İçeriğe Yönlendir

Fiesta Motor Arızalı Servise Götürün Uyarısı

Alpaslan Kılıç

Recommended Posts

Alpaslan Kılıç

selamün aleykum arkadaşlar . 2011 fiesta euro5 aracım uzun yoldayken motor arızalı servise götürün uyarısı geliyor . uyarı gelince farkettim ki turbo devre dışı kalıyor 2 bin devirden sonra turbo devreye girmiyor. hızlanma çok yavaş oluyor .aracı stop edip 5-10 dakika bekleyip çalıştırınca uyarı gidiyor. herşey normale dönüyor.sorun ne olabilir ??

LxziF7.jpg

1XJ1g7.jpg

evXsJR.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Herse obd alması tavsiye edilmeli. Şimdi obd olsaydı bu arabadaki arıza ney olduğu bakılır öğrenilirdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Geçen aynı şey 1.5 motorda başıma geldi. Sol arka köşe tarafında hortumun biri sensörden çıkmış. İyice bakın bi çıkmış yırtılmış hortum var mı? Bir de motoru kapatınca tıssss diye birkaç saniye süren ses geliyor mu ?

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Motor kendini korumaya alıyor arızadan dolayı normaldir. Obd ile bağlanıp arıza kodu alınırsa çözüme daha kolay ulaşılacaktır. Turbo ile ilgili bir arıza olabilir selenoid olabilir, yağlama hortumu olabilir, turbonun revizyon ihtiyacı olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpaslan Kılıç
Çağatay Kılınç yazdı:

Geçen aynı şey 1.5 motorda başıma geldi. Sol arka köşe tarafında hortumun biri sensörden çıkmış. İyice bakın bi çıkmış yırtılmış hortum var mı? Bir de motoru kapatınca tıssss diye birkaç saniye süren ses geliyor mu ?

motoru açıp baktım anormal bi durum göremedim. gözümden kaçmışta olabilir ilk fırsatta bakacam .

Ali Darbaz yazdı:

Herse obd alması tavsiye edilmeli. Şimdi obd olsaydı bu arabadaki arıza ney olduğu bakılır öğrenilirdi. 

obd ile bakıldı arıza kodu yoktu

Cem Işık yazdı:

Motor kendini korumaya alıyor arızadan dolayı normaldir. Obd ile bağlanıp arıza kodu alınırsa çözüme daha kolay ulaşılacaktır. Turbo ile ilgili bir arıza olabilir selenoid olabilir, yağlama hortumu olabilir, turbonun revizyon ihtiyacı olabilir..

ankarada ikamet ediyorum ivedikte ustaya gösterdim cihaz bağladı ama arıza kodu yoktu. arıza uyarısı verince gelmemi söyledi ama motoru durdurmadan gitmem lazım oda denk gelmiyor. usta bakıyor ama bi sıkıntı yok diyor. ama uzun yolda hata veriyor .ankara-antalya arası 3 kere yaptı .

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Benim eski aracımda (1.2 tsı) benzer durum oldu. Yuksek hızda giderken Erzurum girişinde  turbo devreden çıktı. Aracı stop edip tekrar çalıştırdım epc ışığı söndü turbo tekrar devreye girdi. Servise gittim hava sensörü ile ilgili geçici bir durum yaşanmış  yüksek rakımdan olabileceği söylendi. Birdaha tekrarlanmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpaslan Kılıç
Necip Harmanci yazdı:

würth enjektör temizleyici kullandınız mı bu arıza yaşanmadan önce?

evet kullandım neden ?

Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile turbo mekanik bir parçadır devreden çıkmaz devreye girmez de

anladım ama normalde 2000 devirden sonra koltuğa yapıştırıyor arıza verice öyle olmuyor o yüzden öyle düşündüm

Yorum bağlantısı
Necip Harmanci
anladım ama normalde 2000 devirden sonra koltuğa yapıştırıyor arıza verice öyle olmuyor o yüzden öyle düşündüm

bende kullandıktan sonra aynı arızayı verdi ama çekişte falan bir sıkıntı yok. bilgisayara bağlattım orada da bir problem görülmedi. büyük ihtimalle o yüzden. intetnetten würth ile alakalı şikayetleri okursanız ne demek istediğimi anlarsınız
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpaslan Kılıç

peki sorun düzeldimi ?

Necip Harmanci yazdı:

bende kullandıktan sonra aynı arızayı verdi ama çekişte falan bir sıkıntı yok. bilgisayara bağlattım orada da bir problem görülmedi. büyük ihtimalle o yüzden. intetnetten würth ile alakalı şikayetleri okursanız ne demek istediğimi anlarsınız

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Necip Harmanci

düzeldi. kaç usta gezdim halledemedi. elm327 ile fabrika ayarlarına döndürdüm düzeldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Necip Harmanci yazdı:

düzeldi. kaç usta gezdim halledemedi. elm327 ile fabrika ayarlarına döndürdüm düzeldi

Yani arızayı bertaraf ettiniz. Yakında tekrarlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necip Harmanci

sanmıyorum, birkaç ayar değiştirmiştim, muhtemelen yanlış ayar yapmışım. onları doğru ayara çevirdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...