İçeriğe Yönlendir

Astra J 1,4t Servise Götürün Uyarısı

Mustafa Ceviz

Recommended Posts

Mustafa Ceviz

2013 Astra 1.4t igimatii aracımla yolda giderken bir anda aracı en kısa sürede servise götürün uyarısı aldım. Uzun yokdaydim yol üzerinde bı özel Opel servisine girdim arkadaş PC yi bağladı ama PC otomatik hata silme modunda olduğu için silinen hatayı göremedik. Sorun ne olabilir. Tabi araç bu sırada performansı düştü. Sonra uyarı kayboldu 

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Yokuş çıkarken mi oldu veya iniş yaparken mi ? Yada dip gaz yaparken mi detay verebilir misiniz ?

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Emme manifoldu degistimi aracta ? 1.4 T lerin kronik sorunudur... Hava ile yakit duzgun karismadigi icin cekis duser sonra duzelir... Motor ariza isiginida yakmasi gerekir... Biraz maliyetlidir... Motor ariza uyarisi verdiginde servise gidin derim...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Az önce face de ki Astra J sayfasında aynı arızayı gördüm. Turbo manifold çatlaması.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Az önce face de ki Astra J sayfasında aynı arızayı gördüm. Turbo manifold çatlaması.

Meşhur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Belirtisi ne peki bu durumun?
Araba isteksiz tatsız tuzsuz ufaktan tekleme olabilir falan eski performansını arayabilir anlık yüklemelerde sanki boşa gaz veriyormuşsun gibi olabilir vs vs.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Masrafı nedir peki bu arızanın?
Valla onu bilemem. Manifold onarımı mi yapılır turbo revizyona mi girer yoksa değişir mi fikrim yok.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Ceviz
(düzenlendi)
Mustafa Şahin2 yazdı:

Yokuş çıkarken mi oldu veya iniş yaparken mi ? Yada dip gaz yaparken mi detay verebilir misiniz ?

iki defa oldu birinde düz yolda klima açık uzun yolda. anlık hızlanmk istediğimde verdi. ikincisinde ise yine uzun yolda araç tam yüklü klima acık yokuş çıkarken verdi.

Erkut Uysal yazdı:

Emme manifoldu degistimi aracta ? 1.4 T lerin kronik sorunudur... Hava ile yakit duzgun karismadigi icin cekis duser sonra duzelir... Motor ariza isiginida yakmasi gerekir... Biraz maliyetlidir... Motor ariza uyarisi verdiginde servise gidin derim...

motor arızı ışığı yanmadı. aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda araç eski performansına geliyor.

Metin Akbal yazdı:

Genelde Turbo manifold çatlağı hasıl olur bu arabada.

opel bu çatlamanın bellli oranlarda olmasını normal karşılıyor şeklinde bir görüşte var açıkcası. bu çatlama nasıl oluyor bilmiyorum ama aracı zorlayarak süren biri değilim.

acıkcası manifold tamiri veya değişim sonrasında bu çatlağın tekrardan olup olmayacağını bilmiyorum.

ama şöyle bir düüşüncem var. bildiğim kadarıyla opel motorları yüksek sicaklıkta çalışıyor. bu durum ile alakalı olarak 2012 veya 2013 sonrası araçları servisler üçretsiz olarak termostat güncellmesi yaparak motor çalışma sıcaklığını azalttılar (şuan aracım 98 dereceyi geçmiyor 98 derecede fan açıyor, normal düz yolda ise 92-93-94 gibi sıcaklık değerlerinde) Ben aracı 2019 yılında 3. sahibi olarak aldım araç 69 binde idi ve benden önce bu güncellemeyi diğer sahipleri yaptırmamış veya güncelleme henüz gelmemiş servise gittiğimde servis bu durumu bana söyledi. muhtemelen benden öncesinde bu manifold çatladı. 

aslında şu sorunun cevabını merak ediyorum . motor sıcaklık güncellemesi aldığı halde manifold çatlağı ile karşılaşan oldumu ?

tarihinde Mustafa Ceviz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Ceviz yazdı:

iki defa oldu birinde düz yolda klima açık uzun yolda. anlık hızlanmk istediğimde verdi. ikincisinde ise yine uzun yolda araç tam yüklü klima acık yokuş çıkarken verdi.

motor arızı ışığı yanmadı. aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda araç eski performansına geliyor.

opel bu çatlamanın bellli oranlarda olmasını normal karşılıyor şeklinde bir görüşte var açıkcası. bu çatlama nasıl oluyor bilmiyorum ama aracı zorlayarak süren biri değilim.

acıkcası manifold tamiri veya değişim sonrasında bu çatlağın tekrardan olup olmayacağını bilmiyorum.

ama şöyle bir düüşüncem var. bildiğim kadarıyla opel motorları yüksek sicaklıkta çalışıyor. bu durum ile alakalı olarak 2012 veya 2013 sonrası araçları servisler üçretsiz olarak termostat güncellmesi yaparak motor çalışma sıcaklığını azalttılar (şuan aracım 98 dereceyi geçmiyor 98 derecede fan açıyor, normal düz yolda ise 92-93-94 gibi sıcaklık değerlerinde) Ben aracı 2019 yılında 3. sahibi olarak aldım araç 69 binde idi ve benden önce bu güncellemeyi diğer sahipleri yaptırmamış veya güncelleme henüz gelmemiş servise gittiğimde servis bu durumu bana söyledi. muhtemelen benden öncesinde bu manifold çatladı. 

aslında şu sorunun cevabını merak ediyorum . motor sıcaklık güncellemesi aldığı halde manifold çatlağı ile karşılaşan oldumu ?

Turbonun yüksek devirde yarattığı mikro titreşim nedeniyle, milim milim çatlatıyor diye biliyorum. 120 gecmezsen bişi olmaz. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yüksek devir kullanmaktan ziyade ilk çalışma da turbo ısınmadan normal devrinde kullanmak veya stop ederken turbonun soğumasını beklemeden stop etmek. Yüksek devirde kullanmanın bu soruna doğrudan sebep olacağını sanmam.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...