İçeriğe Yönlendir

Focus III Volant Arızası Nasıl Anlaşılır

Ayhan Asil

Recommended Posts

Ayhan Asil

Kardeşlerim abilerim, başlıkta da yazdığım gibi Focus 3, Volant dişli arızası nasıl anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
marş basmaz? boşa döner marş motoru.
Akü bitmiş gibi mi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yok, marş motoru döner ama gerisi gelmez.  Tabi bu dişli sıyırinca olur. Çift kütleli olduğundan araç düzgün çalışıp sadece ses de yapabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Yok, marş motoru döner ama gerisi gelmez.  Tabi bu dişli sıyırinca olur. Çift kütleli olduğundan araç düzgün çalışıp sadece ses de yapabiliyor.
Hmmm anladım. Rampada durup yeniden kalkarken sürtünme tarzı bir ses hissettim gibi, oradan geliyor olabilir mi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

ben zaten ilk çalıştırmayı düşünüp yazmıştım.

komple modül olarak arızasında ise,

yarı otomatik lerde taktaktaktaktak diye boşluk sesi geliyor boşta dururken. videoları var youtube de. normal araçta da büyük ihtimalle bilyeside bozuksa boşta ses yapar ve debriyajdan çekince araç kalktığı anda çatçut ses yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
ben zaten ilk çalıştırmayı düşünüp yazmıştım.

komple modül olarak arızasında ise,
yarı otomatik lerde taktaktaktaktak diye boşluk sesi geliyor boşta dururken. videoları var youtube de. normal araçta da büyük ihtimalle bilyeside bozuksa boşta ses yapar ve debriyajdan çekince araç kalktığı anda çatçut ses yapar.
Çok teşekkür ederim kardeşim benim. Yeterince aydınlatıcı oldu. Benim duyduğum ses o değil demekki
Yorum bağlantısı
Tamer Akkan
Ayhan Asil yazdı:
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Hmmm anladım. Rampada durup yeniden kalkarken sürtünme tarzı bir ses hissettim gibi, oradan geliyor olabilir mi

Tahminimce sorununuz linkteki gibi; https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=7-zZ6B8pArM&feature=emb_title

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Volant değişimi için İzmirde fiyat aldım Volant Baskı Balata beraber değişim gerekiyor dediler ve 4000 tl fiyat verdiler.Değişim için Şanzıman iniyor , şanzıman inmişken Volant değişirken baskı balata sökülmüşken değişim mantıklı olur onu anlarımda baskı balata iyi durumdaysa yinede değişim gerekirmi onu merak ediyorum.Bu arada Ocak ayında Volvo S40 Volant Baskı Balata değişiine 2500 tl vermiştik.Dün baktım Volant 1500 tl den Baskı Balatada 700 Liradan başlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

volan bozuksa baski balayida degistirmek mantikli. ama tersi bence para israfi.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Tahminimce sorununuz linkteki gibi; 

Ta kendisi Tamer
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Ayhan Asil yazdı:

Kardeşlerim abilerim, başlıkta da yazdığım gibi Focus 3, Volant dişli arızası nasıl anlaşılır.

Benim 2006 tdci ford Cmax devirde ani yükselmeler oluyordu debriyaj çok üsten kavrıyordu,kalkışlarda çekiş düşüklüğu başlamıştı.15 gün önce volant 1500 tl baskı+balata+bilya 900 tl işçilik 400tl şanzıman yağı değişimi 150 tl toplam 3000TL masrafı oldu.Sorunların hepsi ortadan kalktı bunların hepsinin aynı anda değişmesi gerekiyormuş aksi halde düzen tutmuyormuş bilginiz olsun.Düzgün kullanımda yaklaşık 100 bin gider diyor usta.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Erman Uzunn
Ozan Cengiz yazdı:

Benim 2006 tdci ford Cmax devirde ani yükselmeler oluyordu debriyaj çok üsten kavrıyordu,kalkışlarda çekiş düşüklüğu başlamıştı.15 gün önce volant 1500 tl baskı+balata+bilya 900 tl işçilik 400tl şanzıman yağı değişimi 150 tl toplam 3000TL masrafı oldu.Sorunların hepsi ortadan kalktı bunların hepsinin aynı anda değişmesi gerekiyormuş aksi halde düzen tutmuyormuş bilginiz olsun.Düzgün kullanımda yaklaşık 100 bin gider diyor usta.

Ozan Bey merhaba,

Bu devirdeki ani yükselmeler hangi durumda oluyordu. Benim de 2006 aracımda, giderken boşa attığımda devirde dalgalanmalar oluyor bir süredir. Bilgisayarda hata kodu yok. Aynı dert mi acaba diye düşünmeye başladım. Bir de üstünden çıkan sachs marka volantlara şu anda 2500 Tl civarında istiyorlar. Siz 1500 Tl'ye çok iyi almışsınız. Gerçi temmuz 2020 den bu yana fiyat değişmiş olabilir. Parçaları nereden tedarik ettiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

gaza basınca devir yükselir, hız aynı kalırsa debriyaj kaçırıyordur, boşa atınca devirle bir ilgisi olmaz şanzımanın volantın

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Rasim Bolat

2001 focus aracımda vites değişimlerinde debriyajı ne kadar yavaşta bıraksam ara ara vuruntu yapıyor sürekli yapmıyor baskı balata ve debriyaj balyası set halinde bir kaç ay önce değişti. Değişmeden öncede vites değişimlerinde aynı şekilde vuruntu yapıyordu ayrıca çok yukarda kavrama yapıyor. 

Şimdi sorum volandı taşlatmadık bundan olabilir mi?  

Debriyaj üst merkezi veya debriyaj üst sensörü kaynaklı olabilir mi ? 

şimdiden teşekkürler ....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...