İçeriğe Yönlendir

Araçlarımızda Dezenfeksiyon

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

İstanbul'da yaşamanın getirdiklerinden biri de, maalesef ki otoparklarda aracımızı anahtarı ile birlikte teslim edip (vale hizmeti) sonra da geri almak. Ancak bu sürede aracıma biri oturuyor ve otomatik olarak direksiyon, vites, el freni, kontak düğmesi / anahtarı ve kapı açma kolu ile kapı tutma yerini elliyor. Pandemi günlerinde her ne kadar tanımadığım kimseye aracımı teslim etmek istemesem de, şartlar buna zorluyor. Aracımı geri alır almaz ben alkol bazlı dezenfektanımla bu bölgeleri siliyorum ama, şimdi okuduğum haberde bu bölgelere zarar veriyor olabilirmişim. Bunun önüne geçebilmek için, ayrıca aramızda da biraz daha bilgilenelim diye konu açmak istedim. Tüm fikirlere açığım :)

https://www.sozcu.com.tr/2020/otomotiv/el-dezenfektani-araclara-zarar-veriyor-5956372/

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Bu dezenfektanlar elimize de uzun vade de zarar verebiliyormuş. 😊

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Sani abi, ben aracı dışarda bir yerde oturmuşsam  muhakkak bir daha ki kullanım için n11 üzerinden almış olduğum genel temizleyici ile temizliyorum. Senin de söylediğin gibi alkol oranu yüksek ıslak mendiller var araçta ama onu çok zorda kalırsam kullanıyorum. Covid virüsü 10/1 oranla çamaşır suyuna marux kalırsa da anında ölüyormuş. Bu şekilde yaptığım karışımı araç döşemesinde denemedim ama bazen plastik paspasları bununla temizliyorum. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Osman Ünal2 yazdı:

Sani abi, ben aracı dışarda bir yerde oturmuşsam  muhakkak bir daha ki kullanım için n11 üzerinden almış olduğum genel temizleyici ile temizliyorum. Senin de söylediğin gibi alkol oranu yüksek ıslak mendiller var araçta ama onu çok zorda kalırsam kullanıyorum. Covid virüsü 10/1 oranla çamaşır suyuna marux kalırsa da anında ölüyormuş. Bu şekilde yaptığım karışımı araç döşemesinde denemedim ama bazen plastik paspasları bununla temizliyorum. 

Çamaşır suyu çok riskli. Aracın içine sokmamayı tercih ederim.

Ersen Tapan yazdı:

Alkol içermeyen dezenfektan kullanın. d8665b1ff8730697ced7b88f0b59f7e2.jpg

Nedir bu? Biraz açabilir misin? Hipokloröz de sanırım çamaşır suyu (klor)?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sani Gerşon yazdı:

Bir deneyeyim bakalım vites kolunda. Sıkıntı çıkarmazsa devam ederim.

:good1:

Evdeki herhangi kullanılmayan deri parçasında yada cüzdanda  deneyebilirsin. 

Sani Gerşon yazdı:

Bir deneyeyim bakalım vites kolunda

Vites kolu tuzlu olur şimdi :sunny:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Güzen

Bende marketten v.b yerlerden alışveriş yaptıktan sonra arabaya her binişimde elimi dezenfektan ile temizliyordum, şu anda aracımın direksiyonunun bazı yerlerindeki boyalar kavladı. Dezenfektanı ne kadar elimle iyice kurulasam da yine de boyayı söktü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Valla ben ilk başlarda aracıma her bindiğimde özellikle market sonrası komple dokunduğum yerlere sıkıp hatta silmiyordum. Şimdilerde ise aracımı kimseye vermiyorum yıkama bile öncede 10-15 günde bir yapılırken 2-2.5 ayda bir yaptırıyorum. Binen kişi olacaksa kapısını açmadan ellerine dezenfektan sıkıyorum maskesini taktırıyorum o şekilde arabaya alıyorum. Şu anda sıkmam gerekiyorsa hemen siliyorum. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Sen... valeye araç mı veriyorsun....

Geçen servise gittim, adam bindi doğal olarak. Sonra otoparka bırakmam gerekti, başka da otopark yok orada, adam kapıda aldı mecburen. Ne yapacağımı şaşırdım valla.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Güneşe bırak bitti.

Sen... valeye araç mı veriyorsun....

zengin adamın hali başka 😉, şaka bir yana servise gittiğimde aracı benden alırken ve teslim ederken koltuklara dezenfektan sıktılar, koltuğa poşet taktılar. 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

El ve yüzey antiseptikllerinin çoğu hatta tamamına yakını alkol bazlı. Bu uzun süreli kullanımda ellere ve cilde de zarar verebilmektedir. Özellikle pandemi döneminde sağlık personelinin en büyük sorunu olmuştu. Biraz pahalı olsa da nemlendiricili el dezenfektanları mevcut onların kullanımında daha az sıkıntı olmaktaydı. 

Ben de aracı yıkamaya verince alkol bazlı dezenfektanla en azından kapı iç kolu, vites topuzu ve direksiyonu temizliyorum ama bu uygulama çok yapılırsa illaki zarar verecektir. Genellikle dokunsam bile elimi yüzüme ağzıma götürmeden aracı güneş bir yere çekip ellerimi de yıkıyorum. Direk güneşte zaten 3 saat genellikle yeterli oluyor. Şunu unutmamak lazım önemli olan dokunmak değil dokunma sonrası yüz ağız burun teması. Maskenizi çıkarmayın zaten dokunmazsınız. Ellerinizi de araçtan inince 20 sn sabunlayın Allah'ın izniyle bir sıkıntı olmayacaktır. 

Sağlıklı günler...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...