İçeriğe Yönlendir

100.000 Liraya Kadar Çok Km Yapacak Uzun Yol Arabası

Eren SAYGILI

Recommended Posts

Eren SAYGILI

Selam herkese,

Ankara-Kırıkkale arası işe gitmek için günlük 160 km yol yapıyorum. Yıllık yaklaşık 50000km ediyor. 1 veya 2 yıl sürecek bir durum bu. 100000 liraya kadar (70-80 bin daha tercih edilebilir) yolda yormayacak, az yakacak ve mümkünse değer kaybı da çok olmayan, yürütme masrafları çok olmayan, C veya D segmenti bir araç bakıyorum. Kendi işimi yaptığım için de prestij bir yerde önemli. Dizel yerine LPG tercih edebilirim. Malum mazot fiyatları uçtu ve LPG çok daha ekonomik hale geldi.

Şu anda bakıyor olduğum araçlar
Mondeo MK4 (tüpe uyumu konusunda sıkıntı yaşayanlar var. pazarı çok kuvvetli değil. Parçaları nispeten pahalı. Ancak çok konforlu ve yakıtı da LPG de makul seviyede. Ayrıca bir prestiji de var.)
Avensis T25 (Pazarı yok. Donanım eksik. modeli eski. Yine çok konforlu, LPGye uyumlu, sanayiye bakımdan bakıma gidecek bir araç)
Seat Exeo (Pazarı hiç yok. Muhtemelen böyle bir araba oluğundan haberi olmayan bir çok insan var. Olumlu olarak yeni bir araç denebilir. LPG ye uyumlu konforlu ve AUDİ A4 ün ikiz kardeşi.)
Citroen C5 (PGA grubu korkusu var. Fiyatı da diğerlerinden bir miktar pahalı. Benzinlisinin de pazarı çok zayıf. Olumlu yönleri fazla fazla donanımlı, konforlu, ekonomik)

Yukarda bahsettiğim araçlar, belirttiğim özelliklerin hepsini kapsamıyor biliyorum. O yüzden de sizden fikirlerinizi rica ediyorum. Öncelikle belirttiğim araçlar ile ilgili yorumlarınızı sonra da öneri araç var ise onu öğrenmek isterim.

Teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

C5 dizel.. o güzergahta 5-6 litre yakması gerekir.. Konforlu, güvenli. en boşunda bile 9 hava yastığı var.. Ancak temiz bir C5 için 100-120 bin aralığına ulaşır fiyatı.. 

PSA'dan korkacak bir şey yok.. aynı grubun pejosu son yılların aranan arabası.. C5 ise bilenlerin aldığı bu sebeple kısmen fiyatı cazip olan bir psa.. Ben 15 bin km'dir kullanıyorum. Memnunum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.6 dizel daha güzel olur, Torku ve ekonomisi ile dizel uzun yolda memnun eder.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

valla t25 in pazarı yok demişsiniz. neye göre dediniz bilemiyorum ama temizi olduktan sonra alıcı hiç o kadar da yavaş değil

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

C5 ve mondeonun 1.6 dizellerini uzun sure kullandim.Ucan hali istiyorsaniz c5,frene basmadan viraj alacam diyorsaniz mondeo.Tek bir sart var iki aracinda kurcalanmamis dusuk km olmasi lazim yoksa cok uzer.Iki aracida bilen alir satisa cikardiginizda oluculer yanasmaz belki ayda sadece 2 kisi sizi rahatsiz eder ama biri alip gider.Iki aracta elektronigi fazla olan araclar anahtar kelime kurcalanmamis.Eklenmem gereken bsy daha var.Temiz mondeo c5 100 e zor.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ben olsam o kadar yol için clio sw 1.5 dizel alırım. hem bagaj hem yakıt avantajı.hemde 2.elde en az değer kaybı ile serüveni tamamlarım :) 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

C4'ün 1.6 HDI modeli olabilir, lpg ile uğraşmazsınız.

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

C elysee yürütme maaliyeti yakıtı gayet iyi arkadas dediginiz km leri yaptı gayet memnundu hala da kullaniyor

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ahmet Türedi yazdı:

Ben olsam o kadar yol için clio sw 1.5 dizel alırım. hem bagaj hem yakıt avantajı.hemde 2.elde en az değer kaybı ile serüveni tamamlarım :) 

uzun yol arabası diyor ama.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

uzun yol arabası diyor ama.

160 km uzun yol değil bana göre :)  günlük gidiş geliş için uzun ama seyehat için uzun sayılmaz.

Günlük masraflarda düşünüldüğünde clio en az maliyetli araçlardan biri. BEn seydişehirden Antalyaya gitgel Talisman ile 6.7 yakarken eşimin clio aracı 4.7 yakıyor hesap edin :) 

Bence fazla yakıt yakmaya değmez.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren SAYGILI
Mehmet Ozyurek yazdı:

C5 dizel.. o güzergahta 5-6 litre yakması gerekir.. Konforlu, güvenli. en boşunda bile 9 hava yastığı var.. Ancak temiz bir C5 için 100-120 bin aralığına ulaşır fiyatı.. 

PSA'dan korkacak bir şey yok.. aynı grubun pejosu son yılların aranan arabası.. C5 ise bilenlerin aldığı bu sebeple kısmen fiyatı cazip olan bir psa.. Ben 15 bin km'dir kullanıyorum. Memnunum. 

C5 gerçekten aralarında en beğendiğim araç diyebilirim. Ancak 6 litre yakması günlük 57 liraya maloluyor. LPG tercih etmemin sebebi 8-9 litre dahi yaksa evimin karşısındaki veriminden gayet memnun olduğum lukoilde 3-3.20 arası lpg fiyatıyla 24-28 kuruşa maksimum da 44 liraya git gel yapacağım anlamına geliyor. günde 13 lira ciddi bir fark aslında. O yüzden LPG ye yönelimim daha fazla. 

Erhan Doruk yazdı:

Harika arabalar ama ocağıma incir ağacı diker 😃

Tahir Ak yazdı:

valla t25 in pazarı yok demişsiniz. neye göre dediniz bilemiyorum ama temizi olduktan sonra alıcı hiç o kadar da yavaş değil

İlan sayısına göre Passatı hiç saymıyorum C5 Mondeo 508 Superb gibi segmenttaşlarının gerisinde olduğunu söylemek istemiştim.

Selçuk Keleş yazdı:

C4'ün 1.6 HDI modeli olabilir, lpg ile uğraşmazsınız.

Yakıtı ekonomik evet. Daha detaylı araştırayım bi. LPG ile uğraşmak nedir peki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren SAYGILI
Ali Uymaz yazdı:

C elysee yürütme maaliyeti yakıtı gayet iyi arkadas dediginiz km leri yaptı gayet memnundu hala da kullaniyor

Birkaç defa kiralık binmiştim. Aynı yolda kullandım ve hiç güven vermedi. 301 ve C elysee sanki şehir içi şirket aracı kıvamında. 

Efe Özer yazdı:

C5 ve mondeonun 1.6 dizellerini uzun sure kullandim.Ucan hali istiyorsaniz c5,frene basmadan viraj alacam diyorsaniz mondeo.Tek bir sart var iki aracinda kurcalanmamis dusuk km olmasi lazim yoksa cok uzer.Iki aracida bilen alir satisa cikardiginizda oluculer yanasmaz belki ayda sadece 2 kisi sizi rahatsiz eder ama biri alip gider.Iki aracta elektronigi fazla olan araclar anahtar kelime kurcalanmamis.Eklenmem gereken bsy daha var.Temiz mondeo c5 100 e zor.

kesinlikle çok haklısınız. kurcalanıp kurcalanmadığını anlamak da zor. Ekspertizde de çok bakılmıyor açıkcası. Bugün Tucson eliteplus sattım. benim bildiğim ve alıcıya bildirdiğim sorunları farketmediler. Üstelik güya kurumsal firma. Bahsettiğim hata da aks körüğü yırtığı. Aracı kaldırır kaldırmaz görülebilecek birşey. Sizin bir öneriniz var mı bu araçları görmeye gittiğimde ilk kontrolde yapılması gerekenler ile ilgili.

Yorum bağlantısı
Eren SAYGILI
Ahmet Türedi yazdı:

160 km uzun yol değil bana göre :)  günlük gidiş geliş için uzun ama seyehat için uzun sayılmaz.

Günlük masraflarda düşünüldüğünde clio en az maliyetli araçlardan biri. BEn seydişehirden Antalyaya gitgel Talisman ile 6.7 yakarken eşimin clio aracı 4.7 yakıyor hesap edin :) 

Bence fazla yakıt yakmaya değmez.

ocak ayına kadar Polo 2012 1.4 lpgli ile gidiyordum aynı yolu. Hem konforsuz hem güvensizdim. İşe ve eve vardığımda ciddi bir yorgunluk hissediyordum. O yüzden de en azından C segmentine bakmak istiyorum.

Ali Darbaz yazdı:

Tam elektrikli araba rotası. İ3 biçilmiş kaptan. 

fiyatı da bahsettiğim arabalardan 2 3 tane alabilecek kadar :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Eren SAYGILI yazdı:

ocak ayına kadar Polo 2012 1.4 lpgli ile gidiyordum aynı yolu. Hem konforsuz hem güvensizdim. İşe ve eve vardığımda ciddi bir yorgunluk hissediyordum. O yüzden de en azından C segmentine bakmak istiyorum.

fiyatı da bahsettiğim arabalardan 2 3 tane alabilecek kadar :)

50000 km fena. 10/1 fiyata gider gelirsin. İkinci el 180 km menzilli alınabilir. 

Hybrid baktım en ucuzu bile 150 bin tl. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-turkiyede-tek-2012-toyota-prius-plus-1.8-hybrid-7-kisilik-798377032/detay

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)
Eren SAYGILI yazdı:

Birkaç defa kiralık binmiştim. Aynı yolda kullandım ve hiç güven vermedi. 301 ve C elysee sanki şehir içi şirket aracı kıvamında. 

kesinlikle çok haklısınız. kurcalanıp kurcalanmadığını anlamak da zor. Ekspertizde de çok bakılmıyor açıkcası. Bugün Tucson eliteplus sattım. benim bildiğim ve alıcıya bildirdiğim sorunları farketmediler. Üstelik güya kurumsal firma. Bahsettiğim hata da aks körüğü yırtığı. Aracı kaldırır kaldırmaz görülebilecek birşey. Sizin bir öneriniz var mı bu araçları görmeye gittiğimde ilk kontrolde yapılması gerekenler ile ilgili.

Araçla ilgili söyleyebileceğim ekspertiz kaporta kontrolü yaptırın sonra bildik aracı tanıyan ustanıza sürdürün kaldırıp kontrol ettirin bilgisayara baglatın.Bunlardanda önce aracı otoban çevre yolu gibi bir yerde en az 15 dk kullanın.Bütün donanımları tek tek kontrol edin.Gerisi genel tavsiyeler eli yüzü düzgün meslek sahibi birinden tercih etmeye çalışın.Al satcıdan ,galeriden 3 ay 6 ay önce satın almış birinden araç almayın.Benim aracı aldığım kişi 4 yıldır araç sahibiydi.Birde çok el değiştirmiş araçları almayın sigortadan sorgulayabilirsiniz.2-3 olur ama 5,6 olmasın.Geçmişinde şirket kaydıda olmasın.Mümkünse kaskolu binilmiş bir araç olsun servisde bakımı yapılmış olsun.Gerisi birazda şans işi.Benim dediğim kiriterlere uyan bir araç bulmam 7 ayımı aldı.2 yıl bindim hiç bir sorun yaşamadım.D segmenti araç almak biraz sabır işi.Son olarak 1.6 lpg li d segmenti yürümez.Dizel tercih edin.Uzun yolda geneli 160-170 giderek bol bol uzun yol yaptım yakıt 6 litre.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Eren SAYGILI yazdı:

C5 gerçekten aralarında en beğendiğim araç diyebilirim. Ancak 6 litre yakması günlük 57 liraya maloluyor. LPG tercih etmemin sebebi 8-9 litre dahi yaksa evimin karşısındaki veriminden gayet memnun olduğum lukoilde 3-3.20 arası lpg fiyatıyla 24-28 kuruşa maksimum da 44 liraya git gel yapacağım anlamına geliyor. günde 13 lira ciddi bir fark aslında. O yüzden LPG ye yönelimim daha fazla. 

Harika arabalar ama ocağıma incir ağacı diker 😃

İlan sayısına göre Passatı hiç saymıyorum C5 Mondeo 508 Superb gibi segmenttaşlarının gerisinde olduğunu söylemek istemiştim.

Yakıtı ekonomik evet. Daha detaylı araştırayım bi. LPG ile uğraşmak nedir peki. 

Ekonomik çünkü, lpg'ye gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...