İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2001 Yağ Eksiltme

Mehmet İnci

Recommended Posts

Mehmet İnci

Herkese selamlar

Aracım 2001 ford fiesta flair 1.25 lpgli. Aracı yeni satın aldim aldiğim da lpg yoktu ve 161.500KM deydi.165.900KM de yağ değişimi yapildi. Şuan aracim da Mobil 5w30 kullanmaktayim.Araçta herhangi siyah ya da beyaz duman yok,yağ kaçaği ve terleme de yok araç lifte alinarak altina ve motora bakildi usta tarafindan. Şuan aracim 168.900km de (3000 KM) sonra yağ eksiltiğini gördüm. Tabi bu süreçte düzenli olarak yağ kontrolu yaptim ufak ufak eksilttiğini farkettim ama son bakmam da yağ seviyesi minimum işaretine kadar inmişti. En altta ki çizgiye min seviyesi oluyor. Bugun 400ml mobil 5w30 yağ ekledim şuan min ve max işaretin ortasinda. Yağ değişimi yapilirken usta bana 5w30 ince gelir lpg de olduğu için eksiltme yapar demişti ama ben yine de 5w30 koydum ses ve performans olarak da gayet memnunum. Şimdi size sorum bu kadar yağ eksiltmesi normal mi ? Motor da farkli sorun mu var ? Yok sa 5w30 yerine 5w40 geçmek daha doğru mu olur ? Yardimlariniz için şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal değil.. 

Bence yakıyor. 

Minimum ve maksimum çizgisi 0,8 litre yağ alır.. Siz de zaten aynı tespiti yapmışsınız.. 

Ekleyerek 10 bin km'yi tamamlayın. Eksiltme aynı şekilde devam edecek olursa istanbul için 10W40 deneyebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet İnci
Mehmet Ozyurek yazdı:

Normal değil.. 

Bence yakıyor. 

Minimum ve maksimum çizgisi 0,8 litre yağ alır.. Siz de zaten aynı tespiti yapmışsınız.. 

Ekleyerek 10 bin km'yi tamamlayın. Eksiltme aynı şekilde devam edecek olursa istanbul için 10W40 deneyebilirsiniz. 

Hafta da 2 kez yağ kontrolu yapiyorum. Dün tekrar yağ ilave ettim ve toplam da 5.bin km de 900ml yağ eklemiş oldum. Karter havalandirma hortumun da yirtilma tespit ettim ve hortum sakız kivamina gelmiş,alt kısımlarin da yağ tortulari mevcut. Yarin karter havalandirma hortumunu değiştireceğim ve ağustosun sonun da tekrar bakima sokucam,bu sefer 5w40 yağ ile deneyeceğim umarim faydasi olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hafta da 2 kez yağ kontrolu yapiyorum. Dün tekrar yağ ilave ettim ve toplam da 5.bin km de 900ml yağ eklemiş oldum. Karter havalandirma hortumun da yirtilma tespit ettim ve hortum sakız kivamina gelmiş,alt kısımlarin da yağ tortulari mevcut. Yarin karter havalandirma hortumunu değiştireceğim ve ağustosun sonun da tekrar bakima sokucam,bu sefer 5w40 yağ ile deneyeceğim umarim faydasi olur.

Evet yakıyor.
Ancak 5 bin km de 900 gram yağ çok değil. Yarısı kadar yaksa zaten normal derdik.
Ben olsam 5000 de ekler 10 binde değiştirir. Böyle devam ederdim.
Yorum bağlantısı
Mehmet İnci
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet yakıyor.
Ancak 5 bin km de 900 gram yağ çok değil. Yarısı kadar yaksa zaten normal derdik.
Ben olsam 5000 de ekler 10 binde değiştirir. Böyle devam ederdim.

Peki bunun araca zarari nedir ya da 5w40 geçince gecici bi cözüm mü olur yoksa motor rektifiye mi istiyor ? Yağ,buji,filtreler vs erken değiştirme sebebim eylülün ilk haftasi uzun yola çikaçağim o yüzden 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki bunun araca zarari nedir ya da 5w40 geçince gecici bi cözüm mü olur yoksa motor rektifiye mi istiyor ? Yağ,buji,filtreler vs erken değiştirme sebebim eylülün ilk haftasi uzun yola çikaçağim o yüzden 

Yağ yakmanın yağsız bırakmadığınız sürece bu araca bir zararı olmaz.
5w40 ı kim önerdi bilmiyorum. Nasıl bir etki yapar bilmiyorum. Deneyebilirsiniz.
Yanınıza yağ alın, seviyeyi kontrol ederek yolculuk yapabilirsiniz.

Daha ileri seviyesi rektefiyedir.
Ama önce tespit yapılmalı.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...