İçeriğe Yönlendir

Yaris Şehir içi ve Uzun Yol Yakıt Tüketimi

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Evren Erakçora
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yani çok sert kullanmıyorum ya da bana öyle geliyor belki ancak şu sıralar İzmir-Aydın otobanını kullanıyorum mesela en çok, 110-120 aralığında sabitleyici ile gitmeme rağmen 5-5.5 litre arası. Klimada en düşük ile orta ayarda gezindi, düşük ağırlıklı. 

En yakın ölçümüm;

6.25 TL den 14.72 litre dizel ile 92 lira yakarak Aydın-İzmir gidiş geliş gerisi şehiriçi kullanımlar(tek günde yapılmadı o da etkiler mutlaka) 280 km yol yaptım. Bunun 200 km si otoban kullanımı 80 km de şehiriçi. Ortalama tüketim 5.2 civarı çıkıyor. 

90la gidilecek ,klima kapalı olacak, lastikler şişkin olacak :)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Evren Erakçora yazdı:

90la gidilecek ,klima kapalı olacak, lastikler şişkin olacak :)

Bunu da denedim, otobanda kısa süre ortalamayı sıfırladım ve ne gösterecek diye baktım(çok doğru vermez biliyorum, Fordda ortalama yüksekten başlayıp mesafe gittikçe düşürüyor) o dahi 4-4.5 litrelerde. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ümit Türk yazdı:

ben ilkkez böyle birşey duyuyorum. bende de ses sistemi var.  müzik olsada olmasada aynı yakıyor. şaşırdım doğrusu. 

Elektrik çektikçe şarj dinamosuna ve aküye binen yük artıyor, buda beygir kaybı demek, sonuç olarak daha fazla gaza basmak demek. Bi örnek vereyim, şahinciler şarj dinamosunu açıp kapatmak için düğme koyuyor, yarış yapacakları zaman şarj dinamosunu iptal ediyorlar motorun gücünü düşürmesin diye.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yalnız olmadığımı görmek sevindirdi.

Düzel fiesta ile benimde ne kadar dikkat edersem edeyim 5 litrenin altına düşmüyor tüketim. Daha tuhafı şehiriçi ile uzunyol arasında fark yok gibi 😁

1,5 le yakıt ekonomısı yapmak ıstıyorsan 70 le sabit gıdeceksın 60-70  3,5-4 arası ort yaparsın ama o ezıyete degmez sakınmadan kullan 5,4 zaten 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erkan Işık yazdı:

1,5 le yakıt ekonomısı yapmak ıstıyorsan 70 le sabit gıdeceksın 60-70  3,5-4 arası ort yaparsın ama o ezıyete degmez sakınmadan kullan 5,4 zaten 

Müsait bir yerde inmek isterim sanırım öyle 😁 

İşin şakası tabi ama 90 km civarında kullanımla 1 litre fark oluyor 110-120 arasında. Kasa ağır, motorun gücü düşük olunca belirli noktadan sonra yakıt artıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ebrar Tüfek yazdı:

Ebrar iki ayrı tüketim konun vardı.. Birleştirdim, ve Yaris bölümü altına taşıdım bilgin olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ebrar iki ayrı tüketim konun vardı.. Birleştirdim, ve Yaris bölümü altına taşıdım bilgin olsun. 

Tamam abi, kafam dalgın kusura bakma, yoksa dikkat ederdim. Zaten daha yakıt tüketimi paylaşmayacağım, sorun problem olursa onları yazarım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ebrar Tüfek yazdı:

Tamam abi, kafam dalgın kusura bakma, yoksa dikkat ederdim. Zaten daha yakıt tüketimi paylaşmayacağım, sorun problem olursa onları yazarım.

Paylaş, neden paylaşmayacak mışsın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Selçuk Bakış yazdı:

Paylaş, neden paylaşmayacak mışsın?

Abi mantıklı şekilde düşündüğümde sürekli sürekli şu kadar yaktım diye konu açmanın gereksiz olduğunu düşündüm, zaten bitane uzun yol bitane şehir içi tüketim paylaştım, onlar yeter. En azından yaris alacak kişiler için rehber olur. Her marşa basmaya şu kadar yaktık diye konu açmaya gerek yok :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ebrar Tüfek yazdı:

Elektrik çektikçe şarj dinamosuna ve aküye binen yük artıyor, buda beygir kaybı demek, sonuç olarak daha fazla gaza basmak demek

Bunu en iyi Ali Bey (Darbaz) bilir Ebrar :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...