İçeriğe Yönlendir

Otomobil Motor Ömrü

Gökhan DOĞAN

Recommended Posts

Gökhan DOĞAN

merhabalar abilerim kardeşlerim,

tecrübelerinize dayanarak bir sorum olacaktı. 2003 fiesta 1.4 benzinli araç sahibiyim ikinci sahibi olarak. ilk sahibinden 178 binde alıp 175 binde ilk lpg takılmıştı ve su an aracim 5 yıllık kullanımla 265 binde. sürekli 5.30 castrol yağ ile bakımları 8 bin civarı yapıyorum. aracımda çok ufak şekilde yağ eksiltme başladı 6 binde 1 litre kadar. aracimin motor durumu ile alakalı bir sıkıntı var mi acaba veya yağ tercihimi değişmem gerekir mi ve bu araçların motor ömrü nedir  bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Merhabalar hoşgeldiniz

Ben de büyüklerimden öğrendiğim üzere cevaplıyayım: "her araba yakar"

6 binde 1 litre gayet normal görünüyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eskiden 10bin'de 1 litre normal karşılanırdı. 6bin için mevcut km'ye göre normal sayılabilir. Yine de bir kaçak olmadığından emin olun derim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Benim Fiesta 127 bin km oldu, benim yağ tüketimi yaklaşık 15bin kmde 0.7 litre. LPG yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

120 bin km de cruze . 17 bin km de yağı değişti. yağ yakma ölçülemeyecek kadar azdı.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Kullanılmakta olan yağ ince doğal olarak km bazlı olarak azalma normal ama yine de lift ile kaldırıp kaçak olup olmadığına bakılırsa iyi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yağ yakma ile motor ömrü birebir ilişkili değildir.

çoğunlukla  motor ömrü aracın şasi ömrünü geçer. Bakımlar yapıldığı ve gereken parçalar değiştiği sürece motor çalışır. kabaca 500 binde motor yapılır bir 300 daha gider sonra bir 300 daha. Ve fakat araç eskidikçe bakımı yapılmadığı ve ucuz ustalar bakmaya başladığı için problemler artar.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
merhabalar abilerim kardeşlerim,
tecrübelerinize dayanarak bir sorum olacaktı. 2003 fiesta 1.4 benzinli araç sahibiyim ikinci sahibi olarak. ilk sahibinden 178 binde alıp 175 binde ilk lpg takılmıştı ve su an aracim 5 yıllık kullanımla 265 binde. sürekli 5.30 castrol yağ ile bakımları 8 bin civarı yapıyorum. aracımda çok ufak şekilde yağ eksiltme başladı 6 binde 1 litre kadar. aracimin motor durumu ile alakalı bir sıkıntı var mi acaba veya yağ tercihimi değişmem gerekir mi ve bu araçların motor ömrü nedir  bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.
Yağı 10 40 yaparsanız yakma azalır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yağ sadece yanmaz. Buharlaşır da. Aracı devirli kullanıyorsanız yağ azalması biraz daha fazla olabilir. Kullandığınız yağ bence piyasadaki en kötü yağ. Castrol’ün ne zaman yağını kullansam motorun sesi arttı, titreşimi arttı, akıcılığı kayboldu. Motor ömrü de bakımla ve sürüş tarzıyla alakalıdır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yağ sadece yanmaz. Buharlaşır da. Aracı devirli kullanıyorsanız yağ azalması biraz daha fazla olabilir. Kullandığınız yağ bence piyasadaki en kötü yağ. Castrol’ün ne zaman yağını kullansam motorun sesi arttı, titreşimi arttı, akıcılığı kayboldu. Motor ömrü de bakımla ve sürüş tarzıyla alakalıdır. 

Şuan hangi yağı tavsiye edersiniz peki? 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kullandığınız yağ bence piyasadaki en kötü yağ. Castrol’ün ne zaman yağını kullansam motorun sesi arttı, titreşimi arttı, akıcılığı kayboldu. 

Teknik yönden gerekçesi var mı? Ben standart kullanım açısından aynı kategorideki Castrol, Mobil ve Motul arasında hiçbir fark sezinleyemedim belki mikronluk mukayese açısından motoru dağıtıp parçalara bakmak lazım benim kulaklar aşırı hassas bu arada. Bi de Castrole alternatif hangi yağı önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Mobil, castrol, eneos, total, motul, shell, valvoline, kullandığım yağlar. Motul total ve shell daha sessiz daha akıcı motor çalışması sunuyor. Liqui moly denemedim. 

Koray Demir yazdı:

Teknik yönden gerekçesi var mı? Ben standart kullanım açısından aynı kategorideki Castrol, Mobil ve Motul arasında hiçbir fark sezinleyemedim belki mikronluk mukayese açısından motoru dağıtıp parçalara bakmak lazım benim kulaklar aşırı hassas bu arada. Bi de Castrole alternatif hangi yağı önerirsiniz?

Ne zaman castrol kullansam motorum hep sesli çalıştı. Belli bir hızdan sonra isteksiz davrandı. Ne zaman castrolü değiştirsem aracımın daha rahat gittiğini hissettim. Eskiden ben de castrol kullanıyordum. Daha dün arkadaş yağ değişti. Castrol ilk koyduğunda motor sesini kaydetmiş. Şimdi de motul clean efe mi ne koymuş. Onun da motor sesini kaydetti. Aradaki çalışma ses farkı telefondan kaydetmesine rağmen çok belli oluyor. Teknik olarak motor yağlarını incelemek çok zor. Çalışma sıcaklığı saps değeri, viskosite, buharlaşma aşındırma derken onlarca kriter var. Benimki aynı araçlarda deneme ve hissetme üzerine

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Yağ tavsiye edilmiyor.
Ustalar tavsiye kabul etmez [emoji3] Sanayi efsanesi dur 10 40
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ustalar tavsiye kabul etmez [emoji3] Sanayi efsanesi dur 10 40
Lastikçiler de her gelene 32 hava basar.
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Castrol magnatec tam sentetik. 25.k periyot ile 400.k gidiyor araç. Varsın ses yapsın

🧿Kötü yağ yok. 2020’deyiz :) 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aynı hissi ben de yaşamıştım Castrolden sonra Mobil kullanınca. Bir daha Castrole dönmedim. Mobil hep daha sessiz çalışma ve yumuşak kullanım hissi verdi bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
M. Asım Kahraman yazdı:

Aynı hissi ben de yaşamıştım Castrolden sonra Mobil kullanınca. Bir daha Castrole dönmedim. Mobil hep daha sessiz çalışma ve yumuşak kullanım hissi verdi bana.

Çok ilginç. Bir markayı savunmuyorum lakin;

Amerikan Petrol Enstitüsüne göre,
- Mobil Super 3000 Fe 5w30 Tam sentetik motor yapı API-SL

- Castrol Magnatec Start Stop 5w30 ise API-SN servis standartlarını karşılıyor.

Yani Castrol Mobile göre daha üst kalite sınıflandırma onayına sahip diğer bir deyişle yağın performansını belirleyen kalite değeri daha yüksek. İkisi de British Petroleum yani BP distribütör çatısı altında olup Castrol Bursa Gemlik’te, Mobil ise İzmir Aliağa’da üretiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Servet Aydın yazdı:

Castrol magnatec tam sentetik. 25.k periyot ile 400.k gidiyor araç. Varsın ses yapsın

Magnatec’in yurt dışı değişim periyodu 30 bin km/2yıl.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Koray Demir yazdı:

Çok ilginç. Bir markayı savunmuyorum lakin;

Amerikan Petrol Enstitüsüne göre,
- Mobil Super 3000 Fe 5w30 Tam sentetik motor yapı API-SL

- Castrol Magnatec Start Stop 5w30 ise API-SN servis standartlarını karşılıyor.

Yani Castrol Mobile göre daha üst kalite sınıflandırma onayına sahip diğer bir deyişle yağın performansını belirleyen kalite değeri daha yüksek. İkisi de British Petroleum yani BP distribütör çatısı altında olup Castrol Bursa Gemlik’te, Mobil ise İzmir Aliağa’da üretiliyor.

Doğrudur, benim de marka takıntım yok o yüzden markaları yarıştırmak niyetiyle söylemedim. Bahsettiğim durum bende oluşturduğu his. Tabi yağların kimyasal muhtevasını irdeleyecek kadar bilgim yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Son zamanlarda doğru, fazlasıyla devirli kullanmaya başladım 5 bin devir çevirdim muhtemelen yağ kaybı bu durumdan ötürü olabilir. Castrol konusunda da bu bakımda castrol kullanmayıp deneyeceğim yıllardır castrol 5.30 kullanıyordum bakalım sonuç ne olur

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...