İçeriğe Yönlendir

Fiesta - Bakım tavsiyesi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar öncelikle herkese, 2015 model 1.5 dizel 107000 km deki fiestama önümüzdeki ay bakım zamanı gelmesinden dolayı bir liste yapmayı düşünüyorum. Aracı alalı 1 sene olacak, aldığımdan beri baya bir şeyler yaptım. Klasik yağ filtre değişimi haricinde yaptıklarımı listelersem;

1) Triger seti, devirdaim, v kayışı ve gergiler soğutma suyu

2) Baskı balata bilya, şanzıman yağı

3) Ön fren disk-balata ve fren hidroliği

4) Debriyaj üst merkezi

Değişen en büyük parçalar olarak listeye eklendi. Haricinde silecekler, cam su motoru(bozuk değildi verimi hoşuma gitmiyordu) silecek fıskiyeleri gibi ufak tefek şeyleri de değiştirdim. 

Yağ ve filtre dışında aklımda olanlar arasında en büyük ve en çekindiğim konu kızdırma bujileri. Bir arıza belirtisi yok ancak km den dolayı artık ömrünü tamamlamaya yakındır diye düşünüyorum parçadan ziyade sökülmesi çekinmeme sebep oluyor kırılırsa malum....

Başka neler yapmak iyi olur? Önerileri olan var mıdır 🙂

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

Hocam kendimce aklima gelenleri paylasmak isterim ama cokta onemli seyler degil diye dusunuyorum;

1.Direksiyon yagi degisimi

2.Tekerlek bilyalarinin kontrolu

3.On duzendeki parcalarin genel bir kontrolu zaten digerlerini yazmissiniz.Tum bunlardan sonra araciniz sifir gibi olacaktir.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ümit Türk yazdı:

çok kurcalatmayın derim.  

Kurcalatmak ayrı bakım yapmak ayrı. Yapılması gereken bir şeyi yapmazsak ya da aksatırsak ileride daha fazla kurcalatmak zorunda kalırız. 

Ferhat Tiryakioğlu yazdı:

Hocam kendimce aklima gelenleri paylasmak isterim ama cokta onemli seyler degil diye dusunuyorum;

1.Direksiyon yagi degisimi

2.Tekerlek bilyalarinin kontrolu

3.On duzendeki parcalarin genel bir kontrolu zaten digerlerini yazmissiniz.Tum bunlardan sonra araciniz sifir gibi olacaktir.

Direksiyon hidrolik için değişim ancak kutu sökülürse olur sistem elektrikli çünkü. Ön düzen kontrolü aklımda ancak şuanda olumsuz bir durum yok. Sadece motor kulağı belki kışın değişebilir duruma göre, yazın ses yapmıyor. 

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

Dogrudur hocam eski arabalarda yani en azindan benim aracta hidrolik degisimi silecek suyu deposu gibi alttan hortumu cekince yag bosaliyor sonra bir kac ayardan sonra tekrardan dolduruluyor.Aslinda degisimine gerek yok ama bazi bilir kisiler her 30000 km degismesi faydali olur diye soyluyorlar ben kendim degismistim.Ama sizin aracin sistemi tabiki farklidir.Sonucta yeni teknoloji

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...