İçeriğe Yönlendir

Fiesta - Baskı Balata Değişimi Sonrası Sorun

ismail Karacan

Recommended Posts

ismail Karacan

Merhaba forum üyeleri.2005 model ford fiesta aracım geri vitese takarken zorlaniyor.baski balata bitmistir diye değiştirdik.şanziman alt takozunda da bi çatlak vardi o da değişti.Fakat hala sorun devam ediyor.sanki bir yere takiliyor gibi.neden kaynaklaniyor olabilir.ikinci sorum ise debriyajdan ayağımı herzamnki gibi çekiyorum ama vuruntu yapiyor.sebebi nedir.Simdiden teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Tüm fiestalarda var yapısı gereği böyle debriyaj tazeleyim vites kolunu en saga yaslayıp yavaş geriye çekin kısmen iyileşiyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

1- İlk sorunuza ithafen ya önce 2 ye takıp sonra geri vitese alacaksınız ya da geri vitese almadan evvel debriyaja bir kaç kez bas bırak yaptıktan sonra Reverse yapacaksınız ve sorununuz çözülecektir.

2- İkinci sorunuz malzeme hatası olmadığını varsayarsak baskı balata henüz yeni olduğu için hassas bir süre sonra ayağınız alışmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ismail Karacan
Koray Demir yazdı:

1- İlk sorunuza ithafen ya önce 2 ye takıp sonra geri vitese alacaksınız ya da geri vitese almadan evvel debriyaja bir kaç kez bas bırak yaptıktan sonra Reverse yapacaksınız ve sorununuz çözülecektir.

2- İkinci sorunuz malzeme hatası olmadığını varsayarsak baskı balata henüz yeni olduğu için hassas bir süre sonra ayağınız alışmalı.

Koray bey ikinci sorun için ne gibi malzeme hatası olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Koray Demir yazdı:

Benim şahin de böyleydi :)

Çift debriyaj yapardım.. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
ismail Karacan yazdı:

Koray bey ikinci sorun için ne gibi malzeme hatası olabilir.

Bazen takılan parça üretimden kaynaklı olarak banttan hatalı çıkabiliyor onu kastettim. Vuruntunun kaynağı birden fazla sebebe dayanabilir, volan bile olabilir değişim yapılan yere götürüp test ettirdiniz mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ismail Karacan
Koray Demir yazdı:

Bazen takılan parça üretimden kaynaklı olarak banttan hatalı çıkabiliyor onu kastettim. Vuruntunun kaynağı birden fazla sebebe dayanabilir, volan bile olabilir değişim yapılan yere götürüp test ettirdiniz mi?

Test ettiler herhangi bir sorun olmadığını söylediler.diger bütün parcalarda herhangi bir sorun olmadigini da.yazmayı unutmuşum baski balata değişmeden de bu vuruntu olmaya başlamıştı.baski balata sorunu deyip değiştirdik.ama sorun çözülmedi.baska bakılacak bir yer yoksa sorunu kendimde arayacağım 😊

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Fiesta ‘nın kroniğidir o. Bende de var. 2,4,R yapıyorum. Olmazsa hafif debriyajdan ayağı kaldırıp geçiriyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim şahin de böyleydi :)

Çift debriyaj yapardım.. 

eski kara ford kamyonlarda oyledir bol bol cift debriaj yapilirdi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
ismail Karacan
Recep Selim Kaya yazdı:

Fiesta ‘nın kroniğidir o. Bende de var. 2,4,R yapıyorum. Olmazsa hafif debriyajdan ayağı kaldırıp geçiriyorum. 

Teşekkürler.dediginiz gibi sürmeye devam o zaman 😁

Yorum bağlantısı
Koray Demir
ismail Karacan yazdı:

Test ettiler herhangi bir sorun olmadığını söylediler.diger bütün parcalarda herhangi bir sorun olmadigini da.yazmayı unutmuşum baski balata değişmeden de bu vuruntu olmaya başlamıştı.baski balata sorunu deyip değiştirdik.ama sorun çözülmedi.baska bakılacak bir yer yoksa sorunu kendimde arayacağım 😊

Başkası kullandığında şikayet oluşmuyorsa  muhtemelen evet alışmak gerekiyor 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mustafa Cerci yazdı:

eski kara ford kamyonlarda oyledir bol bol cift debriaj yapilirdi

Ford Truck D1210. Gürül gürül giderdi rampalarda 😀

136iFv.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Koray Demir yazdı:

Ford Truck D1210. Gürül gürül giderdi rampalarda 😀

136iFv.jpg

D1210 dersen ara gazı derim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

2013te sıfır aldığım fiestada da vardı aynı sorun. Bir noktadan sonra doğru geçiş sistemi oturuyor ya da insan alışıyor 😁 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

fiestalarda geri vites her araçta sorun. bendede var takmıyorum.  ilk bastığımda geçmiyoyorsa bırakıp tekrar basıp 2 sonra geri yapıyorum bazen kaymak gibi geçiyor. takıldı mı takılıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

normal uğraşma, boşa attıktan sonra en sağa çek, 1 sn bekle sonra geçir, geçmedi 1 e tak kıpırdat arabayı tekrar dene şak diye geçer, yapısı böyle, 12.5 sene kullandım fiestayı, toplasan bu sürede 4-5 kez yapmıştır o hatayı, sen düşün artık...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Benim Fiesta da geri vitese zor geçiyordu, debriyaj tazelemek kesin çözüm fakat ben kendimi şöyle alıştırmıştım, geri vitese takarken tık diye dişlinin oturmadığı noktada debriyajı çok hafif kaldırırsanız elinizin baskısıyla vites hemen geçiyor. 

3 sene kullandım Fiestayı ve geçen ay sattım, ilk aldığımda vitesler öyle kemikli gelmişti ki ustama götürüp kontrol ettirmiştim onda da Fiesta vardı. Karakteri böyle, normaldir dedi. Hele kışın sabahları soğuk şanzıman daha da hissettirir  kemikli yapıyı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
M. Asım Kahraman yazdı:

Benim Fiesta da geri vitese zor geçiyordu, debriyaj tazelemek kesin çözüm fakat ben kendimi şöyle alıştırmıştım, geri vitese takarken tık diye dişlinin oturmadığı noktada debriyajı çok hafif kaldırırsanız elinizin baskısıyla vites hemen geçiyor. 

3 sene kullandım Fiestayı ve geçen ay sattım, ilk aldığımda vitesler öyle kemikli gelmişti ki ustama götürüp kontrol ettirmiştim onda da Fiesta vardı. Karakteri böyle, normaldir dedi. Hele kışın sabahları soğuk şanzıman daha da hissettirir  kemikli yapıyı.

Uzak doğulularda genelde yumuşak, Alman grubu genelde kemikli olur, tokluk hissi verir.

Yorum bağlantısı
ismail Karacan
Baha Kanberoğlu yazdı:

2013te sıfır aldığım fiestada da vardı aynı sorun. Bir noktadan sonra doğru geçiş sistemi oturuyor ya da insan alışıyor 😁 

Çift debriaj gerçekten işe yarıyormuş 😁

Ümit Türk yazdı:

fiestalarda geri vites her araçta sorun. bendede var takmıyorum.  ilk bastığımda geçmiyoyorsa bırakıp tekrar basıp 2 sonra geri yapıyorum bazen kaymak gibi geçiyor. takıldı mı takılıyor. 

Aynen öyle ümit bey.ozellikle de kalabalık trafikte geçmemekte inat ediyor 😁

M. Asım Kahraman yazdı:

Kronik bir sorun olduğu oy birliğiyle kabul edilmiş oldu 😊 soylediklerinizi uygulayacağım.teşekkürler 

Yorum bağlantısı
ismail Karacan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

normal uğraşma, boşa attıktan sonra en sağa çek, 1 sn bekle sonra geçir, geçmedi 1 e tak kıpırdat arabayı tekrar dene şak diye geçer, yapısı böyle, 12.5 sene kullandım fiestayı, toplasan bu sürede 4-5 kez yapmıştır o hatayı, sen düşün artık...

Teşekkürler ali bey.tüm yazılanlar kulağıma küpe olacak 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...