İçeriğe Yönlendir

Focus Araç Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

Rıdvan Turan

Recommended Posts

Rıdvan Turan

Merhaba arkadaşlar , 2008 Focus Sıralı sistem LPG li aracımı gölge olmayan bir yere park etmiştim, aracın içine girdiğim de araç içinin çok sıcak olduğunu farkettim, marşa bastım lakin uzun bir marşa rağmen motor çalışmayınca direk kaputu açtım, (sıcaktan çalışmadığını düşünerek) 1 dk bu şekilde bekledim kaput açıkken marşa bastım biraz geç de olsa araç marş aldı , 

Olaydan sonra ( Özel olmakla beraber yetkili servis gibi çalışan ve orijinal OBD cihazı bulunan özel bir ford serviste götürdüm) aracı ODB cihazına bağladığımız da herhangi bir arıza göstermiyordu.Bir süre sorun vermedi.

Geçen hafta sabahları soğukken araç geç marş alıyor.Bende hemen Yetkili LPG servisine gittim. Ustalar kontrol ettiler , Regülatör da çok az damlatıyor dediler garantiye gönderdiler.Haliyle araçta şu anda LPG devre dışı.Asıl sorun burada başlıyor.

LPG devre dışı kaldıktan  sonra araç sabahları çok güzel marş alıp çalışıyor.Ama gelin görün ki işe gittiğim yerde kapalı otopark yok , araç akşama kadar güneşin altında...Saat 13-14 veya 15 gibi aracı çalıştırmaya çalıştığımda  9-10 marş bastı ama araç çalışmadı , kontağı kapattım  açtım tekrar marş bastım lakin yine çalışmadı, tekrar denedim ve zorlana zorlana araç çalıştı.

Daha önceden de gün içinde bazen geç çalışıyordu ama böyle 9-10-...-15 marşa rağmen çalışmamayı 2. defa yaptı. Özetle aracım gündüzleri geç marş alıyor sık olmamakla birlikte bazen çok çok geç alıyor.

Başına böyle bir olay gelen oldu mu ? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? Varsa bilgilendirirse çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Araç sıcakken sadece benzin yerine benzin+lpg aynı geliyor olabilir mi araca ?

Isı müşürü arızalı olabilir. Yüksek sıcaklık ölçüp kontağı çevirince otomatik lpg göndermeye başlıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Oğuzkan Erışık yazdı:

Araç ..........otomatik lpg göndermeye başlıyor olabilir.

Açıklama da da belirttiğim gibi araçta Lpg yok ki şu anda ona rağmen yapıyor.

Mahmut Yıldız yazdı:

Benzin pompası olabilir. İlk buna bakardım.

Baktıracağım zaten lakin Benzin pompasında sorun olunca  sabah vakitlerinde hava soğukken bunu yapması lazım , bende ise durum tam tersi hava sıcakken yapıyor , ayrıca sürekli yapmıyor.

Benzin pompası veya ısı müşiri vs vs bunların arızalı olup olmadığını test edebilme durumu var mı yoksa bodoslama parça değişimine mi gidiliyor? ( ki genelde ustalar direkt parça değişimine gidiyor buda asıl sorunumuzu çözmüyor.)

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Emrah Altun yazdı:

Araç iş yerinde yokuşta mı duruyor?

Yokuş sayılmaz ama çok çok az bir eğim var. 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Yokuş sayılmaz ama çok çok az bir eğim var. 
Arka koltuğu kaldırıp marş basma anında depoya doğru yumruk atıp deneyin birde sorunsuz çalışırsa pompa dir
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
Mahmut Yıldız yazdı:

Benzin pompası olabilir. İlk buna bakardım.

Sorunun kendim buldum arkadaşlar,  benzin şamandrasından motora giden boru nedense benzin kaçırıyor.Umarım boru değişimi ile sorun çözülür. 

Not : Sanayide elektrikçiye gidiyorum diyor ki "Marş dinamosu" ,

"yahu  usta araç marş alıyor ki" diyorum

"o zaman akü" diyor...

Ben sanayide ustadan iş çıkmayacağını anlayın kendim geçtim arka koltuğun altına açtım( focuslarda hangi akla hizmet ise şamandrayı sökmek için benzin deposunu sökmek gerekiyor) bende koltuğun altından şamandra yuvası kadar delik açtım ve sorunu çözdüm.

Dipnot : Sağolsun ustalar beni kalfa yaptılar.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Rıdvan Turan yazdı:

Sorunun kendim buldum arkadaşlar,  benzin şamandrasından motora giden boru nedense benzin kaçırıyor.Umarım boru değişimi ile sorun çözülür. 

Not : Sanayide elektrikçiye gidiyorum diyor ki "Marş dinamosu" ,

"yahu  usta araç marş alıyor ki" diyorum

"o zaman akü" diyor...

Ben sanayide ustadan iş çıkmayacağını anlayın kendim geçtim arka koltuğun altına açtım( focuslarda hangi akla hizmet ise şamandrayı sökmek için benzin deposunu sökmek gerekiyor) bende koltuğun altından şamandra yuvası kadar delik açtım ve sorunu çözdüm.

Dipnot : Sağolsun ustalar beni kalfa yaptılar.

Geçmiş olsun, bulduğunuza sevindim. 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan

Mahmut Yıldız yazdı:

Geçmiş olsun, bulduğunuza sevindim. 

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kaç ihtimal var.. 

1- Benzin pompası : Kontağı aç 3-5 saniye bekle marşa basma. kapat. tekrar aç, bekle marşa basma kapat. tekrar aç bekle marşa bas. düzgün çalışırsa benzin pompası bozuk.. 

2- Enjektörler benzin kaçırıyor olabilir. : Kontağı aç, tam gaz vererek marşa bas, daha kolay çalışıyorsa enjektörler benzin kaçırıyor ve bu boğulmaya sebep oluyor.

3- Isı müşürü bozuk, IDS ile bağlanıp, ısı müşürleri doğru değer okuyor mu kontrol etmek gerek.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir kaç ihtimal var.. 

1- Benzin pompası : Kontağı aç 3-5 saniye bekle marşa basma. kapat. tekrar aç, bekle marşa basma kapat. tekrar aç bekle marşa bas. düzgün çalışırsa benzin pompası bozuk.. 

2- Enjektörler benzin kaçırıyor olabilir. : Kontağı aç, tam gaz vererek marşa bas, daha kolay çalışıyorsa enjektörler benzin kaçırıyor ve bu boğulmaya sebep oluyor.

3- Isı müşürü bozuk, IDS ile bağlanıp, ısı müşürleri doğru değer okuyor mu kontrol etmek gerek.  

Teşekkürler abi , aracın altını geri geri giderken bir tümseğe sürtmüştüm o zamandan sonra benzin kokusu alıyordum ama bir türlü nerden geldiğini bulamıyordum. Aynı yerde bir kaç defa marşa basınca benzin deposunun altına benzin damladığını fark ettim( önceden damla olmadığı için sorunun nereden kaynaklandığını bilemedik). Şamandraya ulaşınca şamandranın benzin borusuna giden yerden sızdırğını ve haliyle sürtme esnasında benzin borusnun gerilerek resimden anlaşılacağı yerden çatladığını anladım. Şamandrayı söktüm recorcuya götürdüm ve sonuç resimdeki gibi , çok şükür hallettim.

STSrAb.jpg

tarihinde Rıdvan Turan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...