İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam 2011 model 3008 Test ve İncelemem

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Araç, mondeoyu satınca bir anda hesapta olmayan pek bilmediğim bir araç 3008 ile yollarımız kesişti. Gördüm tamam dedim aldım. Expertize girmedi diyebilirim. Ben aslında ds5, c180, a4, santefe 2.2 bunlardan sonraki listede kyron, rexton ,c5 508 3008 bakıyordum Sıralama da bu şekildeydi. 3008 çok zayıf bir ihtimaldi.

Araç 2011 model 1.6 dizel yarı otomatik 3008 feline(Mondeoda Ghia alure GhiaX Feline) en dolu paketi ve 134 bin km yarı otomatik şanzuman. Motor 1.6 E-Hdi ancak startstop olmadığı için ruhsatta hdi yazıyor. 

Araçtaki bazı özellikler Lastik basınç sensörü, adaptif far, bixenon far, gündüz farı, Fallow me home (halla kullanımını çözemedim), Yağmur far park sensörü, Komple cam tavan, ısıtmalı deri koltuk... 

Aracı alalı  3 hafta oldu ve yaklaşık 1200 km kulladım. Uzun yol, şehir içi, virajlı yollar, otoban..Testim aslında pek denk olmayacak ama 2004 model GhiaX paket mondeo ile kıyaslayacağım.

Not: Bazı özellikler için eee ne var bunda diyebilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz araç 2011 model :)

Artıları:

1- Araç Yüksek ve karşıdan gelenin ışıkları gözlerimi rahatsız etmiyor. (bende gece araç kullanmada sorunum vardı ışıklar rahatsız ediyordu) Yüksekte araç kullanmak ayrı bir güzel.

2- Araçta cam tavan var çok ferah.

3- Oturumu çok rahat yüksek olduğu için

4- Mondoeya göre manevrası çok rahat.

5- Mondeo 2.0 motor 4 ileri otomatik benzinli olduğu için Bu dizel 1.6 otomatik ve 6 ileri avantajı hiç bir rampada zorlanmadan çok rahat çıkıyor ve çok güze ivmeleniyor.

6-Yakıt konusunda 1200 km şehir içi uzun yol dağ yolları karışık ortalama hız 43 ortalama yakıt 7.1 dün Adanaya gittim Adana şehir içi ve Karaisalı Kapıkaya Kanyonuna gittim geldim (KEsinlike tavsiye ederim) 540 km yol yaptım ortalama hızım 66 km ortalama yakıtım 6.2 mondeoma da benzer dağerler veriyordu LPG'de ama performans asla kıyaslanmaz.

7- Motor sesi nerdeyse yok diyebilirim. 2017 otomatik astraya, 2011 dizel focus, 2009 model cmax'e göre kıyaslıyorum. Çok sessiz. Ses yalıtımı gayet iyi.

8- Biraz yol sesi alıyor gibi. Bunun sebebi şöför kapısındaki fitilde 10 cm fitil yırtık ve yerinde yok :) bundan olabilir.

9- Autodayken manuele almadan kulaklardan vites değiştirmek çok güzel :)

10-Lastikler 215-65-16 olması aracı biraz daha iri gösteriyor.

11- Bagaj 3 kademe ve alt parça istenirse açılıyor üstten bağımsız alt kısımı ayrıca kullanabiliyorsunuz. Bagaj çok çok çok geniş. 

12-Direksiyon mondeo ya göre şehiriçinde çok rahat.

13-Arkada klima kanallarının olması istenirse kapatılıyor olması büyük avantaj.

14- Arka koltuklar yüksek olduğu için arkadakiler çok rahat yolu görebiliyor.

15- Konsoldaki 12v çıkışı haricinde Araçta arkada ve bagajda 12v çıkışı olması çok güzel.

16- Bagaja açılan bir bölümden bagaja erişim çok güzel.

17-Bagajda şarjlı el feneri var ve aynı zamanda bagajın ayınlatmasını sağlıyor.

18- Araçta çok fazla eşya gözü var. Arkada paspas altında gizli bölmeler var. Kolçak içi soğutmalı ve çokkkkk büyük. Ama torpido bir o kadar kullanışsız ve küçük :) 

19-Aynalar gayet geniş.

20- Elektrikli Katlanır ayna var. Keşke anahtarla kitleme yapıldığında da kapansa.

21- Ses Sistemi tatminkan. Gayet iyi.

22- Mondeoda yağmur sensörü açıksa her araç çalıştığında silecek bir tur çalışırdı. Ama 3008 de yapmıyor çok güzel bir özellik.

23- Gündüz farını, Adaptif farı, Fallowme home isterseniz siz kapatabiliyorsunuz.

24- mutlimedia Aux, flashtan okuma bt ile telefon görüşmesi ve müzik dinleme gibi özellikleri harika bir özellik.

25- Konsoldaki aşağı yukarı çekmeli inmeli düğme benim çok hoşuma gitti :)

Gelelim Eksilere

1-En büyük eksi bana göre Yüksek araç olduğu için salınıma alışmakta zorlandım. Dün Nurdağından otobana girdikten sonra köprülerde rüzgar kesiciler var orada çok fazla rüzgar olur. mondeo ile gittiğim hızda 3008 de yolda gezdim. (Lastik basınçları lastikçi ısrarla 34 bastı ondan olabilir belki. mondeo 32ydi hep)

2-Vitese alışmak gerekiyor. Ben sakin kullanıyorum sorun yaşamıyorum. Ancak 1-2 arasında sarsma var. En büyük handikapı rampadayım ve dönüş yapacağım hızım 10km altında ise araç 1mi 2mi karar veremeyor sanki stop edecekmiş gibi yapıp 1. vitese düşüyor. Vuruntu varmış gibi. (Benim araçtamı sorun bilmiyorum)

3- Sert ve seri araç kullanıyorsanız vites geçişlerine alışana kadar sizi rahatsız eder. Ben çok memnunum ama şu ana kadar.

4- O kadar çok göz var AMA  Telefon cüzdan koyacak yer yok.

5- Hız sabitleyici açıkken araç rampa aşağı giderken hızı sabit tutamıyor.

6- Araç manueldeyken devir biraz yüksekse vites düşürmeye izin vermiyor. Ama dün onu çözdüm hafif ayağını gazdan çekip 2 defa - vurdurunca geçiyor.

7- Direksiyon uzun yolda beklediğim gibi sertleşmiyor. Mondeo direksiyonu uzun yolda virajlı yollarda yüksek hızlarda mükemmeldi.

8- 2004 model Mondeoya göre trim sesi var. Mondeo 265 bin km olmasına rağmen nerdeyse trim sesi yoktu. (Fransız azizliği)

9- Mondeo 2004 modeldi ve en dolu modeliydi. Sürücü ve yolcu koltukları 8 yönlü elektrikli koltuktu. Ancak 2011 model yine full paket ancak elle yapılıyor. Lüks alışkanlığı kötü :)

10- Öndeki araçla takip mesafesi yapıyor ve görsel uyarı veriyor. şu kadar saniye sonra çarpışma olacak diye. Ancak belli mesefa altında sesli uyarı vermiyor.

11-2011 modelde focusta anahtarsız çalışma vardı. Keşke bunda da anahtarsız çalıştırma olsaydı.

12-Kapı iç tutacaklar düğmelerin plastikleri mondeoya göre kalitesi biraz düşük çok çabuk çizilme olmuş.

13-Klima için polen filtresi değişimi o kadar zahmetli ki komple torpido indi aşağıya.

14- Vites topuzu Çok gereksiz büyük. C4 vites topuzu gibi estetik olabilirdi.

15- Keşke kontaktan kapı kilitlendiğinde yan aynalarda kapansa.

16- En büyük sıkıntım. Kumandadan camları kaldırmak için uzun basıyorum şayet camlardan biri tam inmemişse cam kapanmıyor. Çok ilginç. Camı tam indiriyorum ondan sonra basılı tutunca kaldırıyor.

17-Kumandadan camları açma özelliği yok.

18-Kumanda da bagaj açma kapama düğmesi yok. Bagaj için aracı komple açman gerekiyor.

19- Sellektör yavaş yapıyor. Nedeni sanırım adaptif far olabilir.

Aklıma gelenler bunlar. Sizlerin merak ettikleri varsa sorabilir.

Çekiş modlarını daha kullanma fırsatım olmadı. Daha yeni yeni çözüyorum bazı özellikleri.

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çıtır yazılım ile vites geçişi sarsıntı kayboluyor. İvedi olarak yaptır. Keyifle kullan Allah hayırlı etsin sana ve ailene :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Servet Aydın yazdı:

Çıtır yazılım ile vites geçişi sarsıntı kayboluyor. İvedi olarak yaptır. Keyifle kullan Allah hayırlı etsin sana ve ailene :nazar:

Nerde nasıl abi? Ankara'ya ay sonunda gideceğim. Önereceğin bir yer var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

hayırlı olsun Mehmet hocam umarım gönlünce bineceğin bir araç olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
hayırlı olsun Mehmet hocam umarım gönlünce bineceğin bir araç olur. 

Abi eskisi gibi araba merakı sevdası kalmadı.
Listeye baksana [emoji4] hepsi ayrı telden.
Aracı gördüm bindim aldım. Feline hangi paket bilgim bile yoktu. Adaptif farı akşam farkettim. Lastik basınç sensörünü arka klima olayını gizli gözleri falan.... Bilmeden aldım [emoji85][emoji85] sorun çıkarmazsa bineriz uzun süre.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Allah kaza bela göstermesin, alışınca eksileri artıya dönecektir hocam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Hayırlı olsun Hocam. Uzun yıllar sorunsuz binersin inşallah. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fransız zenginliğine hoş geldin hocam.
Detaylı inceleme için teşekkürler. 

Bu vites kutusu benim tarzıma uymadı, uysa direk alacağım araba buydu.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Mehmet Kaya yazdı:

5- Hız sabitleyici açıkken araç rampa aşağı giderken hızı sabit tutamıyor.

Bunun için yıldız alman lazım 😁

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırlı olsun Hocam hemen hemen aynı hisleri yaşamışız 😃

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız inşallah.

Servet Aydın yazdı:

O vites geçişine çözüm yok, tipi öyle. Yokuşa gelmeden önce ben manuele alıyorum kendim kontrol ediyorum.

Diğer türlü kendi saçmalıyor, vites yükseltip gideceğini sanıp gidemiyor 1'e düşene kadar arkada trafik oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kazasiz belasiz insallah. Hiz sabitleyici mevzusu bircok aracta ayni rampa asagi sabitlemiyor. Selektor olayi sanirim yeni araclarin bircogunda ayni soft selektor. Bende de ayni selektoru uzun tutuyor Golf VII de de ayni idi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ankarada kim yapar yazılım işini bilgim yok hocam
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

Hayırlı  olsun Hocam,Allah tekerini düz bastırsın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Hocam ayna kapanma ve cam kaldırma için kodlama yapılabilir. Aynı yıllardaki 308'de var 3008 en full pakette olabilir. Servise bir danışın isterseniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Allah kaza bela göstermesin, alışınca eksileri artıya dönecektir hocam [emoji4]
Teşekkür ederim [emoji120] inşallah [emoji4]
Hayırlı olsun Hocam. Uzun yıllar sorunsuz binersin inşallah. 
Amin usta hatasız binmek dileğiyle, [emoji1787]
Fransız zenginliğine hoş geldin hocam.
Detaylı inceleme için teşekkürler. 

Bu vites kutusu benim tarzıma uymadı, uysa direk alacağım araba buydu.  

Sen sert kullanıyorsun abi sana gelmez [emoji1787][emoji1787]
Bunun için yıldız alman lazım [emoji16]
Oldu [emoji1787][emoji1787]
Hayırlı olsun Hocam hemen hemen aynı hisleri yaşamışız [emoji2]
Teşekkür ederim [emoji4] sizin nasıl?
Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız inşallah.

O vites geçişine çözüm yok, tipi öyle. Yokuşa gelmeden önce ben manuele alıyorum kendim kontrol ediyorum.
Diğer türlü kendi saçmalıyor, vites yükseltip gideceğini sanıp gidemiyor 1'e düşene kadar arkada trafik oluyor. 
Teşekkür ederim Sami
Şu anda tek yaşadığım kararsızlık 2 den 1 1 den 2ye rampada çoook yavaşladığımda. Hemen kulaktan 1 e alıyorum devam.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Mehmet Kaya yazdı:

Teşekkür ederim emoji4.png sizin nasıl?

Bizimki Fiesta 500L kıyaslaması Hocam

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Kazasiz belasiz insallah. Hiz sabitleyici mevzusu bircok aracta ayni rampa asagi sabitlemiyor. Selektor olayi sanirim yeni araclarin bircogunda ayni soft selektor. Bende de ayni selektoru uzun tutuyor Golf VII de de ayni idi.
Teşekkür ederim [emoji120]

Ankarada kim yapar yazılım işini bilgim yok hocam
Ben şanzıman için yazılım sandım. Motor için uğraşmayacağım abi.
Hayırlı  olsun Hocam,Allah tekerini düz bastırsın 
Hocam ayna kapanma ve cam kaldırma için kodlama yapılabilir. Aynı yıllardaki 308'de var 3008 en full pakette olabilir. Servise bir danışın isterseniz. 
Bakacağım
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Kaya yazdı:

Hayırlı olsun kazasız belasız inşallah. Dr.Ecu var. Bir çok arkadaşım yazılım yaptırdı arabalarına. Mehmet Gazihan var bide. İkisi de iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Hayırlı olsun
Arkadaşta corsa 1.2 easytronik var 2008 model
Tipik yarı otomatik şanzıman
Öksürmeye başlamayana kadar rampada vites düşürmüyor inatla
Arkadaşta vites kolundan kolu manuele alarak vites düşürüyor
O nedenle işten anlayan birisi sorunsuz kullanır
Easytronik vites geçişleride komforlu sarsmıyor sadece biraz yavaş vites atıyor düşürmesi hızlı büyütmesi yavaş
Mert hiç bir şekilde böyle bir sorunu yok. Dediğim gibi sadece 2 den 1 düşerken yapıyor. Onda da araç duracak mı gidecek mi karar veremiyor.
Hocam güle güle kullan güzel seçim olmuş. :nazar:

Teşekkür ederim Ersen
Hayırlı olsun hocam, güle güle kullan. 
Hayırlı olsun kazasız belasız inşallah. Dr.Ecu var. Bir çok arkadaşım yazılım yaptırdı arabalarına. Mehmet Gazihan var bide. İkisi de iyidir.
Teşekkür ederim. Yazılıma pek sıcak bakmıyorum aslında.
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. Güzel bir araç ve güzel inceleme olmuş. Birkaç fotoda olsa iyi olur diye düşünüyorum.

Tam otomatikten Yarı otomatiğe alışmak nasıl olur bilemeyince yarı otomatiğe hep mesafeli duruyorum.

"Araç Yüksek ve karşıdan gelenin ışıkları gözlerimi rahatsız etmiyor. (bende gece araç kullanmada sorunum vardı ışıklar rahatsız ediyordu)" bende gece yolculuk çok sevmiyorum ama mecburen gece yolculuklarım oluyor karşıdan gelen far ışıkları beni de rahatsız ettiği oluyor bu yüzden SUV tarzı biraz yüksek araç düşüncesi ara ara bende de gelgitler oluyor.

Özellikle sedan ile kıyaslayınca ve sedandan yüksek araca geçince gerek yol tutuş ve güvende hissetme hususunda eksi artılar sizce nelerdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Mehmet hocam hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanırsınız inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. Güzel bir araç ve güzel inceleme olmuş. Birkaç fotoda olsa iyi olur diye düşünüyorum.
Tam otomatikten Yarı otomatiğe alışmak nasıl olur bilemeyince yarı otomatiğe hep mesafeli duruyorum.

"Araç Yüksek ve karşıdan gelenin ışıkları gözlerimi rahatsız etmiyor. (bende gece araç kullanmada sorunum vardı ışıklar rahatsız ediyordu)" bende gece yolculuk çok sevmiyorum ama mecburen gece yolculuklarım oluyor karşıdan gelen far ışıkları beni de rahatsız ettiği oluyor bu yüzden SUV tarzı biraz yüksek araç düşüncesi ara ara bende de gelgitler oluyor.

Özellikle sedan ile kıyaslayınca ve sedandan yüksek araca geçince gerek yol tutuş ve güvende hissetme hususunda eksi artılar sizce nelerdir.
Teşekkür ederim.
Mondeo yola yapışıp gidiyordu. Yüksek hızlarda, virajlarda asla güvensizlik hissi duymadım. 10 yıldır hiç beni tehlikeye düşürmedi.
3008 yüksek araç ister istemez salınım yapacak. Bu sanırım tüm suvlarda yaşardım sedandan geçince. Direksiyon mondeoya göre yumuşak olduğu için hassasiyetine alışamadım. Yüksek araç çok güzelmiş. [emoji4]
Mehmet hocam hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanırsınız inşallah.
Teşekkür ederim hocam [emoji120]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...