

Aklınızda olsun, elden para almayın. Bankadan alın, aldığınız tutarı da noterde yazdırın. Yani mesela notere 20bin yazılmasını isterse, bankadan 20bin, elden 2 bin alabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar... Taşıt kredisi ile aracımı almak isteyen bir bayan var anlaştık parada falan. İlk defa böyle bir satış olacak benim için. Benden ruhsat fotoğrafını istedi. Bankaya bununla başvurup buraya gelip(başka il) ekspertiz raporunu bankaya gönderip onayla hesabıma para yatacak ben de sizin hesabınıza gönderip satışı alacam dedi. Ama ben böyle olmadığını alıcının hesabına para yatmadığını biliyorum. Bir de benim banka bilgilerimi sormadı bu süreç nasıl olacak ? Ayrıyeten, birazdan bankaya gidip ayrıntılı bilgiyi alıp size bildirecem de dedi.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Emin değilim fakat banka parayı size gönderiyor olabilir. Bence sizde işlem yapacağı bankaya gidin.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağatay Kılınç yazdı:

Merhaba arkadaşlar... Taşıt kredisi ile aracımı almak isteyen bir bayan var anlaştık parada falan. İlk defa böyle bir satış olacak benim için. Benden ruhsat fotoğrafını istedi. Bankaya bununla başvurup buraya gelip(başka il) ekspertiz raporunu bankaya gönderip onayla hesabıma para yatacak ben de sizin hesabınıza gönderip satışı alacam dedi. Ama ben böyle olmadığını alıcının hesabına para yatmadığını biliyorum. Bir de benim banka bilgilerimi sormadı bu süreç nasıl olacak ? Ayrıyeten, birazdan bankaya gidip ayrıntılı bilgiyi alıp size bildirecem de dedi.

Noter satisindan sonra para size yatar. Daha dogrusu sizin adiniza o bankada hesap aciliyor. Satis sonra evragi bankaya verince bloke kalkiyor ve parayi cekebiliyorsunuz. Sube ile gorusmeden satisi vermeyin. Birde banka plaka uzerine kredi cikarirsa ve satis sirasinda plaka degisikligi olursa yine parayi vermiyor banka. Onu da sorun eger plaka degisecekse.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Erdem Doğan yazdı:

Noter satisindan sonra para size yatar. Daha dogrusu sizin adiniza o bankada hesap aciliyor. Satis sonra evragi bankaya verince bloke kalkiyor ve parayi cekebiliyorsunuz. Sube ile gorusmeden satisi vermeyin. Birde banka plaka uzerine kredi cikarirsa ve satis sirasinda plaka degisikligi olursa yine parayi vermiyor banka. Onu da sorun eger plaka degisecekse.

Başka ilden gelecek o şubeyi arasam bana bilgi verirler mi peki? Başvurduğu bankada hesabım var. Süreci bu kişiden bağımsız nasıl takip edebilirim?

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Çağatay Kılınç yazdı:

Kredi kullanacak kişi sizin aracın ruhsat fotokopisi ile başvuru yapıyor. Bu arada ekspertiz yapılacaksa yapılıyor. Kredi onaylandıktan sonra alacak kişi bankaya gidip kredi ile ilgili imzaları atıyor. Alıcı ve satıcı satış için notere gidiyor. Noterde satış sırasında bankanın rehin bilgileri ile araç alıcı üzerine satış yapılıyor.

Araca kasko bankadan yapılmayacaksa alıcı bu arada kasko yaptırması gerekiyor. Aksi halde kredi kullanımına izin vermiyor. (Banka kaskoyu benden yaptırmazdan bir miktar yüksek faiz ile kredi kullandırıyor.) 

Alıcı ve satıcı tekrar bankaya gidiyor. Banka alıcı adına bloke konulan parayı satıcı şahsa nakit yada hesabına olacak şekilde teslim ediyor ve işlem sonuçlanıyor.

Güvenlik amaçlı noterden önce alıcının kredi kullanacağı banka ile görüşerek araç üzerine başvurulmuş ve onaylı kredi olup olmadığını sorabilirsiniz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağatay Kılınç yazdı:

Başka ilden gelecek o şubeyi arasam bana bilgi verirler mi peki? Başvurduğu bankada hesabım var. Süreci bu kişiden bağımsız nasıl takip edebilirim?

Evet bilgi verirler. Kredi onaylanmis mi satisi vereyim mi diye sorun. Hem prosedürü anlatirlar hem size verilen bilgiler dogru mu teyit etmis olursunuz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...