İçeriğe Yönlendir

200.000 km Dizel Arac Alirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tulak Akan

Recommended Posts

Tulak Akan

Herkese hayirli gunler diliyorum.

Sormak istedigim ve ilgimi ceken bir konu oldu sizinle paylasmak istedim.

Uzun yolda giderken bir araca binmistim arac 1.9 tdi motora sahip audi a4 konforu yol tutusu motorun sessiz olusu vs beni cok etkiledi gayet basariliydi sonra km bakinca 324 binde oldugunu gordum adama sordugumda hic bir sekilde rektifiye veya amortisorde degisme olmadigini soyledi araba 2003 modeldi  ve adam hic motoru bagirtmiyordu 2500 devir olmadan degisitiriyodu ki bence yanlis olmasi lazim dizel oldugu icin 6. viteste 60 ile falan hizlandigimiz oluyordu. Ve bu benim dizele olan korkumu tamamen bi

Sormak istedigim konu buyuk kilometreli bir araba almak istesem bu dizel mi yoksa benzinli mi olmali (lpg icin benzinli) eger dizel ise sizce hangi araclar daha az yakar ve konforludur km buyuk oldugundan laguna fluance c5 super b yada octavia gibi seceneklerede bakabiliriz sanirim uygun olacagindan. Benim ihtiyacim olan sey aracin az yakmasi uzun yolda konforu ve uzun kilometre gidebilicek bir dizel motoru olmasi yani suprizi az olan kronigi az olan bir arac. Taksicileri ornek almak isterim ama araclari pek konforlu degil sanirim. hatta fiyat duseceginden bmw audi bile olabilir buyuk km icin ama onunda az yakmasi nasil olur bilmiyorum  bir depo ile 1000 km ve biraz uzeri gitse sanirim benim icin tamamdir.

Bilgisi olan butun uyelerden yardim bekliyorum saygilar sunuyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kafa karışık görünüyor. Benzinli daha risksiz gibidir ama bu tür araçlarda farklı riskler var. 

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Mehmet Göktürk yazdı:

kafa karışık görünüyor. Benzinli daha risksiz gibidir ama bu tür araçlarda farklı riskler var. 

benzinlide ne onerirsiniz lpg montaji henuz yapilmamis d segmenti ayarindaf

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

LPG li araç önermem. hele d segmenti lpg li hiç önermem.

atmosferik bir avensis 2.0 alın benzinde binin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Mehmet Göktürk yazdı:

LPG li araç önermem. hele d segmenti lpg li hiç önermem.

atmosferik bir avensis 2.0 alın benzinde binin

ben biraz dizel baktim abi her bagajda yag kutusu var belliki eksiliyo surekli onunda rektifiyesi problemli. Ben ogrenciyim yuksek km li bi benzinli alip lpg taktiriyim diyorum sizce hangi arac benzinli motor bakimindan guclu ve iyi bi nam salmistir ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Öğrencinin niye arabası var?

Tulak Akan yazdı:

..benzinli motor bakimindan guclu ve iyi bi nam salmistir ? 

Mustang

size clio-palio-polo-fabia türünde bir araç lazım. eski de olabilir. bakımlı olsun yeterli.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tulak Akan yazdı:

Herkese hayirli gunler diliyorum.

Sormak istedigim ve ilgimi ceken bir konu oldu sizinle paylasmak istedim.

Uzun yolda giderken bir araca binmistim arac 1.9 tdi motora sahip audi a4 konforu yol tutusu motorun sessiz olusu vs beni cok etkiledi gayet basariliydi sonra km bakinca 324 binde oldugunu gordum adama sordugumda hic bir sekilde rektifiye veya amortisorde degisme olmadigini soyledi araba 2003 modeldi  ve adam hic motoru bagirtmiyordu 2500 devir olmadan degisitiriyodu ki bence yanlis olmasi lazim dizel oldugu icin 6. viteste 60 ile falan hizlandigimiz oluyordu. Ve bu benim dizele olan korkumu tamamen bi

Sormak istedigim konu buyuk kilometreli bir araba almak istesem bu dizel mi yoksa benzinli mi olmali (lpg icin benzinli) eger dizel ise sizce hangi araclar daha az yakar ve konforludur km buyuk oldugundan laguna fluance c5 super b yada octavia gibi seceneklerede bakabiliriz sanirim uygun olacagindan. Benim ihtiyacim olan sey aracin az yakmasi uzun yolda konforu ve uzun kilometre gidebilicek bir dizel motoru olmasi yani suprizi az olan kronigi az olan bir arac. Taksicileri ornek almak isterim ama araclari pek konforlu degil sanirim. hatta fiyat duseceginden bmw audi bile olabilir buyuk km icin ama onunda az yakmasi nasil olur bilmiyorum  bir depo ile 1000 km ve biraz uzeri gitse sanirim benim icin tamamdir.

Bilgisi olan butun uyelerden yardim bekliyorum saygilar sunuyorum.

Doğum tarihine bakarak, tek kendin için alıyorsan B sınıfı benzinli bir otomobil almanı öneririm.

Aile için ise km. orijinalse bakımları düzgünse 300 bin uçuk bir km değil, ama üst sınıf, yaşlı ve yüksek km'li bir otomobil alacaksan 25-30 bin masraf açma ihtimalini her şekilde göze almalısın. Gerektiğinde enjektör, turbo, zincir vs. kapsamlı bir bakım yapılabilir.

Hatalı kullanım ya da bakımsızlık yoksa internallere (piston, sekman vs.) girmeye gerek olmaz kolay kolay.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Çok el değiştirmemiş, araç sahibininde profiline bakarak alacağınız yüksek kilometreli araçlar sizi üzmez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tulak Akan

Abi yasim orda gozuktugu gibi degil , d segmenti ismemin sebebi uzun yolda konforu olsun diye ic sesi cok olmasin diye, zaten 200 bin ustu km bakiyorum o yuzden ucuzda olmus olucak 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tulak Akan yazdı:

Abi yasim orda gozuktugu gibi degil , d segmenti ismemin sebebi uzun yolda konforu olsun diye ic sesi cok olmasin diye, zaten 200 bin ustu km bakiyorum o yuzden ucuzda olmus olucak 

Tavsiye istedin verdik. Alma diyoruz. Tavsiyeye ihtiyacım yok diyorsan al. Sonra başkasına tavsiye verirsin.

not: avatarınıza resminizi koymanız ve yaşınızı da doğru kaydetmeniz doğru olur. iyi sohbetler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

1.9 TDI Passat’a biniyorum. Bahsettiğin A4’teki motor ile aynı motor.

Beni üzen hiç bir şeyi olmadı. Hep de söylerim taş gibi motordur. 
Aracımın konusu var forumda. Bakımından yakıt tüketimine kadar herşey var konu içerisinde. İncelemeni tavsiye ederim. Kararsızlığını azaltır :) 

Şöyle de iddialı bir laf edeyim; lpg’li bir çok araçtan daha sorunsuz. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

km her ne olursa olsun

1. gerçek olsun

2. satan ruhsat sahibinde uzun süredir duruyor olsun

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Mustafa Arıkan yazdı:

1.9 TDI Passat’a biniyorum. Bahsettiğin A4’teki motor ile aynı motor.

Beni üzen hiç bir şeyi olmadı. Hep de söylerim taş gibi motordur. 
Aracımın konusu var forumda. Bakımından yakıt tüketimine kadar herşey var konu içerisinde. İncelemeni tavsiye ederim. Kararsızlığını azaltır :) 

Şöyle de iddialı bir laf edeyim; lpg’li bir çok araçtan daha sorunsuz. 

bir depo ile ne kadar gidiyor abi ve kac litre bir depo full 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Tulak Akan yazdı:

bir depo ile ne kadar gidiyor abi ve kac litre bir depo full 

Şehir içi 700-850km arası trafik durumuna göre değişir. Uzun yol 1000km garanti. Üzeri senin performansına kalmış. Ben 1100 gittim ama daha mazot vardı. 1200km görmek zor değil. Depo 62lt.

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Bakıyorumda 2000 li yılların başında üretilmiş araçların çoğu hala 180-200.000 km.lerde bana inandırıcı gelmiyor. Km orjinal olsun sahibinden olsun ve en az 1 yıl kullanmış olsun işte o zaman km den korkulmaz diye düşünüyorum. Km.si yüksek araçlar çok daha dürüst davranır diye düşünüyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Merak ettiğim bundan 5 yıl sonra da 20 yaşındaki arabaların kilometrelerin hala 200-250 bin bandinda olup olmayacağı [emoji4]

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Benim arabam 300.000 oldu. Dizel ve 2.0 motor, 140.000 de aldığım aynı motorlu arabadan her yönden daha iyi durumda, 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Onur Doğan yazdı:

Merak ettiğim bundan 5 yıl sonra da 20 yaşındaki arabaların kilometrelerin hala 200-250 bin bandinda olup olmayacağı emoji4.png

piayasaya bakınca hala 250 yi aşamayacaklar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
piayasaya bakınca hala 250 yi aşamayacaklar
Abi 315 binde megane coupeyi sattım ilandan arayanlarin hepsi km yüksek diyordu. Araba 20 yaşında diğer emsalleri 180-240 bin km bandında. 20 yaşındaki arabanin 200 bin orjinal km de kalma ihtimali anca ilk sahibinden olursa diye düşünüyorum. Eskiden 200 bin bandı vardı insanlarin kafasında o km yi geçince çöp diye bakabiliyordu simdide 250 bin. Kimse bakımının ne zaman ne sekilde yapıldığına bakmaz ama km ye bakar. E vatandas boyle olunca da alan yağ değiştirmeden araba satıyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Merak ettiğim [emoji4]

Bu ticaret ahlakıyla emin ol en fazla 50k oynayacak. Alırken km yüksek deyip fiyat kıracaklar. Kanmamak lazım temiz bakımlı araç her zaman kıymetli olmalı yemişim km.yi boyayı v.s.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Aldığımız, bindiğimiz her arabaya emanet gözüyle bakarsak ve onda daha sonradan kullanacakların da hakkı olduğunu düşünürsek bu araçlara uzun km ler binilir, ama bir yıl binip 5 litre yağ değiştirmeden kaçar, arıza yapınca derme çatma tamir ettirirsek, bizden sonra alan ne yaparsa yapsın banane dersek, birgün 100 binde dökük bir araba bizim de kapımızı çalabilir. Benim sattığım arabadaki bakımsızlıktan ve ilgisizlikten dolayı kimsenin kaza yapmasını istemem, motor yemesini, çok yüksek masraflar ödemesini istemem o nedenle satarken kullanacağı yağın özellikleri de dahil hepsini söylerim. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

kardeşim madem begendin al ,baktın sıkıntı yaşıyosun o da sana tecrübe olur:) en azından içinde kalmaz ben mesela zamanında 17 bin tl param varken gidip europa 19 alacağıma 97 model 2.0 benzinli bi mondeo aldım...Çok da iyi etmişim.Sadece satarken biraz nazlı gitti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Bu soru türkiye içinse, o markanın bilindik tanıdık bilgili cep dostu bir usta. Böyle bir ustanız varsa alınır. Ya da gözünüzün önünde tanıdık tarafından kullanılmış aracı almak mantıklı olur. Bu pahalılıkta ve kur fiyatlarında 200 bin km’de bilmediğim dizel aracı hayatta almam. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...